5.9 C
London
Wednesday, September 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

self-employed cu partener....

Discussion in 'ARHIVA' started by Anonymous, May 15, 2007.

1. Anonymous

Anonymous Guest

m`am inregistrat ca self-employed cu autorul unei agentii de recrutare. cei de acolo mi`au zis sa il trec pe sotul meu partener. apoi am fost saptamana trecuta la interviu pentru NINO. as vrea acum sa stiu...el va fii SE sau trebuie sa sun iar la IR sa le zic sa trimita si pentru el ceva acte...!? sau trebuie sa aplice si el separat? e bine ce am facut ? credeti ca e vreo sansa sa obtina si el NINO? daca de exemplu vreau sa deschid un restaurant pot sa fac asta ca SE? mercic! -salut-

2. Anonymous

Anonymous Guest

Lacramioara, din cate inteleg eu, ai format un partnership. Sau nu? Tu si sotul tau.
    Unde l-ai trecut partener pe sotul tau? Doar la statut marital, sau la actele de self?
    Ti-au spus ei sa-l faci si pe el self employed sau sa il treci ca angajat? Ce hartii ai?

Nu cred ca trebuie sa-l faci si pe el self employed. Iar el are toate sansele sa obtina NIN, de ce ti-e frica ca nu?

Dar sa mai asteptam si pareri experte.

-sunny-

3. Anonymous

Anonymous Guest

ms d raspuns! l`am trecut in aplicatia mea pentru self-employed.pe pagina 2.k business partener. oricum am sa trimit astazi si o aplicatie pentru el k sa fiu sigura pentru ca ieri i`am sunat si au zis ca trebuie sa se inregistreze si el. Ma intreb dc nu mi`au zis aia atunci ca trebuie sa se intregistreze si el. Am asteptat 3 luni actele de la HO, ne`au spus ca avem dreptul de lucru ca si dependenti de permisul mamei de lucru care e aici de 4 ani si ca ne da si noua purple card dar of course a fost tzeapa.ca de fapt, ne dadeau cardul daca gaseam un angajator care sa demonstreze Ho`ului ca a cautat englez pentru jobul resp timop de 28 zile si nu a gasit ceea ce e o balarie. eu sunt contabila si am o licenta care am crezut ca ma ajuta sa fac o mare branza da cucu...asa ca oricum am sa trimit si inregistrarea lui poate va trebui...
    sa dea Dumnezeu sa ai dreptate si m`am mai linistit -beer-

4. dimunu

dimunu New Member

Trophy Points:
    0
    Lacramioara, mie a fost suficient o scrisoare de la firma care m-a angajat (in contabilitate) sa primesc purple card. Nu li sa cerut sa dovedeasca ca au cautat pe altcineva pentru job. Este adevarat ca au incercat sa vb cu directorul de finante (el a semnat scrisoarea) dar cum 'nu era la birou' nu au mai insistat.

HO incearca foarte mult sa descurajeze romanii care vor sa munceasca aici. Daca nu stii care iti sint drepturile greu mai aflii ceva de la ei. Noroc cu site-ul acesta (parca dat de Dumnezeu pentru foarte multi dintre noi).

Parerea mea in legatura cu sotul tau este ca si el ar trebuii inregistrat ca SE deoarece el o sa aiba un NINO al lui si toate taxele pe care le platesti pentru el vor fii separate doar pentru el.
    Poate ma insel.

Fiind contabila sunt sigura ca o sa iti gasesti de lucru mult mai usor. Depinde si de orasul in care esti.

5. Anonymous

Anonymous Guest

-bunny- 10x for the raspuns...intr`adevar..depinde de oras...sunt in liverpool..un oras pe care il detest din aproape toate punctele de vedere asa k am aplicat in chester, wales,oriunde altundeva....sper in continuare.... :((

Share This Page