18.5 C
London
Monday, September 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Stilul de trai in UK

Discussion in 'SEZATOARE' started by annie, Feb 18, 2008.

1. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Imi place tare mult cum voi extrageti ce va convine din context si apoi ma admonestati pe baza acelui extras.
    Nu puteti sa urmariti un fir logic si coerent al unei discutii?
    Ceea ce am spus era un raspuns la comentariul tau
    La care eu am replicat cu
    Nu am spus ca trebuie sa ne comparam DOAR cu ei, am spus sa nu uitam ca sint si altii mult mai prost dezvoltati.
    La ce ajuta asta? La o evaluare justa a situatiei noastre ca Romani in contextul mondial.
    Deci tu preferi sa nu auzi adevarul si sa te faci ca nu exista probleme. Interesant, ai fi facut o cariera minunata in Partidul Comunist Roman, poate ai fi fost chiar membru al Comitetului Central. Exact asta vroiau si ei.
    Da-mi voie sa elaborez.
    Probabil ca si inaintea revolutiei Franceze au existat niste articole prin ziarele vremii sau dicutii in anumite cercuri care au trezit interesul popular asupra abuzurilor si parazitismului monarhiei si nobilimii Franceze.
    De la articole si discutii s-a ajuns la proteste si de la proteste la Revolutie.
    La momentul respectiv, puterea, guvernul, nobilimea Franceza ar fi categorisit acele articole ca "articole denigratoare" nu?
    Vezi acum legatura?

2. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Vad ca deja ambitiile personale si orgoliile sint mai puternice decit ratiunea (tu ai zis, eu am zis, etc, etc).
    Legat de topicul discutiei, revolutie franceza si sclavagismul sint ca nuca in perete (nu vreau sa ofensez, dar asta e parerea mea) pentru ca glumea facuta de mine (ca trebuie sa fim dezvoltati rau) se referea l in special la cite articole denigratoare au aprut la adresa romanilor in ultimii ani, si la cita dezvoltare ar fi trebuit sa duca ele.

Si nu inteleg de esti deranjat de preferintele mele, trebuie musai sa adopt parerile tale.

Daca asta te ajuta cu ceva - AI DREPTATE.

3. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Deci daca cineva poarta o discutie/dezbatere in contradictoriu cu tine pe o tema data e orgolios sau are ambitii pentru ca isi sustine punctul de vedere?
    Si ca oricine care este incapabil sa poarte o dezbatere sustinuta de argumente si coerenta iti jucariile si pleci si inchei prin a spune "ai dreptate" doar pentru a poza intr-o persoana "superioara".
    Pai daca ma faci sa redau firul pentru altfel il pierzi... -handlaugh- andlaugh-

Ce copil.
    Bine, hai ca te las cu jucariile tale, ca sa nu incepi sa plingi...

Si BTW, citeste aici si vei vedea ca Romania face parte din esalonul de tari Highly Developed, pe locul 60 din 177.
    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_Human_Development_Index

4. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Nope, sorry, eu nu mai zic nimic -hehe- ehe-

Oricum, sper ca nimeni nu a fost ofensat prea tare.
    Mai ales Annie :)-).

Si sa mai deschidem topice din astea, pe care sa le si inchidem, cind se aprind spiritele prea tare.

A bon entendu, salut

5. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    hai sa inchei eu putin off topic, ca nu ma pot abtine:
    Ideea de "political correctness" se datoreaza unor miscari, unor "vuiete" de mase, care au cerut compromisuri de sistem. Deci inerenta unor miscari e fesabila. Daca nu erau miscari, nu se ajungea la trade-offuri. Adica tu te-ai contrazis in 2 randuri...
    Poate ca argumentele ca NHSul e catastrofal nu au fost indeajuns, as mai fi completat si eu cu vreo 3 pagini ca replica tie si Negrutxei, dar sa spui ca dezbaterile parlamentare nu inseamna chiar nimic, adica de ce sa tragi si tu o concluzie ca ei, oare ce te poate convinge? O bomba nucleara? Tocmai, ca dezbaterile parlamentare se bazeaza pe surse proprii din interiorul sistemului, se stie (in principiu) unde e negul, sunt zeci de statistici facute de insusi sistemul pentru a-si identifica sursa si cronicitatea mucegaiului. Tocmai, ca dezbaterile parlamentare sunt cele mai in masura sa-ti deschida tie (taxpayer) ochii ca e ceva putred, si poate ca e timpul sa iei atitudine.

On topic, ca sa revin cu piciorul pe pluta, subscriu la tot ce a spus UKOK. Good attitude.

6. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Oare obtii ceva pe acest forum cu o asa atitudine belicoasa? Iar in dezbaterile parlamentare, cine are timp de ele (ca eu nu am), o sa auzi doua opinii despre un subiect.
    Si tare curioasa as fi sa aflu ce atitudine iei tu, ca tax payer? Ca ma indoiesc ca opini exprimata pe un forum pe net are vreun rezultat concret.

7. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Credeam ca te-ai oprit, dar daca tot continui....
    Deci oricine e de acord cu afirmatiile mele are atitudine belicoasa?
    Oricine isi expune un punct de vedere contrariu cu al tau, indiferent cit de documentat, indiferent ca vine din cele mai credibile surse are atitudine belicoasa?
    Si tu ai tupeul sa vorbesti de atacuri personale?
    Ce ti-a facut "suhoi" sa-l etichetezi asa?
    Te-am citit bine din prima fetito -cmon- mon-

8. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    -lol- ol- Marea majoritate a englezilor spun ca NHS este dezastru si vine romanul cu argumente ca e super -lol- ol- no asta da progres -handlaugh2- andlaugh2-

9. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Nimeni nu vrea sa ne lamureasca pe toti cu articolul ala, vad.

Nu pt a-l cere din nou am venit -scratch- ci pt a va ruga sa respectati partenerii de discutie si opiniile lor, indiferent care ar fi acestea. Nu putem fi toti la fel, traim si simtim diferit, avem experiente diferite, drept pt care nu putem fi toti de acord ca traiul in Uk e roz sau negru. Acordati celorlalti dreptul de a avea pareri proprii si nu incercati sa ii convingeti ca doar ce spuneti/stiti voi e corect si adevarat.

Sper ca discutia sa nu (mai) degenereze, ar fi pacat sa ne vedem nevoiti sa luam masuri.

Multumesc pt intelegere.
    Moderator

10. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
  11. just_me

just_me New Member

Trophy Points:
    0
    am si eu o curiozitate ca tot omul cin' va credeti fratilor de va gasiti sa criticati voi viata si sistemul in uk ? ce faceti voi pt tara asta sa aveti dreptul sa-i criticati regimul mai ceva ca regina? hm ? -explain- xplain- am citit si recitit ce ati scris ii faceti cu ou si cu otet pe britanici ... sariti 7 m de bucurie ca sunt betivi , pedofili si ce mai secaturile pamantului ... va nemultumeste sistemul sanitar , sistemul bancar si mai toate sistemele .... sariti la jugulara unei fete ce povesteste cu candoare ca viata ei aici e frumoasa.... ca e lumea politicoasa cu ea si nu o pisca controlorul din metrou de popou ... si fiindca fata ii trage tare ca ea asa crede si nu e de acord cu ' patriotii ' e considerata anormala din nou intreb ...cine va credeti ?

12. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Bun cetatean. -eyebrows2- yebrows2-

13. just_me

just_me New Member

Trophy Points:
    0
    dudule dragutule ... cand afirmatiile sunt constructive si facute cu folos ... jos palaria ... dar pt cele de genul ' muoahhhhha ha ha ete la ingleji ce rai sunt si noroc ca am venit io sa le zic ca altfel mureau si prosti ' -cmon- mon-

14. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Sint citeva opinii ce vin de de la persoane care parca nu traiesc aici si nici vorba sa aiba vreo relatie cu englezii...daca ai sti ce comentarii face socrii despre englezi(sint originali) -lol- ol-

15. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Mentalitate de 5 bani!
    Trebuie sa fii "cineva" ca sa ai dreptul la critica? Sau trebuie sa treci prin viata cu atitudinea de slugoi si sa nu cirii ca asa ti s-a spus ca "capul plecat de sabie nu e taiat".
    Atita timp cit traiesti intr-o tara, indiferent care ar fi ea si platesti taxe in tara aia ai dreptul ca cetatean al unei democratii sa-ti spui parerea, fie ea pozitiva fie negativa.
    Se numeste DEMOCRATIE!
    Dar asta este o lectie pe care unii nu o vor inteleg niciodata. Este principalul motiv pentru care Romania a zacut in comunism pentru aproape 50 de ani.
    "cine va credeti?"
    ce intrebare patetica!

Pai regina de ce s-ar plinge?
    Ce nu i-ar conveni?
    Si de cind este conditionat dreptul la expresie de ceea ce faci tu pentru tara?
    Zero cunostinte in materie de politica, sociologie sau democratie, zero.

Si apropos, pentru un nou venit pe forumul asta, poate ar trebuii sa mai citesti din comentariile mele pe diverse topice si sa vezi cite lucruri frumoase am de spus despre UK si despre Londra. Cit de mult admir anumite lucruri la Englezi. Dar asta nu ma opreste sa nu vad si partile negative si sa comentez si pe marginea lor.

16. just_me

just_me New Member

Trophy Points:
    0
    ukok faptul ca incerci sa ai pareri e bine ....
    faptul ca sunt instigatoare si fara noima e rau ....
    faptul ca le faci publice e grav ....
    cu mare mindrie te incadrai cu cateva pagini in urma in categoria ' marii majoritati venite aici sa faca bani ' nobil scopul si nu atrage comentarii .... insa de ce te impiedici de sistemul lor sanitar si te bucuri ca un copilas - caruia ii aduce mosul trenuletul mult dorit - de nereusitele britanicilor nu pot pricepe ....
    democratia inseamna reusita ... ceea ce tu my friend, ca sa citez un geniu in viata , nu te poti mindri ... ca roman
    este extrem de propriu si caracteristic sa criticam si sa dam vina pe altii ... basca mai mult sa ne si bucuram de necazurile lor ... in loc sa fim constructivi suntem razbunatori ... in loc sa fim intelepti suntem fuduli ... in loc sa fim modesti si sa ne recunoastem limitele suntem plini de sine si artagosi ....
    am intrat in europa vrem drepturi ... drepturi ca ni se cuvin ca suntem democrati si capitalisti ... asa deodata
    iar despre parerea ta nici ca-mi pasa ... dupa cum te asigur nu ii pasa nici vreunui britanic .... -badteeths- adteeths- m-am ostenit sa raspund ca m-ai frapat cu indarjirea ta contra englezilor de ce nu-ti stringi boceluta si nu pleci daca societatea de aici te insatisface atit? ca esti baiat destept si stii ce-i aia democratie
    cine vrea sa aiba o viata buna reuseste fie ca e in romania , uk sau noua papua guinee cine nu ... nu

17. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Tu nu ai raspuns la nimic. Tu nu esti capabila de raspunsuri, tu esti capabila doar de batut cimpii si tinut una si buna, pe limba ta.
    Raspuns inseamna a citi ceea ce interlocutorul tau scrie, a incerca sa analizezi ceea ce a scris si dupa aceea a da un raspuns.
    Iar modul cum o tii una si buna ca daca nu-mi place sa plec acasa imi confirma impresia de mentalitate Bolsevico-Stalinista.
    Cine nu e cu noi e impotriva noastra.

Opiinile mele sint instigatoare? Nu am mai auzit asa ceva din piata CC de la Ceausescu. HUaaaaaa!
    Folosesc acelasi cuvint pe care l-am folosit si pentru el, pentru ca altul mai potrivit pentru cei de teapa ta nu exista sau eu unul nu gasesc
    HUUUUUUUAAAAAAAA!

18. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Am inceput sa astept cu nerabdare sa vin acasa pt a intra pe site,sa mai vad ce se discuta.
    Dar aici lucrurile s-au incins rau de tot -shamed2- hamed2-
    Eu cred ca UKOK este una din persoanele cu cea mai multa logica in ceea ce posteaza,a ajutat f mult pe alte site-uri unde romani aveau nevoie de ajutor,si cred ca ultimile sale postari sunt doar urmare a frustrarii ca cineva il condamna de lucruri pe care nu le-a facut/simtit,in toata viata lui.
    Revenind la topic,personal lucrez in sanatate,si am contact si cu NHS-ul,nu l-as caracteriza ca un sistem foarte rau,trebuie privit in tot intregul,nu doar prin prisma unor exemple singulare.
    Diferenta este mare fata de sistemul sanitar din RO,in bine.
    Un singur exemplu,cati batrani ati vazut sa se bata aici pe retetele "gratuite",ce se dau doar in primele 4-5 zile ale lunii,ca la noi?
    Cat despre nivelul de trai din UK,cred ca reflecta exact ceea ce este,un nivel f ridicat,unde banul are valoare,dintr-un salariu mediu poti trai linistit ultradecent.
    Nu am citit ,si nici nu am de gand,articolul rusoaicei ce a initiat toata aceasta discutie.
    Nu e greu sa gasesti un editor in tara ta ,care sa-ti editeze toate "balacarelile" despre UK,fiindca asa e trendy acum pe plan european,sa fie loviti.De ce?Fiindca "primesc" zilnic mii de imigranti,care vin ca la pomul laudat.Si noi,sau o parte dintre noi,suntem printre ei.
    Si intr-adevar,am vazut femei,si barbati,obezi,sau urati,sau care injurau pe strada,dar am vazut si femei extrem de bine aranjate,oameni politicosi,civilizati...
    Personal cred ca balanta inclina in favoarea celor din a doua categorie.
    Si,sa recunoastem,magalagii sunt in toata lumea.
    Chestia e,ca unii dintre ei au si ceva scoala.

19. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Subiectul este foarte interesant, dar modul la care este dezbatut trebuie sa se schimbe pentru a se incadra in regulamentul forumului.

2.7. Postarile trebuie sa respecte membrii forumului si pot combate cel mult opiniile acestora si nu persoanele. Nu sunt permise comentariile defaimatoare la adresa persoanelor membrilor. (Cu totii putem face greseli, afirmatii ilogice sau false, etc. si lucrurile acestea ne pot fie combatute si criticate, dar asta nu da dreptul nimanui sa ne caracterizeze pe forum cum suntem noi ca oameni: prosti, nesimtiti, etc.)
    http://www.romani-online.co.uk/componen ... een,1/#new

UKOK primeste acest avertisment pentru incalcarea regulii de mai sus prin caracterizarile la adresa mentalitatii si naivitatii unora dintre membri.

Sunt convins ca dupa postul lui cata246 discutia va reveni la subiectul care a inceput-o si nu va continua la adresa persoanelor care au sustinut-o pana acum.

Andreiutzu
    Moderator

PS: personal si eu sunt convins de argumentele lui UKOK, iar aprecierile la adresa celorlalti membri chiar nu servesc nici unui scop constructiv. Indiferent de provocarile discutiei sunt sigur ca putem sa facem distinctie intre idei si persoane si sa le combatem pe primele, respectandu-le pe cele din urma.

20. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Pt. a intelege "stilul de trai in UK" trebuie sa te intereseze a traii in uk.
    Fiecare priveste cu alti ochi stilul de trai in UK...de exemplu, daca vine romanul cu domiciliul in cimpie,desert,lalala, cu profesia plevitor bostan-trifoi si ajunge in uk cu domiciliul unde apuca , profesia spalator de buda-dos...cum vede norocosul traiul in uk? Pai vede in felul urmator: wow ,sint norocos ca pe sector curat buda cu senzor ori dos de lord si este grozav pt. citiva ani a cite 10h/zi dupa care merge inapoi pe meleaguri natale si traieste din amintiri cu buda-dos,ca altceva nu vede.
    Romanul care este stabilit de ceva timp in UK si are domiciliu stabil fara ginduri de intoarcere , vede stilul de trai in UK cu alti ochi. Exemplu:vrea casa de vacanta in tari senine fara emigranti si cu doctor personal plus citeva slugi la guvernare ca nu de pomana platesc si au tot dreptul ca e natural...dupa care striga pt. mai mult, ca deh sint nesatui. -handlaugh2- andlaugh2-
    -sst- st-

Share This Page