8.1 C
London
Friday, April 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

sofer de taxi in portsmunt -

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by ovidiu-d, May 9, 2011.

1. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Imi cer scuze daca ma exprim ambiguu, astfel putand sa creez situatia ca cineva care citeste un post in afara contextului expus anterior sa poata intelege gresit, chiar o insulta sau jignire.
    Oricine poate confirma ca "problema" mea o reprezinta intermediarii, se stiu ei care.

In afara fenomenului de promovare a "optiunii" Alba Iulia, nu am absolut nimic cu utilizatorul OUT SIDE, vizibil un om educat, cu atat mai putin cu colegul eduard34, pe care il cunosc personal si stiu ca si-a rezolvat problemele curat, barbateste, de unul singur, un model de urmat as putea spune.

Precizez ca acest post nu se refera la intermediari, care raman in continuare "prietenii" mei.

2. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Hai ca te-am inteles,ca treci printr-o pasa mai proasta,sper ca esti ok!Stii bine ca iti inteleg adversiunea fata de agentiile de recrutare -ras4-

Dar stii la fel de bine ca nu toata lumea isi permite sa vina aici,este nevoie de bani.Si tu ai dreptate ca Londra e cel mai bun loc,dar nu pentru toata lumea,cel putin nu pentru mine.
    Eu personal urasc aglomeratia,si asta ca am locuit in Bucuresti,unde se circula ingrozitor de urat,si e trafic.Mie mi se pare ca este trafic si la mine aici unde stau.
    Apropo,cand am fost la Croydon,am mers la un prieten in vizita,el locuind in Ilford.Am facut 2 ore pana acolo.Pai decat asa,mai bine ma duc la sapa nene! -ras2-

Nu stiu cate mile face un sofer de private hire in Londra pe zi,dar eu fac cel putin 150.In weekend fac 200 de mile pe seara!

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Vezi? Asta spuneam eu. Mai bine decat atat nu inseamna sa faci 300 de mile pe zi. O sa ajungi la limita rezistentei umane, o sa iei forma scaunului soferului. A promova nu inseamna a munci mai mult. Exista alte categorii de servicii de acelasi gen, dar altfel platite. Adica aceeasi Marie, dar cu o totul alta palarie. Ei bine, aceste servicii se presteaza (cu scuzele de rigoare) numai in Londra. Cum ar veni: furnizori regali sau brokeri de bursa nu poti gasi decat in Londra (daca cineva se simte jignit sau insultat de acest lucru, nu am ce-i face). O sa-ti povestesc eu mai multe cand ne vom intalni.

4. OUT SIDE

OUT SIDE New Member

Trophy Points:
    0
    Nu caut să promovez AB, chiar deloc. Chiar daca sunt intermediari, in cazul meu nu mă consider deloc tepuit. Sigur că platesc, poate mai mult decât face, dar am avut o alternativă, iar acum nu pot să arunc cu noroi in nişte oameni. Şi da sunt imparţial, nu sunt nici cu ei nici împotriva lor (vorbim despre portsmouth doar, sa fim bine intelesi). Însa văzând ce se scrie pe aici nu m-am putut abţine să nu iau atitudine. Nu vrem o lume mai buna, un viitor mai bun cel putin pentru copiii nostri?, la urma urmei asta căutăm sau cel puţin susţinem cam toţi cei care am decis sa incercam sa traim pe pamanturi straine.
    Danutzz, nu stiu cum au stat lucrurile altadata pe aici poate asa o fi fost dar tot asa poate ca acum sa fie altfel... Când am venit aici am auzit că nici un roman nu merge sau nu prinde aeroport, nu se stia sa fi fost nimeni de vreun an si jumate, ei bine eu am fost in a doua sau a treia saptamana, si nu am fost singurul, primul sau ultimul. Cert e faptul ca virusul asta al discriminării trăieşte din plin in mintea românilor de aici iar pe unii ii demoralizează efectiv, iar asta nu le poate fi de nici un folos. Eu rămân la convingerea mea şi anume nu suntem discriminaţi, la proba contrarie voi fi primul care vine aici să recunosc ca am greşit.

Trebuie sa admiti ca daca eu tin regim la alcool, imi tot pot spune cei 2 ca sunt beat. (no offence). Si nu sustin faptul că nu se poate veni aici fără pregatire, dar îţi spun sigur că daca nu ştii nici măcar unde-i uşa de la gunwarf apăi nici bani nu ai cum sa faci.

Albea ai subliniat de 2 ori acelasi lucru, multumesc. Însa pot să îţi spun ca sunt om simplu fara prea multe şcoli. In schimb "pielea" mea s-ar putea sa poarte ceva cicatrici.

5. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @out side - stii foarte bine cum e cu prinsul unui aeroport. Daca nu stii, iti explic pe privat. Cine vrea aeroport, prinde. Acum depinde daca tu crezi ca si merita. De curiozitate - ai prins lunea, martea? Sau ai prins joi vineri sambata? De curiozitate, daca tot iti plac asa de mult aeroporturile, esti in primele luni de munca? Ti-ai facut un calcul si merita banii aia? Intreaba-l pe Albea ce cursa face el cu 55 de lire - pe care tu ii faci in 2-3 ore si din care mai pui si motorina.

Cat despre faptul ca nu faci bani daca nu stii unde vine gunwarf - in timp ce tu iti faceai datorii invatand unde e, altii poate fac bani invatand. E o chestie de optiuni :)

6. OUT SIDE

OUT SIDE New Member

Trophy Points:
    0
    Nu zic ca şi merită să mergi la aeroport :) , doar ca am întâlnit persoane aici care s-ar fi dus... Deşi lucrau de mai mult de un an. Personal am fost de 2-3 ori la heatrow dar nu mai merg decât pe sfârşit de program, adică după ora 6 altfel nu se merită, banii care ii fac aici loco pot depăşi cu mult mărunţişul de la aeroport, fara să mai luam in calcul timpul.

7. delia_dan

delia_dan New Member

Trophy Points:
    0

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    @ OUT SIDE

Daca nu mai mentionezi firmele si (sau) persoanele implicate in venirea ta in UK, suntem cei mai buni prieteni.

Vroiam sa te intreb ceva, spunea cineva pe acest topic ca romanii care fac hackney nu au voie sa iasa la munca in cursul zilei, decat dupa ca se retrag englezii. O fi adevarat?

Later edit: am intrebat un controller de la firma la care lucrez: un job de la Heathrow pana in PO1 costs £75 (+ parcare + wt)

Sent from my iPhone using Tapatalk

9. OUT SIDE

OUT SIDE New Member

Trophy Points:
    0
    @albea hackney nu prea sunt dispecerizati, asa ca nu cred ca prea pot fi controlati de cineva, pe alta parte hackney au tot felul de culori pe aici daca ma intelegi, nu cred sa fie nici jumatate englezi.

10. Lolomo

Lolomo New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Am citit totate comenturile facute pe acest subiect. As dori sa fac si eu cateva precizari.
    - Pt domnul Albea ar fi bine sa nu iti mai dai cu parerea despre lucruri care habar nu ai. Da in Portsmouth pt a fi PHD dai examen la City Council ai un chestionar de 80 de intrebari si trebuie sa rapunzi la cel putin 62 si trebuie sa inveti acele strazi si pickup pointurile. Am stat la Londra si ia zimi cum e sa dai 600-650 Lire pe o amarata de camera sau sa imparti casa cu inca 10?? In portsmouth cu 500-700 iti iei lejer casa/apartament cu 1-2 dormitoare. Macar uitate pe harta si vezi ca portsmouth (si implicit joburile de pe aici) nu sunt "dead end"
    - Mentionez ca nu lucrez si nici nu am lucrat ca taximetrist la Aqua sau la Andycars sau la fostul Elite (cumparat intretimp de Aqua). Nu spun ca e o slujba de vis sau ca ai sa faci averi din asta dar poti avea un trai decent din taximetrie. Am cunostinte atat la Andycars cat si la AquaCars si se descurca destul de bine (e adevarat in ultimele luni la Andycars a inceput sa mearga rau.
    Tot adevarat este ca dispecerii de la Aqua dau job-urile bune la soferii englezi si tie doar ce mai pica dar tot nu am auzit inca pe nimeni (dk munceste si are cat de cat creier in cap) sa nu isi faca banii de masina si sa nu puna deoparte (dupa ce a platit masin,casa si utilitatile) intre 200 si 500 de lire pe luna deoparte, depinde de luna, depinde de cat de bine cunoaste zona, depinde de multi factori.
    - Sa vii singur in Uk fara sa stii nimic fara sa te ajute cineva e f.greu Eu si sotia mea le-am trait pe pielea noastra in 2008 cand am venit in Anglia dar cu rabdare (foarte multa rabdare) poti reusi sa iti faci un viitor aici sa iti obtii yellow card si implici blue card.
    - Despre Ovidiu va pot spune multe lucruri ca e un infumurat, betiv, arogant, frustrat, mincinos, vorbeste mult si face putin dar un lucru va pot spune sigur ca nu e tepar. Ala care spune k la tepuit cumva sa vina sa imi dea un telefon. 1000 lei de la Alba reprezinta cazarea si masa de la Alba (asa cum a mentionat cineva ) deci nu baga el banii in buzunar.
    -Despre Fast Track ce sa va spun, fac bani pe spinarea romanilor dar nu le iau pielea de pe oase, e adevarat e cel ma scump garaj din portsmouth (210 pe saptamana) dar dupa ce platesti tot ce ai la ei (training, avion, cazare etc) nu te tine nimeni sa nu te duci la alt garaj.
    -Pentru cei care vor sa vina la un astfel de job pot sa va spun urmatoarele:
    1. Dk vreti sa lucrati 3 luni aici si sa va luati vila si bmw in romania mai bine stai acasa.
    2. Dk nu rezistati stresului (si credetima e unul imens) la fel stati acasa.
    3. Teapa nu este (doar ca e cam mare magaria cu cat si ce bani trebuie dati inapoi) dar tinan cont ca nu te costa mai nimic sa vii aici merita riscul zic eu. Oricum asa cum a spus delia la inceput au tot interesul sa iti dea joburi bune k sa te tina pe loc.
    4. E un loc f bun de inceput dk esti hotarat sa ramai in UK. Te ajuta cu casa,acetele,contabil,nin (binenteles k trebuie sa te tii de capul lor sa iti dea hartiile necesare la mana dar nimeni nu zice NU)

Acum sa revenim la joburi. Aeroport e adevar nu prinzi si dk il ei nu merita banii dar dk nu faci share la masina si mai prinzi tu un prieten,cunostinta ceva e ok. Nu mai amestecati Portsmouth cu Havant sunt 2 implicit Aqua cu Andycars sunt 2 firme total diferite cu zone diferite cu training diferit singurul lucru care il au in comun e garajul Fast Track care livreaza soferi si pt Aqua si pt Andycars. Majoritatea celor care ii cunosc spun ca se castiga un pic mai bine de noapte dar si riscurile sunt mai mari (runneri, betivi, vomitat in masina, batai etc) dar asta ramane la latitudinea fiecaruie
    Ca incheiere as vre4a sa pun doar o intrebare la toti cei care au dat in sus si in jos cu teapa, cum se face k in Portsmouth sunt in jur de 300 de soferi romani?? Toti stau pe teapa? Ma indoiesc

Nu incerc sa fac reclama la nimeni nu incerc sa inculp sau sa disculp pe nimeni doar prezint realitatea asa cum e. Asa cum vam mai spus nu lucrez si nu am lucrat pt nici o firma de taximetrie din Portsmouth sau alte orase dar am destule cunostinte care lucreaza la aceste firme cei mai multi cu peste 1an vechime.

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    @ Lolomo

Prietene drag, nu trebuie sa o iei emotional, suntem amandoi de aceeasi parte a baricadei. Eu nu am nimic cu voi, cu colegii din Portsmouth, Plymouth, Crawley sau pe unde mai sunteti.

Sper ca nu mi-o iei in nume de rau nici daca o sa ignor opinia ta despre bunastarea taximetristilor de la voi si optez sa raman mai departe in Londra. Pentru cine nu a inteles, eu nu ma (mai) ocup cu pasageri de la TESCO, ASDA, spitalul local, gara, pub-uri sau cluburi. Am facut munca asta un an si jumatate si mi-ajunge. Daca eram in orasul vostru o faceam si acum.

Acum fac numai account-uri si, slava Domnului, nu am motive sa ma plang. In fine, fiecare e liber sa creada ce vrea, eu am hotarat sa nu mai imi bat capul cu toti ... Iti place unde esti? Bravo!! Stai acolo!

In schimb, daca esti intermediar, pe fata sau mascat, devii instantaneu o tinta: trag in tine cu tot ce-mi cade la indemana. Nu-ti convine? Riposteaza! Da-mi apa la moara!

Sent from my iPhone using Tapatalk

12. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Albea & Lolomo - exista in Portsmouth minim 2 firme care face NUMAI accounturi, la care sunt numai masini excelente si clienti politicosi. Problema este ca una angajeaza numai englezi, iar de cealalta nu stie nimeni.

Ca in orice meserie, trebuie sa ai ochii deschisi si daca vrei mai mult trebuie sa lupti pentru asta. Nu este in interesul nimanui sa iti povesteasca sau sa se agite sa castigi TU mai mult.

13. Lolomo

Lolomo New Member

Trophy Points:
    0
    :) Nu e vorba de a riposta sau nu. Nu sunt nici intermediar nici nimic doar ca am avut destule tangente cu romanii de la Aqua si Andycars. Eu doar am incercat sa prezit realitatea asa cum este aici nu din auzite de la prietenul, prietenului prietenului meu. Si imi cer scuze daca tonul meu a fost putin mai taios dar ai facut cateva comenturi din nestiinta de cauza si poate m-am aprins un pic :).
    Cat despre promovare sau alceva nici nu poate fi vorba le spun la toti daca au alte optiuni de a veni in UK sa stea cat mai departe de tipul asta de job daca nu sa fie pregatiti sa stranga din dinti cam un an de zile.

Da e adevarat ca mai sunt si alte firme dar dace un roman are sanse de 0.01% sa se angajeze crezi k intereseaza pe vreunul?? Asa cum am mai spus nu e ceva din care sa faci cariera ci doar sa te ajute in primii pasi in UK (daca nu ai alte optiuni)

14. dan_stelik

dan_stelik New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Urmeaza sa plec in Plymouth prin intermediul firmei lui Derek Merry.
    Din ce mi-a spus el mi se va plati biletul de avion si toate celelalte cheltuieli pana in momentul cand voi incepesa lucrez. singurul lucru pe care l-am platit este o taxa de 50 euro pt acest derek pt drumul sau la Bucuresti.
    In anunt scria de venituri de 400 lire/sapt dupa plata tuturor cheltuielilor; m-am gandit k o fi propaganda si am zis eu ca 200/sapt dak raman este OK.
    Am citit cu atentie toate postarile anterioare si parerile sunt impartite dar chiar la extreme total diferite.
    Dak cineva cunoaste despre firma First Taxi din Plymouth sau alte detalii-un mail la dan.stelik@gmail.com sau o postare aici.
    Un amic a plecat anu trecut in Portsmouth si anul asta are masina sa cu care face taximetrie. alte detalii nu cunosc, dar n-o fi ala asa de negru :)

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ce sa faci si tu ... Auzi, "pareri" impartite ... "pareri". O sa ti-o iei si tu ca toti cei d-inaintea ta. O sa bagi ca MIG-ul ca sa-ti platesti darile catre firma. Puteai sa-ti dai seama si tu ca derek este un manglitor. Auzi, taxa de 50 de euro ca a venit la Bucuresti. Unde va gaseste ...???

16. dan_stelik

dan_stelik New Member

Trophy Points:
    0
    "Boier" esti din Plymouth? sau ai vreo treaba cu ce se discuta aici sau doar asa arunci pareri care sa demoralizeze fara nimik ancorat in realitate?
    Nu te supara, dar parca prea e sfarsitul lumii pentru tine.

17. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    dan_stelik - topicul acesta era pentru cei care lucreaza in Portsmouth.
    Treaba cu taximetristii din Plymouth nu era subiectul discutiei de fata. Albea este taximetrist, asa ca ar trebui sa iei in considerare ce zice el. Chiar daca nu iti convine ce zice, sa stii ca nu asta e important. Important e sa intelegi ceva.

18. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Ma scuzati de offtopic dar in titlu nu trebuia sa scrie Portsmouth in loc de portsmunt?

19. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Asa trebuia, dar cel care a deschis topicul nu a stiut la vremea respectiva um se scrie sau a mancat ceva litere

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Crezi tu ca pun eu botul la vrajelile astea de 2 lei. Vii tu de la primul post sa-l pupi in c.. pe derek, care a ramas fara clienti din cauza acestui forum. Pai cand vreodata venea el in Romania sa-si caute clienti. Acum il mana foamea de la spate. Si mai gaseste si papagali ca tine sa-i ciuguleasca din palma.

Tu mie imi spui ca nu sunt ancorat in realitate??? Pai eu sunt in mijlocul realitatii si tu esti la 3000 de km. Si sunt aici de 5 ani, nu de ieri, alaltaieri. O sa vii aici o sa-ti spargi si tu capul in "realitatea" din Plymouth. De trei ani imi racesc gura cu indemnuri sa veniti in Londra, dar ce sa-i faci, pe unde esti prost, pe acolo platesti.

Share This Page