6.7 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Self Assessment tax returns necompletate

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by UKSeeker, Aug 23, 2015.

1. UKSeeker

UKSeeker New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor ,

Am nevoie de o lamurire in legatura cu urmatoarea problema:

Am locuit in UK in anii 2007 - 2008 , unde am lucrat self-employed (electrician) , dar din cate imi amintesc nu am completat sau sa dau spre completare catre un contabil , ce tine de tax returns niciodata. La sfarsitul anului 2008 , am parasit definitiv UK , dar nu am declarat nicaieri (gen. HMRC sau alte institutii ) ca intetionez sa nu ma mai intorc. Zilele acestea avand o discutie cu un prieten care a venit din UK , mi-am adus aminte de aceasta chestiune , si tipul mi-a zis ca sigur am primit amenda/amenzi pt chestia asta. Intrebarea este : m-au sters din registrul "self-employed" cei de la HMRC intre timp , sau e posibil sa figurez inca cu acest statut si sa tot curga amenzile sau mai stiu eu ce actiuni indreptate impotriva mea ??? Soarta a facut ca intre timp sa gasesc un job in IT in Londra si e destul de posibil sa revin pe plaiurile respective , si ma gandesc ca voi fi nevoit sa aplic de NINO , si ma gandesc daca ma afecteaza cele intamplate mai sus ...

Va multumesc pt timpul acordat ,

Andrei

2. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Salut ,

Din pacate cel mai probabil figurezi acum cu datorii la HMRC. Pentru ca nu ai completat self -assesmentul la timp dupa 3 luni parca , esti penalizat cu 100 de lire si apoi penalizari la penalizari . Pentru anii 2009 etc in care nu ai lucrat dar ai fost inregistrat, pentru ca nu ai completat self assesment sau nu le-ai spus ca nu mai esti self , esti penalizat . Pe langa astea nu stiu ce se intampla cu fiecare saptamana in care trebuia sa platesti NINO si nu ai platit. Cel mai bine sa suni la HMRC sa le transmiti ca din 2008 nu ai mai fost self ( s-ar putea sa cazi la pace si sa stearga tot ) iar pe 2007 - 2008 sa platesti penalizarile . Asta e parerea mea

Share This Page