15.2 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self Employed - Intrebari si raspunsuri

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by silpet, Jul 28, 2010.

1. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    Dar nu am mai aplicat pt Nino, il aveam deja...m-am lamurit..e ok cal am si atata... eram confuz ca de ce intarzie Hmrc sa imi trimita o scrisoare de multumire avand in vedere ca am NIno, si deasta...ma gandeam ca nu e bun dar ..cu siguranta am un nino permanent si nu-mi mai fac griji.

Multumesc

2. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, andreea_n

Eu incep prin a te felicita pentru faptul ca ai avut rabdare sa citesti si sa intelegi pasii pe care trebuie sa-i urmezi in cazul unei activitati avand statut de self employed. -bravo-

Punctele 1 si 2 le-as inversa,deoarece pt cont iti trebuie o adresa de Uk. Insa exista si varianta passport account oferit de banca HSBC.

Referitor la 3 si 4 se inregistreaza doar un LTD (echivalentul unui SRL) si de asemenea se deschide si un cont separat, ori tu scrii ca vrei sa activezi ca self employed.

5, 6, 7, 8, 9 corect.

10. Indiferent de metoda aleasa pt a te inregistra la HMRC,vei primi scrisoarea prin care ti se aduce la cunostinta indatoririle pe care le ai si, binenteles UTR-ul.

11. Poti opta pt contributia NIC prin DD(recomandat) si din nou,da, vei primi scrisoare.

Si in final...vesnicul si pomenitul YC. Intr-adevar nu esti obligata sa-l obti ,insa nu strica sa-l ai, pana la urma este dovada oficiala ca tu poti oferii si presta servicii,conform statutului de self employed. Daca esti casatorita sau te vei casatori intre timp, sotul poate aplica pt un BC, fiind membrul de familie al unui detinator de YC.

Mult succes !!! -ras4-

3. andreea_n

andreea_n New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru raspuns lovelyd!
    Cand am trecut prima data contul, am avut in minte tocmai Passport de la HSBC, iar cu numele probabil ca am incurcat eu intr-adevar cu infiintarea unui LTD. -nu-ma-uit-
    Si daca nu indraznesc prea mult imi poti spune, te rog, si ce act trebuie sa arat la iesirea si reintrarea in UK? Daca nu am YC sunt suficiente NINo si eventual scrisoarea de la HMRC pentru a le demonstra ca locuiesc si lucrez in UK, deci am si dreptul de a fi stat acolo mai mult de cele 90 de zile pentru turisti? Si pentru YC este stabilita o perioada limita in care poti aplica pentru el sau nu conteaza?

4. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Andrea nu trebuie sa arati nimic la vama , pe carduri scrie ca e indicat sa le arati la iesire si intrare inpreuna cu pasaportul, dar nu obligatoriu, nu te va intreba nimeni de NINO sau scrisore de la HMRC la vama
    Yelow card pentru self emoployed este optional si nu are importanta cand aplici pentru el, dupa o luna 6 luni sau 3 ani.

5. andreea_n

andreea_n New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns pop1982!
    Imi faceam griji sa nu intampin probleme daca nu am YC pentru a demonstra motivul pentru care am ramas peste 90 de zile. Nici nu am ajuns acolo si eu deja imi fac griji pentru cand voi pleca! -ras2-

6. pabllo_20

pabllo_20 New Member

Trophy Points:
    0
    salut.referitor la Self employed daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu sfaturi .sunt s.e imi caut de munca am dat healt&safety testing l am luat si acum te sa completez formularul pt.card iar la sectiunea C tre sa completeje angajatorul meu pe care nu il am din pacate inca sau o persoana care are cscs card ma poate ajuta cineva cu ceva in legatura cu asta....multumesc...

7. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Este doar o sectiune ce trebuie completata....
    Trece datele unei agentii, eventual chiar mergi si te inregistreaza la una (ca sa fii linistit)

8. pabllo_20

pabllo_20 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc de raspuns.dar faza e ca agentiile din zona unde stau eu nu lucreaza cu s.e.am incercat am dat si teste pe acolo le am luat si cand sa semnez contractul cu ei si au dat seama ca nu pot lucra cu s.e.si daca dau date incorecte (false)e vreo problema ..verifica cineva?(in sectiunea C)

9. adela87

adela87 New Member

Trophy Points:
    0
    salutari la toaota lumea,am citit in mare parte toate topicurile de pe forum si sunt atatea informatii ca nu mai stiu ce si cum e,va rog sa ma ajutati sa mi le clarific un pic
    sunt in anglia din sept si in oct miam facut un ltd si am inceput sa lucrez ca self e la un depozit,la saptamana am primit cateva formulare de la hmrc,nu leam complectat inca pt ca nu stiam ce tre sa fac,daca intre timp incetez munca mai trebuiesc compectate formuralele acelea ?

10. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Depinde de ce formulare sunt, dar banui ca sunt legate de compania ta caz in care DA trebuie sa le completezi si sa le trimiti inapoi indiferent ca "lucrezi" sau nu.

11. adela87

adela87 New Member

Trophy Points:
    0
    inteleg,mersi

12. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum
    Buna ziua, -dans-

ma puteti ajuta va rog cu un model Contract For Services -self employed?

Am dat cautare pe forum, am gasit niste adrese dar linkurile se deschid cu eroare. -nu-stiu-

Multumesc. -cu-bine-

13. Doriscuta

Doriscuta New Member

Trophy Points:
    0
  14. mario2306

mario2306 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua! Am o problema si nu stiu cum sa ies din ea. Sa va explic pe scurt. Am venit in Londra la sfarsitul lui septembrie. Am un prieten aici care a vorbit cu o contabila sa-mi faca documentatia pt NINO(evident contra cost) si sa merg sa aplic pt NINO ca si self employer. Am fost la NINO acum o luna si l-am luat din prima. Mi-a venit acasa in 2 sapt. si jum. Apoi acea contabila m-a inregistrat si ca self employer(online zice ea) pt ca si asta intra in banii care i-a cerut. In fine, a spus ca m-a inregistrat pe 09 noiembrie. Pana acum nu mi-a venit acasa nici o scrisoare de la HMRC in care sa-mi spuna ca am fost inregistrat si sa-mi dea UTR-ul. Este normal sa intarzie asa mult? Stiu pe cineva care i-a venit UTR-ul in 2 sapt. Am vorbit cu ea si i-am explicat ca nu am primit UTR-ul pana acum si mi-a spus ca unii il primesc in 2-3 sapt. si altii nu-l primesc niciodata! Am ramas socat! Mi-a mai spus ca daca nu-l primesc sa sun sa ma inregistrez la CIS(ca o sa-mi dea ea un nr de tel, dar acum nu mai raspunde la tel) si ca o sa primesc acasa CIS-ul intr-o saptamana, care este acelasi nr ca si UTR-ul. Eu am crezut-o, dar am citit pe forum si am vazut ca nu ai cum sa te inregistrezi la CIS fara UTR. Acum stau si ma intreb daca nu m-a inregistrat ca si self employer si o fi zis asa, a luat banii si nu a mai interesat-o. As putea sa sun eu sa mai ma inregistrez o data, de data asta prin tel? Este vreo problema? Sau cum as putea sa fac sa verific daca sunt inregistrat? Am nevoie urgent de UTR si trebuie sa stiu daca sunt inregistrat ca self employer. Va rog din suflet sa ma ajutati cu niste raspunsuri! Pur si simplu nu stiu ce sa fac.
    Va multumesc anticipat!

15. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Depinde daca te-ai inregistrat ca si sole trader sau ca si limited company. Cred ca tu esti inregistrat ca si sole trader, caz in care ar fi bine sa suni la HMRC si sa vezi de ce intarzie. Poate a fost trimis si s-a pierdut pe drum. Numarul de telefon este 0845 915 4515.

16. mario2306

mario2306 New Member

Trophy Points:
    0
    Da, e vorba de sole trader. Si pot sa sun si sa intreb daca poate sa-mi dea UTR-ul prin tel? Daca cumva nu am fost inregistrat? Banuiesc ca daca nu am fost inregistrat o sa-mi spuna ei.

17. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Salutare tuturor,
    Am si eu o intrebare, dupa ce incep sa lucrez ca SE, pot incepe cursuri in vederea obtinerii BC peste 12 luni, sau nu am sanse sa iau BC?
    Multumesc

18. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Daca nu esti inregistrat au sa iti spuna ei, inseamna ca ai fost fraierit de acea contabila.

Dar este si vina ta! Legea spune clar ca atat cei care sunt sole trader cat si cei care au limited company trebuie sa isi pastreze toate documentele financiare timp de sapte ani, iar cele care certifica inregistrarea, TVA-ul, pe toata durata activitatii.

Asa ca pune mana pe telefon si spune-i contabilei sa iti dea documentele pe care le-a trimis la HMRC (daca te-a inregistrat online, sa iti dea ce a printat, etc.

UTR-ul e bine sa il ai in scris daca cumva vreun client ti-l va cere.

19. mario2306

mario2306 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc foarte mult Lancelot pt raspunsuri. Sa-ti dea D-zeu sanatate! Inca o intrebare: in general in cat timp ar trebui sa-mi vina UTR-ul(aproximativ) dupa inregistrare?

20. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Cu placere. Sanatate si tie si sarbatori frumoase.

Nu stiu cat dureaza cu UTR-ul, sincer. Suna maine la HMRC si clarifica situatia.

Share This Page