21.3 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self Employed - Intrebari si raspunsuri

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by silpet, Jul 28, 2010.

1. Alexandrr

Alexandrr New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua dragilor,

Sunt intr-o situatie cam complicata. M-am decis sa aplic pentru self employed. Asta dupa ce am lucrat pe 'piata neagra' timp de aproximativ 15 luni. Stiu, merit sa fiu judecat.
    Un prieten mi-a spus ca este intelept ca eu sa declar si aceste 15 luni ca fiind lucrate.Totusi nu a stiut sa raspunda concret la intrebarea: ce patesc daca declar acele 15 luni lucrate fara sa detin self employed papers sau NINO. O sa trebuiasca sa platesc taxele pentru tot acest timp lucrat? (ceea ce si vreau sa fac). Sau o sa platesc si ceva amenda, care eventual o sa ma puna intr-o situatie neplacuta cu autoritatile britanice?

Acum, daca declar ca am lucrat 15luni, platesc taxele pentru ele, pot sa aplic imediat pentru green card?

Va multumesc mult anticipat pentru ajutor.

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Esti intr-o confuzie totala!
    cum adica 'sa aplici pentru self' unde???
    Pentru a te declara self trebuie sa muncesti deja, pentru 3 sau mai multi clienti (sa le dai chitante, ei sa te plateasca doar prin banca NU cash, si sa le ceri scrisori de recomandare) Cu astea te duci la HMRC si te inregistrezi, apoi la job centre si o sa ai o intalnire cu un functionar pentru eliberarea unui numar NINO. Iar in baza lui vei incepe sa platesti taxe pentru ce incasari primesti de la clientii tai!
    Cel mai bine e sa NU spui ca ai lucrat inainte. Perioada maxima de lucru fara a te declara self e de 3 luni, ce e mai vechi e pasibil de amenda.
    De green card NU am auzit, tu ca self (dupa ce iti scoti documentele enumerate de mine mai sus) aplici pentru Yellow Card.
    Bafta multa!

3. Alexandrr

Alexandrr New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru un raspuns asa de prompt.
    Eu lucrez pentru un singur client, si lucrez pentru el de 8 luni de zile. Inainte de asta, lucram tot pentru un client. Dupa spusele dvoastra, nu pot primi yellow card, pentru ca am un singur client? Oricum, nu va trebui sa platesc taxe, pentru ca eu castig exact sub 8k. Chiar si-asa,e posbil sa fiu amendat?
    Mentionez ca stiu ce pasi trebuiesc urmati pentru a intra in posesia NINO si restul, doar ca nu stiudaca sa declar cele 15 luni lucrate deja, sau nu.
    Dupa 12 luni de yellow card/ self employment, poti aplica pentru green card, conform regulilor din UK. Intrebarea e: daca in tax self assessment form declar veniturile incasate in aceste 15 luni, inseamna ca am implinit mai bine de 1 an de yellow card. drept urmare, pot aplica pentru green card. sau nu merge asa?

4. erossic

erossic New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor, am 3 intrebari:

1. Parintii mei sunt stabiliti in Londra de vreo 3 ani, tata e self employed, mama si sora au blue card ca dependent, iar acum urmeaza sa depun si eu pt acte...insa am o nelamurire...am 23 ani, mai am vreo sansa sa depun ca dependent (blue card), sau singura solutie este cu self employed?
    2. La anu' intentionez sa ma casatoresc, ce-mi recomandati, sa ma cunun aici, exista avantaje ceva (daca da, care sunt), sau nu-mi va fi cu nimic de folos? Mentionez ca vreau sa ma stabilesc aici definitiv !
    3. De cateva zile incerc sa gasesc o firma de contabilitate/consultanta undeva prin West London ( Hayes, Uxbridge, Hillingdon), mi-ar fi de un real folos daca mi-ati recomanda ceva!
    Va multumesc !

5. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    @alexandrr: daca declari ca muncesti de 15 luni platesti amenda. ai maxim 3 luni la dispozitie sa te declari self employed pt obtinerea nino si utr. Yellow cardul nu este obligatoriu pt cineva care este self employed. Dupa 5 ani de self employed demonstrabili cu acte poti sa ceri blue card. Ce stii tu legat de yellow card se aplica studentilor care au lucrat timp de 12 luni.

6. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    @erossic:
    1. Fffff greu
    2. Nu te ajuta cu nimic
    3. Habar nu am

7. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    1. poti aplica precum dependent de sora, mama, tata(chiar daca e self employed), pisica, purcel :p
    Se poate dar dureaza cateva luni, mai ales pana prinzi programare.
    Daca ai toata familia in Londra, presupun ca sprijinul financiar n-ar fi o problema asa ca mai fa-ti de lucru un an pana se ridica restrictiile si apoi esti liber sa lucrezi ce vrei.
    Poti lucra ca self-employed pe ici pe colo, sa faci un ban in plus ca nu strica.
    Daca esti hotarat totusi, poti rezolva treaba in 2 3 luni mai ales daca primesti ajutor de la cine se pricepe pe aici pe forum.
    Eu asa i-am obitnut soramii si-s multumit acum.
    Depinde de tine ce planuri si ce urgente ai.

8. erossic

erossic New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspunsuri...deci tot self employed ar fi solutia...din ce am inteles eu nu mai pot primi blue card ca dependent pt ca am depasit varsta de 21 de ani.

9. infiniti

infiniti New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua
    Ma numesc Andrei si am si eu urmatoarele nedumeriri/intrebari : daca am ajuns la un accord cu un angajator in UK pt un contract de 3/6 luni, care sunt sansele sa obtin NINo-ul ? Am citit ca principala problema ar fi lipsa de dovezi. Am mai vazut ca ei ar cere sa ai facturi de la 3 clienti, dar daca nu am timpul fizic sa lucrez pt 3 clienti in cele 3 luni, cum se procedeaza ?
    Multumesc
    Andrei

10. raluu

raluu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, sunt pe cale sa incep si eu self employment-ul si credeam ca pot fi platita in cash de catre clienti dupa care sa depun eu banii in banca (cont separat). Nu am NINO inca. Pana la urma este obligatoriu ca sa obtin nino sa fiu platita de catre clienti prin banca ( cheque/ plata online) ?

Multumesc

11. georgi27

georgi27 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, am si eu o intrebare in ceea ce priveste inregistrarea ca self-employed: care este primul pas pe care trebuie sa-l faci pt a te inregistra ca self?
    Intreb acest lucru pt ca prietena mea lucreaza ca self-employed si inca nu are NINO, acum cateva saptamani a sunat la HMRC pt a se inregistra, iar cei de acolo i-au cerut NINO. Ca urmare, si-a facut programare pt NINO, s-a dus cu actele necesare, dar nu a primit NINO pe motiv de ''lack of evidence''. Este posibil ca prin acest ''lack of evidence'' sa se refere la faptul ca nu era inregistrata la HMRC sau pur si simplu nu a avut ea actele complete, adica chitante, contracte etc?

12. CristianBaraghiu

CristianBaraghiu New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Photographer
    Salutare tuturor, mi-am inceput de curand activitatea ca self-employed. As dori sa fac si fotografie de eveniment, insa as dori sa stiu daca este nevoie sa ma inscriu in vreo asociatie de fotografi pentru a nu avea probleme d.p.d.v. legal. Cei care faceti aceasta meserie ce puteti sa-mi recomandati pentru inceput? Multumesc

Share This Page