17.6 C
London
Tuesday, June 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sfaturi - Emigrare familie cu copii

Discussion in 'FAMILIE' started by MagdaMC, Oct 4, 2011.

1. lightplay

lightplay New Member

Trophy Points:
    0
    nellyss, alocarile de locuri la scoala se fac prin consiliul local si criteriile sunt clare si batute in cuie. nu suntem in Romania. in fine, n'are importanta, suntem off-topic.

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Hai sa ma bag si eu in seama,de ce nu vii de ex in Rugby,e la o ora cu trenul de
    Londra,chiriile la jumatate,ar trebui doar tu sa te sacrifici o perioada,cu transportul.

3. lightplay

lightplay New Member

Trophy Points:
    0
    Cel mare poate sa inceapa scoala abia in septembrie 2014, daca e nascut in noiembrie. Pana atunci are dreptul la cele 15 ore gradi gratuit, daca gasiti loc evident. Iar daca sotia ta nu va castiga net cel putin 1500 nu prea are sens sa munceasca pana cand si al 2lea copil intra in scoala... dar poate incerca ceva self-employed gen childminder, adica sa mai ia 1 copil sau 2 in grija, alaturi de copiii proprii.

4. nellysss

nellysss New Member

Trophy Points:
    0

stiu foarte bine unde sunt de 10 ani... Mi-am spus parerea si o sustin in continuare.... Si chiar suntem off topic... O zi buna in continuare...

5. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    Repartizarile spre scoli se fac de catre consiliul local pe criteriile frati/surori sunt deja la scoala respectiva sau area geografica iar la faith school difera de la scoala la scoala. In formular nu exista o sectiune in care sa specifici gradinita la care a fost afiliat copilul.
    In cazul asta toata lumea si-ar duce copiii la gradinitele afiliate scolilor extraordinare.

6. nellysss

nellysss New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt multe criterii dupa care sunt selctionati, asa e, dar parerea mea este in continuare ca sansele cresc asa cum am spus in primul reply care l-am dat, daca merge la ac gradinitza din cadrul scolii nimeni nu a spus ca se are locul asigurat... Si la mine online imi da obtiunea sa pun si la ce gradinitza este momentan. Cel putin in zona unde sunt eu inscrierile se fac online.

Si cred ca cel mai mult ar trebui sa nu mai fim offtopic pt o parere... O zi buna am plecat sa o iau pe pitica de la gradinitza :)

O seara placuta la fiecare:)

7. gfx8

gfx8 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca nu mai prinzi loc la gradinitele de stat, care ziceati ca sunt super aglomerate, atunci la cele private nu mai primesti subventia de 15 ore gratuite pe saptamana cand copilul are 3 ani?

Vad ca nu ai inclus aici si cheltuieli legate de masina. Din cate am inteles asigurarea pt masina e destul de costisitoare (1000 lire pe an). In rest vad ca road tax nu e asa de mare...100 si ceva de lire pe an. Nu am inteles exact cum e cu congestion tax-ul asta. Zonele rezidentiale care s-ar incadra la o chiria aminita mai sus se afla de obicei in interiorul zonei pt care se plateste congestion tax? Cei ceare aveti copii in Londra, va puteti descurca usor fara masina? Ce faceti cand mergeti la supermarket si cumparati food & groceries pe o saptamana-doua?

8. lightplay

lightplay New Member

Trophy Points:
    0
    Primesti subventia si la privat dar nu o sa fie '15 ore gratuite' ca la stat. La gradinitele private in Londra costul e sa zicem undeva la £7/ora. Statul subventioneaza 15 ore/sapt term time dar la nivel de £3.45/ora (ti-am facut un calcul ilustrativ mai sus). Asa ca la gradi private primesti doar o reducere, nu gratuitate.

Food & groceries poti cumpara online (ex. ocado.com, tesco, etc). Daca ai masina, poate nu platesti si £200/transport public totusi..

9. gfx8

gfx8 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Cum ziceam in posturile anterioare...as pleca in UK nu din cauza banilor...caci probabil considerand costul vietii mult mai ridicat de acolo comparativ cu Romania, in final as fi tot cam pe acolo cu banii. De ce as vrea sa plec...e situatia actuala din Romania, toate chestiile ce nu merg bine in Romania (le stim cu totii prea bine si nu mai are rost sa le repet) si perspectiva ca, copiii mei sa creasca in UK, sa urmeze o scoala acolo, ceea ce probabil le-ar da mai multe sanse in viata.

Totusi de cand am aflat si saptamana trecuta de crima care a avut loc in Londra...cand un politist sau ce era a fost macelarit in plina strada...ma intreb tot mai mult dc intradevar UK si in special Londra e un loc bun pt a-ti creste copiii. Din cate am citit crima s-a intamplat chiar cand unii parinti isi duceau copiii la scoala...deci nu noaptea. Acum eu nu stiu in ce cartier s-a intamplat...si daca era o zona rau-famata sau nu. Cum e situatia in cartierele de care ati mentionat mai sus ca sunt safe? Iarna cand se intuneca mai repede e safe pt o femeie sau un copil mai mare mearga singur pe strada pe la ora 7 - 8 seara? Sa zicem ca sotia vine de la serviciu seara si trebuie sa parcurga o oarecare distanta pe jos de la statia de tren/metrou pana la locuinta. Am mai citit si in alte parti ca in Londra criminalitatea e mai mare decat in alte orase din vestul Europei.

Cei care sunteti de mai multa vreme in Londra si aveti copii ce ati face daca ati fi in locul meu? V-ati intoarce in Romania daca financiar ati iesi tot pe acolo sau ati mai pleca in UK? Asta considerand si la modul general... nu numai din punct de vedere al sigurantei.

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

Comparand mersul noaptea in Uk si mersul noaptea in Ro, eu zic ca e mai safe.
    Eu spun asta din perspectiva cuiva care lucreaza on call si noaptea, si fac asta din 2007, fie ca profesor particular de seara, ajungand uneori pe la 11.30 cu autobuzul sau interpret, cand trebuie sa ajung in diverse zone cu puscarii, spitale sau sectii de politie.
    Bineinteles, se necesita prudenta, dar in general eu consider Londra safer decat multe cartiere din Iasi, de exemplu.

PS Crima respectiva a fost premeditata, precum multe care se intampla.

11. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    60k e un salariu mai mult decît decent.

Referitor la incidentul din Londra, știi că și în București sunt oameni/copii mușcați de cîini?

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Domeniul de activitate nu are nici o relevanta. Conteaza numai prioritatile pe care le ai. Daca ai loc de munca in centrul Londrei si vrei sa stai la 10-15 min de mers pe jos, confort bun si scoli bune pentru copii, e mai greu cu 60k.

Eu sunt in al 6-lea an aici, si cred ca mi-am facut o idee. O casa ok cu minim 3 dormitoare (curte, garaj, etc) la nivel M25 +/- 5 mile te costa 15k pe an, deci va raman bani mai mult decat suficienti chiar daca munceste numai unul. Ai avantaj de zona buna, liniste, scoli bune si tot ce vrei. Pana in centrul Lodrei faci mai putin de 30 de minute cu trenul. Dpmdv este cea mai buna solutie posibila.

13. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    albea: în condițile în care doar unul lucrează, ideal e să locuiască cît mai aproape de job. Bine, dacă jobul e fix în City, începi să cauți ceva la 2-3 stații de tren.

14. gfx8

gfx8 New Member

Trophy Points:
    0
    Ideea asta suna f bine...30 de min de centru e rezonabil dupa mine. Cum se numeste zona sau districtul unde stai tu, ca sa-mi fac o idee care sunt zonele astea la nivel M25 (care vad ca e o austostrada ce inconjoara Londra) ? Sunt si apartamente in zonele astea sau astea sunt mai mult zone de case?

Referitor la intrebarea mea din postul anterior ce ziceti? :)

15. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Londra este mai nesigura decat Bucurestiul in cazul crimelor violente, sunt mai multe cazuri de adolescenti care se omoara intre ei cu cutitele, pe diverse motive de la incalcarea teritoriului la chestii de genul "you're insulting my woman" sau "I want respect, innit." Politia actioneaza si ea cum poate si in general il prinde pe agresori - din punctul asta de vedere sunt mult mai eficienti decat politistii romani (care, na, au salarii mici si unii sunt si corupti).
    Dar astea se intampla in cartierele mai sarace. Daca stai intr-un cartier mai rasarit, in general e relativ ok, scoli bune etc. Insa e bataie pe cartierele astea dupa cum iti imaginezi si chiriile sunt relativ mari.
    In fine asta e parerea mea, vezi si tu ce mai zic si alti oameni.

16. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Coane, poate n-ai realizat încă, dar aici e forumul românilor din UK. Cam la ce răspunsuri te aștepți?

17. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Albea trebuie sa spui ca in unele zone gaseste la pretul ala si nu peste tot. Vino in woking sau orice sat din surrey unde sa ai tren rapid spre londra sau iesire la m25 sau a3 si vei avea o mare surpriza in ceea ce priveste pretul unei case din descrierea ta.

18. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    @gfx8 Nu stiu daca s-a mentionat mai sus dar ca senior java developer poti lua lejer £7000 net pe luna daca esti contractor cu LTD. 60k e decent dar nu poti face prea multe cu ei mai ales daca e un singur salariu...

19. gfx8

gfx8 New Member

Trophy Points:
    0
    Am aflat si eu despre joburile ca si contractor...dar sincer mie mi se par cam nesigure. Din cate am inteles e ceva echivalent cu PFA-ul din Romania. Poate ca merge chestia asta dupa ce ai cativa ani de UK in spate...si stii cum sa te invarti...sa gasesti alte contracte dupa ce se termina unul...dar pt un nou venit nu cred ca e prea potrivit...mai ales ca eu am si o familie de intretinut. Totusi asa cum ai zis...nici mie nu mi se pare ca faci mare lucru cu 60k brut pe an. Deocamdata oricum astept blue card-ul prin HSMP...intre timp mai aplic la joburi....mai discut cu recrutorii care ma contacteaza...asa ca mai vad intre timp ce si cum.

Insa nu ma gandeam ca e chiar asa de mare diferenta de venit dintre un full time employee si un contractor. Ce inseamna mai exact contractor cu LTD?

20. lightplay

lightplay New Member

Trophy Points:
    0
    Mai astia din IT, 60K salariu individual te plaseaza in top 5% salarii din UK, daca nu ma insel. In ce sens nu poti sa faci mare lucru cu 60K? :) Da, nu e lux neaparat, dar este un salariu foarte sanatos, as zice. In alte domenii (altele decat IT & banking) doar cand ajungi la nivel de director se plateste atat de bine.

Salariu mediu e undeva sub 30K/an, chiar si in Londra. E drept ca ar fi bine sa fie doua salarii in casa dar in cazul vostru, ideea e ca nu veti sta decat cativa ani asa cu 'doar' 60K. In fine, succes! :)

Share This Page