13.3 C
London
Friday, May 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sport, de toate felurile/natiile

Discussion in 'PASTREAZA-TE IN FORMA' started by dromaderu, Sep 10, 2011.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Rezervele nemtilor fac cam cat toata banca Stelei!

Sunt bucuros pentru ca se vede "ceva " in jocul Stelei.

Sper sa ajunga sa joace iarasi cu o echipa de pe aici,
    poate ajung iar la meci... -da-da-

2. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0
    Dau 5 beri daca trece steaua de Twente. -da-da-

Respect pt suporterii stelisti insa iar i-a pacalit becali si i-au umplut buzunarele. -ras2-

Cu Galatiul nu am avut noroc sa dau berea.
    Am fost la Manchester pt meci. In ziua meciului se vorbea numai romaneste prin magazinele din Manchester. Foarte multi romani pt meci. Pacat ca la stadion fiecare a stat unde a putut, si nu am fost grup mare de romani.
    Eu am stat in peluza cu galeria lui United. -nu-ma-uit-

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Mda, pacat ca galatenii nu au facut nici un punct, caci de jucat, nu au jucat chiar prost.

Cat despre Steaua,

gigi a luat-o iar razna,

a dat comanda deja de mobila pt trofeu, caci joaca finala sigur anul viitor -iamcool-

4. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0
    Are toate sansele sa castige finala. Mai ales ca meciul se va juca pe stadionul Steaua Arena Becali -lolozaurmic -lolozaurmic

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Tiki-tăcerea
    “Pep, ia-mă la Barcelona!”. Neymar a cam spus totul.
    Bănuiesc că la intrarea în academia de fotbal La Masia există o minge uriaşă, care i se arată noului venit, apoi i se spune: “Asta e a noastră. A celorlalţi e mică şi, în principiu, cam dezumflată”. Acest cult pentru obiectul de joc se vede la fiecare meci al Barcelonei. Ei nu “ţin” balonul, nu-l “plimbă”, nu-l “arestează”, e al lor. De fapt, chiar ai senzaţia că mingea e cea care gândeşte, alegându-şi singură jucătorii în drumul către gol, şi că ratarea e un adevărat ghinion, cauzată de un fir de praf interpus undeva pe traseu.
    Începuturile de meci ni-i arată zumzăind leneş, chiar puşi într-o oarecare încurcătură de asalturile adversarilor, în timp ce muncesc la întremarea stupului. Peste structura fixă se lasă năzdrăvăniile cu mingea de fotbal, straturi transparente de detalii, cum se întâmplă în jazz sau la construcţiile lui Gaudi, iar cei mai mulţi dintre adversari ajung să se lupte inutil cu roiul de albine. Sunt de revăzut ipostazele de cuc ciufulit ale lui Neymar, care în finala CM al cluburilor ieşea din orologiu din când în când, pentru a constata că un ceas atomic stabilise pe parcurs alte reguli în măsurarea timpului, cum a trecut el, în mai puţin de o oră, de la speranţă la revoltă, apoi la împăcarea de sine, ajungând în final la “Pep, ia-mă la Barcelona!”.
    Această echipă a schimbat – scuzaţi termenul pretenţios! – paradigma fotbalului, aşa cum Internetul a modificat-o pe cea a comunicării. Este fotbalul-reţea, în care fiecare nod poate fi o sursă, contribuind la gol, o pânză de păianjen în continuă mişcare. Misterul Barcelonei nu e niciodată la vedere, însă marea capcană este că totdeauna pare aşa. Cu Santos au jucat 1-3-7-0, atacând deci fără atacanţi şi înscriind patru goluri, dar e posibil ca rolul portarului Valdés să fie declarat în curând anacronic şi el să fie avansat de-a stânga lui Puyol. Cum Radu Naum a denumit inspirat jocul ei drept “handbal cu piciorul“, aş completa că e cea mai activă formă de pasivitate, una tipic feminină, care nu atacă frontal, ci surpă. Singura şansă de a o stopa ar fi aplicarea regulamentului din handbal, care interzice jocul pasiv, un fel de “Taci, femeie, că m-ai zăpăcit!”.
    Totuşi, ce joacă astăzi Barcelona nu reprezintă “fotbalul viitorului”. Stilul ei e doar al ei şi, eventual, al celor care astăzi se antrenează lângă acea mingea uriaşă din imaginaţia mea. Nu se poate exporta, ca un fişier sau ca o tonă de cereale, poate asimila jucători, dar nu poate fi aclimatizată altundeva. Tiki-taka ori e sută la sută, ori nu e deloc. Cât despre plictiseală, atât de des invocată ca efect al acestei nebunii raţionale, doar meciul dintre Barcelona A şi Barcelona B, amândouă conduse de pe margine de Guardiola, m-ar putea face, eventual, să casc.

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  7. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Salut,

Nu stiu daca e ales bine topicul, dar totusi incerc.
    As vrea sa stiu cat mai multe pareri despre cum e vazut si practicat basketul in UK.
    Am un baiat de 19 ani care face basket de 9 ani, a castigat diverse turnee oficiale(nationale si internationale) cu echipele la care a fost legitimat. A facut si cursul pt pregatirea si antrenarea copiilor in basket. Anul asta a facut o pauza pt pregatirea BAC-ului. M-ar interesa daca in UK baschetul e cunoscut si practicat, daca are sanse sa gaseasca o echipa la care sa practice in continuare. Pt deschiderea unui club de pregatire si initiere in sport e deajuns sa fi SE? Poate fi SE la 19 ani?
    Multumesc

8. Anonymous

Anonymous Guest

Salut, pt desciderea unui club , ca si afacere , cred ca un LTD te-ar prinde mai bine , nu e dificil de facut.
    Succes

Despre cluburile de baschet din UK cu siguranta gasesti totul pe net , slavit fie Google. La 19 ani poti fi SE fara probleme

9. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Multumesc pt raspuns,
    As fi interesat cat de popular e basketul ca sport in UK,daca e promovat in scoli,la nivel de copii,etc.

10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Care este interesat de un meci adevarat de american football sa stie ca s-au pus in vanzare bilete pt meciul din anul asta a NFL International de pe Wembley in Sun 28 Oct 2012, 17:00.
    Joaca St Louis Rams VS New England Patriots. Cei din urma s-au calificat in Super Bowl-ul XLVI de anul asta. Meci tare din campionat si nu demonstrativ. Preturile sunt cam piperate dar merita fara discutie: 100-149 pounds/pers. Anul trecut biletele astea s-au vandut la intrare cu peste 350pounds/buc.
    Pt bilete: http://www.ticketmaster.co.uk/event/370048349FE29D84
    Pt info event: http://www.nfluk.com/
    Eu unul o sa merg, daca mai doreste cineva sa dea un semn.

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Ti-ai luat bilet deja?
    Cu tot cu alea /alea vad ca ajunge la 154.

12. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    nu am luat bilet inca. astept sa scoata la vanzare si biletele ieftine. de vazut se vede ok de peste tot. ca la un meci de fotbal. important este sa fie la nivelul 2 sau 1 ca de sus de tot cred ca se vad ca niste purici si pierzi din restul spectacolului. un meci este impartit in 4 sferturi de cate 15 minute, dar tot show-ul dureaza intre 5-6 ore cu jocul undeva la 2 ore si ceva. este ok sa mergi cu cineva care stie regulile sau le stii deja. altfel nu intelegi nimic, doar niste munti de oameni care se dau cap in cap si dau 1 pasa dupa care se opreste cronometrul si se repeta toata treaba. -thumbsup-

13. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    veste buna tizule. ia uite aici, ce zici, te bagi? -thumbsup- cine doreste sa spuna ca poate mergem in gasca. -da-da-

Wembley Stadium’s new ‘home’ team, the St Louis Rams, will face the Super Bowl-bound New England Patriots on Sunday, October 28, 2012 and from 10am on Thursday morning you will be able to buy general admission tickets for the first time!
    Tom Brady and the New England Patriots could arrive in London as Super Bowl Champions, whilst the Rams will travel to the UK with a tough defense, hot young quarterback Sam Bradford, a number of new free agents and high draft picks plus they also have a new head coach in the much-respected Jeff Fisher. This must-win game is not to be missed!

After listening to your feedback the Registry of Interest (ROI) will not take place this year and we have reduced certain tickets by nearly 20% and frozen all other ticket prices!

CLICK HERE ON THURSDAY AT 10AM TO BUY YOUR TICKETS!

The ticket categories for the game are listed below:

Family Zone area: Adult tickets - £50. Child tickets (16 and under) - £17.50

Upper end-zone which now includes Upper corner seats - £50 (17% discount from last year on Upper corner seats)

Upper side-line (rows 21+) - £60 (17% discount from last year)

Upper side-line (rows 1-20) - £80

Lower end-zone - £70

Lower side-line - £100

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai sigur ca sunt interesat,
    tinand cont ca este Duminica,
    pot veni cu juniorii dar,
    nu am un link exact cu aceasta reducere de pret.

Tu ai luat deja?

15. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
  16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Chelsea 3-0 Man U!!!!!
    40 minutes left!!!!

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    -plans- -plans- -plans-

3-3, fotbal!

18. ady_azzuro

ady_azzuro Member

Trophy Points:
    16
  19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Care te mai uiti la finala australiana?

Andy a luat primul set dar le-a pierdut pe urmatoarele doua.

Share This Page