12.8 C
London
Monday, August 02, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self-employment 2

Discussion in 'ARHIVA' started by casper, Feb 13, 2006.

1. clau_o

clau_o New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Self-employed?

dca, m-am confruntat si eu cu aceeasi problema acum cateva luni bune, inteleg prin ce treci. agentul de care vorbesti ori e incuiat la minte, ori nu vrea ca tu sa lucrezi pt ei. incearca un job in alta parte pt inceput cel putin. bafta multa!!!

2. dca

dca New Member

Trophy Points:
    0

Merci CLAU_O,

din pacate eu nici macar nu vreau sa emigrez... am venit doar pentru jobu asta temporar... agentul e doar un intermediar. aranjamentul nu s-a facut prin el. Inclin sa cred ca are niste incuiati in departamentul juridic.
    CUM II PRODUC O DOVADA??? Am decis sa aplic cu BR1 azi...

3. gogumic

gogumic New Member

Trophy Points:
    0

Pt.un nou venit inukcum pot aplica cu br 1 daca nu am facturi....chestii....si daca imi gasesc un loc de munca....ii spun angajatorului"Man,stii...eu am venit acum,nu am acte si abia am depus documentatia da tu angajeaza-ma ca o sa am eu acte,stai linistit!!!"
    Sau iti dau ei vreo hartie provizorie????
    Multam

4. Anonymous

Anonymous Guest

Am si eu o intrebare,daca ma puteti ajuta:am venit in UK acum doua saptamani ca au pair la o familie si am peste 27 de ani,deci nu ma pot inregistra ca au pair.Daca nu ma inregistrez deloc,si aici ma refer la self-employment,e vreo problema?
    Sau,as avea un avantaj daca m-as inregistra ca self employed?Ca au pair nu castig prea mult,in plus ,ca self employed,va trebui sa platesc o taxa de 2.2 lire pe saptamana.Asta ar cam fi un dezavantaj pentru mine.Ce credeti?Va multumesc.

5. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

Cocolina

Tu ai vrea sa lucrezi la acea familie in continuare, dar...au pair ai realizat ca nu se mai poate si ca solutie te gandesti la self employment. Daca vrei sa lucrezi in capacitatea asta (stand la familia respectiva? ), bineinteles ca va trebui sa te inregistrezi la Inland Revenue, altfel lucrezi ilegal. Despre ce taxa de 2.2 lire saptamanala vorbesti?

Nu am inteles prea bine din mesajul tau, insa, tu vrei sa ramai la familia respectiva...sa lucrezi "ilegal" au pair si sa te inregistrezi "self employed" ca sa fii acoperita legal. Foarte ambiguu...si din punct de vedere legal nu prea ai cum sa le impaci pe amandoua. Parerea mea. Nu te-ai informat din Romania despre conditiile de a fi au pair?

Ca solutie, eu m-as inregistra ca self employed si as lucra cateva zile pe saptamana/ore (in ce domeniu sunt calificata) si in timpul liber as avea grija si de familia respectiva. Intrebarea este, va accepta familia respectiva ideea ca eu sa nu fiu disponibila 7 zile pe saptamana (sau 5, nu stiu cum v-ati inteles) ? Totusi stai la ei, nu platesti chirie, mancare, bill-uri, te platesc si iti mai si permit sa ai un alt job -scratch- cratch-

Doar o parere, sa mai asteptam si altele.

6. Anonymous

Anonymous Guest

Negrutxa,
    Sincera sa fiu,nu am stiut pana sa vin aici ca nu ma pot inregistra ca au pair daca am depasit varsta de 27 de ani.Abia acum o saptamana am aflat.Am mai vorbit cu cineva care este in situatia mea si mi-a spus ca s-a inregistrat ca self employed-cleaner-dar,lucreaza in continuare ca si au pair numai pentru familia respectiva.Si tot de la ea am aflat ca trebuie platita o taxa de 2.2 lire pe saptamana.Sa inteleg ca nu se plateste aceasta taxa?Apoi,sa zicem ca ma inregistrez ca self employed-cleaner-si am contract numai cu aceasta familie,care este o familie foarte de treaba si accepta sa-mi gasesc si un alt job in timpul meu liber fara nicio problema.Daca ,totusi nu-mi gasesc alti clienti,ma pot inregistra numai asa?Cu un singur client?De asemenea,ma gandeam sa nu ma inregistrez deloc,sa muncesc in continuare pentru familie si daca se iveste un extra cleaning-ok-ce s-ar intampla?M-ar putea amenda?Cine vine dupa mine la ei in casa?Adevarul e ca sunt cam confuza,habar n-am cum ar fi mai bine.Multumesc frumos pentru raspuns.

7. tun

tun Member

Trophy Points:
    16

Auzisem ceva de genul 'mother help' in cazul celor peste 27 ani

8. Anonymous

Anonymous Guest

Am auzit si eu Tun,dar am inteles ca cei de la Home Office nu iau in considerare.Cel putin asa am auzit.

9. radualexandru

radualexandru New Member

Trophy Points:
    0

se poate sa sun io la HO si sa inregistrez pe altcineva (care nu prea stie engleza)? a mai incercat cineva treaba asta? mersi -ntwhy-

10. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0

Daca te dai rept ala cum sa nu poti?! -gift-

11. radualexandru

radualexandru New Member

Trophy Points:
    0

pai ala i o aia.

12. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0

Se poate,l-am inregistrat eu pe sotul meu pt ca lucra in timpul orelor lor de program,n-a spus nimeni nimic.Cred ca depinde si cine iti raspunde la telefon -scratch- cratch-

13. radualexandru

radualexandru New Member

Trophy Points:
    0

mersi. o sa folosesc si io scuza asta pt gagicamea, sa nu mai piarda timpu pe la cumparaturi o luna de zile :)

14. Anonymous

Anonymous Guest

Buna tuturor!
    M-am inregistrat ca self acum vreo 6 saptamani dar pana acum nu mi-a venit scrisoarea sa ma programez la interviul pt Ni, dar mi-a venit in schimb sa completez formularul pt tax return.
    I-am sunat pe cei de Revenue &Customs acum o sapt sa-i intreb ce se intampla si mi-au zis sa astept,dar ce fac cu tax returnul?
    A mai fost cineva in situatia asta?
    Multumesc!

15. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Te-ai inregistrat deci dupa 5 aprilie 2007?
    In acest caz, nu trebuie sa completezi nici un Tax Return. Ai primit confirmarea ca vei fi nevoit sa completezi de acum inainte dar primul va fi la incheierea acestui an financiar, adica in 5 aprilie 2008.

Nu trebuie sa astepti scrisoare pt programare la interviul pt Nino, asta trebuie sa o faci tu, sa iei de la cel mai apropiat Job Centre numarul la care trebuie sa suni sa te programezi si abia dupa ce stabilesti la telefon o data si o ora, vei primi confirmarea prin posta.

16. Anonymous

Anonymous Guest

M-am inregistrat la sfarsitul lui iulie.
    Eu ma refeream la scrisoarea pe care o primesti de la Revenue&Costoms prin care iti spun sa te programezi la interviu si apoi sa o returnezi completata cu Ni.

17. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0

Matza26 stai linistit(a) ca vei primi scrisoarea de la Home Office mai devreme sau mai tarziu,si oricum cu NINO nu este nici o graba pt ca ei iti calculeaza contributiile din urma,incepand cu data pe care ai spus-o tu la telefon(ziua in care ai inceput munca mai exact).
    Motanik imi pare rau sa te contrazic dar fara acea scrisoare nu dau NINO,eu am fost in aceeasi zi cu sotul meu la interviu,eu am avut scrisoarea,el nu.Eu am luat NINO,el nu.La cateva zile de la refuz am primit si scrisoarea de la Home Office,am sunat iar la Job Centre si l-am reprogramat si la urmatorul interviu,cu aceleasi acte pe care le avusese si inainte(numai ca acum avea si acea scrisoare de la HO) a primit NINO.In scrisoarea in care il anuntau ca nu i-a fost alocat National Insurance Number (in urma primului interviu) scria clar ca nu a avut suficiente dovezi ca este self-employed(desi avea facturi,chitante,bank statement,etc...).
    O zi buna tuturor !

By the way...nu mai stiu unde scriam de yellow card....am trimis BR1 cu actele necesare,am primit o scrisoare in care mi-au spus ca am nevoie de contracte si referinte ca sa dovedesc ca sunt self-employed pe bune(in afara de facturi,chitante,NI card) si pt ca nu am nu am trimis nimic.Eram sigura ca m-au refuzat si ca ....asta e,sotul meu nu se va putea angaja full-time....surprize,surprize,azi am primit yellow card ! Am ramas fara cuvinte...deci se poate,pana la urma,si fara contracte si referinte..

18. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Sa fiu sincera nu am mai auzit dar asa o fi. Mi se pare aiurea mai ales ca pe scrisoarea care confirma inregistrarea pt Tax Return scrie ceva de genul "thank you for registering as self-employed" nu? Mai dovada de atat ce vor?

19. Anonymous

Anonymous Guest

Eu mi-am luat numarul de asigurare chiar inainte de a ma inregistra ca 'self-employed', pentru ca o cucoana de la Revenue & Customs mi-a spus la un seminar ca, nu si nu, intai trebuie sa-mi iau numarul de asigurare si abia dupa aceea sa sun sa ma inregistrez la ei.

E drept ca inainte de a mi se trimite cardul NIN a trebuit sa dovedesc cu acte ca m-am inregistrat la R&C, dar pana la urma tot a mers. (Mda, asta imi aduce aminte de experienta nefericita de a fi trebuit sa ma inregistrez de doua ori, pentru ca persoana care mi-a luat datele prima oara a omis, pur si simplu, sa ma introduca in baza de date.)

Continuu sa cred ca legislatia de aici depinde in mare parte de interpretarea functionarului peste care ai (ne)norocul sa dai in ziua respectiva, asa ca trebuie sa strangem din dinti, sa ne inarmam cu rabdare si dragoste crestineasca >:) si sa incercam pana cand reusim.

Mult succes tuturor!

Florentina

20. alla

alla New Member

Trophy Points:
    0

Salut everybudy! -salut-
    Daca sun la HO si ma declar ca self employed Nanny e vreo problema?
    Tanks -wave-

Share This Page