5.4 C
London
Saturday, November 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

selfemployed in UE

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by azu, Jul 4, 2009.

1. azu

azu New Member

Trophy Points:
    0
    Hello!
    Ca si selfemployed inregistrat in UK se poate lucra in toata uniunea europeana ?

2. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred, Azu, din moment ce fiecare tara are reglementarile ei proprii. PFA-ul din Romania e egal cu zero aici, de exemplu, desi stim toti ca e mult mai greu sa te inregistrezi acolo decat aici.

In plus, platesti impozit in tara in care te-ai inscris si unde ai anumite beneficii pe baza asta, nu?

3. azu

azu New Member

Trophy Points:
    0
    Eu vad altfel problema.
    Odata ce te inregistrezi ca si selfemployed, devii persoana juridica britanica. Sau gresesc?
    Ca si agent economic britanic, banuiesc eu ca poti actiona pe piata EU fara prea multe restrictii respectand reglementarile in vigoare.

De exemplu, nu vad de ce n-as putea deconta la o firma din RO, o factura emisa de un selfemployed din UK.

Mai clar, Io-selfemploed in UK , ce ma opreste sa fac facturi in RO pt servicii prestate in RO sau UK ?

Mai am o nedumerire: Stie cineva care este regimul muncitorilor detasati de firmele romanesti in UK , pt a presta lucrari acolo in UK ?

4. adrianLA

adrianLA New Member

Trophy Points:
    0
    NU , categoric nu poti muncii cu Self-ul de UK in Romania , nu ai cum sa ai acte de uk , sa platesti taxe in uk , dar lasa ca muncesc in Germania .Pai atuncihai ca ma duc si eu in Germania ca sunt taxele mai mici ...si pestez aici , ca na.e UE . :lol:

5. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu eu (nu 100%) piata serviciilor in UE nu s-a liberalizat in totalitate si self-employment-ul cam intra la servicii. Deci nu cred ca poti sa lucrezi in alta tara din UE cu statutul de self-employed in UK.

6. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    glissando a scris:
    Acum poti sa fii sigur ;)

Libera circulatie a capitalurilor si persoanelor este tratata ca un Capitol separat in Tratatul de Aderare semnat si aprobat de toate statele membre EU.
    Astfel un cetatean european isi poate exercita dreptul de a fi self employed in oricare stat membru EU si in Elvetia (care are un acord separat cu EU).

Forma juridica a unei intreprinderi pe care o va adopta un self employed nu poate fi dictata decat de interesele respectivului individ. Ca sa fiu clar: un cetatean european decide singur daca alege sa-si exercite statutul de self employed ca Sole Trader (PFA romanesc), Partnership, LLC LTD PLC etc.

Desigur ca un mic meserias (genul PFA-RO, Sole Trader-UK) nu prea are cum sa-si aiba sediul intr-un alt stat fara sa aiba de facut o gramada de hartogarie si astfel nerentabil.

In cazul unei companii/firme se schimba optica si datele problemei, astfel poate fi chiar mai avantajos in anumite situatii bine definite ca un agent economic sa intreprinda activitati lucrative in terte state in cadrul EU. ... De exemplu diferenta de TVA (VAT) perceput in fiecare stat membru, scutiri sau niveluri diferite de impozite si taxe, autorizatii etc.

7. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    azu a scris:
    Pentru ca n-o sa ti-o accepte firma din Ro, in cazul asta. Ai uitat de paranoia administrativa din Romania? Aici poti sa scrii o factura de mana si e valabila (fara stampila si fara semnatura), acolo tre' sa ai serie & numar pe formulare speciale de la Ministerul Finantelor, plus stampila si semnatura legalizate. Dar intereseaza-te, poate s-au mai relaxat de cand am plecat eu.

Fiind inregistrat in UK, poti sa prestezi servicii si sa faci facturi oriunde doresti, dar impozitul ti-l platesti in UK. Poti sa-ti gasesti beneficiari oriunde in lume, atata timp cat tara respectiva iti accepta factura de UK. (Sotul meu a lucrat in felul asta in 30 de tari si n-a avut nicio problema, dar cand lucreaza in Romania e platit prin alta firma din Anglia care coordoneaza proiectele de acolo.)

Succes!

8. azu

azu New Member

Trophy Points:
    0
    Kitten, eu sunt sigur ca orice factura emisa de un agent economic EU, este valabila si poate fi decontata in RO. Termenul parca se numeste " livrare intracomunitara".
    Este vreo diferenta intre o factura emisa de un selfemployed si un LTD ?

Stie cineva care este regimul muncitorilor detasati de firmele romanesti in UK , pt a presta lucrari acolo in UK ?

9. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    azu a scris:
    Nu exista nicio diferenta intre o factura emisa de un self employed (te referi la Sole Trader de fapt ~ PFA) si Ltd. Diferenta poate consta in faptul ca este destul de rar intalnit ca un Sole Trader sa fie inregistrat ca platitor de VAT (TVA).

Cred ca te referi la statutul legal privind dreptul de munca. Daca da, atunci acestia pot lucra fara nicio restrictie pentru firma ROMANA, dar nu pot lucra direct pentru o firma din UK. In acest caz, salariile vor fi platite de firma romaneasca conform legislatiei in vigoare in Romania, ei avand statutul de detasati (delegati pe o perioada bine determinata) si va trebui ca firma romaneasca sa le plateasca/deconteze diurna si cazare (asa cum am spus, conform legislatiei romanesti in vigoare).

Astfel firma romaneasca va trebui sa aiba un contract cu firma din UK sau persoana fizica careia ii presteaza servicii.
    Muncitorii romani nu pot fi platiti direct in acest caz de o persoana fizica sau juridica din UK.

@Kitten si tu ca si multi altii faci/faceti confuzie intre selfemploeyd si persoana juridica.
    Self Emploeyd este o persoana fizica care se afla in situatia de a fi autoangajat pentru ca detine o intreprindere inregistrata fiscal cu scop lucrativ.

Persoana juridica este firma ce poate avea urmatoarele forme in UK: Sole Trader (echivalent PFA romanesc), Partnership (asocierea intre doua sau mai multe PFA), LTD (echivalent SRL romanesc) sau PLC (echivalent SA romanesc).
    Diferenta intre diversele forme de organizare juridica o face raspunderea administratorului firmei.

Binenteles ca un self employed Sole Trader, poate factura pentru orice firma din lume si este chiar obligat sa inregistreze documentle in baza carora va incasa bani. In functie de tipul serviciilor prestate exista doua forme uzuale prin care sunt numiti in limbaj modern acesti intreprinzatori: mici meseriasi sau freelancer-i.

10. azu

azu New Member

Trophy Points:
    0
    Aveti idee unde se poate adresa o intrebare referitoare la nedumeririle mele in ceea ce priveste posibilitatea unui self-employed de a lucra in Germania?
    Adica de a se deplasa acolo si a executa diverse lucrari de constructii pt o firma germana.

11. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    taranu a scris:
    Taranu, nu fac nicio confuzie. Azu a intrebat despre 'self-employed', i-am raspuns despre 'self-employed'. Sunt 'self-employed' si am lucrat din Romania cu persoane 'self-employed' din Anglia, stiu despre ce vorbesc.

12. azu

azu New Member

Trophy Points:
    0
    Poate fi declarat ca obiect al activitatii de selfemployed " general labourer" ?
    Ce perspective sunt la momentul actual pe piata muncii din UK ? Cat de greu e de gasit joburi in domeniul constructiilor?

13. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
  14. azu

azu New Member

Trophy Points:
    0
    Cat de greu este sa-ti gasesti un job in constructii in acest moment tinand cont de criza financiara?

Share This Page