13.6 C
London
Sunday, September 26, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

self employed = freelancer?

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by GeorgianaR, Apr 7, 2011.

1. GeorgianaR

GeorgianaR New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara, sunt noua pe acest forum si as avea cateva intrebari legate de statutul de self employed si cel de freelancer. Prima intrebare ar fi: care este diferenta dintre self si freelancer? si daca exista vreo diferenta, stiu cum pot fi self, dar nu stiu cum pot fi freelancer. Ma intereseaza in special subiectul freelancer pt ca eu am terminat in tara facultatea de jurnalism si stiintele comunicarii, am facut 3 ani de facultate dupa noile reglemetari-sistemul bologna-, am 3 specializari: jurnalism, relatii publice si publicitate. momentan sunt venita in uk, vreau sa ma inregistrez ca self intr-un anumit domeniu(altul decat ce am terminat eu). Dar ma gandeam sa imi echivalez studiile si daca reusesc sa fac asta cum pot activa ca freelancer intr-unul din domeniile in care am terminat? Unde ar trebui sa ma inregistrez?Cum o sa imi platesc taxele? Poate intrebarile va par stupide si puerile dar sincer eu chiar nu am idee despre cum ai putea munci ca freelancer in UK. Am gasit niste site-uri cu joburi pt freelancer, am vazut ca cele mai cautate domenii sunt jurnalism, film,PR, etc dar chiar nu am idee cum as putea incepe sa lucrez asa cu diploma mea din tara. Sper ca nu v-am plictisit si astept raspunsurile voastre.

2. muerte

muerte New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cred ca e una si aceeasi doar ca suna altfel la ureche sau 2 termeni cu acelasi inteles. Poti merge pe SE.

3. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Nu exista nici una. Ca si freelancer lucrezi independent, cu alte cuvinte facturezi pentru a incasa bani pentru serviciile prestate (daca nu lucrezi la negru desigur). Asa ca ai doua optiuni: ori Self Employed, ori Limited Company.

In 11 ani de cand sunt in UK nu m-a intrebat nimeni sa-mi vada diplomele din Romania. Ca sa lucrezi ca jurnalist trebuie sa cunosti foarte, foarte bine limba engleza nu conteaza ca ai sau nu diploma. Daca articolele tale sunt interesante si gasesti un ziar sau o revista, atunci toate bune. Cu PR-ul e mai greu la inceput pentru ca ai nevoie de cunostiinte, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa incerci.

Te inregistrezi la HMRC ca si Self Employed si la Companies House ca si Limited Company. Odata inregistrat vei primi notificatii de la HMRC in ceea ce priveste taxele si vei primi si un Self Assessment in fiecare an.

Share This Page