32 C
London
Friday, August 12, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Soferi Profesionisti - Discutii generale

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by MC RED, Nov 14, 2012.

1. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Pentru adrian.d:
    Salut!
    Ai reusit sa iti schimbi toate actele urmand procedura pe care ai descris-o? Este ok? Pana la urma in cat timp ai primit noul tau permis + card tahograf? Deasemenea, pentru CPI/CPC cat a durat pana ti-a venit noul CPC englezesc?
    Te intreb deoarece urmeaza sa vin in UK si iti voi urma sfaturile pe care le-ai dat pe acest forum (ocazie cu care iti multumim inca o data) pentru a-mi schimba permisul romanesc+cardul tahograf, precum si CPI-ul pentru marfa si persoane.
    Daca mai ai si alte informatii referitoare la aceasta procedura de schimbare a permisului romanesc+card tahograf+atestat CPI marfa si persoane, le asteptam cu interes si iti multumim cu toata caldura pentru ajutor!

2. andrei92

andrei92 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut ste cineva daca pot sa downloadez formularud D2 si formularul ST1A si sa il scot la imprimanta?
    Daca da de unde as putea sa le downloadez, nu stiu cum trebuie sa le aplic pe https://www.gov.uk/browse/driving/driving-licences ......Multumesc frumos

3. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
  4. adrian.d

adrian.d New Member

Trophy Points:
    1
    Salutare.
    Pentru ca intre timp am rezolvat cu schimbarea permisului de profesionist, revin acum cu cateva precizari menite sa corecteze si sa clarifice procedura descrisa de mine in postarea initiala. Prin urmare:
    Inainte de toate - De stiut!
    -Conform DVLA permisul romanesc este perfect valabil si poti lucra in baza lui in toata Uniunea. La fel atestatele si cardul tahograf, cata vreme au seria acestuia pe ele.

In cazul in care alegi sa ramai cu permisul romanesc in UK, esti obligat doar sa:

1. Depui Application for a driving licence counterpart for non-GB licence holders - formularul D9, il downloadezi de aici:
    https://www.gov.uk/government/uploads/s ... 200214.pdf
    2. Sa te inregistrezi cu datele personale la DVLA, in maxim 12 luni de cand ai devenit rezident.

In situatia in care schimbi acest permis romanesc cu unul englezesc (in cazul in care nu ai o alta dovada de adresa si iti este necesara):

1. Pentru schimbare permis - comanda on-line formularul D2 de la:
    https://www.gov.uk/exchange-foreign-driving-licence
    2. Pentru schimbare card tahograf - comanda on-line formularul ST1A , tot de la:
    https://www.gov.uk/exchange-foreign-driving-licence

Observatii:
    -Le puteti comanda pe amandoua odata, bifand casutele corespunzatoare.
    -ST1A este de fapt formularul D777B - atentie! - nu D777B (DL).
    -Formularele vin greu, cam in 2 saptamani.
    -Formularul D777B il gasiti si la sediile VOSA (echivalenr RAR Romania).
    -Formularul D2 il puteti comanda doar de pe site-ul DVLA, sediile din teritoriu ale acestei institutii desfiintandu-se de anul trecut, iar oficiile postale neavand decat formulare D1, pentru permisele de amatori.
    -Daca va grabiti, sugestia mea ar fi sa intrebati pe la scolile de soferi din zona voastra sau sa faceti comanda din timp daca aveti pe cineva in Uk, sa le ridice de la o adresa.

Dupa ce ai formularele, le completezi si le trimiti prin posta (va recomand sa o faceti cu Royal Mail, Special Delivery) catre DVLA la adresele corespunzatoare(le gasesti in formular).

1. Pentru permis: Pui in plic formularul completat, pasaportul sau cartea de identitate impreuna cu permisul romanesc si dovada taxei platite la posta pentru eliberarea noului permis.
    2. Pentru cardul tahograf: Pui in plic formularul completat, cardul tahograf romanesc ( ATENTIE! In postarea anterioara nu stiam ca este necesar) si dovada taxei platite la posta pentru schimbarea cardului tahograf.

Observatii:
    -Se pot trimite amandoua odata, insa pentru a nu se face confuzii si a se evita situatia in care iti schimba cardul romanesc intr-unul de UK, dar ramane seria vechiului permis romanesc pe el, noul permis de uk nefiind inca eliberat, eu am ales sa astept mai intai sosirea permisului de uk si apoi am depus formularul pentru cardul tahograf.
    -In maxim 10 zile de la depunere veti primi acasa pasaportul sau cartea de identitate, si dupa inca o zi sau doua va sosi si permisul de UK insotit de counterpart.
    -Intr-o saptamana de la depunere am primit inapoi cardul tahograf romanesc, urmand ca in urmatoarea saptamana sa il primesc si pe cel de UK.

Imediat ce ai noul permis:

Schimbi DQC (Driver Qualification Card - Cardul de competente profesionale (care atesta calificarea ta ca CPI sau CPC).

1. Pentru asta trimiti o cerere scrisa de mana in care vei solicita schimbarea cardului DQC cu unul de UK, avand seria corespunzatoare, precizezi motivul si scrii seria noului permis emis in UK (puteti atasa o copie dupa permis).
    2. Te duci la posta, pui cererea scrisa de mana si DQC-ul din Romania in plic si le trimiti catre DSA (Driving Standards Agency), la adresa :
    Driving Standards Agency
    Driver CPC Team
    PO Box 280
    Newcastle-Upon-Tyne
    NE99 1FP.

Ar trebui sa va soseasca in maxim o saptamana.

-Alte bservatii: Pentru cei care aveti card ADR, trebuie sa stiti ca nu se impune schimbarea acestuia, el neavand seria permisului pe el si nici adresa.
    Succes!

5. adrian.d

adrian.d New Member

Trophy Points:
    1
    Inca doua observatii:
    DQC-ul (Driver Qualification Card) se schimba gratuit de catre DSA.
    Pentru cei care sunt interesati: Mai am cateva formulare acasa, atat pentru permis, cat si pentru cardul tahograf.

6. motorulro

motorulro New Member

Trophy Points:
    0
    Am 21 de ani ... am pe permis A B C CE de 3 ani de zile. Toate categoriile sunt luate in prima luna dupa ce am facut 18 ani.
    Km am cam 200 000 . Nu sunt multi dar eu zic ca am abilitati destul de bune ca sofer.
    Momentan lucrez de 2 saptamani la un lant de pizzerii din Londra pe scooter si fac livrari. Bacsisul nu e de speriat, iar salariul este de 6,31 pe ora parca.

Am vre-o sansa sa gasesc ceva mai bun la varsta asta ? As prefera sa conduc o dubita, o comioneta nu stiu ...

Unde ma sfatuiti sa caut ? Stiti ceva agentii ?

7. adrian.d

adrian.d New Member

Trophy Points:
    1
    - Andrei -
    Nu poti downloada formularul D2, pentru ca el nu poate fi scos la imprimanta. Are anumite portiuni din plastic unde se ataseaza poza.
    Ai toate informatiile in postarea mea.

8. catalinbaneasa

catalinbaneasa New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru 'motorulro'

Agentii: Drivers Direct, Concept, Able etc.

Sfatul meu sa parasesti Londra si sa te indrepti in alte orase cum ar fi Manchester ,Liverpool sau Sheffield. Pe unde am lucrat am vazut multi tineri ca si tine care lucrau pe tir. Fiind sofer profesionist incearca sa nu stai prea mult la pizzerie.Nu merita ,ai un permis care aici inseamna foarte mult.
    Poti intra pe gumtree unde multe firme de familie pun anunturi pentru angajare soferi.
    Varsta ta nu este impediment ,nu lasa pe altii sa te desconsidere.Sa te feresti de anunturile de angajare ale romanilor.
    O sa fii surpins de cate lucruri poti face fara 'ajutorul altora'
    Eu am fost tepuit printr-un anunt dat aici ,un baiat angaja soferi...am muncit o saptamana cate 12h pe zi si nu am primit bani.
    Nu te grabi si intreaba .
    Fiind tanar asigurarea ta este scumpa dar asta nu inseamna ca nu exista firma care nu te vor angaja.Tineri soferi sunt foarte bine priviti iar unele firme se mandresc ca au flota tanara.

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Poate e o idee buna sa isi caute la inceput job ca si driver mate , banuiesc ca are sanse mai mari sa prinda un camion asa .

10. catalinbaneasa

Trophy Points:
    0
    Da ,ai dreptate,o idee buna.Acum cateva saptamani un sofer englez era in cautarea unui driver mate pentru o cursa in Europa.E bine sa te lipesti de ceva si apoi restul vine de la sine.
    Uite ,alature-te grupurilor gen ' Hgv Drivers' pe facebook.

uite si 2 anunturi ;Class 2 Hiab driver needed in Gloucester, 10 hours a day, starting Monday, call Wes 07772578444 for more info.

Looking for ongoing tramper drivers in Nottingham also class 2 drivers in Nottingham. Please call 07775954364 for more info.

Suna si vorbeste, daca te intreaba de varsta si simti ca stramba din nas spune-le ca esti dornic de munca ,ca iti place meseria asta.Lasa numarul ,o sa le arda buza si or sa te sune.

Succes.

11. catalinbaneasa

Trophy Points:
    0
    LGV C+E Driver wanted, based in Rochester, Kent mainly Container work ex Thamesport and Sheerness 2-3 Nights out a week Mon-Fri, Sat only by arrangement, Must have 2 years experiance for Insurance reasons, self employed or Paye. phone Graham 07860201205

12. motorulro

motorulro New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos pentru sfaturi. Legat de actualul job la pizza .. nu e cine stie ce .. dar reusesc sa-mi castig banii pentru a rezista pana gasesc altul mai bun. E destul de obositor (nu e usor sa mergi echipat full 6-10 ore ... te incalzesti grav de tot), si destul de riscant sa conduci prin traficul de centrul Londrei pe un scooter. Mai ales ca manegerii mereu o sa-ti spuna sa fi foarte rapid ...

13. motorulro

motorulro New Member

Trophy Points:
    0
    ma gandesc ca aici iau cam 1000-1300 pe luna. Si totusi nu fac ceea ce mi-as dori. Stiu si sunt constient ca trebuie sa caut ca sa-mi gasesc jobul mult dorit, deci daca auziti de vre-o agentie .. sau ceva situri de profil, postatile aici ... poate o sa fie de folos pentru unii din noi. Momentan stau in centrul Londrei deoarece stau la o ruda si nu platesc chirie. Dar daca as gasii vre-un job bun nu as fi impotriva mutarii din Londra, ca doar am plecat de acasa sa fac un ban nu sa fac mofturi.

PS: Momentan nu am atestatele luate si nici cardul tacho ... Se pot lua cumva de aici?

14. adrian.d

adrian.d New Member

Trophy Points:
    1
    Atestatele le poti lua de aici, insa e mult mai scump si probabil mai greoi. Cardul tahograf ar trebui sa-l poti cere fara probleme, desi nu ti-ar folosi la nimic daca nu ai atestatul de transport marfa. Fara atestat poti conduce doar camioane goale... Deci, cu parere de rau - NU ai cum sa lucrezi in baza permisului de profesionist - poate doar sa parchezi masini intr-un garaj... Iti ramane B-ul...

15. Kluivert

Kluivert New Member

Trophy Points:
    0
    Salut...nu mah incadrez la soferi profesionisti deoarece detin carnet cat B atat...dar sunt experimentat in condus masini mici chiar si la van-uri.Am vazut ca vb de firme intermediare puteti sa-mi spuneti si mie una unde as putea sa depun un CV sau mai multe din Londra ,in conditiile in care nu stapanesc foarte bine limba engleza.Multumesc

16. andrei92

andrei92 New Member

Trophy Points:
    0

Salut adrian! zici ca ai cateva formulare pentru permis si pentru atestat? daca da cum as putea intra si eu in posesia lor? am nev de un formular d2 pt permis si unul pt card tahograf. eu stau in stratford....Multumesc frumos

17. andrei92

andrei92 New Member

Trophy Points:
    0
    -ras4-

Gata am rezolvat, mi-au ajuns formularele acasa :) Multumosc pentru sfatrui :D

M-ai am o intrebare -hipno- daca imi fac permisul si cardul+ atestatul englezesc si dupa vreau sa plec pe comunitate pe un camion inmatriculat in romania este vreo problema? multumesc

18. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Salutare tuturor!
    Intentionez sa ma stabilesc in luna mai in Anglia. Dupa ce-mi schimb permisul si atestatele, intentionez sa lucrez pe HGV. Dat fiind acest lucru, rog sa ma ajutati cu o parere/sugestie despre unde ar trebui sa ma stabilesc (in ce oras), doresc sa ma fixez intr-un oras unde pot gasi foarte rapid si oricand de lucru pe HGV, undeva unde este mult mult mult de munca pe camioane.
    Va multumesc anticipat pentru sugestii!
    Viorel

19. peristar

peristar New Member

Trophy Points:
    0
    Hi to all , sorry i do not speak Romanian so i will have to write this on English ...
    i have a transport company operation in Scandinavia area (Denmark/Sweden/Norway ) and i have a need of Romanian truck drivers who can speak English .. if anyone interested please send me private massage ..
    Thank You

20. andrei92

andrei92 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Ma numesc Andrei, am 22 de ani si caut de munca pe camion dar mereu ma lovesc de refuzuri din cauza ca sunt prea tanar si asigurarea este prea scumpa sau nu vor cei de la asigurari sa ma asigure din cauza varstei, stie cineva vreo agentie la care as putea lucra in ciuda varstei? Detin Permis, Driver Card+ CPC englezesc , daca imi puteti da niste numere de telefon sau nume de agentii care recruteaza si soferi cu varste sub 25 de ani as fi recunoscator. Multumesc frumos.

Share This Page