16.3 C
London
Friday, July 30, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

SFAT ... de la purple card la blue card

Discussion in 'EMIGRARE' started by sparky, Apr 24, 2012.

1. mara23

mara23 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna fetelor,
    La fel , aceeasi problema ma macina si pe mine, Aplicatia pt Blue card de la purple card... o sa fac anul in august, si cum sansele sa obtin o programare pt croydon sunt minime,o sa aplic prin posta in ziua in care implinesc 1 an. ma gandesc daca as putea pleca in romania, cat timp proceseaza ei dosarul trimis prin posta... 4, 5, 6 luni, eu nu pot astepta aici, iar la familie nu mai pot sta! nu stiu sigur, nu reusesc sa gasesc informatii sigure, daca in momentul in care aplici si dupa ce ai aplicat, trebuie inca sa lucrezi , sau conditia e numai sa lucrez 1 an fara intrerupere...? pentru ca in momentul in care vor suna familia sa verifice, banuiesc ca vor intreba daca am lucrat 1 an pt ei, nu daca inca mai lucrez, cel putin asa mi se pare normal! nu vreau sa am probleme, desi voi aplica dupa ce voi fi implinit 1 an de munca, sa fiu refuzata pe motiv ca nu mai sunt la jobul asta... sunt complet debusolata, aud pareri si pareri, am incercat sa sun la UkBA, nu raspunde nimeni... lipsa de informatie... poate cineva stie sigur, sau a trecut prin asta, si ma poate sfatui....

2. babanu5

babanu5 Member

Trophy Points:
    16
    A reuşit careva să treacă de la purple la blue card?

Am şi eu o situaţie cu sora soţiei.
    Ea acum este au-pair, are purple numai că anul de când lucrează se încheie dar nu şi de purple. Familia la care lucrează a găsit pe altcineva pentru un alt an.
    Acum, întrebarea este: cum ar putea ea să ajungă la anul de purple? Trebuie să meargă la altă familie sau se aplică aceeaşi regulă de la studenţi cu încă 4 luni după ce termină?
    E ciudată situaţia ei.

Please help

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

3. JustAgrl

JustAgrl New Member

Trophy Points:
    0
    babanu NU se aplica aceiasi regula de la studenti pentru au pair, poate cauta alta familie si sa se programeze in Croydon ca sa nu depaseasca perioada de 30 de zile intre carduri ca mai apoi sa se incadreze pentru blue card cu 12 luni de munca sau mai simplu se poate intelege cu familia la care a lucrat sa mai ramana la ei cel putin pana isi ia blue card, in general familia accepta pentru ca in primul rand au incredere in au pair ( deja are aproape 1 an acolo), nici lor nu le e usor sa aduca mereu pe cineva strain in casa, cel putin asa vad eu lucrurile. Si eu sunt tot au pair, anul la familie il implinesc in noiembrie insa pentru card abia in martie, eu personal deja am vorbit cu ei si au fost mai mult decat incantati ca vreau sa raman si dupa ce implinesc anul , poate m-am grabit dar am vrut sa fiu sigura,( pe langa asa am avut noroc cu o familie foarte de treaba, o sa imi fie greu cand o sa plec ) deci se poate -da-da- . Multa bafta !

4. oanacri

oanacri New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    As avea nevoie de cateva lamuriri, poate stie cineva:

Am 8 luni de purple card ca au pair, din 16 noiembrie schimb angajatorul si deci trebuie sa aplic pentru alt purple card. Mai sunt 2 luni jumate pana atunci. Intrebarile mele sunt:
    1. Primul card este inchis automat de home office in momentul eliberarii celui de-al doilea?
    2. Daca eu am contract de munca de pe 16 noiembrie si cardul imi este eliberat mai devreme, ce data va aparea pe card - data eliberarii sau data de 16 noiembrie?

Intreb deoarece imi e teama sa nu am pauza mai mare de 30 de zile intre cele doua carduri...

Va multumesc mult.

Share This Page