18.6 C
London
Tuesday, July 07, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self-employed, avantaje si dezavantaje

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by valentin, Aug 20, 2010.

1. cactusscry

cactusscry New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Imi puteti spune si mie ce ar trebui sa faca cineva care vrea sa vina sa lucreze in UK din Romania?
    Se poate aplica pentru Work permit din tara, adica inainte sa ajunga in UK prin ambasada?

MErci

2. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
  3. summerland

summerland New Member

Trophy Points:
    0
    mersi pentru raspunsuri.albea,inca nu am venit ca si taximetrist sunt la faza de studiere iar daca vin pe santier vin cu gandul de-a face acel curs de crane operator.poate ca tu castigi bine din taxi dar am prieteni care sunt la limita pe cand craner e cam 10 lire pe ora(cel putin asa se vede de aici).bafta tuturor

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    summerland wrote:
    mersi pentru raspunsuri.albea,inca nu am venit ca si taximetrist sunt la faza de studiere iar daca vin pe santier vin cu gandul de-a face acel curs de crane operator.poate ca tu castigi bine din taxi dar am prieteni care sunt la limita pe cand craner e cam 10 lire pe ora(cel putin asa se vede de aici)si in plus pentru a obtine licenta taxi pt. Londra poate dura si 4 luni.bafta tuturor
    Te vei razgandi tu, aici in UK.

5. pepeadi

pepeadi New Member

Trophy Points:
    0
    Dragi mei conationali,am citit cu deosebita atentie diferitele intrebari,raspunsuri,siteul care face referire la SE dar parca imi lipseste raspunsul la problema mea.CARE ESTE URMATOAREA,doresc sa vin in U.K unde de fapt am un post de munca promis sigur ca bucatar,dar aici intervine buba,pot sa incep munca imediat ce am sosit in UK dar trebuie sa astept 1-3 luni YC daca fac un curs NVQ2 pe cont propiu de 1-2 ani cum ar trebui sa fac bine inteles totul legal sa pot munci ca bucatar? Va rog sa imi dati si mie un raspins cat mai la subiect

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    pepeadi wrote:
    Dragi mei conationali,am citit cu deosebita atentie diferitele intrebari,raspunsuri,siteul care face referire la SE dar parca imi lipseste raspunsul la problema mea.CARE ESTE URMATOAREA,doresc sa vin in U.K unde de fapt am un post de munca promis sigur ca bucatar,dar aici intervine buba,pot sa incep munca imediat ce am sosit in UK dar trebuie sa astept 1-3 luni YC daca fac un curs NVQ2 pe cont propiu de 1-2 ani sau oare exista forme de invatamant unde se poate da atestarea ca bucatar si apoi sa devin SE,cum ar trebui sa fac bine inteles totul legal sa pot munci ca bucatar? Va rog sa imi dati si mie un rasuins cat mai la subiect.
    Poti sa fii bucatar si fara curs, dar lucrand ca self employed. Cunosc eu caz concret. Urmezi procedura ca oricare SE.

7. pepeadi

pepeadi New Member

Trophy Points:
    0
    Salut si iti multumesc foarte milt pentru respunsul dat la intrebarea mea referitur la SE sau NVQ ca bucatar ,oare ar fi posibil ca sa iau legatura cu acea persoana pe care o cunosti pentru a-mi explica toata procedura mai detaliat? Multumesc anticipat.

8. pepeadi

pepeadi New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,tocmai am citit raspunsul la intrebarea mea postata aseara pe forum si ulterior articolul tau,deci da intaleg ca daca vin in UK sa muncesc ca bucatar imi trebuie neaparat in curs NVQ chiar daca fac un SE?

9. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Daca angajatorul tau te accepta fara sa ii dovedesti prin certificate si diplome ca stii sa iti faci meseria de bucatar si, mai mult, accepta sa lucrezi pentru el ca Self Employed, atunci nu ai nevoie de niciun curs NVQ.

Ca si observatie, in cazul in care lucrezi ca Self Employed, angajatorul nu se mai numeste asa ci, mai degraba, colaborator.

10. pepeadi

pepeadi New Member

Trophy Points:
    0
    Daca angajatorul tau te accepta fara sa ii dovedesti prin certificate si diplome ca stii sa iti faci meseria de bucatar si, mai mult, accepta sa lucrezi pentru el ca Self Employed, atunci nu ai nevoie de niciun curs NVQ.

Ca si observatie, in cazul in care lucrezi ca Self Employed, angajatorul nu se mai numeste asa ci, mai degraba, colaborator. Mersi ptr raspuns,sti cumva un caz concret? Daca da pot lua legatura cu el ,ptr lamuriri suplimentare?

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    pepeadi wrote:

Ca si observatie, in cazul in care lucrezi ca Self Employed, angajatorul nu se mai numeste asa ci, mai degraba, colaborator. Mersi ptr raspuns,sti cumva un caz concret? Daca da pot lua legatura cu el ,ptr lamuriri suplimentare?
    Da, stiu eu. Ti-am mai spus o data mai sus. Este vorba de o doamna care locuieste cu mine in casa. Vrei sa o intreb ceva anume? Ea nu este membra pe acest forum.

12. ionutbv

ionutbv New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Sunt nou pe acest forum, doresc sa incep o cariera noua in UK. Momentan sunt in Romania
    Din cate am studiat nu ma pot califica la Highly Skilled Migrant Programme.
    Doresc sa aplic pentru Self Employed.
    Eu detin on firma de IT in Romania, prin care am oferit din 2005 servicii internet (web design) firmelor din Romania.

Intrebarea mea este:
    Pot oferi servicii IT (programare) firmelor de IT din UK, folosind un contract si facturandu-le
    pe baza firmei din Romania, pana voi putea aplica pentru Self Employed?

Va multumesc

13. pepeadi

pepeadi New Member

Trophy Points:
    0
    Daca poate sa te lamureasca pe indelete cum a facut? Multumesc

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    pepeadi wrote:
    Daca poate sa te lamureasca pe indelete cum a facut? Multumesc
    Cum a facut, ce? La ce te referi, ca nu inteleg? Actele de self, NINO i le-am facut eu.

15. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Bag aici un off-topic ca poate nu citeste si cine nu trebuie.

Sunt doi ciudati printre noi care au inceput sa scrie aiurea. Eu zic sa nu ii bagam in seama sa le raspundem ca poate se plictisesc si se duc.

16. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB, scuze ca ma bag si eu ca musca-n lapte, dar cititnd posturile tale de pe forum constat ca esti in mari cautari, in sensul ca te tot intrebi ce ar fi mai bine sa faci si oscilezi intre joburi intre care exista o distanta ca de la cer la pamint. Eu din cite am auzit de la absolut toata lumea care a avut succes, este ca trebuie sa faci ceea ce stii mai bine si te pasioneaza, indiferent in ce tara..asa ca, ma gindesc ca n-ar fi rau sa ramii totusi la IT, mai ales ca ai atit de multa experienta. imi permit sa-ti dau aceste sfat, deoarece pe undeva ma identific si sint si eu in mari cautari, ma intreb oare ce sa fac Doamne, de ce sa ma mai ocup, mai ales ca nu mai am 20 de ani...si ma gindesc ca daca ai fost apreciat pentru ceva si intr-adevar esti bun in ceea ce faci, trebuie cumva sa poti continua sa faci asta si in UK. oare gresesc?

17. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:
    Eu stiam doar de unul ... care e al doilea?

Lasa-i pe mana moderatorilor. Mutam topicuri de facem scurta la des'te ...

Mi s-a parut ca si whit3 este in aceeasi oala cu tembelu' ala dar s-ar putea sa ma fi inselat.

Oricum, mare rugaminte, sa nu se bage nimeni in ce scrie nebunu' ca pana la urma, cand va vedea ca nu ii raspunde nimeni, se va potoli... sper.

18. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    @ValiB:citeam undeva, pe ceva siteuri care iti explicau cum sa te faci curier (ei bine da, ca sa vezi ce-am mai oscilat si eu, hehe) ca poti sa te faci si un fel de tech courier driver (nu-mi mai amintesc acum f bine expresia), adica nu numai sa transporti desktopuri, laptopuri, etc, ci sa le si instalezi, la locuinta destinatarului. asta intr-adevar le-ar combina bine pe toate :)
    dar revenind: tocmai, ca ma refeream ca tu ca SE poti sa-ti cauti clienti in domeniul tau. IT-ul chiar este un domeniu in continua dezvoltare si din cite am vazut chiar si pe forumul asta, exista romani care au reusit sa cistige din asta chiar de la inceput.

19. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Self employmentul este mai usor de gasit in firmele mici/mijlocii ce isi fac reclama in ziarul local, gumtree, job centre etc !

20. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    mai e o chestie, Vali. Sunt companii mari care apeleaza la serviciile lui x, companie de IT sa ii instaleze nu stiu ce,ma rog, lucrare mare. Termen limita 2 saptamani.Ei accepta lucrarea desi nici nu au cum sa o termine si ei stiu bine.Iar ca sa nu iasa in pierdere, se scoate la licitatie acel serviciu.Deci, contra sumei de...alte persoane pot veni sa termine lucrarea sau sa lucreze cot la cot cu cei deja existenti de la firma de IT.Aceste persoane intotdeauna vor fi self employed si vor depune munca la pret mai mic, dar atat cat sa le iasa si lor de o saorma, cat sa merite.
    Cam asa sta treaba si la companiile de cleaning sau la cele de transportatori, unde exista site-uri unde se bideaza chiar -care se ofera sa faca transportul respectiv cat mai ieftin

Share This Page