11 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self-employment 2

Discussion in 'ARHIVA' started by casper, Feb 13, 2006.

1. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Self-employed?

Mota esti super tare! -beer- :-dd

2. c0rnel

c0rnel New Member

Trophy Points:
    0

am inteles ca trebuie sa intru sa citesc despre NIN si CIS (si am citit)-- numai ca raspunsul meu cu bogdan se cam referea la mesajul precedent -- cel care imi spunea ca nu mai am nevoie de viza!(lucru pe care il cam stiam )

acum sa revin la intrebarile mele :

1. terbuie sa aplic pt CIS chiar de nu am nimic de aface cu sectorul constructiilor?

2. am vazut ca la NIN trebuie sa ai ceva job si facturi ca sa aplici. Tinand cont ca nu prea poti sa iei job fara sa ai NIN (cel putin asa am inteles de la tine) si cum nici NIN nu poti sa iei fara job-- care sunt sansele sa pot face ceea ce scrii tu?

Ma intereseaza cum anume a facut cineva care este self employed -- cu ce acte a aplicat (in conditiile incare este aici de o saptamana si nu are nici o dovada de adresa, nu are job-- pt ca nu are legal dreptul la job-- pana cand devine self employed).

si inca o intrebare : poti lua orice fel de job daca te faci self employed? E.g. Am self employed pe calculatoare -- si vreau sa lucrez intr-o companie de taximetrie ca receptioner, sau la spalat vase intr-un pub daca am self employed ca fermier.

Multumesc pentru raspuns ()

bogdan

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Bogdan, ca self employed, indiferent de domeniu, lucrezi pe CIS card, sper sa nu ma insel. Asta inseamna ca nu ai concediu platit niciunde si ca taxele pe care le platesti sunt de 18 %.

Desi nu ai voie sa lucrezi pe NI unde taxele sunt de vreo 24% dar concediul e platit si poti avea si alte beneficii, trebuie sa ai si NI card, pt ca trebuie sa platesti contributiile alea de 10.50 sau cat e acum, pe luna.

Ca sa capeti NI trebuie intai sa te angajezi. In general angajatorii sunt de acord sa te primeasca fara si sa aplici cand incepi munca. Poti folosi un NI provizoriu pana aplici pt cel definitiv. Trebuie sa te programezi la interviu pt NI, nr de telefon si adresa pt unde trebuie sa mergi la vei gasi la cel mai apropiat Job Centre.

Pt CIS card la fel, programare, interviu. O sa ai intai CIS card provizoriu pana iese cel definitiv.

Cand ajungi aici ai sa te lamuresti ca nu e asa greu precum pare.
    Ca self-employed poti munci numai in sectorul in care ai precizat de la inceput, cel putin asa a fost pana acum, daca firma ta se va numi Bogdan Computer Services nu cred ca poti munci ca si fermier.
    Asta e de cercetat, nu sunt f sigura cum va fi dupa 1 ianuarie.

Succes!

4. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

NU trebuie sa ai CIS card decat pe domenii tangente cu constructile, etc.
    Eu sunt self-employed si nu am CIS card.

5. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Lucrezi pe NINO?

6. c0rnel

c0rnel New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc: Self-employed?

multumesc pentru inforamatii -- am facut o analiza a materialelor de pe net -- si sepr sa ma descurc atunci cand am sa ma hotarasc sa vin in UK.
    daca mai are cineva completari sau lucruri care simplifica ceva in ecuatia asta le multumesc anticipat
    Bogdan

7. lore_tiv

lore_tiv New Member

Trophy Points:
    0

CIS : Construction Industry Scheme

Se foloseste doar de catre subcontractorii din constructii.Este folosita strict pentru Inland Revenue si certifica faptul ca persoanei platita in baza acestui certificat i s-au dedus taxe de 18% din venitul realizar de catre contractor.Acest lucru poate fi dovedit ulterior pe baza unui voucher.Din aprilie 2007 aceste carduri vor disparea plata catre subcontractori( cu taxe deduse sau nu) facandu-se sub ghidanta celor de la Inland Revenue.
    De asemenea in tara asta toate persoanele care obtin venituri din employment sau self-employment sunt supuse acelorasi taxe in fuctie de anumite platforme de venit:http://www.hmrc.gov.uk/rates/it.htm
    Deci nu exista taxe mai mici pentru unii decat pentru altii.
    singura deosebire este ca in cazul self-employment-ului se poate vorbi despre un venit gross si net.Netul fiind diferenta dintre gross si cheltuielile aferente afacerii in care isi desfasoara activitatea.

8. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Cum nu exista taxe mai mici, daca pe nino iti opresc 24 si pe cis iti opresc 18?

E bine de stiut treaba cu CIS, desi stiam ce inseamna credeam ca se aplica si altor categorii, in afara constructiilor.
    Cat despre ce va veni din aprilie 2007, iar e bine de stiut, Lore multumim pt info.

9. lore_tiv

lore_tiv New Member

Trophy Points:
    0

18% care se opreste pe CIS card este doar un avans .
    De aceea cand se face annnual tax return se poate sa mai plateste taxe sau,i functie de cheltuielile aferente pe care le-ai avut sa mai primesti inapoi.
    Cum se stie tax retun-ul este oblogatoriu pentru persoanele care lucreaza in Self-employment tocmai pentru ca 18% retinut nu inseamna taxe platite.
    In legatura cu cei aflati in employment taxele sunt cele de pe pagina de web pe care am trimis-o in mesajul anterior.
    Un calcul simplu pe pay slip poate duce la 24% dar asta este incluzand NI contribution care nu e taxa pe venit ci contributie la pensie in fuctie de venit.Dupa cum cred ca se stie in conditiile in care parasesti teritoriul UK definitiv tot ce ai platit ca NI poate fi cerut inapoi de la Inland Revenue deoarece se presupune ca nu vei beneficia de pensie.

10. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Vrei sa pui mai multe detalii, te rog?
    F utile informatiile, ma bucur sa te avem printre noi.

11. daemon

daemon New Member

Trophy Points:
    0

hello, bine v-am regasit oameni buni!!
    acum ca stim - UK nu o sa dea drept de munca romanilor din ianuarie.. singura sansa care ne-a ramas este self-employment.

imi cer scuze, nu sunt bine informat.. dar cum este treaba asta cu self-employment? eu personal lucrez in IT - fac programare..
    pot merge in UK de la anul, sa caut un job si asa se rezolva?
    sau este putin mai complicat? (banuiam eu)
    ma lamureste cineva ce sanse am (sau ce sanse avem, pt ca sunt
    multi ca mine..)

mersi frumos si scuze inca o data daca raspunsul la intrebarile mele a mai fost scris inainte.
    sa auzim numai de bine.

12. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0

NU stim daca UK o sa ne dea sau nu nimic deocamdata. Deocamdata, vorbarie goala.

13. lore_tiv

lore_tiv New Member

Trophy Points:
    0

Informatia o am de la directorul financiar al firmei la care lucrez deaorece la un moment dat ma gandeam sa ma intorc in Romania.
    Imediat ce il prind liber am sa ii cer mai multe amanunte.

14. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0

Am si eu doua intrebari, daca stie sa-mi raspunda cineva: pot sa-mi schimb statutul daca sunt self-employed in cazul in care, de ex. am sansa sa obtin un work permit(aka gasesc o firma care vrea sa aplice pt. mine?).
    Sau daca afacerea mea este pe caleaning si gasesc un job in alt domeniu(ex: retail) mai fac subiectul self-employmentului daca angajatorii sunt OK cu statutul meu?
    Merci! Cine poate raspunde, va rog faceti-o ASAP!

15. daemon

daemon New Member

Trophy Points:
    0

mda, ar fi excelent daca ne-ar ajuta cineva la intrebarile noastre.

altfel, ce se aude despre hotararea britanicilor de la sfarsitul lunii in privinta dreptului de munca a romanilor?
    ultimul comunicat al lor ne-a cam dezamagit.
    :((

16. aussie

aussie New Member

Trophy Points:
    0

Hello, casper, my friend :x2
    And how's life been treating you since we stopped shooting 'sharp' messages at each other? I hope you're well.
    Aussie here (who gave you a hard time 2 days ago) comes to the rescue

Si acum sa vedem despre ce e vorba cu intrebarile tale:

INTREBAREA NO 1: "pot sa-mi schimb statutul daca sunt self-employed in cazul in care, de ex. am sansa sa obtin un work permit(aka gasesc o firma care vrea sa aplice pt. mine?)"

RASPUNS: Totul depinde de statutul tau de acum, mai pe romaneste, depinde ce fel de viza ai la momentul cand vrei sa-ti schimbi statutul.

Mai jos am facut cut/paste un fragment in care gasesti lista de vize care permit a-ti schimba statutul daca deja esti in UK.
    Lista asta e putin cam mofturoasa, trebuie sa fii doctor, inovator, 'highly-skilled migrant program', etc. -scratch- cratch-

Daca te incadrezi norocul tau, daca nu .hmmm..
    --------------------------------------------------------
    (Acest fagment este de aici: http://www.workingintheuk.gov.uk/workin ... _faqs.html )

9. What is the application procedure to employ an overseas national who is already in the UK?

The employer submits a work permit application on the appropriate form. For the Business and Commercial Work Permit this is a WP1 form and there is a £153 administration fee.

Once approval against the work permit criteria has been given or before the expiry date of the applicant's current Leave to Remain the individual must then apply to vary their (and any dependant's) leave to remain if they are residing in the UK. This must be done using form FLR (IED), enclosing the appropriate fee (£335) and documents relevant to the application. The individuals passport and those of any dependants must be sent with the FLR (IED) to be endorsed.

Please be aware that only overseas nationals in the following categories will be allowed to switch on to a work permit from within the UK:

* A student who has obtained a degree level qualification on a UK recognised degree level course; or
    * A post graduate doctor or dentist or trainee general practitioner who holds a valid work permit approval for employment as a doctor or dentist; or
    * An overseas national here to undertake the PLAB test, a clinical attachment or a dental observation post who holds a valid work permit approval for employment as a doctor or dentist; or
    * A student nurse, overseas qualified nurse and midwife who holds a valid work permit approval for employment as a nurse; or
    * A working holiday maker who has been in the UK for more than twelve months who holds a valid work permit approval for an occupation listed on the Work Permits (UK) shortage occupation list, at the time of issue; or
    * An overseas national on the Highly Skilled Migrant Programme; or
    * An Innovator; or
    * An overseas national on a Science and Engineering Graduate Scheme; or
    * A participant of the Fresh Talent Working in Scotland scheme who holds a valid work permit approval for employment in Scotland; or
    * A person who is present in the UK and has existing leave as an academic visitor may apply to switch into work permit employment for a Sponsored Researcher.
    ------------------------------------------------------------

INTREBAREA NO 2: "afacerea mea este pe caleaning si gasesc un job in alt domeniu(ex: retail) mai fac subiectul self-employmentului daca angajatorii sunt OK cu statutul meu?"

RASPUNS: Aici nu sant in clar cu descrierea problemei, dar sant 2 variante la care ma gandesc:
    A) Tu ai viza de self-employed (cleaning) si vrei devii angajat in retail. Angajatorii tai daca stiu ca tu ai viza de self-employed (nu conteaza in ce ramura) si totusi ei te angajeaza, ei incalca legea. Nu stiu care ar face asa ceva.
    B) Tu ai viza de self-employed (cleaning) si vrei sa-ti schimbi profilul, sa fii TOT SELF-EMPLOYED dar in retail. Asta o poti face.

Pentru intrebarea no 2 nu am incercat sa-ti dau exemple mai precise pana nu stiu exact care a definitia problemei, asa ca daca ma lamuresti mai bine, am sa incerc sa-ti dau un raspuns mai exact.

It has been a pleasant evening and now I shall retire. :-zz

Regards,
    Aussie.

17. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0

Wow, ce raspuns complex am primit! Nici nu ma asteptam sa-mi raspunda cineva asa repede! -salut-
    O sa vad ce fac, gasisem ceva interesant de munca si nu vroiam sa pierd sansa. Stiu de schimbatul obictului afacerii, dar pana la urma mai avem cateva luni pana intram in UE si sa vad ce posibilitati am. -wave- Merci mult si sa stii ca nu tin la suparare!

18. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Am primit si noi viza aia de un an, dupa terminarea celor 3.
    Vroiam sa va spun ca a durat f repede, pe 23 august am trimis dosarul dar pt ca nu era complet (din bunavointa unei romance la care am apelat sa ne ajute) am primit cerere de la ei pt actele lipsa.
    Le-am trimis si pe alea la finele lui septembrie si azi am primit pasapoartele cu vizele pe ele.

19. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

felicitari motanik !!!!!! -cake- dai o -beer-
    deci sa inteleg ca nu te mai doare capul de dreptul de munca pe care-l asteptam de la uk
    oricum felicitari inca o data!

20. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0

-dance- ance- Felicitari, Mota!

Share This Page