14.3 C
London
Friday, September 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Se poate si Self Employed si Student in acelasi timp?

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by pituca, Feb 20, 2012.

1. pituca

pituca New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,
    Am tot cautat pe forum si nu am gasit o opinie clara referitoare la posibilitatea de a fi si SE si Student in acelasi timp. Daca se poate cum e mai indicat: Sa aplici intai pentru SE si apoi pentru Yellow Card de student sau invers?
    Astept opiniile voastre.

2. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Uite aici una din discutii:
    http://www.romani-online.co.uk/forum/se ... oyed#p5283

Ideea este ca este absolut legal sa fii student si self-employed (ca roman).

Din punct de vedere al usurintei de a obtine actele de munca ar fi bine sa aplici intai ca student ptr YC, apoi te duci la Job Centre aplici de NIN, care e unic si pe care poti desfasura self-employed.

Bafta.

3. Anonymous

Anonymous Guest

Pituca, treaba e relativ simpla. Depinde de tine cat de "student" vrei sa fii sau cat de SE .
    Teoretic (si practic) daca esti un SE ai tot dreptul de a studia ce vrei tu si unde vrei tu pentru ati imbunatati cunostintele. A avea YC ca si self employed nu e obligatoriu si nu prea te ajuta cu nimic.
    Poti sa-ti obtii NIN relativ repede ca si SE , dar , repet, daca esti (sau macar stii sa le arati ca esti) SE adevarat.
    Daca nu poti sa le demonstrezi statusul tau de SE atunci varianta cu studentul e OK. Nu uita ca , daca nu lucrezi in domeniul in care studiezi , vei avea drept de munca de doar 20 de ore pe saptamana . Peste cele 20 de ore poti lucra ca si SE.
    La fel , ca si student , nu poti incepe munca decat dupa ce primesti YC.

4. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Salut,

Subscriu si eu pentru ceea ce zice John.
    Se poate,si e o cale cinstita sa lucrezi mai mult de 20 ore pe care ti-le 'acorda' Yellow Card-ul.
    Alt avantaj ar fi faptul ca, la inceput fiind,daca mergi pe amandoua variante in acelasi timp,in caz in care te blochezi cu una ,o ai pe a doua.

5. pituca

pituca New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspunsuri!
    Ideea este in felul urmator: Sotia mea o sa se inscrie la un curs ESOL part-time, o sa aplice pentru YC si eu pentru Blue Card ca si dependent.
    Probabil va dura cel putin o luna pana rezolvam cu cardurile (am facut ceva demersuri inainte de a ajunge in UK : colegiu, programare la Croydon, etc.). Ma intereseaza daca gasim ceva de munca inainte de data cand suntem programati la Croydon, putem sa sunam sa ne declaram SE si sa incepem munca?(am inteles ca pentru inceput ca si SE trebuie sa suni la HMRC sa te ia in evidenta si, apoi trebuie sa te prezinti la ei in maxim 3 luni) Daca se face unul din noi SE intre timp ar putea afecta cu ceva decizia celor de la Croydon? Sper ca am fost destul de explicit :)

6. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Salut,

Poti incepe munca fara probleme,in calitate de SE,desigur,si din prima zi,daca gasesti
    La Croydon aplici ca si student,si nu sufla o vorba despre SE,nu ca nu ar fi legal,dar este ceva separat fata de motivul vizitei tale la Home Office(yc in calitate de student).
    AI inteles bine cum sta treaba cu SE,in mare parte.Trebuie sa suni pt a te lua in evidenta si sa te si inregistrezi in maxim 3 luni de cand ai inceput munca,mai exact.Indicat sa suni ,e sa o faci in maxim 1.5-2 luni,ca sa ai timp sa-ti iasa actele,si aici ma refer la UTR-(un fel de cod fiscal),cu care te inregistrezi,de preferat on line.
    Mai multe detalii,despre pasi,gasesti aici pe forum daca dai un search pe tema.
    Spor la citit

7. pituca

pituca New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru promptitudine!
    Nu am inteles exact cand ai zis sa sun in maxim 1,5-2luni. Te-ai referit la faptul ca ar trebui sa sun pentru UTR dupa o luna jumatate ca sa fiu sigur ca se emite inainte sa treaca cele 3 luni?

8. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Salut dinnou,

Intai scuza-ma,ca te-am derutat putin,pt ca am omis un pas important,Deci reiau ideea.
    Dupa o luna jumatate,maxim 2,din ziua cand ai inceput activitatea,ar trebui sa suni sa te inregistrezi ca si SE,apoi iti faci programare pt NiN,si apoi ceri UTR.
    Si,DA ai inteles bine,ideea e sa te incadrezi in cele 3 luni cu toate cele.

9. pituca

pituca New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult ANDREIVALY!!!

10. kikilici

kikilici New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

sunt self-employed cleaning dar am lucrat (la negru) bebysitter si maid la hotel. de 2 ani sunt in Romania si m-am inscris la postliceal sanitar (anul 2 din 3). Intentionez ca in vacanta de vara sa lucrez ca si carer in UK sa imi pot plati scoala aici ca nu o mai scot la capat.. As vrea sa o fac legal si in siguranta (firmele recrutoare din Romania iti cer si pe mama si pe tata, nu fac eu cat imi cer ei si vor si cel putin 1 an contract).
    Imi poate cineva recomanda ce pasi ar trebui sa urmez?
    Va multumesc anticipat!
    Anca

11. kikilici

kikilici New Member

Trophy Points:
    0
    p.s.
    - precizez ca am card nino.
    - pana nu lucrez nu o sa imi pot permite sa inchiriez o camera

12. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Slabe sperante...
    Doar daca gasesti o agentie de plasament temporar, care sa accepte SE. Problema sunt banii, fiindca nu poti sa dormi in gara pana primesti primul salar, iar din munca de carer nu se fac bani "de pus la ciorap".

13. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Ceea ce ai tu nevoie, imi pare mie ca se poate incadra la munca sezoniera.

Nu cunosc exact situatia, este doar o sugestie sa te interesezi pe latura asta (nici nu cred ca are vre'o imporatanta ca esti sau self-employed. Uite, la o sumara cautare am gasit cateva informatii (in lb romana) aici http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... manian.pdf

14. kikilici

kikilici New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc pentru raspunsuri!
    eu ma gandeam sa gasesc ceva - live in carer.. daca stiti ceva site-uri serioase de recrutori in domeniu (nu romani), v-as fi recunoscatoare.
    Multumesc mult

15. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    buna, am si eu unele nelamuriri- help please :)
    Am YC de cateva luni si lucrez PT dar mi-am gasit si un job ca Self Employed. Din cate am citit am dreptul sa lucrez in regim de SE si in acelasi timp PT cu contract pe baza YC-ului. Contractorul - pt SE mi-a cerut acte prin care sa ii dovedesc ca am dreptul sa muncesc in regim SE in UK. Ce acte sa ii duc? Nu as vrea sa ii arat YC pt ca s-ar putea sa incurc treaba fara motiv si plus ca nu are legatura cu SE.
    Apoi, o data ce incep munca, trebuie sa ma inregistrez undeva ca SE? Nu imi va afecta statutul de student sau dreptul de a aplica pt BC dupa un an?
    multumesc anticipat

16. Super trooper

Super trooper New Member

Trophy Points:
    0
    Odata ce te hotarasti sa fii self employed trebuie sa contactezi HRMC si sa te inregistrezi ca atare. Vei primi un numar de identificare pe numele lui Unique Tax Reference number sau pe scurt UTR.
    Dreptul de a munci ca SE ti-l da pasaportul pe care scrie mandru Romania. Poti eventual sa printezi de pe pagina UKBA sectiunea in care spune ca nu ai nevoie de nicio aprobare ca sa fii SE.
    Statutul de student si cel de SE nu se leaga. Poti fi si una si alta.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... a-romania/

https://online.hmrc.gov.uk/shortforms/f ... 1&sub-dept

17. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    merci frumos :) numai bine!

18. lucinico

lucinico New Member

Trophy Points:
    0
    ca sa fiu eu sigura am sunat la Home Office si mi-au confirmat ca este in regula sa muncesc Self Employed chiar daca sunt studenta si am YC - deci pot rasufla usurata :)

Share This Page