17.8 C
London
Wednesday, July 08, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sfaturi despre vize

Discussion in 'ARHIVA' started by andra24, Feb 13, 2006.

1. andra24

andra24 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ,

Ma numesc Dana , am 24 ani si doresc sa ajung in UK . Sant casatorita si am un copil de 3 ani.
    As dori sfaturi de la cei plecati , prin ce metode a-ti ajuns acolo . Eu am gasit doua variante:

1. invitatie de la un cetatean englez ( ca turist )- nu stiu cum voi primi viza in acest caz . Mentionez ca sotul si copilul vor ramane in tara.
    Daca cetateanul englez (sponsorul) este de acord sa plateasca toate costurile ,mai e nevoie sa arat acte la ambasada? Ma refer la proprietati ,carte de munca, cont in banca , etc
    Ce sanse credeti ca am pentru obtinerea vizei in acest caz?

2. contract de munca - aceasta varianta ar fi mai buna (daca gasesc un contract), insa majoritatea firmelor ofera contracte pentru au pair , programe la care eu nu pot aplica deoarece sant casatorita si am copil.
    Am gasit si alte firme in domeniu hotelier , insa nu am experienta.

Va rog ajutati-ma cu sfaturi :)

Multumesc

2. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0
    Re: sfaturi va rog

Intra pe site-ul ambasadei ( http://www.britishembassy.gov.uk/servle ... 8078505896 ) si cauta acolo toate documentele de care ai nevoie. La varianta cu chemarea nu este de ajuns doar chemarea in sine, trebuie si dovezi ca te cunosti cu acea persoana de ceva vreme. Eu am patit-o cu un prieten de-al meu din Germania (are pasaport romanesc, dar cu rezidenta permanenta acolo) pe care l-am chemat aici intr-o vizita de doar trei zile si i-am facut rost de chemare si tot nu a obtinut viza (asta de la ambasada britanica din Germania!) pentru ca nu a putut dovedi ca se cunoast cu acea persoana.

Cat despre contracte de munca, nu ma pronunt, dar este foarte greu.

Ar fi viza de student care iti asigura si drept de munca legal de 20 de ore pe saptamana in timpul scolii si 40 in timpul vacantelor, sau viza de business, dar cu aia nu ai drept de munca.

3. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0

Andra
    intra pe site-ul ambasadei.
    nu ajunge numai chemarea.eu am solicitat viza de turist (cu ea nu poti lucra)si am atasat la dosar:actul de prop al casei,carte de munca,invitatie si dovada contului tipului care te invita,CONTUL TAU (vreo 2 mii euro ajunge),perioada concediului de odihna care trebuie sa coincida cu perioada solicitata pt viza (formular semnat si stampilat de seful tau),rezervare hotel (posibil sa nu fie nevoie daca ai invitatie dar e bine sa o ai),bilet dus/intors avion,formularul lor completat.cand ai iesit din viza te afli ilegal acolo.cu aceste acte sigur obtii viza de turist.

4. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0

viza de afaceri e mai greu de obtinut si e bine sa te sustina un avocat.
    au aparut firme care trambiteaza viza de munca.ai grija sunt tepari.pt domeniul hotelier nu iti trebuie vechime-incearca alta firma daca iti starneste increderea dar nu da bani fara ceva concret.
    asteapta ridicarea vizelor..poate va fi bine. ;)
    bafta

5. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0

Putin off-topic, dar de ce sa te sustina un avocat pentru o asemenea viza? Din contra, Home Office nu recomanda asa ceva. Cu sau fara avocat tot aceeasi lege se aplica. Trebuie doar sa citesti legea si sa o intelegi.

6. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0

nu este de loc off-topic.fata a cerut amanunte si eu i le-am dat pt ca am avut viza de turist.
    desigur ca Home Office nu vor recomanda un avocat.e logic.si legile permit loc de interpretari.dar eu raman la parerea mea.

7. andra24

andra24 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc pentru raspunsuri :)

Legat de viza de turist , singurul atu pe care il am este lasarea familiei in tara ( sot,copil) si faptul ca sant studenta ( la ff). Cat despre sponsor , ne cunoastem de aprox 3 ani , a fost in Ro de doua ori , avem poze impreuna , mi-a trimis bani prin WU de multe ori .
    Carte de munca am avut inainte de a naste si pe perioada maternitatii, pana in martie anul trecut.
    Acte de proprietate nu avem , doar doua masini daca asta conteaza..Bani in cont pot sa bag oricand , insa nu am pe lunile trecute ..

Cum ar trebui sa arate acea invitatie? Scopul vizitei..perioada - cat timp voi sta acolo . El are un salar de aprox 2mii lire /luna , nu stiu daca este suficient pentru a demonstra ca poate sa ma intretina ...eventual ar trebui sa spuna ca voi sta mai putin..2 sapt de exemplu . Am citit undeva ca este posibil ca cei de la ambasada sa-l sune pe sponsor. Gaby , asa a fost si in cazul tau?

Nu vreau sa merg sau sa stau ilegal in Anglia . Sant in anul 5 la invatamant la distanta si anul viitor termin , sper ca acest lucru sa ajute la ambasada..cum ca ma voi intoarce.

Cu viza de afaceri ...nu cred ca e cazul , pentru asta ar trebui sa demonstrez ca am multi bani , sa incep o afacere..nu stiu .
    Contracte cu firme am vazut doar pt bucatari , asistente , au pair..altceva nu gasesc pentru UK. Sant studenta la agricultura , dar neffind la zi nu pot aplica pentru work&travel .

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Invitatia va fi ceva de genul ma numesc x si prin prezenta confirm ca o invit pe y sa ma viziteze in perioada de...cu mentiunea ca eu voi suporta toate cheltuielile acestei vizite si atasez documentele care sa ateste posibilitatile mele financiare.

La prima mea vizita, de vizitator invitat de un sponsor de aici, nu au sunat-o pe tipa respectiva dar am avut toata documentatia cu mine. Extract bancar de la sponsor, mentiunea ca ma cazeaza in casa ei si eventual si un contract vanzare-cumparare sau inchiriere ar fi super, biletul de avion cumparat de tipa, invitatia...si cam atat.

9. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0

sal
    nu l-a sunat.dar eu am avut toate actele pe care le-am scris.
    eu am vrut sa dovedesc ca pe langa posibilitatile sponsorului prezint si eu o garantie.nu am riscat.mi-a fost frica de un refuz de viza.intentionam sa cer un alt tip de viza dupa ce sotul o primea pe cea de 3.mai greu cu un refuz..
    stiu de la colegii sotului ca s-au dat telefoane.
    normal cu ce a zis motany ar trebui sa fie suficient.

10. andra24

andra24 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc fetelor :-*

Am vorbit cu sponsorul meu , imi va trimite hartiile necesare in cateva zile.
    Legat de biletul de avion , cred ca voi a-ti facut rezervare ....cum sa cumpere acest bilet daca nu e sigur ca primesc viza?
    Cat despre legatura cu sponsorul meu , ce anume sa duc la ambasada? Corespondenta e-mailuri , scrisori(nu prea am deoarece conversam pe net), poze impreuna ( a fost de 2 ori in tara) , eventual copie dupa bilete de avion , cazare in ro..
    La noi este o situatie mai diferita , este doar un amic..probabil imi vor cere mai multe decat voua care a-ti mers la sot..sau prieten.
    L-am cunoscut pe acest englez in urma cu 3 ani pe internet. Credeti ca e bine sa spun acest lucru? Citisem undeva ca nu este un avantaj daca prietenia s-a legat prin internet( probabil e vorba de relatii de pe matrimoniale- nu e cazul meu).
    Gaby , spuneai de garantii...sa inteleg ca nu ar trebui sa arat ca am si eu fonduri? Daca el ma sponsorizeaza cu toate..
    Pot sa arat ca am fonduri dar probabil ma vor intreba de unde..daca nu lucrez ..
    Cum este la interviu? Intrebari multe? Deja am emotii , sper sa ma calmez pana atunci :-

11. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0

iubita,daca ai sa tremuri nu vei reusi nimik.si nu te du "cersind"viza.du-te linistita ca si cum viata ta nu depinde de asta.
    eu nu am cumparat bilet.m-am dus la agentie si am solicitat o rezervare pt data...dus si data....intors.mi-a dat o hartie pe care am pus-o la dosar.nu obtii viza anunti agentia sa anuleze rezervarea.cred ca se poate cumpara bilet si ti se returneaza banii cu un anumit timp inainte.intreaba.asa cum ti-a scris si matany duci la amb invitatia si dovada contului sau ca are bani.o rezervare la hotel e buna sau daca are casa e si mai bine

12. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0

.nu strica sa duci orice act doveditor ca esti pe picioarele tale.nu intra in amanunte.lasa sa te intrebe ei si raspunde scurt.nu stii sa-ti sustii interviul in engleza..ai dreptul la translator.spui: SOLICIT TRANSLATOR si ii trantesti un zambet asa ;D
    unde l-ai cunoscut..nu cred ca e bine cu internetul.l-ai cunoscut la Brasov .erati vecini de camera si de acolo prietenia romano-engleza.si iar zambesti ;D
    totul este asa cum spui tu,el e un mare paranoic.basta ;D
    mey,e graba?poate in vara da drumul la viza ;)

13. Anonymous

Anonymous Guest

in principiu, un singur lucru pot sa-ti spun, ca nu se mertita de loc sa risti cu o viza de turist, si dupa aceea sa ramii sa muncesti. Nu contreaza ca poate reusesti sa " pacalesti " pe cel de la ambasada si reusesti sa-ti iei viza. Cind vii aici, trebuie sa-i satisfaci si pe cei de la granita ca ai aceleasi motive- iar ei sint din ce in ce mai tari, mai duri si mai inteligeni. Iti spun in principiu, ca daca intrii legal ai multe sanse de a reusi, de a avea success, de a face ceva ptr viitor.
    Minciuna are intotdeauna picioare scurte.
    Nu te cunosc, dar ai vrut un sfat, si ti-l dau din toata inima.

pa pa si success mult mult de tot. Crede-me, te inteleg!!

14. Anonymous

Anonymous Guest

Pleaca in iunie-iulie cu viza de turist si te prinde acolo aderarea, iar viza e valabila 6 luni. Logic

15. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0

eu nu am avut probleme la vama
    buna ideie nea bula.am ceva prieteni care asteptau renuntarea la viza.
    dar aderam in 2007 ?

16. andra24

andra24 New Member

Trophy Points:
    0

Buna

Am fost la ambasada pe 1 martie si nu am primit viza.
    Desi am avut gramezi de dovezi ca il cunosc pe sponsor , pentru ei nu a contat. Nici faptul ca sant casatorita , ca am un copil sau ca sant studenta in penultimul an ( anul 5) si mai am doar un an. Credeam ca acestea ar fi avantaje cum ca ma intorc inapoi .
    Nu le-a convenit faptul ca nu lucrez , si mai rau de asta m-au intrebat unde lucreaza sotul , le-am spus ..si cica : " nu vad nici o hartie care sa arate unde lucreaza sotul tau si ce venit are". La faza asta am ramas afis , adika eu ar trebui sa arat situatia financiara a intregii familii . Nicaeri nu scrie asa ceva , plus ca nu am auzit pe nimeni sa spuna ca trebuie sa duc aceste dovezi.
    Dupa un refuz , nu mai am curajul sa merg nici cu dovezi unde lucreaza sotul si ce salar are . Probabil vor spune ca nu are salar f mare , sau ca nu ii intereseaza unde lucreaza el...ci eu?!!

Cat despre aderare , probabil trebuie sa asteptam Pastile Cailor sa o vedem si pe aia.

17. voljena

voljena New Member

Trophy Points:
    0

se pare ca vizele astea au ramas o loterie, clar ca aia pusi sa faca analiza dosarelor acolo nu au discernamant... am patit cam la fel anul trecut cu prietena mea, tipa la 46 de ani, contabil autorizat cu cabinet propriu, cu apartament in bucuresti, studenta in ultimul an la facultate privata, nevorbitoare de engleza, cu fiica la liceu, cu mama si sora... cica nu prezinta garantii ca se intoarce, ca nu are legaturi suficient de puternice socio-economice cu tara-mama, era sa lesin de ras/nervi cand am auzit.

sfaturi... ce sa zic?... noi am amanat pana la anul, sunt semne ca intra romania in ue si se va putea circula.

p.s. noi de aici ne-am agitat - am sunat, dat mail-uri la consulat, am scris la home office, am fost si-n audienta la mp-ul local... frectie la picior de lemn! de aia zic ca am lasat pana se desfiinteaza vizele, ca prea ne-am ingretosat cu totii...

18. Anonymous

Anonymous Guest

Andra24, imi pare rau ca nu ai reusit sa iei visa acum. Dupa cum ai descris tu cazul, sincera sa fiu nu ma mir. Nu cred ca ai avut ghinion, ci nu ai fost foarte bine informata despre ce anume trebuie sa contina dosarul sa obtii visa. Nu stiu daca ai citit pe http://www.britishembassy.gov.uk/servle ... 8078613344 , la sectiunea vize, dar sunt detaliate toate documentele necesare obtinerii de viza. Partea financiara este extrem de importanta, tinand cont ca esti casatorita si familia trebuie sa dovedeasca cumva (bankstatements) ca se intretine.

Important e sa nu te iei dupa ce spune lumea, dupa experientele altora ci sa citesti undeva unde scrie negru pe alb ce conditii trebuiesc indeplinite. Parerea mea e ca vizele se dau foarte usor acum, daca respecti ceea ce vor ei sa vada.
    Eu mi-am luat viza din Ro, acum in ianuarie (dupa ce am stat 4 ani aici), si au fost extrem de draguti si intelegatori tinand cont ca mi-au acordat practic o viza care nu este 100% legala, a fost data "in caz exceptional" sa ma ajute sa ma intorc in Londra unde era sotul si jobul. M-au sfatuit chiar ce sa le zic celor de la Heathrow, intrucat nu or sa ma creada de la inceput cu ce tip de visa m-am intors (dupa 4 ani deja aici) si sa nu ma sperii daca or sa ma retina putin mai mult in aeroport. Am asteptat aproape o ora pe Heathrow, intradevar, timp in care au verificat Ref No de pe pasaport cu UK visas.

Cat am stat atunci dimineata in fata Ambasadei (de la 5 dimineata, asa cum bine stii), cate persoane erau acolo, atatea povesti auzeam. Multa lume confuza.

In timpul interviului conteaza sa stii despre ce vorbesti, sa fii degajat, nu te duci sa le ceri visa...ci sa o iei. Asta e impresia pe care trebuie sa le-o lasi. Ei beneficiaza mai mult prin acordarea visei dacat tu insa(u)ti.

Nu renunta, a fost o experienta din care ai avut ceva de invatat. Bafta!

;)
    Leti

19. marccellino

marccellino New Member

Trophy Points:
    0

Asa si la mine..cu mentiunea ca l-am cunoscut pe tip la o expozitie (TIB..2000-PARCA) si vrea sa investeasca in tara si eu merg sa imi improve limba engleza :)...cred eu ca e important si atitudinea ofiterului de interviu..eu am avut o 'indianca' care m-a intrebat daca e ceva ce imi doresc sa fac neaparat in uk...eu..repede ..sa urmaresc cateva meciuri de fotbal...dupa 4 ani de uk..cu scuzele de rigoare o anunta ca nu mi-a calcat piciorul pe vre-un stadion :)

motanikn

20. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0

andra
    ti-a dat refuz de viza?sau te-a rechemat cu dosarul?
    voljena eu am dus ce scria pe site-ul lor si am zis sa mai pun si peste.sa nu risc.noroc de asta.
    pe mine m-a intrebat cum de-am reusit sa strag banii din cont.
    am dres eu in felul meu dar asta nu trebuia sa-i intereseze pe ei.

Share This Page