7.6 C
London
Wednesday, April 14, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sfaturi despre vize

Discussion in 'ARHIVA' started by andra24, Feb 13, 2006.

1. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Re: sfaturi va rog

Dragelor, eu vorbeam despre frustrarile noastre, mai ales de inceput, atunci cind nu cunosti limba, cind chiar daca o cunosti observi ca fiecare zona are accentul ei, ca pe linga Londra se vorbeste f. repede si cu multe prescurtari si ca ai vrea sa spui ceva dar nu poti cind nu cunosti suficiente cuvinte.
    De unde ati scos-o pe aia cu frustrarile englezilor ??? Nu am intilnit nici unul sa fie frustrat pina acum sau sa fie jenat de greselile imense pe care le face. Hai sa fim seriosi ! Sint si ei oameni cu calitati si defecte. Din ceea ce am observat in exteriorul Angliei nu pleaca decit cei fortati sa plece si de multe ori cei care nu sint buni profesionisti.
    Sint ingimfati ca sint bogati si asta e suficient.
    Insa spre deosebire de noi, dupa ce au cazut s-au ridicat mai puternici. Noi daca am cazut, se pare ca nu ne vom mai ridica prea curind.

2. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0

Desi "it`s a serious matter",Gaby nu pot sa spun decat ai nota zece & u made my day! ;)

Ps: :D :D :D(mor de ras!)

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Subscriu. ;D

4. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

Si eu ;D ;D ;D ;D

5. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0

Subscriu. ;D

6. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38

test :D

7. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

admin ! nu vrei sa testezi si site-ul cu opera ?? ;D

8. alinassz

alinassz New Member

Trophy Points:
    0

buna dana! si eu am ajuns aici cu viza de turist, cu invitatie.pot sa iti spun ca se obtine usor viza asta, daca ai toate actele necesare..iti treb invitatie de la persoana respectiva, extras de cont bancar si de la tine si de la sponsor,dovada de adresa unde o sa stai in uk,dovada de unde locuiesti in prezent, contract casa din romania, si cam astea sunt.multa bafta iti doresc. :) :-*

9. andra24

andra24 New Member

Trophy Points:
    0

Buna Alina

probabil nu ai citit tot subiectul , am avut actele necesare si totusi viza de turist nu se acorda prea usor .

Revin cu o alta intrebare ...stie cineva o firma serioasa din ro care intermediaza contracte de munca in uk? Am dat cautari pe net si gasesc doar programe de studenti si au pair.
    Ma intereseaza in domeniul hotelier sau agricultura .

10. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0

Andra
    uite incearca.o prietena a plecat cu ei.daca ai intrebari poti sa le scrii,vei primi raspuns garantat.
    Global Job LTD
    Romania, Bacau
    B-dul Unirii nr. 15; 1A
    Phone 0040 234 515 585
    Fax 0040 234 515 585
    Mobile 0040 723 832583
    mirela.dorobat@globaljob.ro
    www.gobaljob.ro

succes

11. christine

christine New Member

Trophy Points:
    0

Cica io nu pot sa dau replay aici. de ce?

12. christine

christine New Member

Trophy Points:
    0

Mi-e rau! Dupa ce v-am scris am pierdut mesajul si cand scriu o propozitie apare. De ce mi se intampla numai mie. Is io mai dusa?
    M-am enervat rau! revin maine cu postarea problemei mele. Sau Andra daca sti tu s-mi zici unde s-a dus???
    la revedere! :)|

13. Anonymous

Anonymous Guest

Abia acum am citit topicul acesta. Cred ca Marian pe undeva are dreptate. Daca cineva din Ro ar dori sa vina acum in UK, citind acest topic, cred ca s-ar lasa pagubas. Oricum din ianuarie vor pica vizele...

Anyway, care era problema voastra? Unii au obtinut viza mai usor, altii foarte greu, deci abtineti-va de a generaliza ca vedeti bine ca nu tuturor li se intampla acelasi lucru.

Va plangeti de aroganta englezilor, OK. Dar de cea romaneasca ati uitat? Inapoi in Romanika, nimeni nu va tine fortat in UK. Voi ati cerut viza cu pricina, englezii nu v-au rugat.

Pe de alta parte, ce obligatie au englezii fata de romani? Ne-au asuprit cumva in vreun secol trecut, prezent sau viitor? Am fost cumva colonie britanica, ne-au furat bogatiile tarii si acum cerem rasplata? Ce mai cautati in Anglia daca nu va place cum se poarta englezii cu voi? Gasiti alte meleaguri mai bune. Cine va tine?

14. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0

Eu nu ma plang de nimic, mie imi place in Anglia; sunt aici, temporar (asa zic de cativa ani, dar stiti cum e: din ce ai din ce vrei si mai mult); tanzesc sa ma duc in Ro pt ca e acasa nu de altceva.
    Succes tuturor care vor sa vina.

15. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

Sunt absolut de acord, intr-adevar poate fi greu insa nimeni nu e obligat sa vina aici sa se chinuie. Citeam deunazi acea scrisoare de pe romani.co.uk despre durerile romanilor de aici. Pana la urma in momentul in care vii pe pamant strain, ca sa zic asa, iti asumi tot ce deriva din asta. Acum mai mult decat oricand, nimeni nu te va primi cu bratele deschise, nici in Anglia nici in Franta sau oriunde altundeva. Insa nimeni nu te opreste sa pleci acasa, acela este singurul spatiu unde in principiu vei fi primit cu bratele deschise. Ne place sa ne plangem de mila, pana la urma este o caracteristica de baza.
    Poate ca eu sunt exemplu atipic, am venit in UK ca o reactie la ceea ce mi se intampla acasa, la lipsa de comunicare, de disponibilitate a oamenilor din jurul meu. Si acum, e cu mult mai bine, a fost si foarte rau insa intotdeauna a depins numai de mine, nimeni nu m-ar fi oprit sa plec acasa.
    Celor care vor sa vina in UK: Daca nu incercati, nu veti stii niciodata daca va va fi bine sau rau, o asemenea experienta e cu totul personala si sfaturile unuia sau altuia nu vor da decat o imagine palida si deseori deformata a adevarului.

16. christine

christine New Member

Trophy Points:
    0

De acord cu tine! In principiu nu e bine sa asculti ce zice lumea pana nu incerci si tu. Foarte bine spus mrskull.
    Chiar si sfaturile astea ptr viza sunt cu dus si-ntors caci degeaba imi spune x si y ca imi trebuie aia, aia si aia, si ca uite mi-au zis asa etc daca intervievatorului ii va placea ochii mei albastii in dimineata aia... mai e si chestie de noroc pana la urma, zic eu. Recunosc ca sunt pe acest site ptr a acumula cat mai multe informatii, caci si din experienta unor se invata.
    So sa va spun povestea mea. Sper sa apara mesajul de data aceasta caci aseara am tastat ca nebuna si la sfarsit mi-a spus ca nu pot transmite mesajul. Whatever.
    In urma cu cateva luni am cunoscut un englez, pe net ( asta e, se mai intampla si la case mai mari:) ). Nici una, nici doua, la o luna tipul a venit sa ma viziteze. Este un om absolut minunat si are niste parinti absolut minunati. Ideea e ca acum, in octombrie, vreau sa plec la el ptr 2 sapt.Motivul ar fi ca este ziua lui si ca...nah as vrea sa vizitez UK-ul. Nu stiu daca sunt niste motive destul de intemeiate si de asta imi este cel mai frica. El imi trimite invitatia si tot el va fi cel care va suporta toate cheltuielile.Din cate am citit aseara m-a ajuns groaza. Eu nu doresc decat viza de vizitator, chiar nu vreau sa raman acolo, ptr moment. Va trebui sa imi pun in actiune armele si sa-i conving, cum? Nu stiu. Cred ca va trebui sa fiu foarte calma.Ideea este ca eu sunt studenta, la master, am un job stabil de vreo 3 ani si ceva banuti. Credeti ca e suficient?Chair nu am mosii iar engleza este una invatata de prin carti si de la tv, dar nu cred ca asta conteaza, ca am vazut ca v-ati tot ciondanit pe tema asta.Inca o chestie vroiam sa va intreb. El imi va asigura sederea acolo dar transportul mi-l voi plati eu. Credeti ca trebuie mentionat in invitatie chestia asta? E necesar sa iau poze cu el si cu mine facute la vizita lui in Romania, mailurile etc? Mie mi-e cel mai frica de intrebarea" De ce iti doresti sa vizitezi UK-uk?" ptr ca nu stiu daca motivele sunt destul de intmeiate, mai ales ca l-am cunoscut pe internet.De aceea va scriu si astept sfaturile voastre, pareri, opinii,indrumari etc
    Cred ca v-am plictisit destul!
    Pup u all
    Chris

17. Anonymous

Anonymous Guest

Christine, eu zic sa incerci. Intra pe site-ul ambasadei UK din RO, afla ce documente iti trebuiesc, du-te la interviu, fii cool, relax, my dear. Nu ai nimic de pierdut ca oricum din ianuarie vei putea veni in Anglia fara viza.
    Chiar daca nu reusesti sa capeti viza acum, nu face din asta o tragedie. Tot or sa cada vizele pana la urma.

Mult succes!

18. Anonymous

Anonymous Guest

Christina, asa cum a precizat si Daciana:
    http://www.britishembassy.gov.uk/servle ... 8078505896

Au fost si parintii lui in Ro odata cu el? Daca da, ar fi perfect. Daca nu...ne mai gandim si venim cu alte solutii.

Daca da - Iti sugerez ca mama lui sa scrie scrisoarea in care sa precizeze ca ai fost invitata la ei pe perioada vacantei si ca esti binevenita sa stai oricat doresti. Trebuie sa precizeze unde te-au cunoscut, ca ti-au cunoscut familia si ca tu ai tinut legatura cu fiul ei. Poze sau emailuri ar fi binevenite. Sa precizeze ca tu iti platesti cheltuielile intrucat muncesti dar nu va trebui sa platesti nimic pentru acomodare intrucat ea si familia ei au resurse financiare. Ar urma o descriere a ta, ce fel de persoana esti, cu ce te ocupi in Ro, din ce familie provii...chestii din astea care sa iti defineasca, caracterul si radacinile puternice in Ro.

Te ajut cu placere la traducere daca doresti. Am avut mai multi membri de familie invitati sa ne viziteze si imi e usor sa redactez invitatia.

Succes si nu mai fi atat de nesigura. Nu faci nimic ilegal!

Love is in the air... :x2 :x2 :x2

19. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0

Chris salutare!

Eu am fost in situatia ta timp de trei ani deci vorbesc din experienta. La trei zile dupa ce l-am cunoscut pe actualul meu sot in Romania a plecat inapoi in UK si a urmat sa il vizitez eu luna urmatoare culmea cu acelas motiv, ziua lui de nastere. Eram la fel de speriata ca si tine de interviu, credeam ca vor investiga etc. Insa a fost simplu: mi-a trimis o invitatie in care se specifica ca v-a suporta cheltuielile legate de sederea mea in UK si adresa la care voi locui, copie dupa pasaportul lui, extras de cont al lui sa se vada ca isi permite sa ma tina aici si atat din partea lui. Eu a trebuit sa aduc copie dupa cartea de munca si original, rezervarea facuta la avion (doar rezervare, nu am cumparat biletul), pasaport si cam atat. Tot ce pot sa spun este sa stai linistita, cu cat aduci mai multe explicatii si te complici cu atat mai mult bate la ochi, suna la ambasada si afla exact actele de care iti spun ei ca ai nevoie si du-le doar pe acelea. In plus eu am printat prima pagina a contului meu de internet unde se vedeau mail-urile trimise de el ca si dovada ca am tinut legatura pe perioada de 2 luni cat nu ne-am vazut. Nu trebuie sa le duci continutul mail-urilor cu intimitatile tale. Cat despre poze, am avut si eu prima oara just in case dar nu au vrut sa le vada. In orice caz este mult mai simplu decat te astepti, incearca sa nu asculti zvonurile din fata ambasadei de genul "cum nu ai contractul de la casa?! cum nu ai extrasul tau de cont?!" etc caci te sperie degeaba. Eu prima oara mai sa plec acasa cand m-au luat aia in primire cu ce acte NU am adus. Repet, du la ambasada actele care ti le cer ei nu te complica. Eu am trecut prin asta pana in noiembrie anul trecut, nu m-au refuzat niciodata. Succes.

P.S. daca te mai pot ajuta cu ceva spune-mi

20. christine

christine New Member

Trophy Points:
    0

Salut,
    Sar'na mult de tot fetele pentru sfaturi. Haideti sa va spun!Deci io sunt super calma ca simt io asa ca va fi ok. Exact ce scrie pe site-ul ambasadei, legat de acte, exact pe acelea le voi duce. Parintii lui nu au venit in Romania, inca, dar vorbesc cu ei pe Messenger, daca va vine sa credeti! "Socrul meu" il da pe Andrew la o parte sa vorbesca el cu mine :p
    Ideea este ca Andrew ( al meu iubit :x2) sta cu chirie in Chelmsford si eu voi sta la el. El a scris deja invitatia cu adresa din Chelmsford, insa nu mi-a trimis-o caci am zis sa ma mai sfatuiesc cu voi.A atasat si contractul de inchiriere ca totul sa fie ok. In acest caz mai e necesar ca parintii lui sa adauge si ei o scrisoare?
    Alinutza si cand le-ai spus tu ca motivul e "ziua lui" ce au vociferat?
    Deci tre' sa bag mailuri la greu caci noi vorbim mai mult pe messenger si skype.
    Tot nu mi-ati raspuns la ce ma doare pe mine. Daca ma intreaba cum l-am cunoscut? Am inteles ca nu e ok sa-i spun ca l-am cunoscut pe net. Alinutza? Astept sfaturi, fiind cam in aceeasi situatie.
    El plateste acomodarea, a mentionat chestia asta in invitatie si a atasat si bank statements. Ce mai alba, neagra, uitati cum a compus Invitatia:

I am writing to confirm that I, Andrew ….., citizen of the United Kingdom, currently living at ……………………………………………., would like to invite my friend Crisitna to visit me between the dates of 14 October 2006 and 28 October 2006 to be in time for my birthday, which is on 17 October. Cristina will be staying with myself for the duration of her stay, and I will be supporting Cristina in terms of both finances and food for the entirety of her stay. In this respect I attach a copy of my passport, rental agreement, bank statements and payslips in order to support my sponsorship. I hope this is sufficient, however if anything else is needed please feel free to contact me at any time.

Please find enclosed with my letter the following supporting documentation:
    • A copy of my passport
    • A copy of my rental agreement at 4 The Meades, Chelmsford, CM2 0GT
    • The last 6 months bank statements from my current account. Unfortunately I have mislaid the statement from 06 December to 05 January and as such have provided older statements
    • A copy of this years bank statement for my Instant Access ISA Account
    • Copies of the last 6 months payslips, unfortunately I have mislaid statements with a pay date of 09/31 Dec 2005, 10/31 Jan 2006, 11/28 Feb 2006, again as such I have provided additional payslips
    • A copy of my council tax bill
    • A copy of my phone bill
    • A copy of my water bill.

Since I have known Cristina we have corresponded daily via the internet through the programs Yahoo messenger and Skype, along with text messages as our main means of communication. We have only needed to communicate via email on the rare occasion and as such proof of contact is limited, however please find enclosed all emails that we have sent to one another.

I hope all of this proves sufficient, but if there are some gaps then please do not hesitate in contacting me and I will provide any other information that you see fit.

Kind Regards
    E ok? Tre' sa mentioneze adesa mea, numerele mele de telefon etc in Invitatie?
    Astept raspunsurile, sfaturile voastre si fie ce-o fi eu tot voi incerca si nu-i voi lasa sa ma intimideze bcs i need so much Andrew.
    Va pupic si sper ca nu v-am plictisit prea mult.

Share This Page