7.1 C
London
Thursday, November 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sfat in legatura cu YC si o aplicatie foarte intortocheata

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by saseluniplus, Jul 16, 2012.

1. saseluniplus

saseluniplus New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!

Va scriu pentru a cere un sfat in legatura cu situatia in care ma aflu.

Despre mine. In septembrie imi voi incepe anul trei din BMus in Royal College of Music si din septembrie anul trecut ma tot chinui sa imi iau YC.

Incercand sa fiu scurta.

In momentul de fata (din 3 feb) ei au documentele mele si inca nu am primit niciun raspuns (pe site scrie ca se ocupa de documente primite in 30 noiembrie). Ma ingrijoreaza deoarece au rezolvat 2 luni de documente in 7 iar in acest ritm poate nu-mi primesc documentele nici pana termin facultatea!

Deci m-am decis sa ii sun. Am inteles ca cu totii avem probleme in acel capitol. Nu reusesc sa dau de ei. Vroiam sa ii sun sa ii intreb ce se intampla cu documentele mele cum au trecut mai mult de 6 luni. Apoi m-am decis sa imi fac o programare pt Croydon (care am inteles ca e oricum aproape imposibil de obtinut), dar eu nu mai am documentele caci ei le au (buletin, aviva etc etc).

Nu stiu ce sa fac si nici daca stiti alt caz ca acesta. Planul meu era sa ii sun si sa le zic sa mute documentele ca merg in persoana. Dar sunatul nu imi iese, programarea nu imi iese, pot suna la 8.55am sau oricand.

Oare sa astept. E acel 30 noiembrie chiar 30 noiembrie... ?

Multumesc mult,
    Alexandra

2. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Sfat in legatura cu YC si o aplicatie foarte intortochea

Daca ati trimis aplicatia pe 3 februarie 2012, termenul de 6 luni va fi pe 3 august 2012. Prin urmare, dupa aceasta data puteti contacta UKBA in vederea obtinerii unei informatii cu privire la aplicatia dumneavoastra.

Av.dr. Marian Dragut

3. Marry

Marry New Member

Trophy Points:
    0
    SE fara acte

Buna tuturor!
    Am venit in UK prin agentie din Ro,lucrez ca asistenta in NH din Febr,am aplicat de 2 ori pt Nino ca SE si am fost refuzata.Intre timp mi s-a spus ca nu pot fi SE ca asistenta.E adevarat?
    Deci eu in acest moment lucrez dar nu am nimic in afara de cont bancar.Ce ma sfatuiti sa fac sa obtin NINo si acte ca sa muncesc legal si sa pot sa-mi aduc familia aici?
    Multumesc si sper sa nu fiu off topic.

4. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Re: SE fara acte

Puteti lucra ca asistent medical in regim de self-employed ca asistent locum. Se obisnuieste aceasta formula in aproape toate profesiile medicale.

In situatia dumneavoastra, pentru credibilitate si pentru confirmarea statutului, ar fi de preferat sa incorporati o companie (ltd). Evident acest lucru presupune sa lucrati pentru mai multi clienti in regim de locum.

Av.dr. Marian Dragut

5. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Teoretic. Da!
    "Locum" este un termen rezervat in general medicilor sau persoanelor cu studii superioare in domeniul medical.
    Asistentiilor le este permis sa desfasoare activitati gen locum doar prin intermediul agentiilor de plasament temporar. ==> Agency nurse. Insa fara SE.
    Pentru mai multe informatii avem trei topice cu si despre nurse in Uk. Recent am dat un raspuns pe aceasta tema.

Celor interesati de SE in nursing le recomand link-ul de mai jos:
    http://www.rcn.org.uk/__data/assets/pdf_file/0005/65516/info-for-would-be-nurse-entrepreneurs.pdf

Share This Page