14.7 C
London
Monday, August 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self Employed - Intrebari si raspunsuri

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by silpet, Jul 28, 2010.

1. silpet

silpet New Member

Trophy Points:
    0
    Detalii suplimentare Self Employed

Buna seara.
    Asa cum spune si titlul as dori niste informatii suplimentare despre acest statut. Din cate am inteles poti incepe a lucra imediat ce ajungi in UK sub aceasta forma si ai la dispozitie 3 luni pt a te inregistra (corectati-ma daca gresesc). Acum intrebarea mea e: cum procedezi? trimiti CV-uri si mentionezi ca intentionezi sa lucrezi ca SE sau pur si simplu trimiti CV-uri si astepti sa fii contactat pt interviu si atunci mentionezi ca vrei sa lucrezi sub aceasta forma. Intrebarea numarul 2 ar fi: salariile oferite pe site-uri ca Jobcentreplus si altele sunt salarii brute sau nete? Adica daca acolo se ofera 10 lire/h inseamna ca un angajat la 160 de ore pe luna va primi 1600 lire? sau daca acesta este venitul brut cat incaseaza angajatul? Va intreb pt ca spre exemplu eu in Romania cu un salariu brut de 2000 de lei castig de fapt 1400 iar pe langa acesta mai plateste si angajatorul aprox. 600 de lei la stat. De aici rezulta ca cheltuiala totala a angajatorului cu mine este de 2600 lei eu incasand doar 1400 lei. Daca as lucra cu angajatorul ca PFA si m-ar plati cu cei 2000 lei la care as plati impozit la stat 16% as castiga 1680 lei din care as mai plati si o asigurare de 100 lei poate si tot as ramane cu aprox 1500 de lei insa angajatorul nu ar mai plati nimic la stat. Intelegeti ce vreau sa spun adica cel putin in Romania au de castigat atat angajatorul cat si angajatul daca acesta ar alege sa lucreze ca PFA. Si o ultima intrebare ar fi: Se poate sa lucrezi pe mai multe domenii de activitate adica spre exemplu ziua sa lucrezi ca tamplar si seara ca barman, ospatar? Cam atat pt moment si astept raspunsurile voastre cu multumiri anticipate.
    Numai bine!

2. ZyreX

ZyreX New Member

Trophy Points:
    0
    Self Employed Categorii

Ma documentez pe acest forum de ceva timp si mi-au mai ramas cateva nelamuriri. Am inteles ca se poate lucra ca Self Employed in mai multe domenii. Stiu ca lucrezi ca o persoana fizica autorizata, deci in concluzie trebuie sa imi gasesc clienti, dar tot in asta consta si anumite contracte pe care le pot face cu anumite firme prin care pot presta servicii. Ex: cleaner.

Iar aici si intrebarea mea, exista vreo lista dupa care ma pot ghida , ca sa stiu cam in ce domenii ma pot incadra? De exemplu stiu ca pot lucra si ca bartender ( nu stiu exact daca in orice situatie, aici ma refer la acele CruiseShips).

Sau, reformulez, pot lucra de exemplu ca barman,ospatar, bucatar, etc... domenii de genu, la un club, hotel, restaurant.. ?

3. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Re: Self Employed Categorii

Da, depinde de regulile interne pe care le are acel hotel sau restaurant. Am impresia ca le trebuie ceva ca un fel de autorizatie speciala ca sa poata angaja self pe posturile mentionate de tine.Dar am prieteni in Londra care asa lucreaza, self employed in catering-hotel, bar etc. Sunt anumite agentii care lucreaza cu self-employed. Asa ca nu ar fi rau sa arunci un ochi si la firmele de recruitment.

4. ZyreX

ZyreX New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Self Employed Categorii

Poti sa ma ajuti cu niste link-uri? De la acele agentii daca in caz stii vreo una.

5. lumy27

lumy27 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: detalii suplimentare Self Employed

ValiB wrote:
    Ce bine ar fi sa fie asa! Angajatorul plateste si el catre Inland Revenue atat NI cat si impozit pe salariu pt fiecare angajat care are un salariu mai mare de £450/luna.
    Nu stiu in ce proportie, dar plateste sigur!

6. adinac

adinac New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Raspunsuri concrete.(Danfil Brasov)

Da, as veni si eu cu o intrebare - daca nu am o facultate nu sunt consierata a fi calificata? Adica lucrez ca programator de mult timp, sunt PFA in domeniul IT in RO, deci ca si Self Employed ma vor accepta, nu?

7. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0

O firma de recrutare nu iti poate asigura si Permisul de Munca decat in acele domenii in care avem dreptul sa lucram (munci sezoniere in agricultura etc).

Permisul de Munca nu trebuie sa te coste ceva.

Ca si Self Employed depinde NUMAI de tine sa iti gasesti ceva de lucru. Agentii care "plaseaza" numai SE nu exista (sau nu am auzit eu de ele).

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

adinac wrote:
    Adinac-aici e vorba de Danfil Brasov, probabil ca din graba ai scris mesajul unde nu trebuie. O sa mut cele 2 mesaje si pe viitor te rog sa fii mai atenta.

-Moderator-

PS Se pare ca nu am cum. Mesajele cu self-employed sunt in alta categorie si la mutari succesive se pot pierde informatii. Repet, un pic mai multa atentie,caci altfel intervine "varza" si tuturor ne va fi mai greu. Merci

9. byrkoff23

byrkoff23 New Member

Trophy Points:
    0
    Pot sa ma fac Self-employed fara sa declar ce fac

buna ziua,tot caut pe toate forumuri dar nicaieri nu gasesc,am facut cont special aici ptr a afla raspunsul,am stat in anglia 14 luni.. muncesc la un kebab shop amarat unde patronul este turc si foarte nesimtit,deci muncesc intre 10 si 14 ore ptr 35 lire la zi .. in speranta ca imi gasesc altceva de munca,dar nicaieri nu ma primeste ptr ca nu am work permit,am incercat sa mi-l fac evident nu am reusit ptr ca nu prea stiu regulile.. am dat de numarul de tel potrivit .. si mi-au spus de la home office ca singura sansa ar fi sa ma fac self employed(din moment ce nu am nici un skil ),dar ca sa fiu self employed ce trebuie sa fac ? unde trebuie sa ma duc .. si banuiesc ca trebuie sa platesc niste taxe.. si as vrea sa stiu daca se poate in felul urmator..ptr ca nu pot declara unde muncesc exact ptr ca muncesc la negru,fac probleme patronului si mie in acelasi timp.. de exemplu se poate sa declar ca muncesc ca vopsitor(builder) . ocazional,adica 2-3 zile pe sapt de unde castig 150 lire pe sapt(asta ca sa pot plati la stat maxim 60 lire pe sapt) si automat dupa 2 luni de exxemplu sa pot aplica ptr work permit,ca la telefon mi s-a spus ca daca sunt self employed .. primesc automat work permit,ideea este ca nu stiu daca astia ma verifica,sau nu,unde muncesc exact .. vreau doar sa stiu daca se poate sa platesc doar 60 lire pe sapt,si daca dupa ce sunt self employed primesc acel work permit,sau daca nu am mai auzit ca fac unii avocati chestia asta,le dai bani si iti fac eu actele adica work permitu,cu alte cuvinte spuneti-mi o solutie cum sa imi fac work permitu.. sa muncesc si eu pe 6 lire pe ora :).. nu pe 2.5 :).va multumesc..

10. byrkoff23

byrkoff23 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: pot sa ma fac self employed fara sa declar ce fac

bai sa innebunesc ce oameni aici .. stau si pierd tmpu 3 zile sa vin sa postez,si sa vin sa verific daca raspunde cineva,stiam eu ca nu merge cu forumurile astea .. xxxxxxxxx

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

byrkoff23 wrote:
    Iti meriti soarta mai shmechere. Orice roman din Londra te poate ajuta cu o relatie, un numar de telefon, sa te duci labour pe la o firma de constructii, ceva. Nu ai altceva de facut decat sa te declari dupa aia self la fisc. Nu ai nevoie de nici un act sa incepi munca ca self. Dar tu ai, probabil, acest caracter si in lumea reala, nu numai pe net. Cine te cunoaste evita sa se combine cu tine pentru ca esti defect, nu prezinti garantie. Auzi, de un an si ceva in Londra si munceste pe £2,5 pe ora. E clar.

12. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0

Te-ai gindit cumva ca motivul pt care nu sint raspunsuri la topicul tau este pt ca nu se intelege ce vrei sa spui?
    Cit despre a injura asa public pe forum, este de nescuzat! Te mai miri de ce nu te-ai descurcat? Albea are dreptate, nu prezinti garantie, si cu atitundinea ta, nu vei ajunge departe. Romanii ca tine veniti aici ne fac pe noi restul de rusine.

Sper sa primesti suportul si informatia corespunzatoare!

13. byrkoff23

byrkoff23 New Member

Trophy Points:
    0

albea wrote:
    Nu am zis nimic de londra,sunt in leicester..unde singurii romani sunt niste tigani(ma tot intreaba pe mine daca vreau sa cumpar nu stiu ce masina),de alti romani nu stiu ,indienii sau alte rase imi spun ca sunt in ue si ca imi gasesc oriunde..in fine,iar in legatura cu injuratu cred ca va credeti voi prea decenti..in viata de zi cu zi nu am intalnit pe mineni sa-l intreb ceva si sa se uite ca bou la mine fara sa zica nimic,deci nu te injur pe strada fara motiv..,si la faza ca nu prezint garantie .. va spun eu ca nu ma cunoasteti..cati oameni ati ajutat voi sa vina in anglia ?? eu am adus 3 care muncesc la talibanii astia in constructii fara acte fara nimic,sunt de 6 luni si le merge bine(eu nu le am),am mai adus unu ca s-a rugat de mine sa vina la plesneala(s-a intors acasa ca nu era cum credea el) plus ca mai iau cu mine unu la kebabu ala obosit la sf lunii .. si stam acolo pana ne rezolvam cu actele,deci intr-un an.. chiar daca nu m-am descurcat eu .. macar am dat sansa altora .. sa faca ceva(asta ca sa numai spuneti ca nu prezint garantie)..faza cu self employed am auzit-o acum o luna de asta intrebam aici .. succes in continuare lume

14. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36

Ti-am sters injuratura, om fara bun -simt ce esti. Cum iti permiti tu, care nu ne cunosti catusi de putin sa faci asemenea afirmatii. De unde stii tu pe cine am ajutat sau nu?Vrei cumva sa fii luat de manutza sa te ducem sa iti facem actele? Ai toate informatiile necesare pe site.Da search self employed si ai sa vezi cate informatii ai sa ai, asta doar asa de inceput. Aisa stii ce sa faci sa iti faci NINo si sa te faci self, este easy peasy. Dar daca tu o iei ca smecherii...nimeni nu si-a batut gura sau pierdut timpul cu un om care a crezut ca acesta este doar un forum oarecare. La ce te asteptai? La intrebari si raspunsuri?
    Pentru injuratura ai un avertisment, revizuiteste-ti te rog frumos atitudinea si vei fi ajuatat din plin.Te rog frumos, citeste regulamentul site-ului.
    Informatiile continute in acest forum sunt mai mult decat o mina de aur, acestea ajutand sute de romani sau facandu-le calea mai usoara.
    Sper sa accezi intr-o buna zi, dar vreau sa stii ca atitudinea face omul. Cu aceasta atitudine nu ai sa schimbi nici vieti, ci poate ai sa faci mai rau.
    Daca erai bazat trebuia sa te interesezi sa ii ajuti pe acei oameni sa vina aici legal, nu sa stea pe spatele altora. Sa plateasca taxe, sa invete ce inseamna Anglia. Nu avem nevoie de smecherasi de cartier aici. Suntem satui de cei de acasa, nu crezi?

15. azu

azu New Member

Trophy Points:
    0
    Primul job

Cat timp v-a luat sa obtineti primul job dupa ce ati obtinut actele ?
    Cat de repede se succed contractele daca muncesti prin agentii?

16. monicutza

monicutza New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! prietenul meu a lucrat pana acum fara nici un act nimic la o spalatorie. Patronul vrea sa il ajute sa isi faca acte aici.a spus ca ne da scrisoare sau ce trebuie , noi numai sa ne interesam. Am tot citit pe site...dar tot nu sunt lamurita. Spuneti-mi cum trebuie sa arate scrisoarea? care sunt pasi. Va multumesc si astept

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Re: Scrisoare angajator

monicutza wrote:
    Buna! prietenul meu a lucrat pana acum fara nici un act nimic la o spalatorie. Patronul vrea sa il ajute sa isi faca acte aici.a spus ca ne da scrisoare sau ce trebuie , noi numai sa ne interesam. Am tot citit pe site...dar tot nu sunt lamurita. Spuneti-mi cum trebuie sa arate scrisoarea? care sunt pasi. Va multumesc si astept
    1. In fiecare saptamana sa-i faca patronului invoice pe banii care i se cuvin
    2. Dupa vreo 3-4 saptamani sa faca programare pentru interviu la NIN si sa se declare self employed
    3. Va primi o scrisoare de la HMRC cum ca a fost luat in evidenta ca self, merge la interviu cu actele pe care i le vor cere (va primi o scrisoare dupa ce se programeaza cu ce acte trebuie sa duca)
    4. Gata! are acte acum. Daca vrea, poate sa faca programare la HO in Croydon ca sa faca Yellow card si (eventual) blue pentru tine.
    Succes!

18. anderx

anderx New Member

Trophy Points:
    0
    salut pt toata lumea! Am si eu cateva intrebari .

bineinteles am aplicat pt nino unde am fost refuzat cu brio de si le-am dat vreo 5 invoice acoperind 2 luni de munca intre timp am luat si cscs test cu temporary number .problema mea e: am lucrat 1 zi ca labourer pt o firma de recrutare si ei mi-au trimis un contract de completat ca lucrez pt ei si o aplicatie p45 sau ceva de genul asta treaba e ca eu le-am spus ca nu am nino dar nu au zis nimic la inceput , dupa ce am trimis contractul prin posta la o adresa specificata de ei ma suna de la aceasta agentie si imi spune ca, cum am lucrat pt ei ca eu sunt roman si ca imi trebuie work permit ca nu poate sa-mi dea banii pana nu le dovedesc ca am drept de munca desi le-am trimis un email ca eu pot lucra aici ca si SE vad ca nu am mai primit nici un raspuns. Intrebarea mea e cine a gresit aici eu sau ei? Si am mai vazut anunturi de la agenti de recrutare care cauta laboureri pot lucra pt ei ca SE sau voi pati la fel?

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Re: salut pt toata lumea! Am si eu cateva intrebari .

anderx wrote:
    bineinteles am aplicat pt nino unde am fost refuzat cu brio de si le-am dat vreo 5 invoice acoperind 2 luni de munca intre timp am luat si cscs test cu temporary number .problema mea e: am lucrat 1 zi ca labourer pt o firma de recrutare si ei mi-au trimis un contract de completat ca lucrez pt ei si o aplicatie p45 sau ceva de genul asta treaba e ca eu le-am spus ca nu am nino dar nu au zis nimic la inceput , dupa ce am trimis contractul prin posta la o adresa specificata de ei ma suna de la aceasta agentie si imi spune ca, cum am lucrat pt ei ca eu sunt roman si ca imi trebuie work permit ca nu poate sa-mi dea banii pana nu le dovedesc ca am drept de munca desi le-am trimis un email ca eu pot lucra aici ca si SE vad ca nu am mai primit nici un raspuns. Intrebarea mea e cine a gresit aici eu sau ei? Si am mai vazut anunturi de la agenti de recrutare care cauta laboureri pot lucra pt ei ca SE sau voi pati la fel?

Multe intrebari
    Daca le organizezi putin, poate gasim si raspunsuri potrivite.

Bun venit pe forum!

20. anderx

anderx New Member

Trophy Points:
    0
    Re: salut pt toata lumea! Am si eu cateva intrebari .

bine v-am gasit!
    stiu ca sunt multe intrebari,de fapt cred ca singura intrebare e daca nu am inca nino pot sa lucrez pt companiile astea de recrutare ca labourer sau nu pot ca numai am chef de lucrat pe degeaba.oricum am aflat destul de multe de la voi si va multumesc pt asta.

Share This Page