18.5 C
London
Wednesday, September 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sfaturi ptr aplicare dependent

Discussion in 'EMIGRARE' started by dimunu, Jun 20, 2011.

1. dimunu

dimunu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

In primul rand as dorii sa multumesc acestui forum si moderatorilor pentru toate informatiile pe care le-au furnizat de a lungul anilor, datorita lor acum avem drepturi de munca si eu si sotul meu.

Am insa o problema cu care ma confrunt si as dorii sa ma informez inainte sa fac ceva.

Am mentionat mai sus ca am BC fara restrictii de cativa ani. Anul trecut l-am adus pe tatal meu din Ro din cauza sanatatii lui mai precare (are tensiunea foarte mare - ia cinci medicamente in fiecare zi ca sa fie mai stabila, colesterolul la fel e mare) sa stea cu noi. El nu locuia cu noi in Ro si avea loc de munca unde ba il plateau ba nu asa cum e cam peste tot. Bani i-am trimis doar odata.

As vrea sa-i aplic ca si dependent pentru BC dar acolo imi cere ca el sa fi locuit cu noi in Ro si sa-i fi trimis bani. Pai e nedrept asa fiindca situatia lui s-a inrautatit in ultimi ani pina cand am hotarat ca e mai bine daca il am aici sub supraveghere.

As dorii daca cineva sa mai confruntat cu o situatie similara sau daca credeti ca aveti ceva idei care m-ar putea ajuta sa-mi scrieti.

Multumesc pentru timpul vostru,

dimunu

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Cine iti cere sa fi locuit cu tine in Romania, sau sa-i fi trimisi bani???
    Ia-l cu tine aici in uk, tine-l o luna, apoi fa aplicatia prin posta, trimite-le pe langa documentele cerute in BR1 si o scrisoare explicativa cum ca tatal tau e bolnav, necesita ingrijire din partea ta, poti pune si adeverinta de la doctor. Si teoretic, ar trebui sa mearga.
    Am un caz -fiica-mama, care a luat asa BC. A specificat ca mama ei nu vrea sa munceasca, ci doar sa locuisca cu ei, sa aiba grija de nepoata, si l-a primit.

3. dimunu

dimunu New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi mult ptr sfat.

Sant cerintele HO. Diferenta este ca el ar vrea sa munceasca cu toata starea lui. Insa cum spui tu am sa aplic prin posta explicand situatia intr-o scrisoare si am sa cer si doctorului o confirmare.

dimunu

4. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt cerintele lor, dk nu ai altele, dar dk tu il iei aici, e mai mult decat suficient sa dovedesti ca-l intreti.
    La relatia asta de dependenta, aplicatia prin posta e singura optiune. -asa-asa-

5. Lonewolf

Lonewolf Member

Trophy Points:
    6
    Buna, am si eu o intrebare; am o situatie similara cu a lui dimunu si am considerat ca nu mai are sens sa deschid un alt topic.

Eu o am pe mama mea in intretinere si acum aplic pt YC; dupa ce primesc YC vreau sa aplic si pt BC ei ca dependenta de mine si nu gasesc niciunde negru pe alb cum pot sa dovedesc relatia ei de dependenta financiara fata de mine.
    In Romania am locuit la aceasi adresa si acum in Uk dinou locuim la aceasi adresa, acum i-am deschis un cont la banca si am sa incep sa ii transfer bani; cat timp sa fac asta ? ce sume ar fi recomandabil sa ii transfer ? Ar trebui sa ii fac un contract doua de utilitati ? Mama mea e ok cu sanatatea si nu pot face caelasi lucru ca si Dimunu ...
    Cineva spunea ca trebuie transferate sume de bani timp de minim 3 luni; unde scrie lucrul asta ? de ce nu 4 sau 2 ? cine are un raspuns rog sa dea un reply.
    Am scris si ambasadei si mi s-a spus ca nu exista un set predefinit de documente care si mi-a dat cateva exemple generale ...

Pareri sugestii sfaturi orice e binevenit.
    Mult succes tuturor care aplica pentru dreptul de munca !

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, la tine e putin mai greu, in sensul ca tu vei fi student sau self. Iar dependentul nu e sotia, ci mama.
    Dovada de dependenta e simpla, pentru ca deja locuieste cu tine. insa nici ei nu mai dau cu atata usurinta BC ca dependent.
    Multa bafta tie, in primul rand, cu actele.

7. Lonewolf

Lonewolf Member

Trophy Points:
    6
    Mersi de incurajare, Yc meu o sa il iau, am un feeling :) si incep de acum cu transferuri de bani; acum sa vad poate mai scrie cineva si stie cum se poate dovedi fara drept de apel dependenta.
    Sau poate intram in spatiul schengen si scapam toti de griji -asa-asa-

Share This Page