23.2 C
London
Monday, August 08, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

solicitare in instanta pt plata in rate unei amenzi

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by drag_osh, Apr 21, 2014.

1. drag_osh

drag_osh New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor,
    Onorata asistenta,va adresez o intrebare , va rog. Este vorba despre faptul ca am fost depistat conducand o masina fara a fi asigurata.
    Asa naiv cum am fost, m-am lasat convins ca asigurarea pe care altcineva a intocmit-o pe numele neu, este in regula. Mai tarziu s-a dovedit a nu fi , desi aveam o hartie care arata ca masina este asigurata pana in noiembrie 2014. Politia mi-a luat masina, 6 puncte penalizare si amenda 300 lire.
    In acesta perioada trecand prin momente mai putin bune, am solicitat prezenta in fata curtii pt a mi se acorda posibilitatea de a plati in rate aceasta amenda .
    Acum , desi tarziu, imi dau seama ca am gresit fiind convins ca asigurarea este ok , insa ce sanse as avea in instanta sa pot plati in rate si daca ar trebui sa indraznesc sa solicit sa mi se anuleze amenda ? In Romania mai stiu cum se procedeaza in instanta pt contestatia unei amenzi insa aici nu .
    Va multumesc,

2. catalinbaneasa

catalinbaneasa New Member

Trophy Points:
    0
    Da, trebuie sa mergi mai departe ,solicita anularea si incearca sa explici Curtii cu sinceritate motivele.
    Prietenul meu a patit acelasi lucru iar eu ai sunt martor.Prietenul meu a explicat cu sinceritate motivele care au dus la ridicarea masinii,amenda ,puncte etc . Curtea a luat la cunostinta comunicand ca doreste investigarea mai amanuntita si astfel o noua infatisare este programata peste 2 luni.
    Problema este ca daca nu faci nimic pretul unei noi asigurari pe numele tau va exploda sau in cel mai rau caz nu te va mai asigura nicio companie.
    Daca vrei lasa nr tau de tel si te tin la curent cu procesul prietenului meu,

Numai bine.

3. drag_osh

drag_osh New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru acest exemplu si pt incurajare.
    Oricum pe sinceritate o sa merg pt ca la acel moment aveam 2 saptamani de cand sosisem in uk si nu aveam nici cont si nici bu stiam cum functioneaza treburile... Aveam nevoie disperata de o masina pt a face naveta din Londra la 60 mile departare altfel pierdeam serviciul. Asa ca am apelat la altcineva care putea sa faca asigurare ... Eu nici cont bancar neavand atunci. El mi-a cerut o suma eu i-am platit si asta a fost. Mi-a zis ca e k asigurarea pt 1 an. Adevarul ca mi-a trezit ceva suspiciuni , am intrebat si mi-a zis ca datorita faptului ca am de mult timp permisul (14 ani) si fara probleme, platesc mai putin. Am zis mersi si asta a fost.
    Oricum tinem legatura.
    Multumesc

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  5. catalinbaneasa

Trophy Points:
    0
    Explica Curtii exact ce sa intampat...ca nu aveai cont...ca ai crezut in accea persoana etc
    Curtea o sa ti ceara adresa celui care te a "ajutat" cu asigurarea;sa fii pregatit
    Fii sincer ,conteaza mult.

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Probabil că este vorba despre lăcomie pură . Plin de astfel de manevre pe celălalte forumuri .

7. catalinbaneasa

Trophy Points:
    0
    Teapa ? Lacomie?

La ce te referi Xman?

8. drag_osh

drag_osh New Member

Trophy Points:
    0
    Am adrese , chiar si mail-ul cu asigurarea , trimis de cel care a facut-o.Am si o copie a biletului de avion, cu data intrarii in uk.
    O sa incep sa imi pregatesc toate actele , ceea ce am de spus si o sa le prezint instantei. Daca le va lua in considerare si imi va da un raspuns pozitiv, va fi foarte bine, daca nu , cel putin pot spune ca am incercat.
    cel putin mi-am invatat lectia si pe viitor daca voi mai avea masina voi sti cum sa procedez ca sa fiu in legalitate.

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    adica ai acel Insurance Policy trecut cu numele tau, (poate) adresa ta si numarul masinii dar de fapt nu exista asa ceva cand te-au oprit?

10. drag_osh

drag_osh New Member

Trophy Points:
    0
    Da, exact. Si inca figureaza ca asigurata , masina, pana in nov 2014, pe hartie doar.

11. GeoGrig

GeoGrig New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Manager
  12. sfantu

sfantu New Member

Trophy Points:
    0
    Am auzit si am vazut si eu metoda asta.. cel care tia facut asigurarea a platito cu un card clonat... si drept urmare dureaza cam 5 7 zile sa opreasca asigirarea.... sunt aproape sigur ca sta e...

Share This Page