12.7 C
London
Tuesday, May 24, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

se poate inchiria in londra un apartament/ o sapt

Discussion in 'LONDON' started by aryanna, Jan 23, 2010.

1. aryanna

aryanna New Member

Trophy Points:
    0
    buna, ne-am hotarat sa mergem de paste in londra in vizita, asta pana vom reusi sa plecam de tot, insa as vrea sa inchiriem un apartament pe o sapt si numai pe o sapt. Stiti daca exista sistemul asta de apartamente in sistem hotelier?

ma gandesc ca ies mai bine decat daca as merge la un hotel si poate chiar la hostel... sincer bani de hotel nu am ... am avea de hostel la cele cu muuuulti in camera 12-24 dar e cam ciudat.

suntem 3 sau 5 (2 dintre noi s-ar putea sa stea pe la prieteni) insa ceilalti 3 ma gandeam sa stam intr-un apartament cu 2 camere sau cu un dormitor si un living cu pat extensibil...

ma poate ajuta cineva cu informatii?
    am cautat pe gumtree insa acolo nu prea e bun sistemul de filtrere sau nu ma pricep eu, ca-mi da apartam de prin toata anglia si in plus nu sunt sigur ca nu arata chiria pe sapt dar pe termen lung

multumesc

2. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu eu, “hostel” este un adapost temporar pentru oamenii strazii, puscariasi, pentru cei care au probleme cu droguri, bautura…, pentru copiii abuzati in familie, pentru femei batute, fugite/alungate de-acasa, pentru oameni batrani nebuni, senili etc. Hostelurile sunt si ele de mai multe tipuri, mai exact pe categorii, pe varste si tot felul de criterii…Acolo la fiecare grup de personae 3-4-5 ai cate un asistent social, un psiholog etc. meniti sa-i ajute pe cei de-acolo sa “se integreze” printr-un program de reabilitare sociala si profesionala...
    Intrarea in astfel de asezaminte se face doar prin consiliu, circumscriptii de politie, asociatii caritabile etc. Chiria este intr-adevar SIMBOLICA osciland (de la caz la caz intre 2-3 lire/sapt pana la 15-20 lire/sapt).

Cea mai avantajoasa varianta ar fi B&B (Bed and Breakfast) 25-35 lire/zi, care in perioada Pastelui poate ajunge chiar la mai mult de 50 de lire/zi, daca nu rezervati din timp!! Oricum ajungeti mult mai ieftin decat sa dati banii la intermediari (din cate retin) voi ati spus ca “n-ati mai vrea sa platiti la altii 1000 de lire sa va faciliteze plecarea in UK”

Poate niste romani de bine de prin Londra sa cunoasca locuri care ofera B&B sa vina cu informatii mai exacte, mai concrete…

De apartamente / case nu cred ca v-ati putea atinge fara garantie + contract pe un termen mai lung de o saptamana…

Mult noroc!

3. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    ellaws a scris:
    Ei nici chiar asa... Sunt niste hoteluri la care ai posibilitatea sa stai fie singur in camera la preturi similare cu ale altor hoteluri cu acelasi nr de stele, fie imparti camera cu altii si astfel se reduce si pretul.
    De ex. la un hostel de 4stele cu patru paturi in camera te poate costa intre 15 si 25 de lire pe noapte de persoana.

aryanna, arunca o privire pe-aici pt hostel http://www.yha.org.uk/find-accommodation/london/ . Alegeti intre cele de 4 stele, sub 4 e destul de riscant. Pe gumtree pt Londra, short term incearca link-ul asta: http://www.gumtree.com/london/london-sh ... 211_1.html

4. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    http://www.localmole.co.uk/Business/4569158

http://www.localmole.co.uk/Business/3877797

http://www.localmole.co.uk/Business/4469511

Dupa cum am spus mai sus SUNT MAI MULTE TIPURI de hosteluri, iar o parte din ele si-au schimbat destinatia initiala…

Acum 5 ani, am aflat de la unele “recruitment agency” ca ceva munca de voluntariat n-ar strica sa fac…si ca ar da FOARTE BINE IN CV-ul meu!... si mi-au recomandat un HOSTEL de la SALVATION ARMY ce va de genul cum arata in lincurile de mai sus. Sotul meu nici nu a vrut sa auda si mi-a explicat care-i traditia si reputatia acestor hosteluri, da io capoasa am cautat pe net unul de oameni mai invarsta…si m-am dus.

Mai tin legatura c-o “care worker” de la acel hostel care mi-a spus acum cateva minute la tel. ca din cauza recesiunii, peste 50 % din hostelui si-au mai schimbat destinatia…ca si majoritatea asociatiilor caritabile care NU MAI PRIMESC FONDURI DE LA GUVERN si s-au transformat in “hoteluri” in ultimii doi ani…

Si citesc si eu acum net…(mi-a cam cazut fata!)

Dar ma rog…mai sunt inca in functiune aproape jumatate din ele, dar intrebati orice englez…ce parere are despre hostel si care a fost DESTINATIA INITIALA A HOSTELURILOR…

Cand voi avea timp o sa caut o lista, un directory cu hosteluri unde zicea clar ce categorii de pers locuiau acolo…cate locuri aveau…care era “profilul” si la ce ajutor se puteau astepta aplicantul de la acel hostel… “te incurajau care mai de care sa aplici la ei…” cu cati aveau mai multi “clienti” cu atat obtineau mai multe fonduri…

5. aryanna

aryanna New Member

Trophy Points:
    0
    mai ma speriati si in acelasi timp imi dau seama ca unii stiti numai parte din informatie,

anul trecut dupa ce am lucrat in anglia, am cumparat o masina si am facut un road trip, iar vreo 6 zile le-am petrecut in londra, unde am stat la un hostel super tare, in russell square, foarte aproape de british museum, se numea smart hostel russel suare sau ceva de genul.... am platit numai 10 lire pe noapte si nu a fost chiar asa rau...

l-am gasit pe hostelbooker si avea si reviews deci nu cred ca era din ala de care ziceti...

doar ca am stat cu vreo alti 10 in camera insa super de treaba oamenii, toti tineri si cu rucsacul in spate, chiar am stat de vorba cu niste australieni foarte ok... de aia zic ca ma bagati in sperieti (eu stiam altceva despre hosteluri)

plus stiu ca la noi in orasele mari se inchiriaza apartamente in regim hotelier, pt oameni de afaceri si pt turisti (la noi nu prea sunt turisti...)

eu am gasit ceva insa nu stiu daca sa am incredere, voi ce ziceti, cer un avans cam mare £288, depozit plus 35% din cei 250 cat ar fi chiria pe o sapt in ap.

http://www.kensington-holidayrentals.co ... 4538145226

cum aflu daca e teapa sau nu?

6. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    NU, chiar nu intentionez sa "mai te sperii":)

Am inteles ca ati avut ocazia sa "locuiti" intr-unul din hostelurile care si-au schimbat destinatia initiala...insa bine renovat..."la lumanare pare sluta floare". Asta da, business : si-au facut "hotel" pe banii guvernului, "plini de intentii caritabile" si acum..."back to business"...De luat aminte! Ca io tot business fac si cu un plan de afaceri bine pus la punct (care tot ei ma invata cum sa-l fac) o sa apelez la un grant "micut" de la guvern... Ca-mi zboara ideile "caritabile" prin cap ca mustele-n RO sau ca avioanele in UK!

Deci Aryanna,

Nici depozitul de la casa in UK nu se da inapoi cu una, cu doua...inventeaza ei ceva "damage" la lucrurile din casa, care orcum NU SUNT NOI... Si daca nu, procedura de restituire a depozitului poate dura uneori si peste o luna de zile!

Daca vreti ceva ieftin si decent, va recomand B&B, care de obicei e ca o casa normala cu 4-5-6 camere unde de obicei, locuieste si proprietarul, care va prepara si "micul-dejun" care NU E MIC DELOC!!...

E adevarat ca nu stiam ultimile informatii sau stiam doar parte din ele, dar oricum stiu mai multe ca voi (si-am avut buna-vointa sa vi le impartasesc!)

Va veti simti foarte bine si in siguranta!

PS: Am inteles ca sunteti profesori? Oare cum ai putut sa "sleepi" cu 10 in camera???

7. aryanna

aryanna New Member

Trophy Points:
    0
    poate sunt eu putin paranoica, dar simt un usor sarcasm in mesajul tau, totusi eu il iau ca atare si iti raspund frumos.
    1. "mai te sperii"-meu nu a fost pus in sensul de "ma mai speriati (mai tare) ci in sensul de mai=bai
    daca era cu apropo ca as fi pus ordinea gresita (oricum e posibil sa fie paranoia mea doar)
    2. ce-mi pasa mie ce au facut ei si cum au fost inainte, am stat bine acolo (altii fac mult mai rele lucruri si oricum ce nu stii nu doare)
    3. multumesc ca ai avut bunavointa sa impartasesti informatia cu noi si mai ales cu mine
    4. pai si ce daca suntem profesori ai am dormit cu 10 in camera (poate nici 10 nu erau ca se tot schimbau) insa tocmai faptul ca suntem profesori= vai de.... nostru, nu ne-a permis/ne permite sa stam la hotel
    sincer prefer sa caut un loc ieftin dar sigur de dormit si de banii economisiti sa-mi cumpar ceva

8. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Aryanna, hostelul nu este un loc tocmai SIGUR, dupa cum ti-a spus si Silverfern, daca nu alegi unul de 4 stele...SA NU TE RISTI la altele...

Iar eu iti spun de ce : Ca in acele hosteluri SI INAINTE (ca si acum) SE LOCUIESTE PE BANII DIN BENEFICII care le da guvernul cetatenilor britanici, care nu-s chiar toti de origine britanica... Si s-ar putea sa mai fie in ele "vechii bastinasi" daca tot e pe gratis (pentru ei)!

Daca ti-a placut unde-ai locuit inainte si acolo te-ai simtit in siguranta...du-te acolo, sper sa mai tii minte adresa, aveai ca reper British Museum!

Eu sincer am vrut sa ajut...

PS:Am uitat sa-ti spun ca la B&B micul-dejun este inclus in pretul de cazare!

9. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Doamne, ce-au scazut preturile la B&B in Londra !! (probabil din cauza hostelurilor:) 10-15-20 lire (cu mancare cu tot!) CHIAR DE PASTE incredibil de ieftin!! Ti se cere DOAR O PARTE DIN BANI, PLATESTI RESTUL CAND VII!...

Cat 'or fi de saraci romanii nostrii DE PASTE… II COSTA MAI PUTIN LA LONDRA DECAT IN RO !!

http://www.travelstay.com

Nu va cere nimeni garantie pe care RISCATI SA O PIERDETI!

10. crescent

crescent New Member

Trophy Points:
    0
    Ellaws, permite-mi sa-ti spun ca daca o sa cauti sinonimul la hostel gasesti asa: inn, guest house, small hotel, boarding house. Hostelurile sunt in general in toata lumea si sunt destinate cu precadere backpackerilor, adica tinerilor, sau mai putin tineri care calatoresc in buget redus.
    Nu inteleg insa care ar fi problema sa dormi cu 10 oameni in camera ?
    Cred ca este o chestie de cultura, tocamai faptul ca venim dintr-o tara saraca ne face sa cautam luxul peste tot unde mergem...

Aryanna, incearca site-urile astea

http://www.shortstay-apartment.com/
    http://www.shortstay-london.com/

Aveam un prieten care lucreaza in statia Victoria si tocami cu asta se ocupa, cu inchiriere pe termen scurt in buget redus. O sa te anunt imediat ce dau de el.

11. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu intentionam sa fac reclama la nimeni... prieteni, rude etc

Am explicat (si-am dat si exemple) la ce era hostelul aici...acum cativa ani...(la unul din ele am lucrat voluntar!)

Am inteles ce-a devenit acum...np !...am cautat si io pe net...am "cetit"...

Iar la aia cu 10 in camera... eu n-as dormi nici cu 3 (persoane necunoscute) !...

Si-apoi mi-e teama si de gripa asta noua... si de altele... mai vechi...

E doar o chestiune de...principii... Eu le-am ascultat pe-ale altora...le-am exprimat pe-ale mele...

Fiecare face cum stie si cum simte el, in final.

12. aryanna

aryanna New Member

Trophy Points:
    0
    da, stiu unde am stat , am cautat si acum sa stam tot acolo, insa as vrea sa incerc toate variantele sa fiu eu cu inima impacata.

de aia ma mirasem si eu cand au zis ceilalti de hostels ca ar fi asa nesigure si pline de oameni ai strazii, stiam de ele ca ar fi oriunde iar hostelul la care vrem noi sa mergem are vreo 1200 reviews, si rate 71%. De aia am avut incredere prima oara. doar ca prima data eram mai putin informati si acum am timp sa caut tot ce se poate.

13. aryanna

aryanna New Member

Trophy Points:
    0
    <strong>ellaws a scris:</strong>

iti zic eu cat or fi de saraci, noi luam cam 180 de lire salar/luna,chiar si mai putin ca ne-au taiat 15% in ultimele luni de la criza...cam atat de saraci sunt romanii. cu banii astia in mod normal nici bani de bilet de avion sa vin acolo nu as avea intr-o luna

14. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Aryanna,

Eu mai intru uneori pe forum, in ideea sa ajut omu’ cu un sfat…cu ce pot…cu ce stiu, nicidecum nu urmaresc sa intru in polemici… Atunci cand nu reusesc sa ma fac inteleasa / ascultata … sau mai mult… SUNT INTERPRETATA GRESIT… (imi pare sincer rau!) si ma retrag ! Sunt situatii in care ti se intampla si tie si oricui, atunci cand cineva nu se poate ridica la nivelul tau (ca na, esti profesor, nu toata lumea a terminat o facultate), ai si tu standardele tale…(si inteleg!) Nu poti intotdeauna sa te cobori la nivelul oricui… Atunci, tu personal, cum procedezi?... Eu una, ma retrag, pur si simplu!

Iti inteleg situatia, pe cuvant de onoare! Stiu ce se intampla in Ro si MA DOARE!... Daca ar fi dupa mine i-as aduce pe cati mai multi aici, sa fim cati mai multi, MAI DESTEPTI, MAI UNITI!...caci acolo unde exista dezbinare “dusmanul” nu ezita sa loveasca, asa cum suntem noi romanii aici…LOVITI DIN TOATE PARTILE !...

Desi sunt casatorita cu un englez (care iubeste ROMANIA, ROMANII, tot ce e ROMANESTE, ROMANESC) nici la noi nu e totul pe roze… ma refer ca “nu stam cu fundul pe sacul de bani” NICI VORBA!!... Sunt si la noi situatii cand tre` sa ne sacrificam, ca sa facem ceva in casa… ca tot omu`! Dar atunci cand nu ne permitem prea multe, preferam sa ramanem acasa...in familie…in intimitate…sau in loc sa plecam 7 zile…plecam numai 3 sau 4…(in functie de posibilitati…) Nici noi nu ne “spargem in figuri” (scuza-mi te rog expresia!) dar in alea 3 zile preferam sa fim DOAR NOI…poate avem si noi chef de ceva… care-i atunci scopul unui concediu, nu? Sa te simti bine, sa te relaxezi… Eu n-as suporta atatea “parfumuri” diferite in jur, chiar daca sunt eliberate involuntar…sau “noaptea prin somn”… atatea DIFERITE tipuri de sforaituri… poate unii sa aiba boli contagioase…(cum vezi peste tot reclame la TV) si multe alte riscuri… Ala pentru mine s-ar numi COSMAR nicidecum CONCEDIU!! Noi am prefera sa stam acasa, in familie…

Am inteles…punctual tau de verede…intelege-l si tu pe al meu…(daca vrei, nu-i bai!…) NU TOTI OAMENII SUNT LA FEL!...Macar cu asta putem fi de acord?
    Sunt convinsa ca da !

Iti urez sincer, concediu placut si PASTE FERICIT !...

15. aryanna

aryanna New Member

Trophy Points:
    0
    faptul ca suntem profesori nu cred ca ma face nici mai buna, nici mai indreptatita fata de altii din jurul meu (sper ca nu am dat impresia asta), insa ce am zis mai sus sunt lucruri adevarate.

eu stiu ca nu vrei raul nimanui si da, e posibil uneori sa fi inteles eu gresit.

in plus stiu ca acolo nu stau cainii cu colaci in coada ca doar am fost in anglia timp de 8 luni de zile si am lucrat. cine auzea in ce domeniu am lucrat noi se mira, insa sincer eu una nu regret deloc-a fost o experienta de viata super interesanta.

acum insa, daca e sa mai plecam, nu as mai repeta probabil pentru ca stiu ce variante mai am, atunci nu stiam. in plus atunci mi-a fost si putin frica sa incerc sa fiu profesor acolo gandidu-ma ca au deficit de personal in scolile cu reputatie proasta.

16. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Draga Aryanna,

Mie, in locul vostru nu mi-ar pasa de reputatia scolii…Ci doar de situatia mea, atat timp cat in loc de 180 de lire/luna am trecut peste noapte la 1.800 lire/luna fiecare (si tu si sotul) zic bogda-proste! Tu singurica ai zis ca ti-e frica “cu metoda pedagogica comunista” nici voi n-ati face fata la o scoala c-o reputatie mai buna…Voi sa va vedeti interesul si sa va vedeti in sistem!… Tare ma tem sa nu va ia si pe voi cu “NO UK EXPERIENCE” ca atunci alta solutie afara de PGCE nu vad!...Care nu-i nici asta o varianta rea ! Tot scapati de RO si nici sa nu mai ajungeti cum ati fost prima oara pe mana unor sarlatani care v-au exploatat munca cu 200 lire/luna!

Anyway, indiferent ce decizie luati, Dumnezeu sa va aiba in paza si sa va lumineze mintea sa alegeti CEL MAI BUN DRUM de urmat, pentru voi!

Restul mai vb pe privat, nu mai scrieti aici decat legat de inchiriere, acus apare RBK–COP (politia virtuala) ca iar suntem off-topic…SORRY!

17. gaijinu

gaijinu New Member

Trophy Points:
    0
    eu cred ca poti sa incerci cu o companie de "serviced apartments" (e.g eu am stat 1 week cu astia http://www.bridgestreet.co.uk/ )

pentru mai mult de 1 luna poti sa incerci un "short let"

eu am stat noiembrie 2009 intr-un short let de la Young London in canary wharf si am fost foarte multumit.

chiria pe luna e +30% fatza de un contract de inchiriere normal. garantzia a fost doar de 500 pounds dar asta e ceva exceptional ...in mod normal e chiria pe 4 weeks

18. aryanna

aryanna New Member

Trophy Points:
    0
    pana la urma am rezolvat, nu am mai luat apartament pentru ca intre timp ne-am adunat 9 si nu vreau sa risc sa inchiriez ceva pt altii si apoi sa fiu trasa la raspundere....

Share This Page