15.2 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self-employed prin agentie de recrutare?

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by andulina, Apr 27, 2009.

1. andulina

andulina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

O intrebare legata de self-employed la care nu am gasit raspuns pana acum;daca stie cineva sau s-a lovit de aceasta problema:poti lucra ca self-employed printr-o agentie de recrutare?Si daca poti aplica pt NIN cu dovada ca iti cauti de lucru printr-o scrisoare de confirmare ca esti inscris la o agentie de recrutare.
    Va multumesc anticipat pentru raspuns.

O zi buna!

2. gabim

gabim New Member

Trophy Points:
    0
    andulina a scris:
    Unele agentii de recrutare accepta self-employed altele nu. Daca te-ai inregistrat la HMRC ca self-employed se presupune ca deja ai inceput sa lucrezi pentru tine.Teoretic nu poti sa te inregistrezi decat dupa ce ti-ai gasit clienti si ai inceput sa prestezi servicii deci nu cred ca vei primi NINO doar ptr ca esti inscrisa la o agentie de recrutare.

3. bbogdan

bbogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Sigur ca poti, companiile de recrutare stramba din nas daca esti self employed si nu vii prin umbrella companies, pentru ca ai raspundere nelimitata ca self employed, deci e mai riscant pentru ei.

4. lutoniana

lutoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Andulina, ca sa te inregistrezi la HMRC ca SE nu trebuie sa ai deja clienti.
    Ideea este ca incepi o afacere, mica, dar tot afacere. Si ca sa faci rost de primii clienti trebuie sa iti fi promovat afacerea.
    Incepi sa publici anunturi publicitare, sa tiparesti si sa distribui fluturasi cu afacerea si datele tale de contact...iar toate acestea inseamna promovarea afacerii tale in ochii autoritatilor. Adica putem spune ca ai inceput sa lucrezi pentru tine.Ai demarat.
    Fie vorba intre noi, dupa ce incepi cu publicitatea clientii nu vor intarzia sa apara.;)
    Si DA poti aplica pentru NINO cu scrisoarea primita de la HMRC.
    Despre agentiile de recrutare nu stiu sa-ti spun dar cu siguranta vei primi raspunsuri de la alti forumisti.

5. gabim

gabim New Member

Trophy Points:
    0
    lutoniana a scris:
    Teoretic ai dreptate.Dar eu scriam in contextul in care se doreste a se lucra ca self employed printr-o agentie de recrutare.

De-ar fi asa de simplu ar fi minunat.
    Dupa cum se observa mai jos , daca aplici pentru NINO ca self employed, importante sunt si invoice-urile,scrisorile de la clienti, scrisoarea de la contabil,etc. :

What types of evidence and information can I bring?

Here are some examples of the types of evidence and information we need. We cannot accept photocopies.

General documents:
    * Passport
    * National Identity card
    * Birth certificate
    * Marriage or civil partnership certificate.
    * Full driving licence
    * Home Office documents
    * 2 or more passports if you are of dual- or multi-nationality
    * Student-loan documents
    * Student identity card
    * Letter from your college, including course details
    * Mortgage or rental agreement
    * Residence or naturalisation documents
    * Adoption certificate

Documents if you’re self-employed:
    * Invoices
    * Letters from your accountant
    * Letters from your clients
    * A form or letter from HMRC about your self employment, for example a bill for your Class 2 National Insurance contributions.
    * Stock transfer form

6. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    gabim a scris:
    Te-as contrazice putin, daca nu te superi. Faptul ca ai unul sau chiar doi sau trei clienti nu demonstreaza ca esti genuine self employed. Demonstreaza doar ca ai de lucru si atat.
    In acceptiunea celor de la Businesslink un genuine self employed este acela care se si promoveaza, scopul nu este in sine sa lucrezi, ci sa produci profit din care sa te poti plati.

Teoretic te poti inregistra dupa ce ai inceput activitatea nu neaparat dupa ce ai gasit primul client. Iar activitatea unui self employed nu este doar sa munceasca ... la inceput va face reclama si va incerca sa segmenteze piata pe care va actiona.

Totusi nu este o grba sa obtii NINO ca self employed dar trebuie sa aplici conform legii, iar neobtinerea NINO nu duce la neplata acestor contributii automat, astfel HMRC va taxa la cel mai inalt nivel. Asta se va rezolva ulterior.

Andulina, inteleg ca te intereseaza mai mult obtinerea NINO decat felul in care poti gasi de lucru ?
    Ce sa spun ? Pentru inceput poti apela si la intermediari, dar e bine sa incerci sa-ti gasesti singura clienti daca nu te gandesti sa cumperi o franciza. In acest sens anunturi pe internet, in magazine si oriunde poti sa ai reclama free, nu ezita.

7. gabim

gabim New Member

Trophy Points:
    0
    taranu a scris:
    :) Daca as fi avut timp si inspiratie la ora la care am postat poate ca as fi scris cam aceleasi lucruri ca si tine.
    Ce vroiam eu sa spun era ca simpla inscriere la o agentie de recrutare nu te face sub nicio forma genuine self employed iar pentru obtinerea NINO iti trebuie printre altele scrisori de recomandare,invoice-uri si implicit clienti.

8. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Pot sa afirm (bazat deja pe experienta) ca NINO se poate obtine de un self employed chiar si fara invoice-uri si scrisori de recomandare, dar trebuie furnizate dovezi privind advertisementul, evident si ceva advice de la Businesslink n-ar strica.

9. gabim

gabim New Member

Trophy Points:
    0
    taranu a scris:
    Se prea poate.Se pare ca depinde de strategia si norocul fiecaruia.Mie-mi place discutia asta pentru ca imi improspateaza si imi completeaza cunostintele despre criteriile de evaluare a statutului de self-employed.

10. min_nis

min_nis New Member

Trophy Points:
    0
    Buna
    uite ce am gasit pe un site

spam
    Informatii generale despre Self Employed

Cei care doresc obtinerea statutului de Self Employed in Marea Britanie, vor trebui mai intai sa se inregistreze la Departamentul pentru Munca si Pensii din UK (HM Revenue & Customs - HMRC). ... interesant, adica habar n-au ce fac si cui sa se adreseze, merita sa apelati cu incredere la astfel de firme :D

Acest lucru se poate realiza si online direct pe site-ul http://www.hmrc.gov.uk/, sau la telefonul 08459 15 45 15. De asemenea inscrierea se poate realiza si prin posta prin completarea si trimiterea formularului de aplicare. Click aici pentru a descarca formularul.

Cel mai simplu mod sa devii self-employed e sa te duci la unul din numeroasele Job Center (veti fi indrumati catre unul de catre partenerii nostri). Tot procesul dureaza de obicei 30 minute, lumea este amabila cu tine chiar daca nu vorbesti bine engleza. Ai nevoie de 2 documente de identitate (pasaport si carte de indetitate), doua poze tip pasaport si dovada adresei de domiciliu.
    Urmatorul pas este obtinerea – National Insurance Number (NINO) - Numar Social (fiecare persoana din UK are un cod gen Carte de Munca) vei primi unul in aproximativ 30 de zile. Pentru a putea primi NINO vei avea nevoie “Letter of Accountant Appointment” ca si dovada ca ati fost luat in evidetentele unui contabil (veti fi indrumati catre un contabil de catre partenerii nostri). Teoretic aveti drept de munca din momentul in care vi s-a confirmat ca inregistrarea d-voastra a ajuns la Home Office, anuntand ca ati devenit self-employed, insa acest lucru va putea fi verificat si de catre partenerii nostri.
    Dupa inregistrare, va trebui sa dovediti ca lucrati deja ca Self Employed aratand contracte incheiate cu clienti sau Invoice – chitante de plata. Datorita faptului ca fiecare aplicant al Work Experience beneficiaza de contracte incheiate direct cu partenerii nostri din Marea Britanie, aceasta procedura devine o simpla formalitate.

Desi la prima vedere aceste proceduri par laborioase, odata inceput demersul acesta devine unul foarte simplu. Partenerii nostri va vor indruma si asista gratuit in completarea si expedierea tuturor documentelor.

Success

Informatii usor eronate si chiar amalgamate, vai de capul celor care apeleaza la aceasta firma.

11. kitsul

kitsul New Member

Trophy Points:
    0
    Grozav sa vezi cum unii se arunca sa te ajute, mai ales cand e vorba de afacerea lor sau de firma la care lucreaza. Nu-i inteleg de ce polueaza forumul si nu urmeza calea normala.. banner pe site, radio.. blah-blah.

Oricum, din experienta proprie iti spun ca NINO se obtine foarte usor.

La vremea aceea am prezentat doua invoice-uri. Una pe numele unui prieten si alta pe cea a unui fost client.
    Nu le-a verificat nimeni.

Mai ai nevoie de 2 dovezi de adresa... poate fi si un bank statement care sa reflecte de ex. valoarea invoice-urilor. Nu uita actele tale de identitate: pasaport, ID card.

Daca si vorbesti bine engleza nu ai de ce sa iti faci griji. Altii merg chiar cu translator si nu au probleme.

Pana la urma e mai mult in interesul lor sa obtii NINO decat in al tau. Abia asteapta sa mai ia niste bani in plus. Ar trebui sa fie tampiti sa te refuze.

Aplica cu incredere!

Bafta.

12. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    kitsul, te-as ruga sa faci raport catre moderator data viitoare si pe noi ne deranjeaza spam-ul. Si cu atat mai mult prezentarea unor informatii eronate in acest context.

Felicitari pentru descrierea procesului de aplicare in acest caz: simplu si eficient :)

13. min_nis

min_nis New Member

Trophy Points:
    0
    :( imi pare rau daca am ofensat pe cineva,nu a fost deloc in intentia mea,ma voi limita la pareri personale de acum in colo.nu am de ce sa fac numanui reclama,nu lucrez la o astfel de firma si nici nu detin una.am crezut ca poate fi de ajutor ce am gasit pe acel site ,dar se pare ca intentia mea a fost gresit interpretata,cit despre informatii eronate ,e posibil, atata vreme cit eu doar le am preluat asa cum erau scrise acolo.

Toate cele bune,Doriana

Share This Page