13.2 C
London
Friday, September 17, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self-employed, avantaje si dezavantaje

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by valentin, Aug 20, 2010.

1. bogdinamita

bogdinamita New Member

Trophy Points:
    0
    rebecca_uk wrote:
    Nu inteleg?! Cum 'a luat Blue Card cu el'? Dupa ce a lucrat 1 an in domeniu? S-a calificat HS? Pe baza a ce? Ca nu inteleg cu ce l-a ajutat cursul de inginerie de sunet, si de era de 10 ani la HS

Tonul nu este unul de rautate ci de mirare, pentru ca asa as putea sa fiu si eu High Skilled in Graphic/Web Design

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    A studiat si a lucrat part-time. Dupa 1 an a luat blue. Si l-au luat.Simplu.

PS De ce? Ei te prefera calificat aici si daca nu ai venit in plop din tara te iau sa te scoleasca la locul de munca.

3. bogdinamita

bogdinamita New Member

Trophy Points:
    0
    Am inteles. Ma gandeam ca a luat direct blue, asa da.

4. zgatiasimo

zgatiasimo New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!

Ca sa completam putin topicul as adauga unele avantaje si dezavantaje in a fii self employed.
    Un dezavantaj ar fii faptul ca nu-ti plateste nimeni concediul, deci tre sa te gandesti bine inainte de a accepta un job cu 6 lire pe ora.
    Ca avantaj ar fii faptul ca poti deduce cheltuieli pe care nu le deduc daca esti angajat, de ex telefon, chirie, combustibil etc si implcit se platesc mai putine taxe.
    Cam asta ar fii din punctul meu de vedere.

5. doruro

doruro New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor !
    Cred ca ai dreptate ,as dori doar sa-ti dau o sugestie, daca nu te superi !
    Daca ai idee de proiectare mobilier din PAL, vezi ca sant job-uri ca vanzator la magazine de mobila la comanda, se cere doar sa cunosti Planit Fusion, eventual Rinoceros, ca programe de desen . AUTOCAD, una peste alta, le gasesti pe net, crapate, stii tu ! Daca ai idee de proiectare, nu cred ca ti-ar fi prea greu sa inveti, printre picaturi, Planit !

Bafta , Da Doamne bine !

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Am vazut aici si pe alte topicuri o gramada pareri si opinii de la persoane mai mult sau mai putin avizate in subiectul "SELF EMPLOYED", care incearca sa-i minimalizeze importanta si sa para neatractiv pentru noii veniti.

Ei bine, dragilor, este bine sa stiti ca in realitate, cel mai usor mod de a incepe lucrul in UK este self employed. Practic, poti incepe munca in ziua sosirii in UK. Astfel, in industria constructiilor sau in cleaning, care cuprind in opinia mea minim 80% din emigratia romaneasca, puteti incepe lucrul imediat ce ati obtinut CSCS-ul (o simpla formalitate). As mai adauga la aceste domenii si prestarile de servicii (taximetrie, mecanica-electrica-vopsitorie auto,s.a.). Nu ai nevoie de nici un demers prealabil sa poti incepe sa muncesti.
    Si care ar fi alternativa? Cursurile cu drept de munca part time? Sau alte variatiuni pe aceasta tema?

Ideea este ca daca vii sa lucrezi intr-unul din domeniile pretabile la SE nu trebuie sa aveti nici o ezitare. Este de departe cea mai buna solutie.

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ufff, nu stiu de unde sa incep ... Vali, esti prea intelept ca sa nu stii ca teoria nu se prea pupa cu practica dacat, poate, prin Japonia sau Germania. Eu sunt baiat mai din popor si viata m-a invatat sa prind repede si sa uit greu (si nu invers).
    Pai in constructii si cleaning nu englezii fac angajari, ci companiile cu patroni romani care subcontracteaza diversele lucrari. Tu trebuie doar sa-ti cumperi echipamentul de protectie si un minim necesar de scule. Nici vorba de mortare, tencuieli si alte astea. Acum nu neg, cunosc si cazuri de muncitori romani care s-au remarcat pozitiv si au fost ofertati de englezi pe salarii ca lumea (£15+/ora). Lucreaza ca orice alt salariat englez doar ca nu primeste pay slip ci face el un invoice pentru companie (asa fac si eu), cum este normal sa procedeze un self employed. 99,9% din romanii SE au un singur client: compania la care lucreaza. In afara de asta mai sunt agentiile care dau de munca cu ora sau cu lucrarea, ceea ce este mai avantajos financiar. Nu in ultimul rand, sunt meseriasii cu experienta care iau lucrari la licitatie de la companii mari, consilii locale, etc. Acestia fac bani grei de tot, dar lucreaza numai cu echipele lor, nu te poti apropia ca nou venit.
    Vezi, eu de-aia spun: cele mai bune contacte le faci aici, nu din Romania. E bine ca citesti pe site-urile de joburi, dar ele nu reflecta realiatea din teren. Mai degraba iti faci o idee despre piata muncii din ziare. Altfel stau lucrurile, insa, cand vorbim de inalta calificare: sunt si aici job-uri dar te razboiesti cu australienii, neo-zeelandezii si sudafricanii care sunt preferati inaintea romanilor (lesne de inteles).
    O sa inveti mai multe dupa ce vii aici. Apropo, de ce ai tu o idee fixa cu soferia pe camion? Taximetria iti raneste orgoliul?

8. Cristian21

Cristian21 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare. Observ si la tine aceasta dorinta de reorientare. Eu sunt absolvent de drept si tehnica dentara. Am inteles ca nici una din aceste doua specializari nu ma ajuta prea mult ca sa intru pe piata muncii in UK. Ca urmare, m-am apucat de scoala de soferi pentru a-mi adauga si alte categorii inafara de B in vederea cautarii unui loc de munca in strainatate. Am ales sa fac si C, CE, D. Am dedus, din cat am rascolit acest forum, ca eu, de exemplu, as putea sa imi fac self employed si sa ma inscriu si la niste cursuri (de ex. NVQ).
    1-Daca vreau sa fac self employed ca sofer, trebuie sa vin cu masina mea?
    2-Daca acele cursuri NVQ presupun si ore de practica (de ex. un curs de mecanica auto), eu voi lucra cele 40h (full time) jumate ca self employed si jumate in cadrul orelor practice?
    Multumesc.

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
  10. Cristian21

Cristian21 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru amabilitate. Faptul ca nu e musai sa fiu student si ca pot sa vin ca self employed pe baza permisului de conducere e o veste buna. As mai avea o nelemurire. Cam de ce suma as avea nevoie ca sa plec cat de cat linistit catre UK? Am inteles ca trebuie bani depusi in banca (neaparat HSBC). Scuze daca sunt off topic. Multumesc

11. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e musai HSBC. Nu am mai verificat ofertele bancilor in ultimii ani dar pe vremea cand am venit noi in UK (Octombrie 2007), HSBC era singura banca care deschidea un cont fara sa aduci dovada de adresa, numai cu NIC (cartea de identitate) si pasaportul.

Dar sa vezi ce nebunii au facut dupa deschiderea contului: cardul l-am primit la adresa din UK si plicul cu PIN-ul in Romania . A doua oara l-au trimis unde trebuie...

Oricum, cauta pe net la toate bancile si s-ar putea sa gasesti si altele la care sa poti deschide cont fara dovada de adresa. Dar si o dovada de adresa ai putea obtine usor, rugandu-l pe proprietarul casei unde locuiesti sa faca o scrisoare catre banca.

12. Cristian21

Cristian21 New Member

Trophy Points:
    0
    Am pe cineva cunoscut care a plecat anul trecut si care mi-a spus ca si-a deschis cont "passport" la hsbc si mia zis ca doar la acea banca poti deschide cont.

13. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Cristiane, uite aici ceva ce te-ar putea ajuta sa te inregistrezi aici ca sa lucrezi in domeniul tau-dental
    www.gdc-uk.org/

14. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Este inca valabila treaba cu HSBC-ul.Am cautat de curand la vreo 4 banci si singura care i-a deschis cont mamei mele a fost HSBC

15. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Marele dezavantaj la HSBC este ca la acest tip de cont au un comision de £8 / luna. Cand am deschis eu contul era £6...

Dar dupa un an poti migra catre un alt tip de cont (se numeste, simplu, Bank Account), fara niciun comision, dezavantajul in acest caz fiind ca ai un card de cash cu care nu poti face altceva decat sa retragi bani numai de la bancomatele HSBC.

Insa, dupa un mic consult cu cei de la banca, acestia au aplicat pentru un card de debit normal si acum avem si eu si sotia mea carduri cu care putem plati la orice comerciant din lume si retrage numerar de la orice bancomat din lume. Si nu platim niciun fel de comison lunar.

Important este sa ai o relatie cat mai apropiata cu banca, sa faci depuneri de numerar de cate ori ai ocazia, sa te consulti cu ei in orice problema financiara. Si ei vor fi mai mult decat dornici sa te pastreze ca si client.

De cand am venit in UK, HSBC a fost singura banca cu care am colaborat si intotdeauna am gasit sprijin in ei. Cand am cumparat casa am obtinut de la ei o cotatie la mortgage mai buna decat la orice alt broker de ipoteci.

16. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    anouka wrote:
    Cristiane, uite aici ceva ce te-ar putea ajuta sa te inregistrezi aici ca sa lucrezi in domeniul tau-dental
    www.gdc-uk.org/
    Anul trecut am facut eu niste sapaturi in domeniu, incercand sa ajut o familie de prieteni din Romania. Piata tehnicii dentare este acaparata de indieni si chinezi. Se pare ca acestia folosesc masiv munca la negru ca sa nu plateasca taxe, si au niste preturi extraordinar de mici la calitate excelenta a lucrarilor. E foarte greu sa intri in bransa, mai multi dentisti mi-au confirmat acest lucru, sau poate chiar asta e explicatia ca dentistii castiga bani frumosi in Londra.

17. Cristian21

Cristian21 New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc tuturor pentru ajutor. Am sa raman la ideea de-a lucra intr-un domeniu care are legatura cu soferia. Credeti ca doar cu permisul de conducere, avand categoriile A,B,C,CE,D, ma pot angaja ca self-employed sau imi recomandati sa ma apuc de un NVQ pentru mai multa siguranta (daca putem fi siguri de ceva).

18. MAZE

MAZE New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut pe toti ! Sunteti grozavi si va felicit ca ati reusit sa va descurcati cat de cat (sau chiar mai bine !) in UK.

Eu sunt inginer constructor si am o firma de proiectari in Romania. Cum era de asteptat, treaba parca chiar incepe sa mearga prooost si la mine! Ce sa fac? Datorii la banci? Am pe 10 ani ! Nu duc lipsa. (Nu are rost sa mai comentez subiectul datorii la banci).

Am si eu o rugaminte la voi. Stie cineva, un loc, un colegiu ceva unde se fac cursuri de AutoCad? Dar sa-mi dea si un certificat ceva ca am absolvit acolo - ca sa ma recunoasca si ei, sa fiu ceva mai luat in serios.

Si inca ceva, eu am si pictat ca amator multi ani de zile - am castigat si de o paine - si ma intreb, imi poate fi de folos la ceva? Spuneti si voi o idee, ceva, deschideti-mi si mie mintea ca sunt nestiutor dar totusi ... sunt de-al vostru.

19. summerland

summerland New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor, am incercat sa-mi iau informatiile 'singur' fara a cere ajutorul nimanui dar recunosc ca m-am pierdut printre pareri.
    Am urmatoarea nelamurire: daca vin in uk si ma fac self employed in constructii (detin un curs de dulgher sau nu e nevoie de nici o calif in domeniu?) pot face acolo un curs de macaragiu? sau nu are rost sa-l fac (cursul) pentru ca nu voi fi niciodata angajat pe un post care il vrea un localnic?
    Sau self employed ca sofer(trebuie sa fiu profesionist?) si sa lucrez in constructii? mentionez ca am nevoie si de yellow card pentu ca sotia mea sa poata beneficia de blue card.daca a inteles cineva din doleantele mele rog sa-mi dea un raspuns .seara buna tuturor

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    summerland wrote:
    Salutare tuturor, am incercat sa-mi iau informatiile 'singur' fara a cere ajutorul nimanui dar recunosc ca m-am pierdut printre pareri.
    Am urmatoarea nelamurire: daca vin in uk si ma fac self employed in constructii (detin un curs de dulgher sau nu e nevoie de nici o calif in domeniu?) pot face acolo un curs de macaragiu? sau nu are rost sa-l fac (cursul) pentru ca nu voi fi niciodata angajat pe un post care il vrea un localnic?
    Sau self employed ca sofer(trebuie sa fiu profesionist?) si sa lucrez in constructii? mentionez ca am nevoie si de yellow card pentu ca sotia mea sa poata beneficia de blue card.daca a inteles cineva din doleantele mele rog sa-mi dea un raspuns .seara buna tuturor
    Adica esti taximetrist si te-ai saturat, acum vrei pe santier. Halal promovare !

Share This Page