24.5 C
London
Wednesday, June 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Se pot echivala cumva anii de vechime din Romania?

Discussion in 'ARHIVA' started by mlambert, Feb 8, 2007.

1. mlambert

mlambert New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt casatorita de 1 an cu un cetatean englez si acumasteptam si un copil -party- arty- , am lucrat aici doar 6 luni, deci nu indeajuns sa am dreptul la orice fel de beneficiu pt nasterea copilului, am incercat la JobCentre, fara rezultat pozitiv. Cum am avut in Romania aproape 20 ani vechime ma intrebam cine ar trebui sa-mi acorde ajutor pt cresterea copilului, statul roman sau autoritatile engleze? Chiar sunt a nimanui in tara asta? Este ca si cum as fi apatrid....dar cu domiciliul in Romania si familia in Anglia...totul e atat de aiurea...
    Ma poate ajuta cineva cu cateva informatii? Sa scriu ambasadei noastre din Londra?????

2. vascoron26

vascoron26 New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Se pot echivala cumva anii de vechime din Romania?

Daca tatal e cetatean englez, atunci poti avea drepturi de la stat.
    Nu stiu sigur sa iti dau site-ul acum,dar tasteaza in google child benefit si gasesti toate informatiile de care ai nevoie,plus, cum te poti incadra pt maternity allowance si cum te poate statul sprijini financiar inainte si dupa nastere.
    De indata ce am site-ul,revin cu informatii.

3. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
  4. mlambert

mlambert New Member

Trophy Points:
    0

Va multumesc, dar deja am verificat aceste site-uri....nu sunt satisfacatoare...nu-mi dau nici un drept sau beneficiu pt copil, dar se pune problema acum daca acesti ani de vechime din Romania vor putea fi echivalati pt alte beneficii ca, de exemplu, pensie sau ca dovada a unor ani de experienta intr-un anumit domeniu?
    Multumesc!

5. c0rnel

c0rnel New Member

Trophy Points:
    0

beneficii pentru copil acopera un spectru destul de larg -- parerea mea este ca tu te incadrezi la orice fel de beneficiu. daca zici ca ai lucrat in ultimele 6 luni (si mai ai mai mult de 15 saptamani pena sa nasti) Statutory Maternity Pay.Daca tatal copilului este englez (copilul va avea cetatenie britanica prin nastere) si atunci va benneficia de Child Trust Fund payments.
    Child benefit -- si daca nu ar fi tatal englez -- tot ar avea parte de child benefit si child tax credit (sau working tax credit)-- pt ca romania este in UE si tu ai drept legal de rezidenta aici
    http://www.hmrc.gov.uk/taxcredits/residence-rules.htm

Nu stiu la ce fel de alte beneficii te poti referi.
    Am vazut ca iti faci probleme de recunoasterea anilor de experienta -- si aceasta recunoastere este subiectiva -- daca te referi la ceva de genul bunus la urmatorul job pt ca ai avut experienta la precedentul job -- asta nu se aplica nici daca te muti de la un job din uk la alt job din uk.

Daca te referi la beneficii de genul pensie -- asta tine de casa de pensii din romania sa iti spuna cat ai cotizat si ce se va intampla cu banii pe care deja i-ai cotizat -- eu nu vad mari sanse sa iei ceva in urma acelor bani(oricum nu ai avut de ales -- ai cotizat ca asa este legea si cu asta basta).

Share This Page