12.7 C
London
Tuesday, September 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self-employment 2

Discussion in 'ARHIVA' started by casper, Feb 13, 2006.

1. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Self-employed?

Razvan,

Scrie in aplicatie ce trebuie sa trimiti. Daca o parcurgi pagina cu pagina, rand cu rand, vezi ca din loc in loc se cere de ex sa scrii cata taxa de consiliu plasti si apoi ceva de genul "Now attach your council tax bill and mark as Annex I"... am spus din cap.

Apoi pe ultima pagina sunt insirate toate de care ai nevoie, unele insa s-ar putea sa nu se aplice la tine, de ex. daca nu platesti taxa de consiliu nu ai ce sa trimiti nu?!

Daca inca nu ai primit aplicatia, copiaz-o de pe net si incepe de pe acum sa o pregatesti.

2. lauri

lauri New Member

Trophy Points:
    0

Admin,am vazut ca esti on line si am vrut sa-ti multumesc pentru nr. de telefon (l-am contactat pe cetateanul respectiv),cam piparat pretul (350 de lire) dar m-a rezolvat ,sper sa fie totul o.k. pana la sfarsit,vom vedea...

3. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38

E un OM bun, garantat. Sa nu mai zic ca e foarte priceput :)
    Iti mai poate da o recomandare si "goddess", de curand a fost la el...

Ma bucur ca a fost de ajutor...

4. lauri

lauri New Member

Trophy Points:
    0

Intrebarea mea nu are legatura cu topica de aici dar vroiam sa intreb oricum poate cineva are vreo idee? Am tatal meu care va veni curand (cu viza de turist din pacate)pentru 5 luni aproximativ. Cu cine as putea lua legatura(poate vreo agentie) sa ii gasesc ceva de munca (in constructie, la vopsit etc.)chiar daca e platit putin macar nu sta acasa...Multumesc anticipat! :)

5. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

nu raspund la intrebarea de mai sus ci vreau sa dau o veste buna de la Home Office. cu ceva timp in urma anuntam ca s-a marit numarul de ani pt settlement. am primit un e-mail de la Home Office in care mi se confirma ca noile reglementari nu se aplica la ECAA. asa ca nu va stressati fratilor. bucurati-va

6. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0

:D Mulumim de veste!

7. Anonymous

Anonymous Guest

Ceva noutati?
    Pe la ce luna s-a mai ajuns cu procesarea dosarelor?

Ati auzit si de refuzuri?

8. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0

Eu am depus in Oct 2004, am primit o scrisoare pe 8 martie cu aplicatia aia aberanta, am sa o trimit luni...

9. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

salutare

e aberanta chestia cu vizele astea... am prieteni care au primit vizele dupa ce au aplicat dupa doar 6 luni, sau 9 luni sau 10 luni dar dupa cate stiu perioada octombrie-noiembrie-decembrie e caminghetata. eu am aplicat in noiembrie si n-am primit inca absolut nimic. e stupid dar ce poti sa faci decat sa-ti retragi actele sau sa... taci si sa inghiti?

10. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0

Buna tuturor!
    Mult succes, S2K!
    Razvan, eu am depus in decembrie 2004, dar sper ca pana in iulie-august sa ajunga si la mine ;D.
    Eu nu stiu pe nimeni care a primit viza dupa mai putin de un an de asteptare, dar stiu doua persoane care inainte de scandalul de la ambasada au primit extensia in 7-8 zile!!!
    Acum se asteapta cu anii si chiar mi se pare bataie de joc, dar dupa cum spui si tu ,nu avem ce face!
    Vorbeai de perioada octombrie-noiembrie-decembrie. Pai cred ca atunci s-au si depus cele mai multe cereri de extensie si de aceea ajung atat de greu la noi. :p
    int247, am auzit si de refuzuri dar nu dau crezare zvonului pentru ca sursa nu e sigura. :-X

Daca ati aplicat si beneficiat de Travel Extension asteptati-va la delay-uri si mai mari! :-

11. rcd

rcd New Member

Trophy Points:
    0

de ce nu avem ce face?
    ne opreste cineva sa ne asociem si sa ne apucam sa facem ceva in directia asta?
    Eu as fi dispus ca sa platesc o cotizatie si sa constituim o asociatie care sa ne reprezinte si sa ne apucam de "razboi" cu Home Office

Regards

12. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0

de cat timp astepti, rcd?
    Am auzit de niste bulgari care vroiau sa faca un sindicat d-asta in frunte cu nus' ce avocat de-al lor cu experienta in UK ;D Orium nu mai este mult pana vom primi un raspuns. Eu m-as asocia cu un avocat daca , dupa atata timp as primi un raspuns negativ. :-X

13. rcd

rcd New Member

Trophy Points:
    0

Pai si asta inseamna ca daca ei nu au reusit, noi tb sa nu facem nimic?
    Sau tb sa nu miscam in front si sa asteptam pana la sf. Asteapta? ;D

Acum nu ma astept sa vina o gramada de romani si sa fie de acord cu ce zic eu insa nu pot sa nu remarc faptul ca prea ne-am invatat sa avem o atitudine umila si servila fata de HO.

Regards

14. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0

Vesti bune pt cei care au luat viza de un an dupa scandal!
    Ies destul de repede. NOi am aplicat in Noiembrie 2005 si azi a venituraaaaa!

15. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0

Pot sa faca ca nu rezolva nimic. Sa nu uitam ca din cauza problemelor de acum doi ani a aparut situatia asta, probleme pentru care englezii sunt cel putin la fel de vinovat ca si romanii, de obicei se asteapta intre 6 luni si un an pentru o viza.

Dar nu trebuie sa ai o atitudine umila si servila fata de Home Office. Din contra, eu de fiecare data cand am avut contact cu ei am vorbit sau ne-am scris frumos, de la egal la egal. Fiecare aplicant pentru viza stie ca trebuie sa astepte o anumita perioada. Atat timp cand acea perioada nu e garantata nu ai nimic de facut decat sa aplici si sa speri ca iti vor veni cat mai repede. Cine nu este de acord cu regulile lor - la urma urmei sunt regulile lor in tara lor, noi am venit aici sa le respectam nu sa le schimbam - poate sa plece inapoi in Romania.

Btw, azi am trimis plicul cu aplicatia si alte documente sa acopere perioada din oct 2004 pana acum, de cand am trimis pasapoartele... 2 kile de documente... :eek:

16. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0

Felicitari. Pentru care viza ai aplicat? 3 ani sau ILR? In nov ai trimis prima data documentele?! Daca da, atunci e clar, depinde doar de cat de repede se misca angajatul.

17. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

sunt perfect de acord cu initiativa propusa sa formam sindicat de presiune cei dintre noi care asteptam degeaba de atata timp. nici nu ma gandesc sa nu respect regulile HO dar se pare ca ei nu stiu sa isi respecte propriile reguli. am primit o scrisoare de la ei in care mi se spune ca aplicatiile sunt procesate strict in ordinea primirii. atunci cume posibil ca cineva care a aplicat in nov 2005 sa ia si viza iar eu care am aplicat in noiembrie 2004 sa nu primesc nici macar o veste ca se apuca de aplicatia mea...??? mari semne de intrebare, nu-i asa pt o institutie care se lauda ca este profesionista...

18. mikee

mikee New Member

Trophy Points:
    0

S-au dat si refuzuri unu mie .. motiv ca nu au primit precum ca mi-as fi platit NI contribution si Inland Revenue Tax ceace am platit ... se pare ca nici nu se uita bine in dosar le iau exact ca la piatza .

19. Anonymous

Anonymous Guest

Merci S2K; am aplicat pt viza de 3 ani si am trimis prima data documentele in Noiembrie 2005.
    Sunt de acord cu MIkee, nu se uita bine prin dosar; in scrisoarea care a venit cu pachetul scrie ca aplicantul principal, referindu-se la el cu un mare "she" desi eu pot garanta ca sotul meu este un barbat convins, sa citeasca cu atentie niste prostii de pe acolo.

20. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0

Ai aplicat si tu si sotul tau impreuna sau doar tu? Daca ati aplicat amandoi de-odata mi se pare foarte ciudat. Dar oricum felicitari inca o data.

Share This Page