15.6 C
London
Friday, May 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self-employed, avantaje si dezavantaje

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by valentin, Aug 20, 2010.

1. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:
    Ummm ... nu-i chiar asa de usor. Gandeste-te ca majoritatea oamenilor/companiilor (potentiali clienti) au cumparat echipamente noi si beneficiaza de garantie si service post-garantie din partea marilor companii distribuitoare. Exista un sistem de help-desk extrem de bine pus la punct.

Pai...nu asa e si aici? si cu toate astea ma dau de ceasu mortii cind tra sa reinstalez windowsu', ca tot n-am invatat sa formatez hardu...banuiesc ca sint d-astia ca mine peste tot in lume :)

2. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:
    Ummm ... nu-i chiar asa de usor. Gandeste-te ca majoritatea oamenilor/companiilor (potentiali clienti) au cumparat echipamente noi si beneficiaza de garantie si service post-garantie din partea marilor companii distribuitoare. Exista un sistem de help-desk extrem de bine pus la punct. Nu este chiar asa de usor sa razbesti de unul singur in acest domeniu decat poate daca esti un mic geniu in programare ... imi cunosc limitele, sunt eu bun dar nici chiar asa de bun.

Tech Courier sau cum s-o chema ... de obicei slujbele astea nu sunt pentru SE. Marile companii care au nevoie de asa ceva nu prea se complica sa lucreze cu SE.

vezi ca 99% din curierii din UK sunt SE (cred ca din cauza asigurarilor prea mari pentru transport de bunuri GIT si asigurare masina ca si courier care e mai mare decat media) tocmai de aceea firmele nu-si permit sa aiba propriul parc de masini (ca si fan courier la noi de exemplu ) si subcontracteaza SE cu propria masina care indeplinesc cateva conditii. daca sti sa faci si instalari , reparatii etc ... poate fi un plus.
    m-am documentat si eu despre jobul asta.... dar eu n-am nici o sansa ca nu-mi da nimeni asigurare :)

3. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:
    Ei nu-ti da ... iti da dar pe bani multi. Nici eu nu cred ca o sa scap mai usor dar o sa incerc sa-mi cumpar o masina cu capacitate cilindrica mica si sa obtin hartie de la asiguratorul din romania pentru NCB cu toate ca nu stiu cat ma vor ajuta cele cateva luni de "no claim". Pe mine ma ajuta si cei 20 de ani de categoria B ... dar cam atat.

Si activitatea asta de courier este in plan dar inca o data, voi incerca sa fac tot ce stiu pentru a-mi atinge cat mai repede targhetul dar raman la opinia ca in transportul de bunuri as avea cea mai mare sansa. Viitorul va dovedi daca am avut sau nu dreptate.

ai sa razi dar trebuie sa am peste 21 de ani ca sa practic meseria... (si ca taximetrist la fel din cate stiu) iar la 21 de ani o sa am voie dar poate doar daca o sa castig la loto o sa pot plati asigurarile :)) (undeva la vreo 15 mi pe an cel putin)

4. f.marti

f.marti New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!

As avea si eo o intrebare.Daca esti self employer poti sa gasesti de lucru ca mecanic auto, sau ai sansa sa te accepte o firma full time? Sotul meu este maistru mechanic auto,are calificarea de Tecnician diagnoza . Vrem sa facem S.E. pentru el, dar nu stim, daca o sa accepte asa firmele sau nu?Vrea sa gaseasca de lucru full time, nu asa ocazional... Are cineva vre-o idee?Va multumesc mult

5. f.marti

f.marti New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pt. raspunsul rapid ValiB.!

6. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:
    De regula job-urile pentr Self employed sunt temporare si pot fi part time. Ca mecanic auto cred ca sunt mari sanse sa poata lucra ca self-employed, atat pentru diverse garaje, cat si pentru persoane fizice direct. Citeste un pic aici:
    www.need2know.co.uk/need2know/work/work_...article.html/id=1591
    Inceputul nu cred ca este usor dar sunt convins ca daca sotul tau este un mecanic priceput si serios va razbi relativ repede.

Bafta!

Exista multe cazuri in care SE lucreaza "full-time". Depinde de angajator. Angajatorii care cunosc putin dedesupturile legii prefera sa faca contract cu SE. Ii scuteste de cateva batai de cap.
    Dezavantajul pentru angajator e ca daca SE vrea sa plece de la el, nu-i poate face nimic. Nu prea exista in clauzele contractuale, acea perioada de "notice". Avantajul angajatorului este ca nu trebuie sa mai dea preaviz celui cu SE, in cazul intreruperii contractului.
    Toate sunt discutabile, interpretabile si tin in mare masura de contractul incheiat intre cele doua parti.

Trebuie facuta diferenta intre SE si angajat. Ca SE esti prestator de servicii, iti platesti singur darile la stat si-ti iti cauti singur contractantii, pe cand statul de anjajat iti ofera un job in care termenii contractului se stabilesc la interviusau la angajare, termeni pe care angajatorul nu poate sa-i schimbe ca sa are el chef.

7. lumy27

lumy27 New Member

Trophy Points:
    0
    Imi cer scuze daca postez unde nu trebuie, dar topicul cu LTD company este blocat.
    Ma poate ajuta cineva cu un model de contract de munca incheiat intre un Ltd si secretarul sau?
    Ca director de Ltd nu cred ca ai nevoie de asa ceva, daca esti in acelasi timp si proprietarul companiei, dar pt secretar, ca angajat, am nevoie de contract.
    Va multumesc pt ajutor.

8. riuliana002

riuliana002 New Member

Trophy Points:
    0
    salut tuturor...de cateva luni bune sunt cu ochii pe forum...citesc si tot citesc si ma gandesc si ma razgandesc si am o tona de intrebari. una pt aici: care e treaba cu CSCS card? stie cineva? am vazut intr-un anunt de job pt un SE ca se cere CSCS card...si intrebarea mea e daca orice SE are nevoie de CSCS? am intrat pe un site si am vazut ca CSCS e specific SE din constructii....sunt in ceata totala
    (situatia mea: sunt contabila in Romania si in aprilie ma mut la londra...ma fac SE....ca si contabil sau cleaner (nu radeti chiar daca e diferenta ffff mare intre ele)...imi trebuie acest CSCS?....sau varianta 2 e inscrierea a un curd apoi aplicarea pt YC si apoi gasirea unui job ca si ospatarita....cum spuneam sunt in ceata rau de tot)
    please help! thx

9. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    CSCS-ul e necesar lucratorilor in constructii. In ceea ce priveste contabilitatea, sunt anumite diferente intre Romania si UK, poate ar fi util un curs de contabilitate si nu doar unul pentru obtinerea yellow card-ului. Poate gasesti ceva raspunsuri in privinta asta in discutiile despre contabilitate, AAT... de la cei ce se pricep, sau lucreaza in domeniu.

10. adrian voicu

adrian voicu New Member

Trophy Points:
    0
    se poate ,ca self-employed,sa lucrezi pt o firma de cosntructi mai mare??adica sa fi subcontractat de o firma de constructi!!
    daca sti foarte bine sa faci o munca,merita sa te faci SE??

11. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Daca acea companie are nevoie de ajutor, normal ca va apela la toate resursele disponibile. Totusi, nu va cauta in anunturile din ziare subcontractori ci va apela la agentii specializate de plasare a fortelor de munca, cele care detin bazele de date cu Self Employees.

Din pacate, boom-ul angajarilor de sub-contractori in constructii a fost acum vreo doi ani si ceva, cand a inceput constructia parcului olimpic pentru Olimpiada de la anul. Atunci era bine de sa fii aici.

Imi spunea cineva ca pe santier lucreaza sute de est-europeni.

Oricum, nu te descuraja si cauta in continuare. In constructii se pare ca sunt cele mai mari sanse pentru Self Employees.

12. un nou vis

un nou vis New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor ,
    Am si eu o intrebare si sper ca cineva sa vina cu o solutie la ea.Sunt self employed ,am si NI ,am terminat un curs NVQ 2 deja aici cu calificarea de asistent farmacist ,acum fac un alt curs de calificare NVQ 3 cu calificarea de tehnician farmacist.Acest curs face parte si e sustinut de NPA _(National pharmacy association) ,care zic ei sunt acreditati .Cu toate astea nu i-am gasit pe lista aceea a colegilor acreditate care iti permit sa aplici ca si student.Cursul se face la distanta , si fac si practica intr-o farmacie din Londra.Cursul dureaza doi ani de zile.Intrebarea mea ,e ca , cum aflu daca pot aplica cu acest NVQ 3 pt obtinerea statului de student?? Ma gandesc la varianta de a fi student ,de a lucra in paralel si dupa un an sa aplic pt blue card.Mentionez ca momentan sunt self employed.Sau are cineva o varianta mai buna in acest caz de a obtine dreptul de munca??
    Multumesc anticipat celor ce vor raspunde
    De asemeni ,La multi ani tuturor doamnelor si domnisoarelor!!
    O seara frumoasa!

13. Anonymous

Anonymous Guest

Ca sa te declari self employed trebuie sa ai de la ineput un dmiciliu stabil in UK?Adica sa zicem ca vrea cineva sa te ia ca self employed,tu inca esti in Romania,iar acel angajator vrea ca tu sa fi self employed deja.Ce faci? Ca nu poti nici sa mergi si sa-ti iei locuinta acolo ca sa poti sa fi self employed si tu sa incepi abia dupa aceea sa-ti cauti de lucru...adica e prea mare riscul.Ideal ar fi sa poti sa faci lucru asta cat esti in Romania inca iar tu vrei sa poti indeplinii conditiile acelor angajatori care te-ar lua dar vor sa fi deja SE.Adica vorbesc din Romania cu un angajator din UK,zice ca da te iau dar trebuie sa fii SE, tu inca esti in tara si in conditiile astea daca SE nu poti fi decat daca esti stabilit acolo, ce faci?-nu-stiu-

14. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Nu trebuie sa fi inregistrat ca si Self Employed inainte sa incepi efectiv sa lucrezi cu acest statut. Dar in functie de serviciile prestate trebuie sa ai anumite chestii deja rezolvate de exemplu public liability insurance.

Depinde insa de angajator. Chiar daca nu este obligativitate legala sa fi inregistrat ca sa incepi munca, unii angajatori pur si simplu nu se complica.

Scuze, dar inceputul e al naibi de greu. Important este sa nu dezarmezi. Succes!

15. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ai nevoie de asa ceva. Pentru a inregistra pe cineva ca si Company Secretary trebuie sa completezi formularul 288a si sa il trimiti la Companies House

Link: www.companieshouse.gov.uk/forms/generalForms/288A.pdf

Nu este nevoie de un contract decat daca Company Secretary este si angajat. Dar nu exista contracte standard. Daca vrei un contract pune acolo:

- detaliile partilor
    - obligatiile partilor
    - ce curte de justitie clarifica disputele.

16. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    buna
    dupa ce am citit fiecare postare legata de self employed mi s-a facut varza in cap, deci hai sa va explic situatia:
    am gasit o firma din Ro care te ajuta sa te angajezi in uk ca nurse cu statut de self, acuma nelamuriea mea este urmatoarea: trebuie neaparat sa aplic ptr YC? si daca aplic si imi aduc sotul si aplica ptr BC atunci daca as munci mai mult de 20 de ore pe saptamana sunt ok?
    sau care ar fi cea mai buna solutie

17. marinelasonei

marinelasonei New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar asa, ne poate spune cineva care ar fi avantajele si dezavantajele de a lucra ca nurse self-employed in UK? E cineva in situatia asta? Pleeeeease!!

18. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Ca SE nu este obligatoriu sa ai YC. Pentru sotul tau cand aplici tu pentru YC aplici si pentru el pt BC ca dependent.

19. lovelysmile

lovelysmile New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    RGN
    ok asta am inteles,
    dar sa lucrezi ca nurse self employed ar fi avantaje si dezavantaje?

20. Fabian

Fabian New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare rau dar nu cunosc.

Share This Page