15.2 C
London
Friday, July 30, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self-employment 2

Discussion in 'ARHIVA' started by casper, Feb 13, 2006.

1. foxi

foxi New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Self-employed?

nicole 35, lacramioara, oana bebelusa, casper

Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri.
    Deci am de asteptat pina primesc scrisoare de la Home Office in care mi se spune sa sun sa ma programez pentru NI.
    Eu nu am stiut ca trebuie sa astept "hirtii" si am sunat deja sa ma programez la NI; m-au programat pe 20 iunie. Acum ce fac? Ma gindesc ca daca nu primesc hirtiile pina aproape de 20, sa sun sa ma reprogramez, nu?
    Stiu ca m-am pripit, dar trebuie sa o dreg cumva!!!!

Nu am inca invoice-uri, dar miine ma duc sa-mi cumpar si atunci o sa fiu mai in tema, dupa ce vad cum arata (am citit ce ati scris voi) si cum ziceti voi sa le completam. Daca sa zicem ca iau numai cash, pentru inca nu am inca contul gatatrebuie sa-mi cumpar numai invoice-uri, sau sa-mi iau si facturier?

Ce bine ca existati!!!!!
    Foxi

2. foxi

foxi New Member

Trophy Points:
    0

Si inca ceva:
    Nu este obligatoriu sa completez BR1 si sa trimit pentru yellow card, este?

Va pup pe toti si numai bine!!!!

Foxi

3. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0

Ne bucuram ca putem fi de folos,sa stii ca si eu cand am intrebat pe forum(chiar de cand eram in Romania) am primit raspunsuri care m-au incurajat si m-au facut sa-mi dau seama ca de fapt nu e asa de complicat.
    In legatura cu ce ai mai intrebat tu ,poti sa cumperi un invoice book si un cash receipt book de la orice librarie sau stationery shop (apropo,sa stii ca astea costa cam 1 lira fiecare,deci nu te gandi la preturi prea mari).Cand vrei sa le completezi inainte de interviu,poti sa mai intrebi daca ai nelamuriri,iar in legatura cu interviul,nu este absolut nici o problema daca vrei sa il reprogramezi,chiar deloc.Oricum nu te duce decat in momentul in care ai toate actele,ca sa fii sigura ca se rezolva din prima.
    O zi buna si saptamana asta sa va auca multi,multi bani !!! -dance- ance-

4. rujedante

rujedante New Member

Trophy Points:
    0

Sal,sunt nou pe aici si de aceea,v-as ruga daca se poate sa imi dati si mie niste raspunsuri.Planuiesc sa vin in UK in August sii as dori sa ma angajez ca electrician.As vrea sa stiu ce sanse as avea dava as obtine self employee (sau daca se obtine usor) .Sau as fii curios daca home office-ul acorda permise de munca pt muncitorii romani( ex: electricieni)
    va multumesc si astept raspuns!

5. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0

am si eu niste nelamuriri.abia am venit,am o luna ,si am intrebaat pe unul,pe altul despre SE si pana la urma am reusit si m-am inregistrat....sapt viitoare am interviul pt IN.dar problema acum e altamanagerul care voia sa ma angajeze pana acum ,zice ca nu ma angajeaza ca SE.nu am idee de ce.zice ca ma angajeaza pe o perioada de 12 luni,aplica pt WP la HO,pt mine s.a.m.d. ce ar trebui sa fac in situatia asta?am apucat si m-am inscris ca SE dar nu pot dovedi ca muncesc pt ca managerului hotelului se pare ca-i este frica.nu e sigur ca sunt in legalitate....si nu pot sa-mi fac nici IN pt ca nu muncesc..aveti vreo idee? pot sa aplic pt work permit daca eu sunt inregistrata ca SE?VA MULTUMESC!

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Angajatorul poate aplica pt work permit pt tine, dai telefon la acelasi nr la care te-ai inregistrat ca self employed si spui ca vrei sa iti schimbi statutul pt ca va aplica firma respectiva pt WP si vei fi employed.

7. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0

si apoi urmez procedura cu BR3 pt mine si formularul pt angajator,trimise la HO? in perioada asta am voie sa muncesc? iti multumesc mult pt rabdare...sunt super stresata si ma intreb uneori ce caut aicidar vreau sa reusesc,pt ca partenerul meu deja lucreaza de 5 luni la acelasi hotel si ar fi pacat sa pierd sansa asta....poate aducem si copilul mai tarziu....oricum ,iti multumesc din suflet pt raspunsuri.sa vad ce rezolv zilele astea! -salut- -wave-

8. xl0gic

xl0gic New Member

Trophy Points:
    0

@Lacramioara - BR3 e formularul prin care aplici pentru employment daca eshti self employed (sau cu alte statuturi care se aplica - descrise in sectziunea 1 a formularului) iar cand il completezi se presupune ca employerul a aplicat deja cu WP1 & ai primit o scrisoare aprobatoare la de la -mnky- -mnky- -mnky- (home office)

9. Anonymous

Anonymous Guest

oo mercic

Lacramioara stiu ca vrei sa multumesti de fiecare data cand este nevoie, dar te rog foloseste si cuvinte atunci cand postezi un mesaj, nu numai iconite emotive.

Acesta nu este singurul mesaj de acest gen si de aceea te rugam sa fii mai atenta.

In regulamentul romanionline s-a facut referire la acest gen de mesaje.

Multumim

10. swift

swift New Member

Trophy Points:
    0

va salut, as dori niste informatii va rog, lucrez de o luna ca cleaner pentru o agentie, as vrea sa ma inreg ca self employed, puteti sa imi spuneti va rog pasii scurt si concret, am idee cam ce ar trebui sa fac dar as dori sa imi spuna cineva exact cum stau treburile, am fost la inland revenue unde locuiesc si au spus ca nu tine de sediul de aici si miau dat un nr de tel sa sun, problema e ca nu inteleg daca trebuie sa imi inregistrez un business pentru self employed sau ce trebuie sa fac. multumesc

11. mikee

mikee New Member

Trophy Points:
    0

Salut ... mai nou ce cer cei dela inland revenue cind ai sa suni sa te bagi ca self e or sa te intrebe daca lucrezi undeva si dupa daca da iti treb scrisoare dela cei la care lucrezi sau pt cine luc si de cit timp dami mesaj in prv si numar de tel si te sun si vb mai mult

12. dienuta

dienuta New Member

Trophy Points:
    0

doar astazi m-am inregistrat pe acest forum si doar astazi am citit despre problemele romanilor din uk dar efectiv sunt in ceata,sunt multe pareri si idei si toate diferite.bafta multa

13. wexler

wexler New Member

Trophy Points:
    0

Stie careva mai multe informatii despre site-ul:
    http://www.quickstartuk.com/
    care pretinde ca te poate ajuta sa-ti faci self-employed inclusiv cont in banca ,NIN chiar si cazare daca soliciti si asta, toate astea contra unei sume de aprox. 85 GBP.
    Pe mine m-ar tenta oferta lor pentru ca nu am niciun prieten in UK la care sa pot sta provizoriu pana perfectez toate formalitatile, dar ma tem sa nu iau teapa.Orice info despre acest site de la cineva care a folosit serviciile lor sau care stie ca nu e serios sunt utile pentru toti.
    Va multumesc! -bunny-

14. foxi

foxi New Member

Trophy Points:
    0

Oana_bebelusa, Lacramioara,

Am primit in sfirsit minunata scrisoare si m-am programat pentru NI. Acum va rog sa ma ajutati cu tot ce trebuie sa string: invoice book + cash receipt book, scrisori si restul de acte nu?
    Oana_bebelusa, te rog mult sa-mi spui un pic cam ce scriu pe invoice; si daca cineva mi-a dat cash, scriu aceeasi suma si pe invoice si pe cash receipt si le dau pe amindoua, nu?
    Inca nu am contul in banca gata, am primit doar scrisoarea pentru internet banking unde imi dau user name-ul si cum sa fac....Sa o iau si pe asta cu mine, nu?

Va multumesc anticipat,
    Foxi

15. butterfly

butterfly New Member

Trophy Points:
    0

Aceeasi intrebare o am si eu: cum se face un invoice pt lucrari in constructii? (am vazut invoice-uri la produse si alea au VAT), dar in constructii platesti 20 % taxe cu CIS-ul ... pe invoice treci doar suma si firma sau persoana pt care ai muncit?

16. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Orice invoice va contine atat datele voastre (nume, prenume, adresa, nr telefon) cat si datele persoanei catre care prestati serviciile, indiferent de natura lor.

Daca sunteti VAT registered, veti trece suma fara tva, tva-ul si la total suma totala care include tva-ul.
    Daca nu sunteti VAT registered, treceti suma pe care o incasati.

Daca lucrati la ora si incasati 10 lire pe ora si trebuie sa scrieti un invoice pt 6 ore, sa zicem, pe invoice veti avea ceva de genul 6h x £10 si la total £60.

Invoiceul il scrieti indiferent de modalitatea de plata. Asigurati-va ca va opriti o copie.

17. Anonymous

Anonymous Guest

Buna din nou!
    As avea si eu o intrebare cu toate ca nu as vrea sa se fi pus deja dar eu nu am gasit raspuns.Pentru interviul NI ce fel de acte trebuie aduse,pe langa invoice, pasaport sau carte de identitate si cont bancar?Trebuie cumva si acte din tara care dovedesc daca esti sau nu pregatita pt domeniul in care vreisa profesezi(diplome traduse).
    Multumesc !

18. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
  19. foxi

foxi New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc mult motanik!!

Am inteles: invoice + cash receipt; trebuie sa am si scrisoare in care sa se specifice ca am lucrat "ceva" la adresa cutare?
    Nu am inca contul gata, e vreo problema?

Cu stima,
    Foxi

20. Anonymous

Anonymous Guest

Multumesc motanik!

Share This Page