11.6 C
London
Sunday, October 24, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Sfat babesc , VA ROG

Discussion in 'SEZATOARE' started by gaga, Dec 8, 2011.

1. gaga

gaga New Member

Trophy Points:
    0
    -plans2- Cred ca o sa mor de durere -plans2- -plans2- .
    Am o mare mare mare mare durere de masele, nu am bani acum sa ma duc la dentist ce e TARE TARE scump.
    Stie careva vreun "medicament babesc" .Ce pot lua eu in afara de paracetamol si aspirina.Am incercat sa pun sare calda la ureche, am pus acetona dar nimic.
    Ma doare toata partea stanga , inclusiv urechea, dar pe langa ca a tare scump dentistul mie tare frica de EL, de acele ace mari si foarte ascutite -nuuu- -nuuu- .

Mersi

2. scotpick

scotpick New Member

Trophy Points:
    0
    salut.incearca sa te duci la studentii de la stomatologie ca e gratis.asa am auzit

3. Ros

Ros New Member

Trophy Points:
    0
    Eu citind pe internet am aflat ca cuisoarele, cele care se pun si in vin brulè sunt bune sa amorteasca maseaua dureroasa. Se tine pe maseaua in cauza, cuisorul. Citeste si de pe internet pt. info. mai exacte.
    "In plus, daca ai dureri de dinti, mesteca niste cuisoare. Lasa-le in gura pana se inmoaie, dupa care musca-le usor, pentru ca uleiurile continute sa-ti inunde gura. Incearca sa le aduci cat mai aproape de dintele dureros si tine-le acolo timp de 30 de minute. Pe langa proprietatile antibacteriene, cuisoarele amortesc locul. In testele pe animale, s-a aratat ca aceste cuisoare pot ucide inclusiv bacteriile care sunt rezistente la antibiotice."
    http://www.ziare.com/viata-sanatoasa/sa ... ea-1087397

Si patrunjelul tinut pe masea am vazut ca isi face efectul.

Sper sa te ajute! -thumbsup-

4. wisamsamie

wisamsamie New Member

Trophy Points:
    0
    bunã,

dacã este o farmacie aproape poti sa iti iei (DICLOFENAC de 100 mg) capsule sau comp. o datã pe zi, asta doar analgezic nu e tratament însa este foarte bun analg. dacã nu este ia-ti Ibuprofen de 200 mg/ 3 ori/ zi este mult mai bine decât paracetamolul. de medicament bãbesc sincer nu am nicio idea. sper ca te ajutat informatiile astea si se sa duca durerea cat mai repede.
    -asa-asa-

5. ciresica

ciresica New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Gaga, am avut si eu o problema asemanatoare cu vreo 2-3 luni in urma! Am incercat si eu tratamentele babesti( sa imi clatesc gura cu apa cu sare..yayksss) nu a functionat nimic. Nu raspundeam nici la diclofenac si nici la ibuprofen la nimic. Am ajuns la dentist si mi-au dat antibiotic(amoxicilina) pt k aveam gingia de la maseaua de minte inflamata! In fine long story short..am luat de la farmacie o apa de gura ce se cheama DIFLAM! Face minuni! Ti-o recomand!! E cam scumputza ce e drept..putin peste 7 lire dar e super!! -asa-asa-
    Insanatosire grabnica!

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Sfoara sau orice fir de cinepa, da-i foc la un cap (sa faca putin jar) si inhaleaza fumul care iese. Miroase rau, dar face bine.

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Sotia are o durere cu maseaua de minte. A mers la un cabinet al NHS-ului i-a luat 17lire la consultatie + reteta de antibiotic, urmeaza sa ii mai ia 35 pentru extractie. Nu mi se pare mult mai ales daca te chinuie si nu mai merge salvata.

8. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    in primul si in ultimul rand te sfatuiesc sa TE DUCI la dentist.

E putin spus ca nu-mi place la dentist, nu stiu exact de ce ca nu imi amintesc sa ma fi durut vre'o data. E suficient numai mirosul sa-l simt si deja mi se face rau. Iti spun asta ca sa stii ca nu dau sfatul asta cu usurinta.

Uite ce mi s-a intamplat mie. Cu un an in urma am avut o perioada scurta de dureri groaznice de masea pe care le-am calmat cu algocalmin si brufen. Apoi pauza o peroioada foarte lunga. Dupa care din senin (ziceam eu) am patit ca tine. Nici nu stiam unde ma doare exact, asa de rau era. Dupa doua zile (ca nu m-am indurat de prima data) m-am dus la dentist, care pe langa faptul ca m-a curat de bani, mi-a spus ca am o infectie mult prea veche care putea sa-mi puna viata in pericol. Si pentru ca nu a fost deajuns plata la doctor, am stat si doua zile acasa pe anitibiotice puternice (si pe aici nu primesti antibiotice pentru orice).

Concluzia, am platit si suferit mai mult decat era cazul (daca actionam la timp).

Daca gasesti vre'un leac care scoate infectia din masele sa-l publici, ca poate scapam de dentisti!

Multa sanatate.

9. ab5174

ab5174 New Member

Trophy Points:
    0
    Dentist urgent....nu te juca.
    Suna undeva la urgente .....daca nu iti permiti pot sa te ajut eu cu plata facturii.
    Faci o infectie urita de mai patesti si alta dandana.

p.s. daca ai nevoie de ajutor scrie pe PM.

Edit. eu acum citiva ani (nu de la masele) am facut o infectie utita la ureche cu spart de timpan....punteam sa ramin surda pe viata .....nu te juca

10. florinbest2207

florinbest2207 Member

Trophy Points:
    16
    Pentru dureri de dinti si masele poti sa incerci de la orice farmacie produsul : Bonjela -thumbsup-

11. rina

rina New Member

Trophy Points:
    0
    1.infuzie de salvie tinuta la locul cu pricina fara a fi inghitita.
    2.un catel de usturoi putin zdrobit si usor incalzit pus in urechea de pe partea dureroasa
    3.putina zeama de prune(tuica)sau palinca -plans-
    Bafta!

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    La modul cel mai serios, nu te juca si du-te la dentist. Sotia mea si-a pierdut vederea la un ochi -nervul optic necrozat- din cauza unei infectii netratate la timp. I-a modificat chiar si fizionomia fetei.

Nu vreau sa te sperii, doar accentuez ca trebuie sa te ocupi de dinti cu toata seriozitatea.

Sent from my iPhone using Tapatalk

13. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Acum vre-o saptamana sau 2 scria parca in ziar de o fata din Londra care a lasat o infectie la masea...nu a tratat-o la timp si a murit, a facut....imi scapa cuvantul. Plus revin si zic ca 50 lire pt o prolema rezolvata nu e mult.

Share This Page