6.8 C
London
Saturday, January 18, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Seasonal Agricultural Workers' Scheme

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by florys, Jan 31, 2008.

1. florys

florys New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor!

Cum as putea sa obtin Work Permit in agricultura-cules de fructe, la o ferma in GB daca nu sunt studenta?
    E cineva acolo care lucreaza prin sistemul asta? Cum se procedeaza ca sa obtii un loc?
    Merci mult.
    Florys

2. johnnyunu

johnnyunu Member

Trophy Points:
    6
  3. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cunosc cativa care au plecat cu Berbecaru asta inca de mai multe ori. Din cate stiu deja si-a epuizat contractele care le avea pt. primavara asta!!!

4. aronoele22

aronoele22 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!

Cine imi poate da si mie niste info despre :

Merrymac Farm
    Maurice Crouch (Growers) Ltd Three Holes
    Wisbech
    Cambs
    Ely.

Trebuie sa merg acolo in aprilie si poate este cineva care ne poate da info despre ferma. Multumim anticipat!

5. craig

craig New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Cine imi poate da niste informatii despre S&A GROUP? Am aplicat la un interviu,bla bla...toata nebunia dupa care am fost acceptat si trebuie sa plec undeva in aprilie.Am optat ca firma sa organizeze transportul din Romania pana in UK la sediul fermei.Pana aici totul ok.Mi se pare putin dubios ca ni s-a spus sa dam contravaloarea serviciilor oferite(costul biletului de avion,autocarul,asigurare de reaptriere s.a.m.d) inainte de pe card,prin intermediul site-ului lor ( www.sagroup.ro ) dar fara a avea nici un act...sau ceva siguranta ca ei se vor ocupa de asta sau e doar teapa. M-am interesat si firma exista in uk.... S & A Produce ltd. -angry- ngry- ... Ce sa fac?

6. johnnyunu

johnnyunu Member

Trophy Points:
    6
    compania s&a produce exista si este una dintre cele mai mari companii din uk.te rog sa ne dai mai multe detalii despre procesul de selectie,cati bani ai platit pentru transport samd,este biletul dus intors...

7. craig

craig New Member

Trophy Points:
    0
    Pai recrutarea s-a facut prin intermediul www.ejobs.ro.. . am aplicat...am fost chemat la interviu.Erai 3 domni, destul de tinerei, am dus 2 poze tip pasaport pe care le-au atasat unei fise...mi-au pus cateva intrebari,m-au pus sa mut niste jetoane sau ceva de genu de pe o tabla pe alta cu fundu`n sus :)) si cam atat. Mi s-a spus ca sunt acceptat si ca plecarea va fi intre 15 - 30 aprilie, si trebuie sa platesc in avans costurile serviciilor oferite si anume 230 euro in care intra biletul de avion pana la londra(149,68) asigurarea de repatriere...autocarul din londra pana la ferma la Brook Farm,Marden,Hereford HR1 3ET.. serviciu pastoral... . Ni s-a spus ca trebuie sa platim de pe card, prin intermediul site-ului www.sagroup.co.uk , exista si posibilitatea platii prin banca, dar ca existau alte costuri la aceasta optiune de vreo 30E...comisioane ale bancii sau ceva de genu... ciudat este ca nu ni s-a dat nimic...nici un act..nici un contract de munca..nu am semnat nimic... eu dau banii astia...si de unde stiu ca nu e teapa?! Multumesc

8. johnnyunu

johnnyunu Member

Trophy Points:
    6
    salut Craig!nu prea suna bine ceea ce ne spui...ca sa lucrezi in uk iti trebuie contract de munca pe sase luni eliberat de Home Ofiffice.e putin cam ciudat ca ai platit niste bani nu ai semnat nimic si nu ai nimic la mana.din ceea ce stiu eu S&A Produce nu mai foloseste serviciile unor intermediari ca domnul Barbacaru(hops) ci recrutreaza direct studentii.m-am uitat pe site-ul oficial al companiei si am descoperit ca au pe cineva care recruteaza din Romania http://www.sagroup.co.uk/contactus.asp.nu strica sa le dai un telefon acestor persoane si sa te interesezi la dansii ce ai de facut.success si actioneaza acum sa nu ai vreo surpriza!

9. craig

craig New Member

Trophy Points:
    0
    Pai merci mult... nu ai inteles... inca nu am platit. :) Nu`s asa bolovan.. doar ca asta mi s-a parut si mie in neregula.Ca nu mi s-a oferit nici un contract pe care sa-l semnez.Banii trebuie sa-i trimit de pe cardul meu in Anglia..prin intermediul site-ului www.sagroup.co.uk , ma baga pe un site securizat... `https` , si imi cere datele de pe card...daca sunt de acord sa transfer suma catre sagroup... pai domnul care a tinut interviul este Victor Dumitrascu.Cel care este pe site... Nu exista nici o autoritate in Ro care sa se ocupe de emigrari de genu unde sa ma pot interesa?! Am vazut ca S&A sunt printre cei 9 operatori SAWS, autorizati de status englez http://www.bia.homeoffice.gov.uk/siteco ... .pdf .... ...nu stiu ce sa zic....

10. johnnyunu

johnnyunu Member

Trophy Points:
    6
    pentru a lucra la ferma in uk trebuie sa ai contract de munca eliberat de Home Office.sfatul meu este sa nu platesti nici un ban pana nu ai contractul in mana.dupa aceea este ok.eu am lucrat in 2003 la S&A este una dintre cele mai mari ferme din Uk in sezon angajeaza 1000+.

11. mihaela30d

mihaela30d New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Craig . Fratele meu a fost recrutat ca si tine la Slobozia , pentru munca in agricultura in Anglia la "SA group".Nu stie ce sa faca . Eu am trimis un mesaj la Garda Financiara Slobozia, am semnalata aceasta situatie anormala si astept raspunsul lor. Daca afli altceva id- ul meu este :mihaela30d.Cel care v-a recrutat adica d-l Victor Dumitrascu mi-a zis ca permisele de munca vi le da in Anglia.Tine-ma si pe mine la curent daca afli altceva.

12. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    Biletul de avion 149,68 ?

Cam mult ...cu easyjet.com poti zbura Gatwick-Bucuresti ...in jur de 50 lire..mai ales daca cumperi biletul cu o luna,doua inainte...

13. craig

craig New Member

Trophy Points:
    0
    Nu mai stie nimeni nimic despre subiectul asta?!

14. craig

craig New Member

Trophy Points:
    0
    Mihaela?ai primit vre`un raspuns?! -nosejob- osejob-

15. craig

craig New Member

Trophy Points:
    0
    Salut.Pentru toti cei interesati de S&A PRODUCE LTD. I-am contactat pe cei din Anglia care se ocupa cu SAWS. De la ei am primit urmatorul raspuns...

``Thank you for your email enquiry.
    You will not be given a contract or work card until you arrive at S & A Produce, you should be able to travel to the UK on your ID card.
    If you are happy that the costs are correct it is up to you to decide whether or not you want to enter into the arrangement.
    You can contact S&A at www.sagroup.co.uk or telephone +44 1432 880235.

Regards
    SAWS team.``

16. craig

craig New Member

Trophy Points:
    0
    Romania o tara de incompetenti -arghhh- rghhh- Pe site-ul ministerului muncii,familiei si egalitatii de sanse ( auzi nume de minister ) apar niste informatii despre SSLA( schema sezoniera de lucru in agricultura) si anume SAWS. Si sun la relatii cu publicul..poate poate oi afla si ceva din ce ma intereseaza...si-mi raspunde o doamna...salut frumos, ma prezint....cer sa vorbesc cu cineva care-mi poate oferi niste informatii despre SSLA...dupa care astept... o liniste infernala la capatul firului... intreb: ma auziti? ` da te-aud...normal ca te aud, hai zi ca ma ti acilea` , intreb din nou...la care aceeasi doamna imi spune: ce schema domle?noi n-avem nici o schema aci...ia stai...suna la..suna la agentia pentru ocuparea fortelor de munca` ... ok..zic: bine , multumesc...o zi buna...si`mi inchide telefonu`n nas...fara sa aud macar un `pa ba prostule`...sincer la asta ma asteptam -oops- ops- , in fine...la AOFM...sunasem cu vreo saptamana inainte unde primisem undeva acelasi raspuns...ca n-au idee de asa ceva... e bine. Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul.... -killpc- illpc-

17. sosiute

sosiute New Member

Trophy Points:
    0
    cine stie ceva despre chelston house farm??(k.s.coles farm)din wellington please astept raspuns

18. aronoele22

aronoele22 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Florys! Eu chiar pot sa te ajut in legatura cu problema ta.eu nu mai sunt studenta si plec in aprilie la o ferma din uk pe 6 luni. Este vb despre o ferma de salata. din cate stiu eu mai aveau nevoie la firma de 3 fete. daca esti interesata te poti inscrie. totul ar ajunge pe la 10 mil.( ma refer la plecare). plecarea este pe 28 aprilie. sa-ti zic acu de firma din romania.este vb despre albatross travel din buc si au sediul in crangasi.ei colaboreaza cu marea firma de recrutare din uk:CONCORDIA.daca te mai pot ajuta cu ceva, nu ezita sa ma contactezi pe adresa de mail:aronoele22@yahoo.com
    Iti pot garanta ca sunt o firma serioasa pentru ca, pentru mine este a treia oara cand plec cu ei. acu depinde de norocul pe care il ai tu in uk...la ce ferma nimeresti...iti urez multa bafta si sper ca am putut sa-ti fiu de folos. -takecare- akecare-

19. aronoele22

aronoele22 New Member

Trophy Points:
    0
    Scuze florys. adresa mea de mail este:aronoele22@yahoo.ca

20. nicuata

nicuata New Member

Trophy Points:
    0
    -hello-

ptr. Craig -> incearca sa pleci si tu cu alta firma.{albatros de ex.}. k din cate ai scris.. nu prea exista nici un fel de garantie ptr. banii care ii dai.
    Eu urmeaza sa plec in UK zilele urmatoare, si tot asa am apelat la o firma din iASI, am dat jumatate de bani la inscriere si procesare documente si cealalta jumatate de bani cand mi-a sosit permisul de munca(10.5 mil total).

-Cunoaste cineva Zona Hereford, Ross-on-wye... acolo trebuie sa ajung :) -cubarca- ubarca-

??
    *Este obligatoriu sa am InsuranceNumber..daca am work permit in agricultura??
    *Dupa expirarea celor 6 luni ale permisului de munca ce pot face?? se poate schimba intr-un alt fel de work-permit... sau ce trebuie sa fac..????

Share This Page