30.8 C
London
Saturday, August 08, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self Employed, WorkPermit, NINo?

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by psionics, Jul 11, 2010.

1. psionics

psionics New Member

Trophy Points:
    0
    Am venit recent in UK si nu sunt familiarizat cu legile de aici. Vreau sa-mi fac Self Employed si am vazut ca am nevoie de NINo asa ca am sunat la jobCenter. Acolo mi-au zis sa sun la alt numar dupa ce m-au intrebat ce cetatenie am si daca am drept de munca. Am sunat la acel numar si mi-au zis sa completez formularul BR1.
    Intrebarea mea este care sunt pasii pt a obtine acest SelfEmpl status?
    1. formular BR1
    2. obtinere NINo
    3. formular SelfEmployement
    Asta ar fi ordinea sau am omis sau inteles gresit ceva?

...si inca ceva... Cam ce sanse am sa primesc acest drept de munca si cam in cat timp? Mentionez ca am: o adresa la care stau, cont bancar,invoice-uri(am inceput deja activitatea ca SE cu toate ca nu sunt inregistrat - am inteles ca am 3 luni la dispozitie sa anunt), scrisoare de recomandare(daca e nevoie), nr de tel,

PS: Imi cer scuze in cazul in care raspunsurile se afla pe acest forum dar situatia fiecaruia este diferita si tot ceea ce vreau este ca cineva sa-mi spuna pe scurt pasii care trebuie sa-i urmez.
    Va multumesc pentru ajutor.

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  3. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Re: SelfEmpl, WorkPermit, NINo?

suni frumusel la Job Centre Plus, le spui ca tu lucrezi deja ca self si vrei sa te programezi la NINo. O sa ai nevoie de niste scrisori de recomandare de la cei pt care lucrezi sau prestezi servicii plus o scrisoare de la contabil- sa ateste ca ai contabil.
    Work permitul ai sa il primesti de indata ce suni la HMRC si le spui k esti self employed, ca deja lucrezi. Intrebi cu ce formular se aplica pt a obtine yellow card de self employed. Trimiti aplicatia si astepti sa iti elibereze YC.

4. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0

Poti sa obtii NINO daca infiintezi un Limited ?

5. CatalinC

CatalinC New Member

Trophy Points:
    0

AM SI EU O INTREBARE cum adica ai facturi?? de unde facturi? ai tu facturi? sau ti-au dat facturi aia la care ai lucrat?
    Merci

Share This Page