12.8 C
London
Monday, August 02, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self-employment 2

Discussion in 'ARHIVA' started by casper, Feb 13, 2006.

1. miu

miu New Member

Trophy Points:
    0
    Re: primul job in UK

Nu stiu daca topicul este bine ales, dar daca nu este asa rog moderatorii sa schimbe mesajul in topicul in care trebuie sa fie pus.

Am urmatoarea situatie de clarificat. In orasul in care locuim a venit un roman (conditiile in care a ajuns aici sunt dureroase si nu pedalez acum pe ele). Problema este ca a ajuns aici fara permis de munca, probabil a intrat cu buletinul, nu stiu sigur si incearca sa isi legalizeze situatia in asa fel incat sa poata lucra fara sa se uite tot timpul peste umar.
    A incercat sa ia National Insurance Number (NIN). Nu a reusit. Vechea poveste: nu iti dau NIN daca nu esti angajat si nu te angajeaza daca nu ai NIN. Incearca acum sa se declare self-employed. Cum poate sa ia NIN daca se declara self-employed?
    Este cineva pe forum care a fost in situatia de a-si lua NIN ca self-employed?
    Eu l-as ajuta, dar nu stiu cum; situatia mea este alta.
    Va multumesc pentru raspunsuri.

2. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Self-employed?

Miu, NINO se obtine atat de employed cat si de self employed, deci nu inteleg care e problema?
    Trebuie sa se inregistreze ca self employed (si declara ca a inceput deja munca de o zi-doua ca altfel nu se poate inregistra) si apoi cand are cateva payslips, invoices, o dovada de adresa, un id si o scrisoare de la un angajator poate merge la interviu pt NINo fara probleme.

3. miu

miu New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc, Motanik. Am sa ii transmit informatiile tale. Sper sa ii fie de ajutor.

4. tzigaradenord

tzigaradenord New Member

Trophy Points:
    0

intrebarile mele sunt legate de " Work description pui work done sau professional cleaning services -sa spunem- suma, totalul si semnatura. ".Uite o situatie ipotetica:Sa zicem ca ai acest statut self employed,dar nu poti presta servicii de cleaning sau sa contractezi ceva in constructii sau orice ca nu te descurci,nu poti,nu ai noroc,atunci,in baza NINO te poti angaja ca orice?Adica,pe englez il intereseaza si altceva decat NINO si contul tau bancar unde sa-ti dea salariul?Poti lucra linistit intr-un bar/restaurant/constructii si din cand in cand sa mai tai o chitanta pentru unii dintre cei cu care lucrezi,precizand ca le-ai facut cleaning,dar de fapt nu le-ai facut niciodata?Cei de la Revenue,practic,verifica daca celor care le-ai taiat factura,exista si ii intreaba daca intr-adevar le-ai facut,si in ce fel,cum,cand,curat?Pentru ca aici in romania nimeni nu verifica daca ce scrie aia de la magazin in chitanta e pe bune....Banuiesc ca nici cei din UK nu au atata timp la dispozitie sa faca verificarea asta. Se poate face chestia asta?Nu stiu daca m-am facut pe deplin lamurit,dar ar fi o cale de a lucra,zic eu mai usor,nu toti romanii din uk cu self employed lucreaza ca ce au declarat ei in acele formulare.Multumesc anticipat si astept opiniile vostre....

5. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0

Sotul meu nu lucreaza ce s-a declarat,ii fac facturile in fiecare luna in functie de cum bate vantul,si pana acum nu am avut nici o problema,dar faza asta cu NINO nu am habar,mie mi-ar fi frica chiar daca am NINO sa spun ca am drept de munca,desi ar fi mult mai usor,probabil ca nu se intampla nimic,pana la urma probabil ca daca te prinde iti da 1000 de lire amenda si gata,altceva ce sa-ti faca?
    Daca mai stie careva ceva,poate dati o idee,ca e interesant subiectul.

6. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

Tzigandenord

Ca self employed, pe englez nu il intereseaza NINO, doar tu singur iti platesti taxele la sfarsit de an (pentru asta este NINO). Daca ai fi avut drept de munca si ai fi putut lucra drept angajat, atunci i-ar fi interesat NINO-tau, sa te inscrie in payroll. Daca le dai NINO cand lucrezi self employed risti sa se iveasca neintelegeri si ei sa te plateasca totusi ca angajat si cei de la Inland Revenue te vor inregistra asa. Acum, dupa 1 ianuarie 2007 nu mai sunt conditiile atat de stricte, ca inainte. Invoice-urile clientilor impreuna cu toate chitantele bunurilor pe care le-ai investit in "afacere" ajung la contabil (daca apelezi la unul sa iti tina contabilitatea). Asa se mai poate verifica usor daca tu chiar ai lucrat drept self employed. Personal nu cred ca cei de la IR verifica, nici Home Office nu verifica chiar tot inainte de 1 ianuarie. Pe ei ii intereseaza in mod clar sa iti tii contabiliatea si sa iti platesti taxele la sfarsit de an financiar. Important e sa iti gasesti un employer care sa accepte sa te ia self employed.

Oana
    Asa cum ai spus, desi ar fi mai usor, faptul ca ai NINO nu inseamna ca ai drept de munca (ca angajat) nelimitat, ci poti munci in capacitatea de self employed. Tot ce se poate intampla e ca cei de la Inland Revenue sa te inregistreze ca angajat (daca dai NINO cuiva si te angajezi la ei), ceea ce contravine cu statutul tau. De aici incolo, nu pot sa spun ce se va intampla, e un proces lung oricum. Inainte de 1 ianuarie, daca erai "prins" ca ai lucrat ca angajat cand tu erai self employed cei de la HO iti refuzau viza sau extensia de viza. Acum, nu stiu exact ce se poate intampla concret. Eu, de ex, am interpretat "typist" dupa buna plac si am putut lucra si direct intr-o companie mica si print-o agentie.

Dar sa auzim si alte pareri.

-wave-

7. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0

Un format cum ar trebui sa arate scrisoarea de la un client? (pt interviul pt NI) si cate invoice-uri ati luat cu voi (pt 2 persoane diferite e de ajuns? sau mai bine 3?)
    Scuzati daca va stresez cu intrebari despre care s-a mai discutat (am citit cateva pagini in urma si nu am gasit totusi, desi sunt convinsa ca trebuie sa fie pe undeva)

8. Anonymous

Anonymous Guest

Buna, Adynutza.

Eu am avut scrisori de la niste colaboratori englezi pentru care lucrasem si in Romania, care au scris ca imi multumesc pentru serviciile oferite pana atunci si ca ar dori sa colaboreze cu mine in continuare, acum ca m-am mutat in Anglia.

Daca abia acum incepi colaborarea, cred ca cineva poate sa-ti scrie, pur si simplu, ca doreste sa colaboreze cu tine/ sa beneficieze de serviciile tale si gata. Parca unii colegi de forum spuneau ceva de numarul exact de ore pe care urmeaza sa le lucrezi pentru colaboratori in fiecare saptamana etc., dar eu n-am avut nimic de genul asta.

In ce priveste facturile, am avut cu mine patru facturi emise pentru doi clienti, insa persoana care m-a intervievat nu a vrut sa le vada pe toate - a oprit cate una pentru fiecare client si a spus ca e mai mult decat suficient.

In principiu insa te-as sfatui sa iei cu tine cat mai multe acte cu putinta. Chiar daca n-o sa le ia in seama pe toate, cel putin o sa-i impresionezi prin 'greutatea' dosarului. :eek:) Plus ca o sa te simti mult mai bine tu insati, stiind ca ai multe dovezi. Cred ca foarte mult conteaza sa pari sigur pe tine si increzator...

Mult succes!

Florentina

9. gabrielp

gabrielp New Member

Trophy Points:
    0

Salutare

Sunt relativ nou in UK si , din pacate , nu am timpul necesar sa parcurg toate topicurile din acest forum . Vreau sa stiu ce trebuie sa fac ca sa devin self employed .

Am sosit in UK pe 26 iunie 2007 si de atunci am cautat un loc de munca ... cand , in sfarsit l-am gasit , angajatorul a aplicat pentru autorizare din partea Home Office .. azi au primit o scrisoare de la Home Office prin care ii anuntau ca aplicatia a fost respinsa . Ideea e ca ei vor neaparat sa ma angajeze pe mine , fiind ales din 100 de candidati , si sunt dispusi sa ma angajeze ca self employed . Am deja NINO si cont bancar la HSBC dar nu am nici o idee despre ce trebuie sa fac in continuare pentru ca informatiile puse la dispozitie de ei sunt foarte confuze .

Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez de acum incolo ?

V-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta

10. Anonymous

Anonymous Guest

Sunati la 0845 915 4515 ('Revenue & Customs newly self-employed helpline') si le spuneti ca vreti sa va inregistrati. Trebuie sa faceti asta DUPA ce ati inceput activitatea ca 'self-employed', altfel nici nu vor sa auda.

Vor dori sa stie numarul de asigurare, data la care ati inceput sa lucrati ca 'self-employed', data nasterii, adresa de acasa, adresa afacerii si profilul in care activati (eventual si denumirea sub care lucrati). Cam atat, parca. E foarte simplu.

Succes!

Florentina

11. gabrielp

gabrielp New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc frumos !

Am sa sun si am sa incerc sa rezolv aceasta problema .

Multumesc inca odata .

12. viorelviorel

viorelviorel New Member

Trophy Points:
    1
    mi-am gasit de munk ca self employment si as vrea sa stiu ce pasi tre sa urmez m

dupa ce iti gasesti un loc de munk ca self employment unde trebuie sa ma duc .ce trebuie sa fac mai departe?ms

13. radusmall

radusmall New Member

Trophy Points:
    0
    Re: mi-am gasit de munk ca self employment si as vrea sa stiu ce pasi tre sa urmez m

mai departe scrie in cartea de self employment.
    dar eu totusi zic ca mai departe tre sa te duci la munca. cat se castiga ca self employment?

14. stranger

stranger New Member

Trophy Points:
    0
    Just Help me....

Salut ...Sunt in London de aproape o luna , am cheltuit 680 de lire pana acum si inca nu am un loc de munca stau la niste indieni care incearca sa ma ajute dar nu stiu nici ei prea multe
    Am aplicat pt NINO si am primit scrisoare ca trebuie sa merg la home office ...am umblat de mi sa urat ....ce trebuie sa fac sa ma dau Self-Employed sau ce ...cum si ce trebuie sa fac daca asa trebuie unde sa sun unde sa ma duc "eu sunt in Londra" va rog frumos care stiti spunetimi si mie ca nu mai stiu ce sa fac mai am 30 de lire si nu pot sa ma angajez fara NINO sunt Disperat Nu vreau sa ma Intorc in ROmania ...Va rog Frumos...HELP doar vreau sa stiu ce trebuie sa fac si cat mai repede ....ca sa Iau NINO Atat....sa pot lucra....

15. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Just Help me....

Pai ca sa iai NINO ai nevoie de acel certificat galben, tu timp de o luna cat ai stat aici nu ai rezolvat nimic cu statutul tau legal? Puteai sa-ti cauti de munca,dar in acelasi timp daca te intrebau unde-ti gaseai de munca ca ai aplicat si ca actele iti vin in maxim 3 sapt si le arati dupa. Ca sa devii self-employed nu e nevoie decat un singur apel la Inland Avenue si te decalri self-employed si dupa care urmezi pasii (s-a discutat foarte mult pe acest subiect pe forum).

Bafta

16. stranger

stranger New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Just Help me....

Apropo sunt Now venit si e cam scump internetu in londra 1.5 lire pe ora si nu am dtimp sa citesc tot nu am nevoie decat de putin ajutor ...pas cu pas daca se poate .ok ok dar ca self-emplyd pot sa ma angajez unde vreau ...ce trebuie sa le zic la aia de la IR si dupa ce ma declar self-employd trebuie sa ma duc la home office in croydon si imi dau Home Office Workers'Registration Certificate ...pt ca doar de asta am nevoie pentru NINO si trebuie sa stiu ce sa fac ca nu cunosc asta e problema si cer ajutor celor care cunosc.PLS UNderstand me.

17. dca

dca New Member

Trophy Points:
    0
    Help

Salut,

Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri.
    Am venit in UK pentru un job temporar. Calatoresc destul de des in Romania. Problema mea e ca, agentul clientului, pentru a ma plati imi cere doua chestii:
    1. Limited company registered in UK
    2. dovada ca am drept de munca

Mi-am facut Limited Company. M-am inregistrat ca self-employed si operatorul a zis ca nu pot sa ma inregistrez cu ceva care are Limited in nume asa ca am taiat. Tre sa astept aplicatia pt insurance number. OK astept. In cateva zile voi avea si cont in banca.
    Cum le demonstrez alora ca am dreptul sa activez ca self-employed? Le-am aratat toate documentele oficiale de pe site si tot nu le e de ajuns. M-as apuca sa aplic aplic cu BR1, dar n-am contract, n-am facturi ca aia nu vor sa dea release la contract pana nu le dovedesc ca am voie sa muncesc. Am sunat la helpline la Home Office si ei au zis ca sa incep treaba si dupa sa aplic cu BR1. Si partea cea mai rea e ca in tot timpul asta eu cheltui la bani.

Puteti sa ma ajutati cu un sfat? Simt ca m-am blocat. Merci mult.

Daniel

18. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Help

Tu ai companie si mai esti si self....de ce vrea "operatorul" drept de munca? ...iti spun eu ; nu vrea sa te plateasca , adica , teapa....asta am inteles din ce ai scris!

19. dca

dca New Member

Trophy Points:
    0

Merci de raspuns... Cand ziceam de operator ma refeream la cel unde suni ca sa te inregistrezi ca self-employed.

Dar oricum ai prins ideea. Ideea e ca agentul asta care ma blocheaza e ditamai Alexander Mann. I'am trimis paragraful de mai jos din ghidul pt romani si bulgari, i-am trimis BR1 in care scrie clar ca ai nevoie de facturi, de contract etc. si el imi raspunde ca nu poate sa dea release la contract pana nu ii vin cu <<<confirmation of your eligibility to work in the UK. This can be obtained form the UK Immigration Dept and is known either as a Registration Certificate or Accession card>>>.
    Pentru moment refuz sa cred ca e teapa.
    Va rog, daca imi scapa mie ceva, spune-ti-mi unde gresesc.
    Si mai ales, da-ti-mi o idee de cum ii produc o dovada. Mi-e cam frica sa aplic cu BR1 ca nu prea am documente.

Asta e paragraful la care ma refeream mai sus:
    <<The self-employed and work authorisation
    10. If you are working in a self-employed capacity, and exercising a Treaty right
    on that basis, you will not need to obtain authorisation for that work although you will
    need to be able, if challenged, demonstrate that you are genuinely self-employed. If
    you are exercising a Treaty right as a self-employed person, you may apply for a
    registration certificate confirming this, but it is not a requirement that you do so
    and a registration certificate issued on this basis will not confer a right to take
    employment on any other basis than self-employment.>>

Merci mult

20. brgwork

brgwork New Member

Trophy Points:
    0

Cel putin 2, compara self employed cu PFA din Romania daca iti e familiar.
    Ramona

Share This Page