18.9 C
London
Wednesday, June 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self employment

Discussion in 'ARHIVA' started by oana34, Oct 26, 2006.

1. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Self employment

UKOK

Multumesc de rabdarea de care dai dovada. Stiu ca s-a mai spus ca, cu un singur telefon te inregistrezi dar, poate ca sunt roman, mi se pare dubios de simplu si am crezut ca poate cineva sa im confirme ca ceea ce s-a zis de 100 de ori pe acest forum. Adica se da un telefon si ai scapat fara multe justificari.
    Alta intrebare era: pe formular iti cere adresa unde ai business-ul care normal poate corespunde cu adresa la care stai....dar eu fiind inca au pair si inca mai stau la familie, doresc sa fie adresa falimiei, credeti ca am nevoie de o scrisoare de la familie sau altceva?

Multumesc anticipat.

2. clau_o

clau_o New Member

Trophy Points:
    0

buna hanna626

m-am inregistrat eu acum cateva zile. nu mi-au cerut nici o dovada de adresa. le-am dat adresa prin telefon si atat.

3. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0

buna clau_o

Multumesc de raspuns. Doream sa te mai intreb care este pasul urmator? O sa iti trimita ceva? sau ce ti-au spus? te intreaba decat in ce vrei sa fi self employment si iti dau un numar sau ceva? Sunt foarte curioasa ce te-au intrebat.

Multumesc mult si sunt sigura ca informatia asta va ajuta pe multa lume de pe forumul acesta.

4. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

hanna,
    vei gasi multe informatii necesare si aici:
    http://www.businesslink.gov.uk/bdotg/action/layer?topicId=1073858805

dupa ce dai telefon si te inregistrezi - ceea ce de fapt inseamna ca inland revenue iti da un numar - Inland Revenue iti va trimite acasa un pachet cu leaflets and information, un fel de starter kit. Dar tu nu trebuie sa astepti acel kit. Pasul urmator este ca tu sa incepi sa faci bani, cumva, asa cum te-ai gindit tu, in domeniul tau de activitate. Pastreaza toate chitantele cu tot ceea ce cheltuiesti pentru acest business si la sfirsitul anului dute la un contabil sa-ti faca tax return.

5. gbro

gbro New Member

Trophy Points:
    0

eu tot nu inteleg care e primul pas pe care trebuie sa-l fac ca sa ma inregistrez ca self-employed!am sunat la inland si mi s-a spus ca trebuie sa contactez home office-ul pt permis de munca!!nici ei nu stiu care e situatia!am fost la banca sa-mi deschid cont si nu pot sa-mi deschid cont personal ca n-am un venit stabil, trebuie sa-mi deschid cont de afaceri si pt asta tre sa-mi fac plan de afaceri...are cineva un raspuns pt mine?

6. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0

cind ai sunat la Inland Revenue? acuma dupa 1 ianuarie 2007?

7. gbro

gbro New Member

Trophy Points:
    0

ieri....

8. vascoron26

vascoron26 New Member

Trophy Points:
    0

GBRO,sa te inregistrezi ca self-employed suni la 08459154515 si spui ca tocmai ti-ai inceput o activitate si vrei sa te inregistrezi.Le dai apoi numele ,adresa si tipul afacerii care vrei sa-l faci.Cand iti cere national insurance number,daca nu ai unul le spui unul temporar de genul TN020775m, TN apar intotdeauna,vine apoi ziua,luna si anul de nastere prescurtat si M sau F daca esti mascul sau femeie.
    Iti vor trimite in 7 zile la adresa data reference number,cu care aplici apoi pt un national la job centre.
    Cu hartia care iti vine de la Inland Revenue,dovada de adresa si pasaportul te duci la banca sa-ti deschizi cont ,nu de business ci cont normal.S-ar putea sa-ti faca la inceput doar basic account,cu care nu ai debit card ci doar poti scoate bani din bancomate.Dar in 6 luni apoi solociti schimbarea de cont.Sau poate ai noroc sa ceara un deposit de 200 sau 300 lire sa-ti faca debit card de la inceput.Apoi acesti bani ii iei inapoi.Incearca la mai multe banci,e ceva mai mult decat legal si n-ar trebui sa te refuze,doar daca dai de exces de zel .
    Multa bafta!

9. gbro

gbro New Member

Trophy Points:
    0

Iti multumesc mult! Multa bafta si tie -happy-

10. gabriela

gabriela New Member

Trophy Points:
    0

Buna
    Va multumesc ca ati raspuns la intrebare.Am sunat la Inland Revenue m-am inregistrat ca self employed dar trebuie sa aplic pt self employement card ast ainsemnand ca trebuie sa completez formularul BR1 si sa il trimit la HO apoi am interviu la Job Centre-ul local pt un interviu in vederea acordarii numarului national de asigurare.Credeam ca procedura va fi un pic mai simpla dar ast anu ma deranjeaza.De ce am fost eu un pic ingrijorata este faptul ca viza mea de au pair expirase in octombrie iar familia la care lucrez in continuare si cu care vrem sa deschidem afacerea m-au sfatuit sa nu mai cheltui banii pe viza si sa astept pana la 1 ianuarie.In momentul in care formularul pt HO a fost trimis si am vazut ca tr sa trimit pasaportul m-am ingrijorat ca ar putea zice ceva ca am fost fara viza cateva luni.Voi ce credeti?
    Multumesc

11. clau_o

clau_o New Member

Trophy Points:
    0

daca ai buletinul (id card) il poti trimite in schimbul pasaportului sa nu-ti mai faci griji in leg cu viza

12. gabriela

gabriela New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc mult pt raspuns.Din pacate at cand am plecat din tara nu am luat buletinul cu mine.M-am gandit la asta si am rugat-o pe mama sa mi-l trimita dar pt ca ea vre aca eu s avin acasa ma face sa astept.Cred ca toti stim cum sunt parintii -no-

13. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0

Cred ca acum imi este mult mai clar cum se procedeaza cu self employment-ul.

Oricum din momenul in care te-ai inregistrat nu mai au cum sa nu iti de-a numarul national de asigurare, nu?

Inca o intrebare, daca afacerea ta este de exemplu gradinar, ca si self employer trebuie sa dovedesti ca ai proprile unelte la un control??? Sau ca si cleaner, sa ai detergentii tai? :-?? Stiu ca suna cam auirea dar chiar nu stiu. -error-

Multumesc mult

14. Anonymous

Anonymous Guest

Hanna626

Este in interesul lor sa iti dea NINO (nr de asigurare) intrucat o sa platesti taxe la sfarsit de an financiar. Este un interviu "mai serios" insa ti-l vor da sigur. Respecta ce iti scriu ei in scrisoarea initiala si nu vei avea probleme.

Cat despre cealalta intrebare, in orice domeniu ai lucra, tu, ca liber profesionist iti oferi serviciile unei alte persoane/unei companii. Nu depinzi de nimeni, doar de tine. Vii cand vrei, pleci cand vrei, atata timp cat iti termini ceea ce ti s-a cerut sa faci. Este si normal in contextul asta sa vii cu instrumentele/uneltele proprii, nu? La sfarsit de an financiar vei duce contabilului dovada activitatii afacerii tale care va include bineinteles si cheltuielile(investitiile) efectuate (chitante : transport, unelte si alte jucarii).

Subiectul s-a mai discutat si pe alt topic, data viitoare incearca sa dai un search pe Forum (in dreapta sus) sa urmaresti si alte discutii/opinii legate de acest subiect. E chiar foarte util!

-ww-

15. alexander

alexander New Member

Trophy Points:
    0

he he heee [:)]

Seby

Chitanta? ai gasit ceva folositor about? any idea?

-scratch- cratch-

16. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0

Da, am rezolvat cu toate actele necesare

17. alexander

alexander New Member

Trophy Points:
    0

Well done -salut- -wave-

Te rog ... poti sa mi scri despre chitante,cum ai reusit ?si in general ti-0 fost usor ?Acuma fac si i`m worried a bit.

Librarie? ... just joke -wave-

18. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0

Am si eu o intrebare... sa presupunem ca vii si te inscrii ca self-empoyed ... insa ai fost prea optimist si nu gasesti nici un contract. Ce se intampla? Ce taxe platesti? Iti ia boii de la bicicleta?
    Ce inseamna interviul pt self-employed?

19. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0

Taxa minima pe care trebuie sa o platesti este de 2 lire pe saptamana ,la sfarsitul anului financiar 18 la suta reprezinta impozitul pe venit .

20. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0

Legislatia nu e ata de stufoasa ca in rom ,iar aplicarea pt self nu consta intrun interviu ci in completarea unui formular.Depinde si de activitatea pe care vrei sa o desfasori .

Share This Page