9.6 C
London
Monday, April 19, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

SE MENTIN RESTRICTIILE ?

Discussion in 'EMIGRARE' started by seby, Nov 4, 2011.

1. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    MAC publishes reports on settlement and restrictions on workers from Bulgaria and Romania (4 November 2011)
    The MAC has today published a report to the government on how to determine which skilled migrant workers can settle in the UK. The MAC was commissioned by the government in June 2011 to identify the most suitable economic criteria for determining which Tier 2 migrant workers could settle permanently in the UK and what the economic effects of restricting or removing Tier 1 or Tier 2 settlement rights would be.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... ent-report

2. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
  3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu e nimic clar. Mai asteptam.

4. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    mie nu mi se pare pozitiv sau neutru, ci negativ :(

concluziile raportului sunt la pag. 79

5.12 We believe that there is a
    risk that an increase in the
    inflow of A2 nationals
    and/or a change in the
    composition or behaviour of
    A2 nationals in the UK
    could have negative
    impacts on the UK labour
    market.
    Removing existing
    restrictions on the
    employment of A2 nationals
    in the UK would increase
    this risk.
    These impacts
    would be small in comparison
    to the ongoing adverse
    impacts of the recent
    recession and the global
    economic situation, but they
    could nevertheless be
    considered significant.

5.6 Conclusions

5.13 In response to the question
    of whether there is a
    serious disturbance, or
    threat of such a
    disturbance, to the UK
    labour market, our answer
    is yes.
    There is a current
    and actual disturbance to
    the UK labour market.

5.14 Regarding the question of
    whether maintaining
    existing restrictions on
    Bulgarian and Romanian
    nationals’ access to the
    labour market would assist
    in addressing the serious
    labour market disturbance
    our answer is also yes.
    The
    extent to which maintaining
    existing restrictions would
    assist in addressing any
    such disturbance is,
    however, subject to
    considerable uncertainty.

5. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    mda...si mai scrie pe undeva ca pe romani si bulgari nu-i tine nimeni cu forta in tara asta...

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Oops, nu observasem. Oricum, ma asteptam.

7. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
  8. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Era de asteptat, daca va uitati pe situl oficial de la NR.10 o sa vedeti ca numai in 2 zile sa-u starns peste 47.000 de samnaturi, asta ieri prin care populatia cere sa se reconsidere din nou legea privind imigrantii atat europeni cat si non europeni, sunt sigur ca va atinge 100000 foarte curand si va ajunge in parlament.

9. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Decizia de mentinere/ridicare n'a fost luata inca dar, cum ziceam si in alta parte, concluziile raportului MAC ofera pe tava guvernantilor justificarea pentru a decide mentinerea restrictiilor. Nu ca ar fi avut nevoie de o justificare clara, oricum decizia va fi politica si nu economica...

:(

10. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0

sper sa te inseli!

11. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Aici este linkul a ajuns deja la 75.716 ieri erau doar 47000 deci cu siguranta va intra in parlament, sunt sigur ca si asta va influenta decizia guvernului asupra restrictiilor inpuse cetatenilor romani si bulgari, precum si scoaterea vizelor PSW de care beneficiau cetatenii non europeni dupa absolvirea de unversitati , master in UK.
    Cu siguranta multe se vor schimba din ianuarie, dar nimic bun pentru noi imigrantii.

http://epetitions.direct.gov.uk/petitions/19658

12. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Urat, as vrea sa vad si eu pe ce se bazeaza ei cand iau deciziile astea. Oricum stirea asta nu schimba cu nimic situatia, mai trist ar fi sa inaspreasca regulile privind acordarea dreptului de munca, aia ar fi cu adevarat tragic si apoi s-ar mira de ce ar creste criminalitatea si alea alea. Oricum sa nu uitam ca nu mai e asa mult pana la ridicarea restrictiilor in Ianuarie 2014. Decat daca doamne fereste nu explodeaza UE. Cat despre petitie ei pot sa o adopte si sa faca ce vor dar inainte de a o pune in practica trebuie sa ia niste puteri inapoi de la Bruxelles si asta nu se face intr-o luna.

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu cred ca cine se astepta la altceva este nerealist. Bineinteles ca in final vor realiza ca e mai bine cu doctori si asistenti medicali din Romania, decat din Africa. Pentru moment, insa, este contraproductiv electoral de a lua decizia de a relaxa emigratia, mai ales ca nu este inca timpul unei decizii in acest sens.

Pana una alta, poate mai taie din drepturi pe la africani si asiatici, ca sunt prea multi.

Sau poate isi doreste cineva atmosfera din Spania de acum 7-8 ani, cu orase pline (70-80%) de romani, cu politisti supraveghind fiecare bancomat din oras, cu monopol romanesc pe saloanele de sauna si masaj. Toate astea sunt stiute de britanici, s-au interesat ei ce si cum daca se da liber la romani.

Eu cred ca finalitatea va fi un pic diferita de asa ceva. Englezii nu vor lasa niciodata frontierele nepazite. Shengen nu este stilul lor.

Sent from my iPhone using Tapatalk

14. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    pag 55 mi se pare f interesanta...

4.63 The APS estimated that, in 2010, Bulgarian and Romanian nationals represented the 35th and 24th largest foreign-born populations resident in the UK respectively. As we set out earlier in this chapter, the population of Romania is approximately three times as large as that of Bulgaria. It is therefore unsurprising that the stock of Romanian-born individuals in the UK is larger than the stock of individuals born in Bulgaria. Relative to the size of the populations of the two A2 countries, however, the proportion of all Bulgarians living in the UK is larger.

adica 82000!!!

nici macar cat sa umple wembley-ul!!!
    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_fo ... in_England

iar pag 81 de asemenea - ei zic ca s-au intalnit cu atatea org romanesti - inclusiv ro online?!

15. Jumpy

Jumpy New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Sofer autobuz/bus&coach driver
    Guvernanti englazi uita un singur lucru -dans- Romanul este cel mai descurcaret popor din lume.
    Daca ei schimba legile noi cred ca vom fi primii care vom gasi alte portite de a lucra legal in UK -da-da- -da-da-
    Din punctul meu de vedere asta e o alta provocare pe care il vom absovi cu Brio.
    Noi sintem -castigator- -castigator- -castigator- -castigator- -castigator-

PS inseamna ca va trebui sa ma misc un pic mai repede in privinta plecari in UK -ops-

16. kristen

kristen New Member

Trophy Points:
    0
  17. grattzie1

grattzie1 New Member

Trophy Points:
    0
    Parerea mea e ca nu numai ca nu se vor ridica restrictiile pentru noi dar ca se vor inaspri si cele existente. Deja s-au inasprit cu ajutorul CSI ce ofera dreptul de a se juca de-a D-zeu cu noi dar sa vedem ce se va intampla cu cei ce vor aplica pt 'indefinite leave to remain' peste 2 luni cand se vor implini 5 ani de cand am intrat in UE iar cei ce au lucrat 5 ani legal aici vor aplica. Sa vedem ce noi reglementari se vor impune.

Din pacate, legea nu e egala pt toti...

18. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Este clar ca se vor inaspri conditiile ..... PREFERENTIAL

Inca...INCA....mai merg treburile cu cei care vin cu un contract din tara (pentru ca vin pe posturi pe care localnicii nici in cele mai sumbre scenarii nu le-ar ocupa) si cu studentii, pentru ca trebuie sa se sustina pe perioada studiilor...(platitori de taxe), consumatori (deci TVA) si sustinatori de posturi birocratice, atat de apreciate de o anumita categorie care au un "locsor" caldut in umbra sutelor de mii de studenti..

De cei cu studii superioare non-GB nu mai spun pentru ca este stiut calculul "importului" de inteligenta: a cheltuit dom'le statul britanic vreo lira sa-i pregateasca? NU! Atunci lasa-l sa vina ca-s gratis! Ai dam bani de-o maslina si-un jeleu si-i folosim neuronii.

Cat despre SE.....dupa l-au sucit pe toate partile... (inaintea se obtinea UTR apoi NINo...acum nu poti lua UTR fara NINo.... NINo nu-l poti lua daca nu lucrezi.... nu poti lucra fara NINo....nimeni nu-ti vrea facturile tale parlite de SE in devenire...si te intorci de unde ai plecat), acum au mai bagat o piedica: vrei NINo? Da! Pentru ce? Sa devin SE sa va platesc taxe. Aaaa. Da ai liability insurance, public liability ceva? Da facturi de scule, masini, ceva ceva cumparat din UK ai? Aaaaaa da cum vrei tu sa functionezi? Trebuie asigurare nenica...daca se impiedica John de coltul mochetei la tine in birou cum il despagubesti?

Pana una alta planul lor merge perfect.....destui imigranti care sa stea pe schele la etajul 30, destui careri care sa le ingrijeasca batranii, destui driveri care sa le transporte papica si odraslele facute praf in pub-uri, destui capsunari care accepta sa doarma pe camp, destui au-pair aproape gratis in spiritul schimbului cultural.
    Imigrantii sunt un lucru bun pentru britanici si cred cu convingere ca Marea Britanie nu mai poate functiona fara ei, insa politic trebuie sa se ia niste masuri ca sa se mai adune niste voturi populiste si sa se creee impresia ca uite dom'le se iau masuri anticriza.

Nu o sa se ia masuri impotriva celor care sunt 1 miliard +..... si care vin in UK sa stea pe beneficii.... si ies in mijlocul strazii sa bata sacii cu orez sau ce mai au ei acolo si sa-i cearna in vant, ca acum 200 de ani, se vor lua masuri impotriva celor care (asa cum spunea cineva pe aici) daca ne adunam nu umplem Wembley-ul

Asa cum am mai spus si sustin in continuare masuri vor fi impotriva celor slabi reprezentati si fara interese financiare directe. India? Ooooo daaa!!! Nigeria? Oooo da!!!

Romania? Ce e aia?

19. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    Cafea, am o intrebare te rog frumos -ras4-

Eu sunt in concediu in Romania, dar sunt inregistrat ca SE in UKI . am NINO, am si UTR number sunt si inregistrat permanent la un local GP, iar concediul imi expira pe 18 nov, crezi ca la intoarcere daca intre timp cresc restrictiile...crezi ca ma poate opri la control la aeroportul din UK ?
    Tin sa mentionez ca o sa intru cu buletinul, ca pasaportul l-am dat sa-l schimb pe unul electronic, biometric cum zic ei, si cred ca mi ajunge acasa in Ro cand eu sunt deja decolat.

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai ce treaba are una cu alta?

Restrictiile (eventual inasprirea lor) nu au nici o treaba cu libera circulatie.

Share This Page