12.8 C
London
Monday, August 02, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self-employment 2

Discussion in 'ARHIVA' started by casper, Feb 13, 2006.

1. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Self-employed?

Buna tuturor !
    Am si eu nevoie de un sfat....acum vreo ora ne-a venit si mie si sotului cate o scrisoare de la job centre cum ca am avea nevoie de mai multe dovezi ca suntem self-employed.Am sunat acolo sa cer mai multe detalii si cica ar fi suficient sa trimitem niste scrisori de la clienti,dar habar n-avem ce sa scriem in ele.De ex eu sunt nanny la unii si ei nu au mai avut niciodata pe nimeni pe postul asta si nu stiu ce sa-mi scrie in scrisoare.Puteti sa ma ajutati?Banuiesc ca unii dintre voi aveti asa ceva,sau v-a trebuit la un moment dat.Voi cum ati facut?
    Ms mult.

2. ambrozia

ambrozia New Member

Trophy Points:
    0

Hello,
    Dupa 2 ani de munca ca au pair shi 3 luni de "bajbaiala" in incercerea de a gasi un job mai decent, m-am inregistrat shi eu self employed de o saptamana,ca sa evit acea amenda de £1000 shi cine shtie ce alte neplaceri. Am citit shi am tot recitit subiectul self employment de pe forum, ca sa shtiu ce sa fac. Din cauza neacceptarii studiilor de facultate din Ro, nu beneficiez de nici o alta calificare, asha ca sunt la mare competitzie in servicii de curatzenie, cu polonezele care pretind a nu vorbi engleza shi cu englezoaicele cu educatzie mai modesta. Ce sa-i faci? Pentru bani, va trebui sa fac shi asta vreun an de zile.
    Ma confrunt totushi cu o problema. Peste tot unde am fost la un interviu pt. un job de menaj ( proprietatzi private sau office-uri ) am dat numai peste agentzii de recrutare. Cineva m-a gasit...capabila... shi intr-un final mi-a oferit un job part time intr-un office. Deocamdata sunt in luna de proba,apoi cica se va semna un contract, dar acesta va fi semnat intre mine shi agentzie,nu intre mine ( prestator servicii ) shi client,cu alte cuvinte voi lucra cu statut de "employed".
    Din cate am intzeles,o persoana cu statut de liber profesionist nu are voie, prin lege, sa apeleze la agentzii de recrutare sau sa semneze contracte cu acestea.Eu inca nu mi-am facut publicitate,probabil ca va trebui sa fac asta,ca sa imi gasesc singura clientzi.Dar va intreb, daca mai este cineva in aceasta situatzie...ce pot face? Ce se intampla daca apelez la o agentzie de recrutare? Exista vreun mod de a ocoli legea? Deocamdata nu pot gasi un serviciu decat prin aceste agentzii care fac publicitate .Cum ash putea fi in regula ca self employed daca o agentzie imi intermediaza un job undeva?
    Ashtept o parere! Va multzumesc! -lurk-

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Oana, ceva de genul we confirm that X is offering her services as self employed nanny to us trebuie sa includa scrisoarea, pe langa numele, adresa si nr de telefon ale familiei respective.

4. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0

Dar de ce nu ai aplicat pentru cardul albastru daca ai fost 2 ani ca a pair? Cand ti-a "expirat" viza de au pair ?Ininte de 1 ianuarie 2007?

5. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc mult Motanik,sper sa fie totul ok,avem termen pana pe 7 iunieNu ma asteptam la asta....
    Punand raul inainte,ce se intampla daca nu ne dau NINO? O sa avem vreun fel de probleme,ceva?

6. ambrozia

ambrozia New Member

Trophy Points:
    0

Am avut 2-a familii in 2 ani, ultima m-a dat afara din casa pe. motiv ca am lasat copilul sa ma ashtepte 5 minute in apropierea casei.A trebuit sa dispar in mai putzin de 48 ore.Cineva m-a ajutat cu cazare,dar nu mi-am gasit serviciu ca au pair mai bine de 2-a luni. Din acest motiv,nu am 12 luni de munca in UK shi nu am putut aplica pt. blue card :((

7. karina

karina New Member

Trophy Points:
    0

Poti fi self-employed waiter? Banuiesc ca da , dar cum treci tip-sul , pe invoice?
    Si inca o intrebare daca are cineva idee l-as ruga sa-mi raspunda: poti adauga mai multe specializari cand te inregisrezi prima data ca self-employed? Adica waiter, gardner si cleaner sa spunem?
    Multumesc frumos!

8. Anonymous

Anonymous Guest

am gasit angajator care doreste sa ma angajeze permanent. sunt SE. Pot renunta la acest statut? cum? msic

9. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0

Buna Lacramioara..mai mult ca sigur ca poti renunta la acest statut...din pacate nu stiu cum....daca nu este nimeni de pe forum care sa cunoasca procedura, poate ar fi bine sa suni la HO si sa te ajute ei. Eu am sunat ieri la ei si am nimerit peste o Dna foarte de treaba si mi`a raspuns foarte frumos la toate intrebarile. Daca am sa te pot ajuta cu ceva, sa imi scrii. Sarut mana.

10. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

Karina

Teoretic, da, poti fi self employed chiar si waiter. Practic, nu stiu cat de usor ti-ar fi sa iti gasesti un job in capacitatea asta. Majoritatea restaurantelor prefera angajatii, le este mai usor sa ii includa in payroll. Nu am auzit de nimeni pana acum care sa isi fi gasit un job ca self employed waiter. Au dificultati cei ce lucreaza in IT, design, constructii - instalatori, electricieni...

Mai nou am inteles ca nu te intreaba nimeni in ce domeniu ai vrea sa iti prestezi serviciile cand te inregistrezi. Pe vremuri....he he he...business plan...Cei care s-au inregistrat recent ar putea sa vina cu alte detalii.

Lacramioara

Daca ai drept de munca nerestrictionat, poti lucra drept angajat, asta e clar. Nu trebuie sa iti anulezi statutul de SE, poti fi si E si SE in acelasi timp. Retine insa, daca esti SE nu poti lucra si ca E in acelasi timp. Din cate explici tu, ti s-a oferit un job permanent (adica sa fii employed?! s-a specificat acest lucru?) si nu se prea impaca cu statutul tau de SE.

Poti suna Inland Revenue (nu Home Office) sa le ceri sa te scoata din evidenta lor ca fiind SE, intrucat ai ales sa ramai employed only (daca ai acest drept bineinteles).

Succes

11. Anonymous

Anonymous Guest

ok:) mesic mult! o sa ma interesez, o sa sun si o sa va spun si voua ce`am aflat! va pupic! :-*

12. xl0gic

xl0gic New Member

Trophy Points:
    0

check out http://uk.sitestat.com/homeoffice/ind/s ... s_type=pdf

sunt intr'o situatzie similara, compania a completat un formular prin care cer permisiunea de'a ma angaja, odata ce vor primi scrisoarea de approval, voi completa shi eu la randu' meu un formular (BR3 in cazu' meu) shi'l voi trimite acompaniat de acea scrisoare de la ei. dupa asta voi primi ceva numit 'accession worker card' & voi fi angajat. cam ashtia's pashii in teorie.

13. foxi

foxi New Member

Trophy Points:
    0

M-am inregistrat si eu de vreo 2 saptamini, sunind la binecunoscutul numar. Nu am trimis nici un formular, mai este nevoie, sau a fost de ajuns telefonul?
    Cu privire la inregistrarea mai multor ocupatii (gradinar, cleaner...)nu cred ca se poate; asa am vrut si eu sa fac dar cind spui prima ocupatie imediat te intreaba cind ai inceput-o si cind am zis-o pe a doua si am zis ca nu am inceput inca ei au zis ca trebuie sa ma inregistrez numai dupa ce incep efectiv. Ma gindesc ca poate nu am fost eu pe faza sa zic ca am inceput deja.
    Acum trebuie sa astept hirtii de la ei si dupa aceea urmeaza sa sun sa ma programez pentru NI, nu?

In paralel trebuie sa completez BR1 pentru yellow card, sau trebuie sa astept pina primesc hirtiile de la HM....?
    La fel, daca vreau sa ma programez pentru NI mi-au zis ca trebuie sa am yellow card cind merg la interviu.

Am incercat sa ma duc inapoi sa citesc pe forum despre self employment dar topicul e inchis.

Poate sa-mi zica si mie cineva exact pasii de urmat?

Va multumesc tare mult, Foxi

14. Anonymous

Anonymous Guest

xl0gic - dc BR3? cum imi dau seama ce formular tre sa completez eu? Angajatorul trebuie sa completeze Wp1 nu?

15. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0

Pt Foxi :

Si noi am trecut prin aceleasi lucruri ca si tine(sotul meu si cu mine).Ne-am inregistrat ca self-employed si dupa aproximativ o luna de zile de la telefon ne-au venit acasa cate o scrisoare de fiecare in care ne spune la ce numar sa sunam pt NI si sa ne programam pt interviu,scrisoare pe care dupa ce primesti NI trebuie sa o trimiti inapoi la Home Office completata(are un loc liber in josul paginii unde trebuie sa scrii NI).Ne-am programat la interviu si acolo ne-am dus cu urmatoarele acte : bank statement(care e considerata dovada de adresa,nu-i intereseaza ce bani ai sau nu in cont),scrisoarea de la Home Office de care vorbeam mai devreme,pasaport,buletin si alte acte care iti dovedesc identitatea(permis de conducere,etc),si nu in ultimul rand cateva facturi si chitante(daca ai lucrat cu cash),daca nu,doar invoice e suficient.Cand ajungi la interviu totul se desfasoara relativ repede,sunt foarte draguti,noi am fost la Job Centre in Brighton,te intreaba cateva chestii,cand ai venit,cand ai inceput munca,unde stai si in ce conditii(chirie,cu prietenii,etc),daca ai sot/sotie trebuie sa le stii data nasterii si data casatoriei,etc,in mare intrebari simple.Dupa aia iti face copii dupa actele pe care le-ai adus si cam atat.Dupa interviu,in 2 saptamani am primit o scrisoare de la ei cu NI ,am trimis scrisoarea aia pe care trebuia s-o completez cu NI la Home Office si dupa alte doua saptamani am primit acasa cardul cu NI.
    Treaba cu Yellow Card nu o stiu prea bine,dar in nici un caz nu poti sa-l iei inainte de a avea NI.Sincera sa fiu,parerea mea este ca nici nu ai nevoie de el,si ca nu are nici un rost sa aplici,mai ales daca in curand se vor scoate restrictiile,ca in iunie,ca in ianurie,sau la sfarsitul anului viitor,eu zic ca nu are rost sa-l faci.Pentru ce,pana la urma? E o dovada,intr-adevar,dar daca ai cardul cu NI si scrisorile de Home Office cum ca iti platesti taxele ,la ce ti-ar mai trebui alte dovezi?
    Daca stie cineva mai multe despre Yellow Card si daca ajuta cu ceva,va rog sa spuneti.
    Sper ca ti-am fost de folos.
    Pupici

16. nicole35

nicole35 New Member

Trophy Points:
    0

Oana bebelusa,

salut!
    nu prea am inteles cum ai prezentat tu situatia....sunt nitel confuza
    hai sa-ti spun ce am facut eu
    am sunat la Inland Revenue pe 27 may si m-am declarat self-employed (desi inca nu am inceput activitatea, dar am nevoie sa-mi legalizez cumva sederea)
    la cateva zile am primit o scrisoare de la un centru de bussines suport al Revenue in care ma anuntau care mi-e reference number-ul si ca ma vor contacta curand pentru a participa la un seminar in care sa-mi explice cum pot sa-mi desfasor activitatea
    ziua urmatoare m-a sunat un tip tare dragut care m-a intreba cand sunt dispusa sa merg la seminar....avea locuri doar pe 12 iulie, am spus da, oricum...iar in vreo 2 zile mi-a trimis scrisoare cu toate datele
    pe 3 iunie am sunat din proprie initiativa la Jobcentre pentru programare la NINO
    m-a programat pe 3 iulie la un jobcentre din city....desi stau in dulwich???
    dupa o zi, pe 4 iulie am primit prin posta si appointmentul pentru NINO
    pentru ca n-am stare, astazi am sunat la Home Office in Croydon sa ma programez pentru registration certificate (yellow card, cum spunem noi) pentru ca pe site-ul lor scrie ca te poti prezenta si personal cu actele in mana in baza unui appointment si in 24 de ore iti dau certificatul.numai ca surpriza, tipa n-a vrut sa ma programeze pentru "romanii si bulgarii nu popt aplica decat prin posta"
    oricum nu ma las, pe site-ul lor nu scrie nimik de discriminarea astasper ca pana la urma sa platesc taxa aia, cat o fi si sa-l iau repede sa nu mai stau luni de zile dupa el....
    in fine, eu sunasem ca sa aflu de la home office in primul rand daca pot merge sa aplic pentru registration certificate inainte de a avea permanent NINO...pt ca abia in iulie am interviul, plus ca mai dureaza pana imi dau cardul prin posta
    iar tipa, dupa ce m-a tinut 10 min pe fir, ca sa intrebe la superviser, m-a sfatut cam nesigura ca mai bine sa astept sa-mi vina cardul NINO....dar nu pot accepta acest raspuns...pt ca ar insemna sa stau o luna pana la programarea la interviu, inca vreo 2 saptamani pana primesc NINO (dupa cum ai spus si tu ca dureaza) si abia apoi sa aplic....plus ca ei raspund in 4 saptamani....asta inseamna la prima adunare mai bine de 10 saptamani....ma apuca revelionul cu astia
    asa ca o sa incerc sa rezolv mai repede, tre sa fie o chichita prin sistem

intrebarea ar fi daca a aplicat cineva pentru regsitration certificate ca self-employed (yellow certificate) la Home Office...daca a aplicat cineva inainte de a avea NINO...????

Cat despre ce spui tu, oana, lumineaza-ma si pe mine, ca degeaba m-am uitat cu mare atentie pe legislatie:
    1. inland revenue e administratia financiara care ne inregistreaza businessul ca self-employed
    2. jobcentre e un organism al guvernului care se ocupa nu doar de integrarea pe piata muncii ci si de plata asigurarilor sociale corespunzatoare veniturilor....si d'asta interviul pentru NINO il dam la ei
    3. home office e un oficiu pentru imigratie, ce ne verifica dreptul legal de sedere si de munca pe teritoriul Uk, pt ca suntem romani si avem restrictiiiar dreptul asta il putem obtine doar in conditiile in care suntem: studenti, self-employed sau self-sufficient. Evident cu exceptia celor angajati permanent, fie cu blue certificate, fie cu work permit

acuma, lamuriti-ma
    unde gresesc si ce n-am inteles bine

si, va rog, luminati-ma daca pot aplica pentru registration certificate la home office pana sa iau NINO si scrisoarea oficiala de la inland revenue?
    normal ca nu, sunt idioata, cu ce sa ma duc la ei, doar cu scrisorile de inregistrare si programarile facute:)))

well, oana bebelusa, si nu in ultimul rand, daca tot ai experienta self-employed, ceea ce eu abia ma straduiesc sa devin...zi-mi si mie ce ofer in schimbul banilor clientilor....ca mi-am cumparat niste invoice-uri...dar sunt inca in ceataiar pana la seminarul din 12 iulie mai e....

deci dau invoice, adica facturica....la orice client....pe cash, pe transfer bancar, pe cecla naiba, m-am ratacit:)

mersi frumos,
    va pup pe toti

17. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0

Binenteles ca dai invoice indiferent de metoda prin care te plateste.Cadeti de acord asupra sumei pe care o vei incasa, pui data, numele tau, numele clientului,la Work description pui work done sau professional cleaning services -sa spunem- suma, totalul si semnatura. De fiecare data ar trebui sa faci asta fie ca ti se cere invoice-ul sau nu. Esti o "casa de marcat" :).
    Acum , eu cand primesc banii prin transfer bancar, semnez invoice-ul cand imi intra banii in cont. Cu cec-ul trebuie sa te increzi in om ca ti-l da cu acoperire sau ii dai invoice-ul dupa ce verifici ca-ti intra banii in cont.

18. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0

Eu una nu stiu despre seminarul asta de care zici tu,mie mi-a venit direct o scrisoare de la Home Office unde scria clar ca urmatorul pas e sa ma programez pt NI.
    Pe invoice in mod normal trebuie sa scrii exact ce servicii prestezi,dar noi mai "ocolim" si scriem work carried out sau cum spunea si Casper ,work done,in fine,ceva care sa nu arate exact ca tu ai facut babysitting daca te-ai inregistrat cleaner.Daca lucrezi exact in domeniul in care te-ai inregistrat,si mai bine,dar rar se intampla sa se potrivesca.Parerea mea e ca a te declara self-employed,indiferent ca ce lucrezi,e un fel de a fi legal,chiar daca tu vrei sa lucrezi intr-un birou,sau la Mc'Donalds,sau mai stiu eu pe unde,asa ca deocamdata ne e de folos la toti.Procedura e destul de simpla,dar eu NU INTELEG CARE E FAZA CU YELLOW CARD.La ce-ti trebuie? Daca ai toate actele in regula si obtii NINO,de ce sa aplici pt yelllow card?Ce faci cu el?
    A,inca ceva : in cazul in care clientul te plateste cash trebuie sa-i dai chitanta pt bani,obligatoriu.Daca te plateste cu cec sau direct debit su orice altceva care inseamna ca nu vezi banii in mana,e suficient sa dai invoice si atat.

Revin cu un paragraf din Guidance for Bulgarians and Romanians :

The self-employed and work authorisation
    10. If you are working in a self-employed capacity, and exercising a Treaty right
    on that basis, you will not need to obtain authorisation for that work although you will
    need to be able, if challenged, demonstrate that you are genuinely self-employed. If
    you are exercising a Treaty right as a self-employed person, you may apply for a
    registration certificate confirming this, but it is not a requirement that you do so
    and a registration certificate issued on this basis will not confer a right to take
    employment on any other basis than self-employment.

19. Anonymous

Anonymous Guest

:-* eu cand am fost la interviul pentru NI an vazut scris pe biroul unde m`a 'interogat' ca scria ca NU E OBLIGATORIU YELLOW CARD. eu deja am primit scrisori sa`mi platesc taxele :(( ce e important e nr.de referinta primit de la Inland Revenue si NI ... din cate stiu eu ... asa k nu mai are rost sa pierzi timpul cu Yellow card ... parerea mea :)

20. nicole35

nicole35 New Member

Trophy Points:
    0

casper
    oana bebelusa
    lacramioara

mersi frumos pentru ajutor

deci voi toti sunteti self-employed dar n-ati aplicat pentru yellow card....
    atunci o sa stau si eu linistita

tinem legatura
    va pup pe toti

Share This Page