10.2 C
London
Wednesday, December 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

SFAT ... de la purple card la blue card

Discussion in 'EMIGRARE' started by sparky, Apr 24, 2012.

1. sparky

sparky New Member

Trophy Points:
    0
    As dori niste sfaturi legate de trecerea de la purple card la blue card

Pe 4 iulie fac 12 luni de cand lucrez ca aupair in UK si pe 6 voi termina contractul cu familia la care lucrez.
    Intentionez sa ma intorc in Romania pe 7 iulie pentru 2 luni dupa care in septembrie ma voi intoarce in UK ca student .

cand credeti ca ar fi mai bine sa aplic pt. blue card ?
    evident voi incerca sa obtin o programare pe 5 sau pe 6 iulie dar stiu ca sunt slabe sanse sa reusesc asa
    ca as dori sa ma ajutati cu un sfat, ce credeti ca ar trebui sa fac si cand sa aplic in cazul in care nu reusesc pe 5 sau pe 6.

Multumesc

2. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu o sa aplic in curand pentru blue card, tot au pair am fost. Eu zic sa faci tot posibilul sa aplici pentru card inainte sa pleci. Daca nu reusesti sa-ti faci programare exact cand vrei eventual poate iti mai prelungesti sederea aici cu cateva zile/saptamani. Presupun ca familia va fi de acord sa te mai tina o perioada. Eu sunt la familie de 1 an si 3 luni deja. Daca chiar nu poti aplica personal macar sa trimiti actele prin posta. Asa, dupa cele 2 luni state acasa, cand te intorci aici va trebui sa mai astepti doar 2 luni pana iti vine cardul. Daca te razgandesti si te hotarasti sa aplici personal cand te intorci atunci poti frumos sa-ti faci programare si sa iti ceri actele inapoi.
    E decizia ta. Bafta.

3. sparky

sparky New Member

Trophy Points:
    0
    de prelungit sederea in uk nu am cum deoarece familia si-a gasit deja pe cineva incepand cu acea data.
    in cazul in care voi aplica in septembrie exista vreo posibilitate sa nu obtin cardul din cauza ca m-am intors pentru 2 luni in tara?

4. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    Dar de ce nu trimiti actele prin posta inainte sa pleci? In felul asta actele se proceseaza in timp ce tu esti in Romania.

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

O idee...

Parca stiam ca aplicantul trebuie sa ramana in UK dupa ce a depus actele. Chiar era o conditie, dar imi amintesc asta vag.
    Documentati-va bine inainte de a pleca.

6. sparky

sparky New Member

Trophy Points:
    0
    Acesta este lucrul de care nu sunt sigura ...daca aplicantul trebuie sa ramana in UK pana primeste blue card-ul sau nu.
    Incerc sa caut informatii cu privire la acest lucru pentru ca nu vreau sa pierd sansa de a obtine permisul de munca.
    Multumesc de sfaturi , daca mai aveti pareri le astept cu placere

7. Iuliana Lavinia

Iuliana Lavinia New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog mult sa ma sfatuiti si pe mine.Si eu sunt au pair de pe 11 dec 2010.Am trimis pentru purple card in ian 2011 si l-am primit abia pe 9 mai. Vreau sa trimit pentru blue card dar sunt cam nelamurita ca nu stiu daca trebuie sa astept pana pe 9 mai sau nu.Am mai auzit la unii ca se ia in considerare 12 luni de cand am blue card,nu de cand sunt la familie.Este adevarat?Stiu ca trebuie scrisoare de la familie.In acea scrisoare trebuie sa scrie ca muncesc la ei din dec 2010 ?sunt cam stresata ca ma gandesc sa nu zica cei de la Home Office ca am lucrat ilegal din dec 2010 pana am primit purple card (mai 2011).Ce anume trebuie sa mai scrie in scrisoare ?Ce alte acte mai trebuie? Daca nu am cont la banca aici sau alte scrisori pe adrsea unde stau aici e posibil sa nu imi dea blue card?

8. raisa148

raisa148 New Member

Trophy Points:
    0

Buna. Trebuie sa astepti pana pe 9 mai cand o sa faci 1 an de purple card ca sa poti primi blue cardul. In scrisoare familia trebuie sa spuna ca lucrezi la ei ca Au Pair din 9 mai . Nu ai nevoie de cont in banca dar familia trebuie sa mentioneze in scrisoare ca te-au platit cu 65 de lire pe saptamana pentru 25 de ore lucrate pe saptamana (sau ce au scris in scrisoarea pt purple card). Da, cei de la HO vor spune ca ai lucrat ilegal din decembrie pana in mai daca le spui ca ai inceput in decembrie, deci nu iti recomand. Ca acte, mai ai nevoie de pasaport/buletin, 2 poze tip pasaport recente, scrisoarea de la familie, purple cardul, formularul BR1 si cam atat parca. Bafta!

9. Iuliana Lavinia

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult ptr raspuns Raisa ! O sa astept pana pe 9 mai.Ma intrebam in legatura cu data care se trece in scrisoare . .Cand am trimis ptr purple scrisoarea de la famile pe care am semnat-o si eu si familia am trecut data de 11 dec(data cand am ajuns aici) ca asa mi-a zis agentia prin care am venit aici.Si din cate imi amintesc cand au sunat cei de la Home Office dupa aceea prin mai au intrebat-o pe sefa mea de cand sunt la ea ,si ea a zis ca din decembrie.De aceea acum sunt cam stresata ca nu mai inteleg.Cei de la Home Office zic sa ai 12 luni lucrate fara mai mult de 30 zile intrerupere.Eu nu am plecat nicaieri pana anul asta in apr deci ei daca cumva stiu cand un au pair iese din UK si vine inapoi,inseamna ca stiu si ca eu am venit in dec 2010 si de atunci pana anul asta in apr nu am iesit din UK.(deci o parte din perioada aia dec - mai tot ilegal s-ar considera scazand 3 luni in acre avem voie sa stam aici fara acte ). Un alt au pair care a obtinut blue card mi-a zis ca familia unde e muncit a trecut in scrisoare data cand a venit,nu cand a primit purple.Si a trimis si mai devreme ,adica inainte sa aiba 12 luni cu purple.Nici nu stiu ce sa mai cred . . Poate mai sunt si alti au pairi care au fost in situatie asemanatoare cu a mea,ce ati facut ?Multumesc

10. gicoveanu.alina

gicoveanu.alina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ,Numele meu este Alina.Vin si eu cu o intrebare asemanatoare voua si cred ca ma imi puteti raspunde ca vad ca sunteeti deja de ceva vreme ca si aupair.Eu am ajuns acum 3 zile ca si aupair in Anglia, insa nu stiu care sunt pasii de urmat , si inca mie jena sa intreb si familia.Agentia din tara mi-a dat acel contract BR(3) pe care il am la mineimpreuna cu foto si scrisoarea de la familie ( care mi le-a dat agentia din Romania).Inca este prea repede sa intreb despre aceste lucruri , ce ma sfatuiti ?
    Va multumuesc!
    P.S sunt in Danbury , Chelmsford daca mai este cineva in apropiere sa imi spuna !

11. Iuliana Lavinia

Trophy Points:
    0
    Buna Alina ! Parerea mea este cu cat trimiti mai repede cu atat mai bine,dar aici depinde si de cat de intelegatoare este famila la care ai ajuns.Le explici si tu frumos ca asa e procedura ptr un au pair roman,ca ai nevoie de acel pruple card.Esti norocoasa ca ti-a dat agentia din tara formularul BR3.Eu l-am asteptat prin posta de la agentia de aici ,si cand a venit plicul venise desfacut si formularul nu era.A trebuit sa le trimit e-mail,iar sa astept . .dar bine ca s-a rezolvat in cele din urma.
    Succes !

12. gicoveanu.alina

Trophy Points:
    0
    Multumesc Iuliana de raspuns , o sa vorbesc cu ei zilele acestea.

13. JustAgrl

JustAgrl New Member

Trophy Points:
    0
    Alina, incearca sa vorbesti cu ei cat mai repede, e cu atat mai bine pentru tine. In ceea ce priveste formularul Br3 eu una l-am downladat de pe site-ul UKBA si am trimis actele la 1 saptamana dupa ce am ajuns in UK, este adevarat ca eu vorbisem cu familia de acte inca dinainte sa vin ( am gasit familia singura pe net). Presupun ca stii deja ca va trebuii sa trimiti impreuna cu formularul, pozele ( pe spatele pozelor trebuie sa iti scrii numele), scrisoarea de la familie si un act de identitate in original, eu una te-as sfatuii sa mai ai inca unul pe care sa il pastrezi de ex daca ai buletin si pasaport, trimiti buletinul si iti pastrezi pasaportul, niciodata nu stii ce se poate intampla. Multa bafta !

14. lauramolea

lauramolea New Member

Trophy Points:
    0
    buna alina,
    eu te sfatuiesc sa intri pe site-ul UKBA si ai acolo toate informatiile de care ai nevoie in ceea ce priveste ce formular iti trebuie, cum trebuie completat formularul samd. Cei de la Home Office iti dau toate detaliile de care ai nevoie iti trebuie doar un pic de rabdare sa le citesti. Dar incearca sa depui actele cat mai repede ca sa primesti cardul rapid, eu una l-am primit in fix 3 luni dar stiu cazuri in care au asteptat si 6 luni si crede-ma conteaza foarte mult perioada de asteptare. Home Office iau in considerare 12luni de purple card nu 12 luni de cand ai venit in uk (pentru blue card).
    Succes!

15. gicoveanu.alina

Trophy Points:
    0
    Va multumesc o sa vorbesc cu familia si sper sa fie ok.Da ce mi se pare ciudat e ca ei nu te intreaba...De ce ? Nu li se face cunoscut de agentiile care recruteaza Aupair ?
    O seara buna !

16. Iuliana Lavinia

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca stiu ei legile astea.

17. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Ia uitati ce am gasit azi, conform chestiei asteia ar trebui sa cada regula ca se da Blue Card numai dupa un an de Purple Card, cel putin in viziunea Comisiei Europene care cere Marii Britanii sa se conformeze legislatiei europene (ultimul punct de pe linkul catre un comunicat al UE):

http://europa.eu/rapid/pressReleasesAct ... anguage=en

Finally, the United Kingdom does not issue workers from Romania and Bulgaria during the first 12 months with the same residence documents as workers from other EU Member States. While EU law allows the United Kingdom to temporarily keep in place a work-permit scheme for workers from Bulgaria and Romania, those who have a work permit have the same right to reside as other EU workers and must be issued the corresponding residence documents.

18. gicoveanu.alina

Trophy Points:
    0
    Buna , azi am trimis si eu prin posta actele impreuna cu pasaportul pentru purple card f- Te mai contacteaza ei sau efectiv cand ii gata in cateva luni, am inteles, il trimite la adresa ? Multumesc !

19. Iuliana Lavinia

Trophy Points:
    0
    Pe tine nu te contacteaza ,o sa contacteze familia la care esti,sa ii intrebe cate ore muncesti.cat te plateste .. si altele .

20. sparky

sparky New Member

Trophy Points:
    0
    Poate o informatie utila
    Am sunat la cei de la Home Office si am aflat asa ..dupa cele 12 luni de munca ca au pair nu e obligaroriu ca pentru a obtine BR1 sa aplici imediat dupa. O poti face si dupa o luna, doua etc. Poti parasi UK si iti poti faca programare din Romania doar ca la data respectiva trebie sa te prezinti la Home Office .

Share This Page