15.2 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self-employed si Yellow Card

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by clauditza26, Feb 19, 2009.

1. clauditza26

clauditza26 New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Cum sa te inregistrezi ca self employed in UK

online te poti inscrie?eu nu lucrez dar as dori sa imi fac actele ca self-employed?iar prietenul meu lucreaza de 3luni fara acte isi poate face si el?

2. amobi

amobi New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o nelamurire in legatura cu yellow card.M-am inregistrat ca self-employed dar am inteles de la o prietena ca trebuie sa obtin si yellow card...chiar nu m-ai inteleg nimic,practic trebuie sa obtin yellow card ca sa pot lucra ca self-employed.cica acest yellow card se poate obtine de catre un avocat.m-a poate lamuri cineva ,va rog....

3. Anonymous

Anonymous Guest

amobi a scris:
    ==========
    Citeste aici si ai tot ce vrei sa lamuresti.Nu ai voie sa te apuci de munca pana nu-ti primesti cardul, dupa lege e ilegal.Te rog sa folosesti functia SEARCH a forumului deoarece sa tot discutat desptre yellow card. Ai un link ajutator mai jos.
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... nroman0408

4. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Freedom_Writer a scris:
    Freedom_Writer ti-as recomanda si eu tie sa citesti legea. Legea, nu recomandari de pe site-ul UKBA. Dar tare mi-e c-o sa zici ca am ceva cu tine.

@amobi: Nu e nevoie sa ai yellow card ca self employed, decat daca vrei, sau daca ai nevoie pt ca vreun dependent de tine sa-si poata obtine blue card-ul. Ca self incepi sa muncesti si abia apoi ai timp 3 luni de zile sa te inregistrezi la HMRC, sa-ti obtii NINO, si daca vrei, si yellow card. Ideea e sa stii care e diferenta dintre a fi self si a fi angajat. Iar de avocat n-ai nevoie, daca acea prietena ti-a si recomandat unul, eu zic sa te gandesti cat de prietena iti este.

5. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Amobi, exista ceva tutoriale la rubrica Nou Venit - Totul despre....Self employed...Nino, ai nevoie doar de un telefon sa poti suna pentru a te inscrie, atat.

Pastreaza banii pentru adevaratele lucruri importante din viata unei femei ( pantofi, spa, accesorii etc etc) si nu ii irosi cu un avocat!

-bravo-

6. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    amobi a scris:
    Ca sa poti lucra ca si self employed nu ai nevoie de Yellow Card, ci doar de clienti -limba-
    Poti aplica pentru Yellow Card, dar nu este obligatoriu. Acest certificat de rezidenta este necesar doar daca doresti sa te inscrii in Registrul Electoral sau daca ai dependenti (sot/sotie, copii minori), care astfel au dreptul si pot obtine Blue Card ... altfel nu vad necesitatea obtinerii Yellow Cardului ca self employed.

Nu ai voie sa incepi munca inainte de obtinerea Yellow Cardului doar daca esti student. Doar in acest caz este obligatoiu de obtinut.

Yellow Card se cere/emite/obtine pentru 3 situatii:
    1. Student
    2. Self employed
    3. Self sufficient
    Este obligatoriu de obtinut doar de catre studenti daca vor sa munceasca, pentru celelalte doua categorii este optional.

7. iulian_ivanov

iulian_ivanov New Member

Trophy Points:
    0
    Re:self employed+NINO

buna,
    sunt si eu de 2 saptamani in UK,am gasit sa ma angajez la o firma self employed ca, cleaner, dar imi cer nino.
    Am inteles ca pt nino imi trebuie invoices iar eu nu am cum sa fac rost de acestea.
    pot aplica doar cu o scrisoare de la angajator care sa spuna ca imi ofera de lucru si nu se poate incheia contractul in lipsa nino??

8. mariusro66

mariusro66 New Member

Trophy Points:
    0
    atasez link poti afla tot ce te intereseaza site este si in romana baiat de treaba adrian :

Mr Adrian Avram

Customer Representative

Phone: 0779 152 94 77
    Phone: 0203 004 45 00
    Email: adrian@efficientbooks.co.uk
    Website: www.efficientbooks.co.uk

bafta
    mariusro66
    manchester

9. maran

maran New Member

Trophy Points:
    0
    cateva nelamuriri

salut,

as avea cateva nelamuriri daca se poate.
    vreau sa plec la londra in cateva luni (depinde de cand naste nevasta-mea). Sunt fotograf si vreau sa muncesc self employed.
    1. cat inseamna un venit decent pentru londra?
    2. cum iti iei nino-ul temporar?
    3. cum poti sa tai chitante inainte sa fii inregistrat?
    4. cam cat costa un contabil?
    5. cat la suta se platesc taxe pe ceea ce castigi (nu ma refer la VAT)

va multumesc mult!

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Re:cateva nelamuriri

Cred ca raspunsul tau partial se afla in topicul cu care tocmai ti-am unit mesajul.
    Pentru raspunsuri mai clare citeste subforumul UK de la A la Z sau incearca o cautare pe forum, scriind in casuta de cautare ce anume te intereseaza.
    Nu este absolut necesar un contabil, dar tarifele pt. diverse activitati pot fi de la 75-200 lire.

Link catre Uk de la A la Z-tutoriale:

http://www.romani-online.co.uk/forum/44-uk-de-la-a-la-z

Bafta!

11. maran

maran New Member

Trophy Points:
    0
    Re:cateva nelamuriri

multumesc mult

12. nicolaecris

nicolaecris New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Eu sunt studenta full time si am aplicat pt YC( inca nu l-am primit). Am aplicat pt o slujba si m-au chemat la un interviu. Desigur asta e bine , dar problema se pune ca nu am NINO si respectivii reprezinta o agentie de recrutare. Ca sa pot lucra cu ei trebuie sa fiu self employed?
    Multumesc.

13. nicolaecris

nicolaecris New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Am primit un mail si imi specificau ce acte trebuie sa aduc atunci cand voi participa la interviu, iar NINO apare cu rosu ca de altfel pe toate formularele cand aplici pentur o slujba.Va scriu peste doua saptamani sa va spun cum a fost la interviu.
    Multumesc.

14. Diana20

Diana20 New Member

Trophy Points:
    0
    Stai linistita, ei asa cer la orice interviu esti chemata. Dar daca le spui situatia ta nu au de ce sa nu inteleaga. Si eu am fost la interviuri fara NINO, chiar daca mi se solicitase, dar toti au inteles situatia mea. Acum chiar sunt angajata (tot nu am NINO), in schimb le-am dat scrisoarea de la JobCenter cu programarea pentru interviul la NINO. Multa bafta!

15. dumitrache

dumitrache New Member

Trophy Points:
    0
    buna.sunt monica si nou venita la forum pe acest site.pina acum nu am stiut ca poti face curs sa te inregistrezi ca student si lucra in acelasi timp ca self employed.eu am SE de 2 ani si daca m-as inscrie la un curs de cel putin un an in idee de a obtine cardul albastru mai usor,ce ar trebui sa fac?
    aici sunt eu in ceata.aplic pt alt yellow card ca si student?ce fac cu cel vechi de SE?si cum fac sa ramin inregistrata ca si SE sa pot munci pe linga cele 20ore legale ca student.multumesc.daca poata sa ma scoata cineva din ceata.numai bine

16. dumitrache

dumitrache New Member

Trophy Points:
    0
  17. superpitici

superpitici New Member

Trophy Points:
    0
    Eu inteleg urmatorul lucru:eek:ricare dintre carduri obtinute confirma dreptul de rezidenta in primul rand.Ca si cetatean roman poti lucra in baza unui statut.Informatiile oficiale spun ca iti poti schimba oricand statutul;eu de aici inteleg ca poti sa iti exerciti drepturile in calitate de self employed sau de student(nu si).

Cardul obtinut in calitate de self employed precizeaza ca nu poti lucra in calitate de angajat;cel de student precizeaza ca nu poti mai mult de 20 de ore saptamanal.Prestand servicii in calitate de self ai incalca prevederile statutului de student si viceversa.

Poate a fost cineva intr-o situatie similara si ne lamureste cu detalii.Sau un email adresat celor de la UKBA.

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    superpitici wrote:
    Prestand servicii in calitate de self ai incalca prevederile statutului de student si viceversa.
    Nu este adevarat. Nu exista o asemenea regula.

19. superpitici

superpitici New Member

Trophy Points:
    0
    Nu se pune problema posibilitatii de a studia.Ideea era de a munci atat ca self,cat si ca student in acelasi timp.
    Ar fi fantastic pentru multi romani daca ar putea sa isi mentina ambele statuturi in acelasi timp si sa exercite drepturile ce deriva de acolo.Inca o data,poate ne lamureste cineva ce s-a aflat intr-o situatie similara sau poate cerem lamuriri celor de la UKBA.

20. dumitrache

dumitrache New Member

Trophy Points:
    0
    aici e beleaua.am cerut o lamurire si daca se poate sa vina din partea cuiva care stie despre ce vorbeste.pina acum am avut diferite raspunsuri si ma simt mai inceata decit eram inainte.dupa cite am inteles pina acum,cea mai buna info data de valib,mai bine aplic pe yellow card ca si student,am drept de angajat 20ore saptaminal,pt care platesc odata taxe prin angajator,si asa fac si un curs ce poate sa imi ajute in viitor si bineinteles ma ajuta sa aplic dupa 12 luni pt blue card,dar in acelasi timp pot sa imi mentin statutul de self employed,pt ca oricum aici nu pot lucra legal cu drept de angajat si trebuie sa imi platesc singura taxele la sfirsit de an financiar,in functie de citi bani intra in cont din serviciile depuse ca SE,si nu se amesteca una cu alta oricum,venitul de angajat(de student)cu cel de SE.explicatia mea e cam incurcata dar sper sa ma fac inteleasa.deci,pt a avea drept de rezidenta,ma folosesc de cartea galbena de student,dar in acelasi timp pot sa imi mentin dreptul de SE,ca oricum a avea sau nu card e optional si important e sa platesc taxele la ei pe venitul de SE,ca doar atit ii intereseaza,sa fii corect si sa iti platesti darile la stat.daca cineva mai stie altceva sau poate sa imi dea mai multe lamuriri,va astept.numai bine pina atunci

Share This Page