14.8 C
London
Sunday, September 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Stilul de trai in UK

Discussion in 'SEZATOARE' started by annie, Feb 18, 2008.

1. annie

annie New Member

Trophy Points:
    0
    "A Russian's view of Britain 2008: Greedy, scruffy, and full of size 22 women" - este titlul din ziarul Daily Mail de astazi si numai citind descriptia prismei prin care aceasta Rusoiaca vede Marea Britanie, nu pot sa nu am admiratie pentru ea.

Doar citind mica introducere a cartii despre care vorbeste si deja am avut senzatia ca eram eu cea care a scris cartea. Daca si altii au intilnit astfel de experiente ar fi interesant sa mai auzim si altele, sint convinsa ca tot atit de amuzante pot fi.

2. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu am citit articolul, dar nu mi-a stirnit nici o admiratie fata de scriitoare - gasesc dumneeai pur si simplu vrea publicitate.
    Dupa parerea mea e vorba numai de prejudecata si frustarea din partea ei.

3. annie

annie New Member

Trophy Points:
    0
    ce sa spun cat - no comment!

4. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am citit articolul, dar nu vad de ce sa apara pe prima pagina...adica englezii chiar nu vad ca multe dintre femeilor lor sunt obeze si cu un aspect neingrijit....? Ce se agita asa??? Era doar o constatare.

5. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Traim intr-o tara in care exprimarea libera e permisa, asa ca nu vad de ce nu ai comenta.

Eu am citit articolul cu pricina in intregime, plus cele citeva comentarii pe baza lui. Dupa citatele incluse in articol, nu recunosc nici Anglia, nici englezii. Si cred ca s-a grabit sa isi formeze niste opinii fara sa se documenteze, ar fi trebuit sa mai astepte si sa mai cunoasca inainte de a scrie o carte - ce sa zic, probabil ca in cercul ei de pizza-leaflets distributors asa vor fi fiind oamenii.
    Cred ca nici noua, romanilor, nu ne convine ca restul lumii sa isi formeze o opinie despre noi numai bazat pe tiganii cersetori sau hotii plecati din tara in vestul Europei.

Cit despre scriitoarea rusoaica, ma bucur pentru ea - cartea a avut success in Rusia, asa ca o sa cistige ceva bani. Probabil ca isi va permite acum sa mearga la o cosmeticiana care sa ii explice ca sprincenele gen Marlene Dietrich nu mai sint la moda inca de la sfirsitul WWII.

6. crisunelu

crisunelu Member

Trophy Points:
    6
    Sunt aspecte si aspecte...pentru mine conteaza foarte mult ca in orasul in care locuiesc lumea isi face loc pe langa tine frumos si nu te imping ca in RO, ba mai mult isi cer si scuze cand nici macar nu te-au atins....sau ca peste 90% din case au in fata o gradina tot timpul ingrijita cu modele din flori si aranjamente de pietre sau nisip- fiecare spatiu din fata casei fiind unic-ceva inimaginabil acasa, unde se "plateaza" pitici ... ori ca aici nu e noroi nici cand ploua:)) etc, etc...

7. just_me

just_me New Member

Trophy Points:
    0
    fiecare percepe societatea prin prisma mediului in care traieste .... daca pui fata in fata o persoana din wembley si una din chelsea or sa-ti dea amanunte total contradictorii despre ce percep ei a fi societatea in uk....
    probabil ca d-ra in cauza , vb aia , atita vede atita stie -handlaugh2- andlaugh2-

8. annie

annie New Member

Trophy Points:
    0
    ouch cat - ai dinti buni

interesant comentariul tau - cind am spus no comment nu era cu sensul ca ma opreste cineva sa comentez - doar ca retorica ta la comentariile mele era cam abrupta - din ce argumentezi tu reiese ca ai foarte putina cunostiinta despre stilul britanic cit si despre englezi in general, poate petrecind mai mult timp in comunitatea romaneasca nu-ti permite sa vezi amanuntit cultura britanica asa cum este.

Desi tipa a petrecut timp lucrind la pizza-leaflets nu cred ca ai observat ca este si studenta la avocatura iar oamenii de genul care incep de jos si muncesc sa se ridice pentru mine au admiratie nu denigratie - este trist dar si romanii au creat deja o opinie proasta in lume de tigani care fura si cersesc si vor mai trece citeva generatii poate pina cind opinia asta se va schimba. Sa nu uitam ca daca majoritatea din comentariile scriitoarei nu par reale un lucru este cert - nimeni nu-i va intrece pe britanici la huliganismul fotbalului.

9. annie

annie New Member

Trophy Points:
    0
    s-ar traduce si in romaneste - civilizatie - sint convinsa ca si Romania ar putea sa aiba o civilizatie in momentul in care oamenii s-ar oprii sa se gindeasca....

10. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Postul meu se referea la articol.
    Cit despre presupunerea ta ca petrec mult timp in comunitatea romaneasca - te inseli (chiar asa, ce te face sa crezi ca petrec mult timp intr-o comunitate romaneasca, cind de fapt cam orice roman din Anglia ar fi de acord ca nu prea exista asa ceva (exceptind, bineinteles acest forum)?)

E drept ca prisma prin care ii vezi pe ceilalti oameni e prisma mediului in care traiesti. Eu nu am cunoscut englezi care sa se scarpine la fund in public (vezi articolul cu pricina), femeile englezoaice de aici de unde locuiesc eu nu sint urite. Si am cunoscut fel si fel de oameni, de la consultantii englezi cu care lucram in Belgia, foarte profesionali si bine vazuti (erau freelanceri, platiti de cel putin 5 ori cit un angajat permanent, asa ca nu isi permiteau neprofesionalism), pina la colega receptionista de la o firma la care am lucrat aici in UK, adevarat personaj de EastEnders de iti spuneai ca nu poate exista un om care sa aibe atita ghinion.

Ma feresc sa fac afirmatii si sa imi formez pareri despre o natiune intreaga - de cele mai multe ori s-ar dovedi prejudecati. Nu crede ca gindesc ca numai pareri bune despre oricine, critic si eu ca oricare altul. dar de la o critica o persoana pina a face o afirmatie despre o intreaga natiune e drum lung.

Bineinteles ca am citit ca tinara scriitoare din Rusia e la colegiu acum si lucreaza la o firma de avocatura. Ma abtin de la a-mi exprima o opinie referitoare la cit de greu a muncit ea sa ajunga aici. Mi se pare ciudat, ca dupa atita critica acerba, cerd ca nici prin gind nu-i trece sa se intoarca in Rusia, unde oamenii sint heartful and soulful, sa-si petreaca serile privind telenovele sud-americane la televizor si sa vaite nu ca sint taxele prea mari, ci ca probabil nu ii ajung banii de pe o luna pe alta.

p.s. Scuze pentru postul lung.

11. annie

annie New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu m-am referit la articol dar de la inceput desi in ultimul tau post spui ca te feresti sa faci pareri generale despre o natiune - se vede ca esti bias fata de rusi in favoarea engleziilor, nu ca as fi impotriva unora fata de altora, dar in clipa cind vecinul meu care este director de marketing la o firma internationala si cind il vad ca se scarpina intre picioare cind este de fata cu persoane (nu pot sa nu-l asociez cu articolul).

Cit depsre tine personal - poate nu ai spiritul de observatie sau poate mediul tau social este perfect (si eu ma invirt intr-un cerc foarte inalt lucrind in Savile Row) si totusi am observat anumite apucaturi pe care niciodata nu m-as fi astepat de la niste persoane. Apoi cum spui tu despre femeile enlgezoiace imi vine expresia "beauty is in the eye of the beholder" - interesant este faptul ca si sotul meu care este englez pur (o rasa care a inceput sa fie rara) a fost de acord cu articolul si majoritatea britanicilor pe care i-am intrebat ce parere au despre articol au fost in acelasi acord.

As vrea sa reiterez faptul la care foarta multa lume fie britanici, fie straini fac o mare greseala si anume - considera ca Londra este si reprezinta Marea Britanie.

12. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    eu tot nu inteleg de ce acest articol starneste controverse, Sa le luam pe rand: englezii erau acuzati de greediness (lacomie). Vreau sa va amintesc celor care stiti sau sa le spun celor ce nu stiu ca pe timpul guvernary lui margarte tacher era un fapt mult vehiculat ca lacomia e un sentiment normal, absolut necesar evolutiei unui popor, dorintei lui de a-si depasi limitele. Acet lucru e impartasit si azi de multi englezi, deci e ceva real nu o inventie a rusoaicei.

Faptul ca a spus ca sunt obezi e iarasi o constatare, studiile de specialitate au aratat ca sunt tara cu cel mai mare nr de obezi din europa, deci, de ca atata potest pentru nimic....

Faptul ca aspectul femeilor lasa de dorit e iarasi o constatare, dar aici , ma rog, fiecare cu gusturile lui, asa ca poate aici a fost cam subiectiva...dar nu e nimic exagerat si de natura sa agite spiritele atat, mai ales, nu spiritele romanilor..

13. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    As aprecia foarte mult daca te-ai abtine sa mai faci presupuneri si afirmatii despre mine (mediul in care ma invirt eu, spiritul meu de observatie, etc), nefondate, intrucit nu ma cunosti nici un pic.
    Daca citesti cu atentie postul meu, nu cred ca ai sa gasesti nimic care ai putea considera jignitor.

Cit despre articol, autoarea a avut parte deja de cele 15 minute de faima, si consider ca e indeajuns.

14. annie

annie New Member

Trophy Points:
    0
    Este clar ca iti place sa ai ultimul cuvint. Intr-o discutie nu se face concurs intre cine poate sa arunce mai multe cuvinte urite sau frumoase - intr-o discutie se argumenteaza si se aduc comentarii fondate - fiecare comentariu pe care l-am facut mi-a fost bazat pe atitudinea pe care ai luat-o de la inceput si care a dus la concluzia la care am ajuns in final - cind faci cimentarii de genul ca tipa in discutie are sprincenele demodate si ca si-a petrecut mult timp la pizza leaflet - este clara intentia ta de denigrare a unui om pe motiv nefondat.

Nu-mi trebuie sa te cunosc personal si nici mai mult ca deja mi-am facut opinia despre tine si ti-am si relatat-o, iar in final pentru ca numai am nici un interes sa mentin o discutie pe linia asta unde tu te consideri superioara si atotstiutoare iar ceilalti din jur trebuie sa se aplece - daca nu-ti complace discutia nu te invita nimeni s-o mentii.

Sintem intr-un post de discutii libere si fiecare om (asa cum ma invatai mai devreme intr-un comentariu) are dreptul sa-si exprime opinia liber. Eu mi-am exprimat-o pe a mea si nu inteleg de ce trebuie sa ajung la o opinie comuna cu tine.

15. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Despre ce vorbesti?
    Repet, postul meu era despre articol. Daca a parut cam dur, asta e, dar nu am vrut sa dau curs unei birfe ieftine (no offence)

Opinia ta despre mine este off-topic. Poate ar trebui sa deschizi un topic nou pentru asta, daca regulamentul acestui forum permite acest lucru:

(citat din regulamentul forumului)

2.7. Postarile trebuie sa respecte membrii forumului si pot combate cel mult opiniile acestora si nu persoanele. Nu sunt permise comentariile defaimatoare la adresa persoanelor membrilor. (Cu totii putem face greseli, afirmatii ilogice sau false, etc. si lucrurile acestea ne pot fie combatute si criticate, dar asta nu da dreptul nimanui sa ne caracterizeze pe forum cum suntem noi ca oameni: prosti, nesimtiti, etc.)

Inclin sa cred ca si eu am aceleasi drepturi.

16. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Cat' ,de cit timp traiesti in UK?
    Ce spune rusoaica este foarte adevarat, o vezi cu ochii pe strada,media in viata de zi cu zi si nu trebuie sa locuiesti in chelsea pt. a vedea lumea in roz...
    UK nu este ca in carti si povesti, e plin de mincinosi si dembeli -cmon- mon- si pt. a realiza cum e viata reala aici trebuie sa fi de cel putin 5 ani pe meleagurii...dupa care nu mai bagi in seama nimic, devii inum -handlaugh2- andlaugh2-
    -kiss- iss-

17. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am nici o intentie sa raspund la aceasta intrebare, dar nu sint chiar nou venita. And please, don't patronize me.

Dar sa analizam un pic:

Autoarea afirma ca NHS-ul e rubbish. De ce? Pentru ca ea a suferit de varsat de vint iar GP-ul/medicul a sfatuit-o sa se duca acasa si sa lase boala sa-si urmeze cursul. Nu stie mare lucru despre varsat de vint, dar intrucit nu i s-a dat nimic sa-i treaca varsatul de vint dintr-o clipire, concluzia este ca NHS-ul e "rubbish".
    Cit despre serviciile medicale din Rusia - nu de mult a aparut un articol pe BBC (insotit de un filmulet inregistrat de o rusoaica), despre cum copii noi-nascuti, abandonati de mame in spitale, carora li se acopereau gurile cu leucoplast sa-i faca sa taca (daca rascoliti articolel din arhiva BBC, o sa gasiti articolul). Acum ce sa zic, nici Romania nu sta mai bine, dar eu, ca romanca, cel putin nu critic serviciile medicale de aici (eu cel putin, nu am avut experiente neplacute).
    Exemplul de mai sus nu se doreste o critica la adresa Rusiei. Doresc numai sa ilustrez faptul ca aceatsa doamna nu e in masura sa critice multe din cele criticate in cartea dumisale.

Nu zic ca scriitoarea nu o fi atins subiecte reale, dar ramin la opinia mea ca aceasta carte e o manifestare a unui teribilism, si nicidecum rezultatul unei analize serioase. Macar aici probleme ca over drinking sint recunoscute, si drept urmare se pot lua masuri. Scriitoarea (si insotitorul ei) afirma cu certitudine ca in Rusia nu numai ca nu exista asa ceva, dar ca nu-i nici o sansa sa se intimple in viitor. Chiar sa cunoasca dumnealor acest lucru?

Daca m-as trage dintr-un neam in care toate femeile ar fi size 0 Ilene Consinzene, iar barbatii ar fi toti George Clooney type, mi-as permite sa critic femeile si barbatii de aici. Dar nu e cazul (cred :). Tu ce crezi?

Media o fi plina de multe probleme, dar chiar crezi ca daca in alte tari, unde media nu o fi relatind cazuri strigatoare la cer, inseaman ca nu exista asemenea probleme?

Si dupa cum am zis, cred ca articolul/cartea/scriitoarea nu merita mai mult de 15 de minute faima. Ultimile mele posturi au fost cu privire la atacurile la adresa mea si nu opiniilor mele. Var rog, observati ca nu imi dau cu parerea despre nici un alt forumist, nu fac presupuneri si nu imi exprim opinii despre alti forumisti.

18. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Atac la adresa ta pt. o intrebare banala? -scratch- cratch-
    Cine si unde vezi tu ca esti atacata? -hello- ello-

19. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Ar fi fost bine sa citesti topicul in intregime inainte de a posta ultimile intrebari.

20. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit si concluzia este ca NIMENI nu te ataca personal...ai tu impresii.

Share This Page