18.7 C
London
Friday, August 07, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sofer Private Hire

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by lezaza, Nov 2, 2014.

1. lezaza

lezaza New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare! Am decis sa deschid un topic nou pentru ca despre modul asta de angajare nu am gasit nimic pana acum.
    E vorba de Private Hire in Londra. Chestia diferita e ca e pe salar fix, nu conteaza cate curse faci.
    Am aplicat la un job, m-a contactat o domnisoara din cluj cu care am avut un interviu online. Din ce am inteles e vorba de firma 123Drivers. Mi-a spus ca ni se asigura cazarea si drumul, salariul de 900 de lire pe luna si o data la 3 luni, poti merge acasa pentru 3 saptamani, doar daca vrei.

Stie cineva ceva de frma? Ceva sfaturi?

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    No shit! Ia incearca in susul paginii acolo unde scrie "Cauta". Precis ca gasesti ceva.

3. lezaza

lezaza New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi fain. Scrie trusted member, deci trebuie sa fie pe bune. Dacă nu ai cu ce sa ajuți, mai bine fa altceva mai productiv decât sa te dai sarcastic. Am căutat, nu am găsit nimic despre 123drivers, tocmai de aia ceream sfatul.

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    -ras2- -ras2- -ras2-

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    1. Poate ca ar trebui sa te mai gandesti putin vis-a-vis de chestia aia cu "trusted member". Ce crezi ca inseamna?

2. Eu sunt private hire driver in Londra de numai 7 ani. Am dat un google sa vad ce-i cu panarama ta de 123drivers. Spun "panarama" pentru ca exact asta este. O afacere de lituanieni care cauta prosti sa munceasca pentru ei. 900 de lire sunt bani pe care ii faci usor in cel mult 2 saptamani la orice firma din Londra.

3. Spun "prosti" pentru aceia care nu fac nici un efort sa se informeze despre salariul minim pe economie care este de peste 1100 de lire pe luna, in conditiile in care primii £10,000.00 (zece mii) pe an sunt scutiti de taxe.

Mai ai nevoie si de alte informatii?

6. lezaza

lezaza New Member

Trophy Points:
    0
    Ideea e că e asigurată cazarea. Din ce am citit de la cei ce plătesc taxă pe dispecer și câștigă salar doar pe baza curselor ce li se alocă de către dispecer, mi se părea ca eliminarea unui risc. Nu contest ca ai experiență, am venit aici pentru un sfat înainte de a lua o decizie importantă pentru mine. Dacă vrei să ajuți pe cineva, se poate sa o faci fără aroganță? Tu spui ca banii aia se fac lejer însă din ce am citit pe forum, fără investiții substanțiale și pe cont propriu, nu ai cum.

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu e vorba de aroganta. Daca zic ca miltez impotriva prostiei zici ca am ceva cu tine. Deci, cum o dau nu e bine.

O camera o gasesti in Londra la 3-400 de lire fara probleme. Cazarea asta la comun asigurata de firma este gandita sa fie in avantajul firmei, nu al tau. "investitii substantiale" nu prea vad. S-a mai discutat pe forum despre asta, cazul de la Lancaster Private Hire este identic cu al tau. Si acolo a iesit rau. Rau de tot.

8. lezaza

lezaza New Member

Trophy Points:
    0
    Ok, am recitit ce am scris si mi-am dat seama de motivul, probabil intemeiat pentru care te-ai "agitat". Am formulat cam gresit intrebarea. Eu mai mult vroiam sa aflu detalii despre 123Drivers, si mai putin despre "modul de angajare", cum am formulat mai sus.

In afara de faptul ca angajeaza lituanieni si ca lucreaza in parteneriat cu Amitours, nu am gasit nimic altceva despre ei.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Prietene, scuza-mi indispozitia, televizorul e pe romani si da stiri despre votul de ieri. Tu urmeaza sa fii platit cu £900 pe luna, aici e cheiea problemei. Prin urmare, firma 123shit nu poate decat sa faca foarte bine. Inchiriaza o casa cu 1000-1200 pe luna, va baga 10 insi in ea si pana la vara patronul isi ia un Bentley.

Voi, aia din casa, o sa incepeti sa behaiti dupa 3-4 luni cand incepeti sa va prindeti ca sunteti vaci de muls. Dar degeba o sa behaiti, ca nu puteti sa faceti nimic pe motiv ca ati semnat o hartie care va baga in rahat pana la gat, sau chiar mai sus. S-a mai intamplat treaba asta si nu se mai mira nimeni.

10. lezaza

lezaza New Member

Trophy Points:
    0
    Subject: Sofer Private Hire

Salutare din nou.

Contrar sfaturilor tale, am fost la Cluj pentru discutie fata in fata.
    Mi-au dat si un contract care nu reprezinta decat faptul ca ma ajuta sa imi fac licenta in Londra.
    Pana cand licenta este gata, o sa ne trimita la Paris pentru o saptamana la pregatire, apoi 2 zile in Londra pentru schimbarea permisului. Ne intoarcem apoi la Paris unde o sa lucram (angajati ca si soferi pe o firma locala a lor) pana cand incepe sezonul in Alpi. Ne trimit acolo cateva luni, pana e gata licenta pentru Londra.

In toata perioada lucrata pe continent, ne dau 1.000 euro cel putin si cazare asigurata.

Dupa ce avem licenta ne trimite in Londra, unde suntem platiti cu 850 de lire, 5 schimburi de 12 ore, 2 zile libere. O data la 3 luni, putem pleca acasa pentru 3 saptamani.

Prin contract suntem obligati sa lucram pentru ei cel putin un an, daca plecam mai repede trebuie sa platim licenta, care ne ramane noua.

Transportul este asigurat 100%, cazare 100%.

Aici e problema in ce imi spui tu. Inteleg ca iesi de 100 de ori mai castigat sa depui singur actele si sa lucrezi pe cont propriu pe masina inchiriata daca nu pot cumpara una, insa e nevoie de o gramada de bani. Bani de care nu dispun.

Daca vezi vreo eroare de calcul in ce am zis, te rog, da-mi o palma, asa cum ai facut-o pana acum; apropo, mersi pentru felul in care m-ai luat... putin cam peste picior, dar m-a facut putin mai sceptic.

11. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Scuze de interventie

In Franta salariul minim este 1500 euro pe luna , aici in UK la nivelul de ore lucrate ar trebui sa fi platit cu 1690 lire 6.5x5x12x52/12

12. lezaza

lezaza New Member

Trophy Points:
    0
    Bun, dar e cazarea inclusă. Acum ca stăm mai mulți în apartament e altă treabă

13. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Un single este 200 pe luna hai 250 cu bills

14. lezaza

lezaza New Member

Trophy Points:
    0
    Și sa fie 100. Ăsta e problema. Sunt bani de care nu dispun

15. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Fair enough

16. lezaza

lezaza New Member

Trophy Points:
    0
    Revin cu feedback pentru alții care poate la un moment dat vor dori să colaboreze cu ei. Pe scurt, experiență faină doar pentru ca am fost în Alpi dar nu aș mai alege firma asta pentru nimic în lume. Personalul oribil, condiții legale de muncă - zero, cazare ca în lumea a 3-a, program de lucru imposibil, era să adorm de nu știu câte ori la volan, nu doar eu ci și colegii și, nu în ultimul rând, țeapă de 500 de euro la ultimul salar.

17. lezaza

lezaza New Member

Trophy Points:
    0
    Ah, și era să uit... Cu toate ca inițial ne-au spus ca ne fac gratuit licența private hire, până la urmă ne-au zis ca dacă o vrem trebuie să le dăm 1000 de euro, din care 500 i-au reținut deja doar pentru ca cică au început demersurile, lucru pe care nu îl cred sub nici o formă

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    parca ai ajuns la vorbele lui albea...

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Cam ce anume, mai exact, prestati voi pe acolo/