18.6 C
London
Tuesday, July 07, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self-employed, avantaje si dezavantaje

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by valentin, Aug 20, 2010.

1. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Poate ne raspunde Dromaderul sau Mutu, cand ies de la slujba?

2. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Inca o intrebare. Daca voi lucra nursa self-employed, dupa un timp pot renunta la acest statut?

3. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Daca nu mai vrei sa fi self employed...

- Iti inchizi firma daca ai limited company, sau
    - Te deregistrezi de la HMRC daca esti sole trader ca sa nu mai platesti NIC Class 2 si sa nu mai primesti Self Assessment.

4. ralucaardelean

ralucaardelean New Member

Trophy Points:
    0
    buna seara, am si eu mai multe nelamuriri...daca sotul e self-employed ca sa lucrez mie ce-mi trebuie? NINO al lui e valabil si pt mine? dupa cat timp poate aplica el pt yellow card si in cazul in care aplica am si eu automat yellow card sau trebuie sa aplic pt altceva?....va multumesc

5. ady_deea

ady_deea New Member

Trophy Points:
    0
    @Ralucaardelean: Nino sotului nu este valabil si pentru tine. Atat stiu din intrebarile tale -limba- Iti recomanda sa citesti si "UK- de la A la Z", il gasesti pe prima pagina a forumului.

Intrebarea mea este legata de Sub - contractor. Sotul este Self E. si "seful lui" lucreaza cu un LTD. Pe contract scrie ca sotul, ca si SE, este sub-contractor. Este in regula asa? Pentru sotul meu, clientii lui sunt clientii cu care lucreaza LTD-ul sefului, sau are un singur client, si anume firma (LTD-ul)?

ALta intrebare legata de raportul acesta: un SE poate lucra cu un alt SE, cu contract de Sub contractare? De exemplu, daca lucrez in cleaning ca SE, iar la un moment dat am prea multi clienti si sub contractez serviciile mele altui SE, pentru a ma ajuta. Este legal asa ceva? Multumesc!

6. Mr.John

Mr.John New Member

Trophy Points:
    0
    Da, sotul poate fi sub-contractor, iar legat de clienti daca elibereaza un singur invoice catre LTD-ul sefului are un singur client; Daca elibereaza invoice-uri pentru clientii LTD-ului atunci are mai multi clienti.
    Ca SE poti sub-contracta alt SE.

Nu sunt contabil, dar raspunsurile le am de la contabila mea pentru ca ceva in genul asta fac si eu. Initial am vrut sa fac LTD insa contabila m-a sfatuit sa aleg varianta asta. Eu iau proiecte software pe contract SE iar asta e intre mine si client. Apoi eu pot face alte contracte cu alti SE unde le distribui task-uri din proiect. Cam asa ceva poti face si tu.

7. ady_deea

ady_deea New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns Mr John !!! Multumesc!

8. kitaro76

kitaro76 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor, multa informatie, sincer .... incantat ca existati pe acolo. Eu am lucrat self employment :) in Italia, doar pt f multi ani, stiu f bine ce inseamna asta, aici se numesc''ARTIGIANI''. Am decis sa plec din Italia dupa 12 ani si .... pur si simplu culeg informatii. Totusi numeni nu mentioneaza, cum sa zic procentual care sunt taxele, adica cat la suta e al statului. Am inteles tot de pe aici ca in momentul in care castigi pa in 5,76£/ora nu platesti taxe, dar cand ai depasit asta, cat platesti si apoi cheltuielile aferente activitatii, banuiesc, un contabil etc

9. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Nu conteaza cat castigi pe ora ci venitul anual .Incepand de la 6 aprilie 2012 va fi 8100 lire (anual) suma scutita de taxe .

10. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @kitaro76, bine ai venit printre noi. Speram sa te avem de lunga durata si poate ne impartasesti si noua din primele impresii care ti le face Regatul si eventual ce probleme ai intampinat.

gasesti un link special la rubrica de 'self-employed' numai despre taxe (ti-l pun mai jos). Oricum trebuie un pic ajustat, odata cu modificare legilor care intra in vigoare in Apr 2012, dar tot poti sa-ti faci o idee despre ce e vorba
    http://www.romani-online.co.uk/forum/se ... -taxe-5505

11. kitaro76

kitaro76 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc, costoboc. au un sistem de taxe extraordinar, o spun din experienta, am platit taxe statului italian de mi-au sarit capacele si asta un motiv in plus pt care vreau sa ajung acolo. dupa 27 martie imi voi impartasi parerea despre Regat :), atunci ajung in birmingham

12. grigoresteluta

grigoresteluta New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu nevoie de o lamurire cu privire la statutul de self- employed.
    O sa prezint situatia mea: in luna noiembrie am avut un interviu la o firma de cleaning care colaboreaza cu persoane inregistrate ca self-employer.
    La sf lunii februarie mi-au gasit primul client.(nu am masina si le este greu sa imi gasesca clienti)
    Eu am taiat factura persoanei la care am fost.
    Ideea este ca ei imi gasesc f greu clienti ( de obicei din apropierea mea ) si nu stiu daca se merita sa ma inregistrez ca self employer.Mi-au gasit primul client dupa 4 luni si nu stiu daca se merita sa platesc 10lire pe luna .
    Ce se intampla daca nu ma inregistrez ca self employer evident nu o sa mai colaborez cu firma respectiva?
    Ma refer la factura pe care am emis-o deja.
    Ce ma sfatuti sa fac in aceasta situatie?
    Multumesc

13. ady_deea

ady_deea New Member

Trophy Points:
    0
    Daca nu mai colaboreaza firma respectiva cu tine? Depinde de contractul dintre voi, cum stabiliti, desi legal cred ca treb sa fii self pentru a putea colabora cu firma.
    Oricum nu prea inteleg contractul dintre voi, din moment ce invoice-ul il faci pe numele clientului, si nu pe firma respectiva.
    Vezi mai sus pe aceasta pagina, chiar eu am intrebat ceva asemanator si mi s-a raspuns concret.

De obicei, treb sa te inregistrezi in maxim 3 luni de cand ai inceput activitatea ca self (de ex de cand ai emis prima factura), altfel risti sa primesti amenda, in functie de momentul in care te inregistrezi.
    Cand te inregistrezi, treb sa specifici data la care ai inceput activitatea, iar taxele se vor calcula incepand cu acea data.
    Acesta ar fi modul legal de lucru.

Ce se intampla daca nu te inregistrezi ca self? Pai....cred ca lucrezi ilegal. Este mai delicata problema aici. Depinde de scopul tau, sa nu te inreg ca self pt ca nu vrei, sau sa amani inregistrarea riscand amenda.

Cel putin asta stiu eu sa iti rasp, poate ne ajuta cineva care stie mai bine.

14. cazan.georgian

cazan.georgian New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ziua

Sunt nou pe forum, luna viitoare m-am decis sa ajung in UK , Londra sau periferia ei. Nu am unde sa stau si nici job acolo nu am primit, pentru ca trebuie sa am actele acelea pentru care trebuie sa aplic. Adica trebuie sa trec de NINO ca sa merg mai departe, iar programarile daca se fac la telefon, ei imi stabilesc intalnirea, nu eu stabilesc pentru ei, cu alte cuvinte ma vor chema intr-un timp scurt la interviu ceva gen 1-2 saptamani. Bani de plecare am bineinteles, dar nu suficienti cum am citit pe aici. Iar pe deasupra ce patron britanic ar angaja un strain ? (a se citi din alta tara)

Daca aplic pentru Self Employed, nu este obligatoriu Cardul Galben, insa cum justific munca care o prestez in IT ? Este adevarat ca dupa 3 luni arat prima factura guvernului britanic, la sfarsit de an fiscal 5 aprilie ?

Forma de publicitate o am, dar vorbind despre legalitate, este legal sa incep intai activitatea cu clientii, daca nu am actele, iar dupa sa aplic, ca altfel nu vad logica ? Sau intai aplic si dupa ce primesc Cardul incep activitatea ?

Daca vreau sa incerc piata de desfacere, pentru domeniul IT, pot sa incep activitatea daca am vanzare ca Self Employed, iar daca nu sa aplic pentru Cardul Mov, pentru a lucra ca angajat la companie ?

Cat costa chiria in Londra si la periferie, si cum o gasesc cel mai ieftin ?

Am vorbit cu un agent imobiliar britanic si mi-a spus ca mai toate agentiile imobiliare cer un depozit echivalent cu PCM = per calendar month, dar si 6 luni de chirie in avans. Le-am zis ce am de gand, cum sa evitam costurile cu agentia, sa cad de comun acord cu un proprietar, si astfel sa platesc mai putin, dar cum se fac actele, ce incredere sa am ca raman in locuinta fara probleme, semnam actele la notariat acolo cu proprietarul ?

Am gasit pe un site chirie in Londra de la 65 pana la 80 LIRE pe saptamana, si mi se pare foarte ieftin, si cu costurile utilitatilor incluse, este pe bune ?

Mii de multumiri si sper la un raspuns cat mai corect si prompt

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    @cazan.georgian

In linii mari ai inteles bine cum sta treaba cu munca si cu actele. Nu trebuie sa te miri ca trebuie sa incepi activitatea inaintea obtinerii actelor. Autoritatile doresc sa se convinga ca esti capabil sa-ti asiguri singur existenta, fara a apela la ajutorul statului.

In privinta locuintei, este ceva mai complicat (nu imposibil). Daca nu rezolvi nimic, cauta-ma cu un mesaj privat.

16. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Pot sa muncesc pentru o singura firma ca self employed?

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Da.

18. albertina25

albertina25 New Member

Trophy Points:
    0
    buna! lucreaza cineva ca street charity raiser? as putea sa lucrez ca self-employed in domeniul asta? de asemenea, as dori sa va intreb daca stiti, ca self employed poti sa lucrezi numai intr-un anumit domeniu?

19. ruxig

ruxig New Member

Trophy Points:
    0
    Salut
    Am nevoie de ajutorul vostru .
    Sotul meu a gasit de lucru in Leeds ,dar evident nu avem acte.Este vorba de un job de bucatar . Cum credeti ca ar fi indicat sa plece? Poate lucra ca self emploiment la un singur angajator? Pentru a lucra ca SE trebuie sa existe in UK o persoana care sa garanteze cumva pentru tine? Ce alte variante ar fi?
    Astept ajutorul vostru,stiti ce greu cand nu stii de unde sa o apuci....
    Multumesc

20. ady_deea

ady_deea New Member

Trophy Points:
    0
    Mai sus putin domnul Albea a raspuns la una din intrebarile tale, se poate lucra ca self cu o singura firma.
    Atentie cum se va pune problema, mai ales pt acte. Firma nu este "angajator", ci mai degraba "colaborator".
    Se poate incepe lucrul fara acte, mai multe informatii despre self - in stanga, uk de la A la Z.
    Nu treb sa garanteze nimeni pt nimeni.
    Alte variante..mai greu. Se gasesc informatii despre posibilitatile de a lucra in uk in stanga, uk de la A la Z.
    Succes! Se poate si o viata mai buna, inceputul este mai greu !

Share This Page