13.8 C
London
Saturday, May 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self Employed - Intrebari si raspunsuri

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by silpet, Jul 28, 2010.

1. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Trimite-mi un mesaj privat cu adresa ta de mail si ti le dau eu.

2. daniela123

daniela123 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!!
    Am si eu o nelamurire, sotul meu este deja in Anglia si lucreaza la o ferma, in curand cred ca o sa-i iasa si NIN.Ideea este ca el ar vrea sa ramana in Anglia si sa se inregistreze ca SE, urmand sa vin si eu si sa solicit BC.
    Am inteles de pe forum ca daca esti SE poti obtine yellow card. Poate sa-mi explice cineva (pe scurt) in cat timp dupa ce te-ai inregistrat ca SE poti cere yellow card si cam care ar fi procedura?

Va multumesc anticipat!

3. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,Daniela

Citeste tutorialul urmator si vei afla cum puteti aplica pt YC,respectiv BC : www.romani-online.co.uk/forum/uk-de-la- ... card#65291

Inainte de aplica,asigurati-va ca indepliniti conditiile din acest tutorial. -da-da-

Pentru alte nedumeriri,foloseste functia "search" a forumului,citind sectiunile care te intereseaza ori posteaza intrebarile pe topic-urile relevante,cum ai procedat si aici. -ras4-

Mult succes ! -cu-bine-

4. daniela123

daniela123 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumuesc frumos! Foarte amabil! -ras4-

5. vladremuss

vladremuss New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tutror.am citit in general ceea ce ma interesat pe acest forum, dar tot nu am ajuns la o concluzie.prietena mea are deja blue cardul luat.eu vin in uk in 2-3 saptamani si stiu k tre sa ncep cu demararea actelor dak m as duce pe self employed.intrebarile mele sunt: ce e mai bine sa merg pe varianta de student k sa mi obtin dupa un an- un an si ceva blue cardul? sau e mai bine k self employed?se gaseste mai usor de munk cu blue ul sau k self employed?m-am uitat pe acest site dar sunt atatea chestii de citit, iar eu nu mai am timp k trebuie sa ajung in uk si nu sunt prea bine informat.prietena mea e de parere k faza cu self employed ul e cea mai rapida varianta, dar cat de usor s-ar gasi de munk? avand in vedere k eu am mai lucrat k sofer profesionist si asta ar fi ceea ce as cauta, dar nu neaparat pt inceput.va rog, dak stiti sa ma ajutati cu un raspuns k sa stiu ce sa fac.

6. Simona_C

Simona_C New Member

Trophy Points:
    0
    As avea o intrebare referitoare la acest pasaj din ceea ce a scris ValiB:

Oricand un SE poate munci si ca angajat in acelasi timp (daca are acest drept). De exemplu un posesor de Yellow Card de student care nu are dreptul de a munci ca angajat mai mult de 20 de ore/sapt., poate munci suplimentar ca SE atat cat doreste pentru a-si rotunji veniturile.

Poate un SE sa munceasca si ca angajat dupa ce a primit YC? ma refer la YC normal,NU de student.Adica poti fi si SE si angajat in acelasi timp? Repet,nu in cazul unui student.

Va multumesc.

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Vali- Cred ca fraza Oricand un SE poate munci si ca angajat in acelasi timp trebuie modificata in ' Oricand un angajat poate munci si ca SE in acelasi timp' (pentru a nu crea confuzii)
    Multumesc.

1. Da, cu conditia sa fie inregistrat la HMRC (sau in curs de...), sa elibereze invoice si sa incheie anul financiar (dar sa accepte si angajatorul, daca lucrezi in aceeasi unitate)

2. Nu, yellow card pentru student da drept la munca angajata 20 hr/sapt., cel de alt tip- self employed, self sufficient NU.

8. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuie sa verifici si cu angajatorul daca poti fi si self employed pentru ca unele contracte de munca nu iti dau acest drept.

Chiar daca decizi sa nu spui angajatorului, ei se pot prinde pentru ca primesc un nou cod de taxe pentru tine, iar daca in contract scrie ca nu ai voie sa fi self employed te pot da afara.

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Acesta nu este un chat.
    Daca doresti sa fii ajutat/indrumat, te rog fa un efort si ajuta-ne sa deslusim mesajul tau.
    Daca nu-ti iese din prima, foloseste EDIT.

10. Simona_C

Simona_C New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc pt raspunsuri.

Eu as vrea sa lucrez ca waitress ,crede-ti ca sunt sanse sa ma accepte ca SE?Nu am experienta de UK ,si de aceea intreb.

11. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Depinde de compania unde lucrezi, daca te accepta sau nu. Am inteles ca sunt destui de multi care fac acelasi lucru ca si self employed deci ai doar nevoie de putin noroc :)

12. Simona_C

Simona_C New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt raspuns.

De ex. dupa ce am obtinut YC as putea sa lucrez ca angajat pt o anumita companie si in acelasi timp sa prestez servicii ca SE pt alte companii sau persoane fizice?

13. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Ca sa lucrezi ca si angajat cu Yellow Card trebuie sa fi student. Daca prestezi si servicii ca self employed bag mana in foc ca vei avea refuz cand vei aplica pentru Blue Card pentru ca vei fi intrebata... tu ai venit aici sa studiezi sau sa fi self employed?

14. valentinavalentina

valentinavalentina New Member

Trophy Points:
    0
    salut . as vrea sa va spun ca sunt in uk de 8 luni si lucrez ca self employed si vreau sa mul,tumesc tuturor ptr toate informatiile date . As avea o singura intrebare ce cheltuieli se pot deduce fiind s.e stiu de chirie, de motorina sau benzina ,electricitate si de cele ce ti trebuiesc cumparate ptr afacerea ta dar vroiam sa intreb cheltuielile cu mancarea se pun????? Multumesc mult si astept un raspuns

15. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Ca o regula generala cheltuielile trebuie facute in scopul afacerii. Adica nu poti deduce toata chiria de la apartamentul/casa/camera in care locuiesti, mai ales daca prestezi servicii self employed la client. La fel si cu electricitatea si motorina. Nu poti deduce din profit motorina utilizata pentru a merge in concediu spre exemplu.

In ceea ce priveste mancarea, daca spre exemplu lucrezi la domiciliul clientului ai voie sa iti deduci cheltuielile cu masa de pranz, dar in nici un caz nu poti sa deduci toata mancarea pe care o cumperi saptamanal.

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    I feel generous this morning. -limba-
    Sper sa ajute:
    http://www.romani-online.co.uk/forum/ut ... fits#61950

17. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    Salutari

Foarte bun topic, l-am citit cu placere, si vin si eu cu ceva intrebari:

Eu sunt de 3 luni "care assistant", si National Insurance Number il am din 2008 cand am venit aici si am lucrat in agricultura 4 saptamani dupa care am plecat acasa in Ro, si cardul original mi la adus in tara alt roman care il cunoasteam ..
    Acum intrebarea e ca nin cel am incepe cu SK, deci e ok nu? Deoarece am aplicat la Hmrc online la inceputul lui octombrie si inca nu am primit nici o scrisoare nimic de la ei? POsibil sa dureze si 2 luni pana primesc ceva?

Si alta intrebare foarte importanta este despre permisul de conducere britanic.., dupa cum stiti formularul tip se gaseste la posta, dar daca eu aplic si nu sunt rezident cum considera ei acolo pe formular, adica daca nu am 186 zile in uk, e bine sa aplic sa mi l dea? Spun asta ca stiu un bulgar care are mai putin de 2 luni in uk si deja a primit permis de conducere din UK.

Multumesc pt eventualele raspunsuri.

18. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Nu inteleg de ce ai mai aplicat tu pentru NINO cand aveai deja? NINO nu are durata de valabilitate chiar daca tu ai plecat din UK pentru o perioada.

In legatura cu cele 183 zile... nu confunda statutul de rezident dpdv al HMRC-ul cu alte statute, ex. Home Office. Daca stai cel putin 183 zile intr-un an fiscal esti Tax Resident.

19. andreea_n

andreea_n New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor si bine v-am gasit!
    E primul meu post si sper ca nu postez unde nu trebuie. Va felicit pe toti cei care sunteti deja in UK si acum ii ajutati pe ceilalti care vor sa vina, am incercat sa citesc cat mai mult din ce s-a scris pe acest forum tocmai din respect pentru munca pe care o depuneti, pentru a nu pune intrebari inutile la care puteam gasi raspunsul doar cu putin efort din partea mea, dar am nevoie de un pic de ajutor pentru ca este un volum mare de informatii si, spre rusinea mea, ma simt un pic cam pierduta printre toate aceste informatii. Va rog sa ma corectati sau completati si sa-mi spuneti daca am inteles bine si aceasta este ordinea pasilor pe care trebuie sa-i urmez din momentul in care ajung la Londra:
    1. imi deschid cont bancar
    2.imi caut locuinta
    3.gasesc nume pentru afacere(self employed) - unde il inregistrez si cand?
    4. eventual deschid alt cont bancar, separat de cel personal
    5.incep activitatea si adun chitante, contracte, scrisori de recomandare
    6. sun la JobCentre si ma programez la interviu pt NINo
    7. la interviul pt NINo merg cu minim 2 acte care atesta identitatea, dovada adresei din UK si cu documentele care dovedesc ca sunt SE(copii de chitante, contractele si scrisorile de recomandare, carti de vizita si restul dovezilor ca imi fac publicitate)
    8.daca nu exista nicio problema, primesc NINo prin posta
    9.dupa ce imi ajunge NINo sun la HMRC pentru a ma inregistra ca SE sau ma inregistrez online completand CWF1 pe site-ul lor
    10. sunt inregistrata automat pt tax return (urmand sa completez si sa platesc tax return dupa incheierea anului financiar), primesc scrisoarea de la HMRC prin care ma anunta ca sunt inregistrata si UTR-ul - daca ma inregistrez online, mai primesc scrisoare?
    11. completez formularul pentru plata Class 2 NIC si-l trimit la HMRC - trebuie sa astept vreun raspuns de la ei sau daca aleg plata prin direct debit isi iau ei banii saptamanal/ lunar? ma pot inregistra pentru NIC si odata cu inregistrarea online pentru Self Assessement?
    12. ma programez pentru interviu sa obtin Yellow Card si apoi merg in Croydon cu BR1 completat pt SE si cu actele necesare - dupa cat timp de la inregistrarea la HMRC ca SE trebuie sa ma programez pt YC? stiu ca YC nu e obligatoriu si nu-mi este foarte clar in ce situatii ma va ajuta, cumva cand voi vrea sa ies din UK va trebui sa prezint la vama YC ca dovada ca am drept de sedere?

20. valentinavalentina

valentinavalentina New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc mult de raspunsuri rebeccauk si lancelot, raspunsurile voastre mi au fost de folos si stiu ca daca o sa mai am nevoie de ajutor o sa apelez la voi. Multumesc mult !!!!!!!!!!!!!!!!!

Share This Page