10.5 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Situatie delicata cu angajatorul ...

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by shmucu, Aug 2, 2014.

1. shmucu

shmucu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Seara,

Avem nevoie de un sfat de la cei mai informati decat noi.

Acum 1 an de zile, mai exact pe 4 mai 2013, sotia mea a inceput sa munceasca pentru un salon de coafura ca junior (spalat pe cap,curatenie, servit cafele, s.a.m.d.). A muncit part time, vineri, sambata si Duminica. A fost platita intotdeauna jumatate cash in mana si jumatate din contul patronului direct in contul sotiei, fara nici un fel de invoice. Dupa o anumita perioada de timp, sotiei i-a fost dat un forumular in care a trebuit sa scrie NINO, adresa (nu mai tin minte ce formular era), plus i s-au cerut copie dupa pasaport.

Acesta a fost singurul loc de munca pe care l-a avut sotia mea in perioada aceasta !

Intre timp, sotia a ramas insarcinata continuand sa munceasca pana saptamana asta (01.08.2014) cand din motive de sanatate dar si din cauza sarcinii (31 de saptamani) a fost fortata sa intrerupa munca. Angajatorului i-a fost dat acel certificat maternal eliberat de catre spital in vedere obtinerii alocatiei suportate de catre angajator, dar raspunsul sau a fost ca sotia mea nu va primi absolut nimic , cel putin nu din partea firmei.

Ce ar trebui sa fac in cazul acesta? Sa ma indrept catre tribunalul fortei de munca? Cum as putea sa depun o plangere impotriva acestui individ? Care ar fi sansele in cazul unui proces?

Singurele documente pe care sotia le are, ca si cand ar fi lucrat in firma respectiva, sunt o declaratie de la patron necesara "landlordului", o scrisoare de la HMRC ca este in evidenta contabilitatii acelui individ si cam atat.

Multumesc anticipat domnului avocat cat si celor ce ma pot ajuta cu ceva informatii !!!

2. shmucu

shmucu New Member

Trophy Points:
    0
    nimeni? -nervos-

3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    e cam greu de apreciat doar dintr-o simpla descriere.
    oricum inainte de a merge in tribunal sunt niste pasi de urmat.

luati toate actele, inclusiv extrase de cont cu platile direct din cont si mergeti la CAB pt o prima evaluare si a primi niste sfaturi

4. shmucu

shmucu New Member

Trophy Points:
    0
    Am inteles, multumesc mult.
    Inca mai astept parerea avocatului.....

Share This Page