17.1 C
London
Monday, September 21, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Stie cineva un avocat bun ?

Discussion in 'EMIGRARE' started by Lonewolf, Dec 12, 2011.

1. Lonewolf

Lonewolf Member

Trophy Points:
    6
    Salut, am nevoie de un avocat care cunoaste foarte bine legea ce nise aplica noua romanilor.

Caut informatii pentru dreptul de dependent, mai exact eu detin yellow cardul de student si doresc sa aplic pentru dreptul de dependent al mamei mele care locuieste cu mine. Am contactat si amabsada dar raspunsul a fost cam vag problema fiind ca nu stiu exact ce dovezi sa aduc ca sa demonstrez dependenta ei fata de mine; dat fiind ca eu platesc chirie facturi mancar etc ... daca are cineva vreo idee sau a trecut printr-un caz similar va rog postati pentru ca mai sunt si altii in situatii similare; dupa ce aflu mai multe / dupa consultarea cu un avocat revin cu detalii.

Daca cunoasteti un avocat la care a mai apelat cineva sau care e cat de cat de incredere deoarece au tarife destul de ridicate (cel putin pt mine) si in fond nu doresc sa fac aplicatia prin dansul ci doar sa aflu mai exact CUM pot DOVEDI dependenta mamei mele de mine.

Va multumesc pentru sprijinul continuu acordat romanilor.
    R

2. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand conteaza daca ai amandoi parintii sau numai unul. Unul fiind e mai usor pentru ca e sinplu de vazut ca un batran nu poate sa isi asigure singur o viata decenta. Apoi numarul de frati conteaza de asemenea.

Alt punct important este unde locuiti toti in momentul aplicatie eg. Daca ai mai multi frati sansele sunt slabe, balanta trebuie sa atarne in favoarea ta. Adica vor zice ei, de ce nu sustin fratii din tara parintii.

In cazul in care ai locuit cu parintii o perioada reprezentativa si poti demonstra ca i-ai ajutat constant (chiar daca ai mai multi frati) poti sa apleci balanta in favoarea ta.

Apoi trebuie ca tu sa indeplinesti niste cerinte financiare, care sunt specificate
    Situatiile difere de la caz la caz.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/polic ... sandother/

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas ... dependent/

De retinut ca nu sunt avocat si nici nu stiu sa-ti recomand unul. Eu in locul tau as da un telefon la ukba.

Bafta.

3. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Incearca..
    http://www.davieskhan.co.uk/page/contact/lang/english/

Eu am avut ceva nevoie de ajutor prin 2008(caz mai complicat)..si au fost extraordinari..Sigur stiu tot despre legislatia ce se aplica romanilor.Unul dintre avocati a lucrat la UKBA vreo 12 ani deci pt a reusi cu o aplicatie el stie exact cum trebuie formulata etc.

Ah..inca ceva: FI SINCER cu ei(sunt de incredere)

4. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

In ce zona stai?County sau oras ca sa stiu ce sa caut...

5. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu eu stai in Oxford.
    Personal nu stiu avocat bun in zona, dar nu de mult am fost pe la CAB sa cer niste info si ei mi-au recomandat un tip care fusese Immigration Adviser la ei cu ceva timp in urma si acum are afacerea lui, dar care ofera consultanta gratuita pt primele 20min.
    Nu mai retin numele lui ca nu mai am hartia cu detaliile de contact,dar am gasit pe net adresa(e in zona garii):

Vlora House, Cripley Rd, Oxford, Oxfordshire OX2 0AH

Tel: 01865 240104

Suna sa vezi daca te poate ajuta cu un sfat in alea 20 min.
    Bafta multa!

6. Lonewolf

Lonewolf Member

Trophy Points:
    6
    Scuze ca nu am raspuns de ceva vreme;

Am mai cautat pe forum si am ajuns la concluzia ca pentru a aplica pentru acest drept trebuie sa prezint dovezi si daca nu le am e mai bien sa incep sa le colectez/ creez; pentru ca economia lumii nu se va schimba prea mult si in final tot la acest punct trebuie sa ajung.

Asa ca in mod practic ce fac eu:

- Transfer bani in contul mamei mele pe care ii cheltuim pe alimente/tesco
    - Caut sa ii creez conturi/ facturi ce sa vina pe numele meu / sa le platesc eu;

Mai mult de atat nu am asa ca inaintez cu ce pot;

Licurici il stiu pe respectivul e un albanez dar dansul e specializat pe un anumit tip de probleme de imigratie si nu stiu in ce masura ar stii cu ce se mananca dependeta la romani ; de ex pentru indieni memebrii familiei trebuie sa fie peste 60 de ani asa ca legislatia difera;

Multumesc tutror pentru raspunsuri si fie ca in 2012 sa nu vina sfarsitu lumii si sa ne facem viata mai buna decat ne-a fost pana acum.

Mult succes tuturor si nu uitati sa luptati pentru dreptul vostru de a fi oameni intr-o societate normala.

7. anaselim88

anaselim88 New Member

Trophy Points:
    0
    salut as avea nevoie de un avocat roman de incredere din londra sau vicinante care si daca este posibil sa ma reprezinte intr un proces penal....poate sa imi dea cineva vreun nr de tel sau un email va rog frumos...!!!!multumesc anticipat....!!!!!

Share This Page