15.4 C
London
Tuesday, October 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self Employed - Intrebari si raspunsuri

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by silpet, Jul 28, 2010.

1. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Pai,tocmai de aceea te inregistrezi....ca sa-ti fie alocat UTR-ul(il vei primi intr-o scriosare).

2. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Nu poti sa te inregistrezi fara NINo.....UTR nu se da fara NINo....NINo nu se da fara facturi, plati,dovezi,recomandari.....nu poti munci sa le capeti daca nu ai NINo (poti dar gasesti foarte greu un angajator sau un colaborator fara sa ai NINo)....deci....

3. necula

necula New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toata lumea .
    Sotul meu a primit ieri prin posta UTR, are NIN, intrebarea mea este care este urmatorul pas care trebuie facut ?

4. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,Dana

La ce te referi cand te gandesti la "urmatorul pas" ? Nu inteleg ce anume vrei sa afli.... Fii mai explicita,te rog. -da-da-

5. vio.m

vio.m New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Scrisoare angajator

Buna tuturor! Suntem si noi de 20 zile in UK si am facut cativa pasi clari, unii cu ajutorul vostru, multumim! "albea", ii raspundeai la punctul 4 "monicutzei", intr-un mesaj mai vechi, ca prietenul ei se poate programa la HO Croydon sa faca YC si BC pentru ea.
    Eu si prieteul meu suntem intr-o situatie oarecum similara si vrem sa stim SIGUR urmatorul lucru. Nefiind casatoriti cu acte in regula, desi suntem impreuna de 4 ani si jumatate, beneficiem de acest drept; in situatia in care el face yellow card ca si Self, eu am dreptul de a primi blue card-ul temporar ca partener civil?
    Multumesc!

6. necula

necula New Member

Trophy Points:
    0
    Ma intreb daca mai trebuie sa se mai inregistreze undeva ? El acum nu lucreaza este in cautara unui loc de munca dar mie imi este frica deoarece am citit aici ceva de alea 3 luni in care trebuie sa se inregistreze pt. De cand incep ale a trei luni, de cand depune actele pt. NIN sau de cand incepe munca?

7. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Nu mai trebuie sa obtina ceva sau sa se inregistreze nicaieri. Partea cu depasirea celor 3 luni se referea la inregistrarea la HMRC,in vederea alocarii de catre aceasta institutie a numarului de referinta,adica UTR.(acest nr. reprezinta "identitatea" platitorului de taxe). -ras4-

Termenul de 3 luni incepe in momentul in care SE isi serveste primul client.

Nu uitati sa platiti NIc class 2,saptamanal 2.50 £ ! -da-da-

P.S. - Inteleg ca sotul nu lucreaza...dar a lucrat ca si SE pana acum ? Cu ce acte a obtinut NINo ?

8. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0

Bine ati venit pe forum si in Uk ! -ras4-

Parteneriat civil inseamna casatorie intre doua persoane de acelasi sex.

Cazul vostru este de "Cohabitation Couples" adica concubinaj. Ca sa dovediti ca formati un cuplu,trebuie sa veniti cu documente care sa ateste domiciliul comun in ultimii ani,venituri comune(cont comun la banca) sau chitante care sa ateste ca el te-a sustinut financiar.

Insa,sansele raman mici de acordare a BC-ului,deoarece functionarii UKba sunt foarte stricti si daca au indoieli cu privire la orice document,te refuza.

Cele mai multe cupluri au ales sa se casatoreasca aici,astfel anuland din start acest impediment. Insa,din acest punct de vedere,eu ma abtin in a te sfatui ceva,deoarece sunt de parere ca e un pas important si trebuie "rumegat" bine . -da-da-

Mult noroc si intelepciune cat cuprinde ! -ras4-

9. necula

necula New Member

Trophy Points:
    0
    A lucrat ceva prin constructii dar nu stiu exact ce si cum iar in privinta actelor depuse pt. NIN nici asta nu stiu ca s-a ocupat un prieten.Mie imi era teama de amenda pe care trebuia sa o platesti pt neinregistrarea aia in trei luni. Eu va multumesc pentru lamuriri.

10. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Cu mare placere !

-cu-bine-

11. vio.m

vio.m New Member

Trophy Points:
    0

vio.m wrote:
    Buna tuturor! Suntem si noi de 20 zile in UK si am facut cativa pasi clari, unii cu ajutorul vostru, multumim! "albea", ii raspundeai la punctul 4 "monicutzei", intr-un mesaj mai vechi, ca prietenul ei se poate programa la HO Croydon sa faca YC si BC pentru ea.
    Eu si prieteul meu suntem intr-o situatie oarecum similara si vrem sa stim SIGUR urmatorul lucru. Nefiind casatoriti cu acte in regula, desi suntem impreuna de 4 ani si jumatate, beneficiem de acest drept; in situatia in care el face yellow card ca si Self, eu am dreptul de a primi blue card-ul temporar ca partener civil?
    Multumesc!

Bine ati venit pe forum si in Uk !

Parteneriat civil inseamna casatorie intre doua persoane de acelasi sex.

Cazul vostru este de "Cohabitation Couples" adica concubinaj. Ca sa dovediti ca formati un cuplu,trebuie sa veniti cu documente care sa ateste domiciliul comun in ultimii ani,venituri comune(cont comun la banca) sau chitante care sa ateste ca el te-a sustinut financiar.

Insa,sansele raman mici de acordare a BC-ului,deoarece functionarii UKba sunt foarte stricti si daca au indoieli cu privire la orice document,te refuza.

Cele mai multe cupluri au ales sa se casatoreasca aici,astfel anuland din start acest impediment. Insa,din acest punct de vedere,eu ma abtin in a te sfatui ceva,deoarece sunt de parere ca e un pas important si trebuie "rumegat" bine .

Mult noroc si intelepciune cat cuprinde !

Intuiam ca asa stau lucrurile, voiam insa sa aflu si o alta parere, in cazul de fata mai avizata si mai experimentata pe aceste meleaguri, decat a mea.
    Multumesc mult pt. raspuns si o zi buna!

12. vio.m

vio.m New Member

Trophy Points:
    0

13. vio.m

vio.m New Member

Trophy Points:
    0

14. vio.m

vio.m New Member

Trophy Points:
    0

Mii de scuze!
    Am vrut sa corectez ceva si am transmis mai multe mesaje.
    Sorry !!

15. necula

necula New Member

Trophy Points:
    0
    Buna
    Unde trebuie sa plateasca NIC class2 saptamanal? Poate vi se pare o intrebare absurda dar eu sunt in Romania si sotul este in UK, eu mai iau informatii de aici si i-le comunic lui seara la telefon .Multumesc

16. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    In mod normal,sotul tau trebuia sa primeasca de la HMRC un formular pe care trebuia sa-l completeze si sa-l trimita inapoi, catre HMRC. Cu acest formular,sotul tau accepta sa plateasca prin direct debit,adica HMRC isi "trageau" singuri suma respectiva,iar sotul tau n-avea griji.

Diseara -ras4- intreaba-l ce-a facut cu formularul. -da-da-

Daca nu-l mai are,modalitati de plata poate gasi in link-ul urmator: www.hmrc.gov.uk/payinghmrc/class2nics.htm

17. necula

necula New Member

Trophy Points:
    0
    Da spus ca a primit cu o zi inainte de a primi UTR un plic si scria ceva de tax, dar cu engleza e mai greu. O sa ii spun sa roage pe cineva ca sa il ajute sa completeze.Merci

18. Mihaela56

Mihaela56 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!

Ma poate ajuta cineva cu un draft de contract pt self-employed?
    Multumesc anticipat!

19. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0

Intra aici si undeva mai jos gasesti cateva exemple.

20. Mihaela56

Mihaela56 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc, dar nu se deschid linkurile...

Share This Page