23.1 C
London
Tuesday, June 02, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Se ajuta romanii intre ei?

Discussion in 'EMIGRARE' started by foarfa, Apr 1, 2012.

?

Se ajuta romanii intre ei?

1. Pe forum DA

14 vote(s)
    87.5%
  2. Pe forum NU

0 vote(s)
    0.0%
  3. In viata reala DA

9 vote(s)
    56.3%
  4. In viata reala NU

5 vote(s)
    31.3%
Multiple votes are allowed.
  1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @adelaide - Simonella a dat, dar i le-am sters eu.

2. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    ok, sorry, nu stiam asta.
    Retrag partea respectiva cu scuzele de rigoare.

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Se ajuta/se ajuta desigur.... -plans2-

Ajuti si apoi esti luat la misto!

4. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Vreau sa cred ca nu e ceva general...
    Poate astea sunt cateva exceptii

5. Anonymous

Anonymous Guest

-da-da-
    sigur exceptii sunt -da-da-
    -ras4- mare dreptate are dromaderu

6. grand mother

grand mother New Member

Trophy Points:
    0
    Nu vreau sa va plictisesc si nici nu stiu daca e topicul potrivit dar am auzit si eu o povestioara si voi o sa alegeti de aici ce vreti sau poate chiar o sa va ...regasiti !
    Romanca , ambitioasa, desteapta, poposind pe ageste meleaguri in 2007 , a urmat toti pasii legali pina a obtinut minunatul Blue Card, NVQ-uri, munca la catarama, zile si nopti, invatarea limbii, etc, etc. Lucra pentru o Agentie- Carer live in, un caz complicat de MS- in casa erau permanent 2 carer intr-un fel de rota, spitalizari, asistand clientul pe timpul spitalizarii zile si nopti- dar i-i placea ce facea, era atasata si marcata de suferinta clientului, colega ei o tanara englezoaica, priceputa si harnica, toate bune si frumoase pina cind englezoaica decide sa paraseasca jobul pentru a-si continua studiile.Primeste un e-mail de la Agentie ca v-a avea o noua colega- romanca.
    Bucurie mare ca v-a avea cu cine imparti captivitatea .
    Dar de-aici lucrurile au mers din ce in ce mai rau....Nou venita colega nu s-a aratat deloc bucuroasa de-a lucra cu ea, in perioada de acomodare a intrebato numai de benefituri si imprumuturi bancare, slaba ei pregatire profesionala a puso pe seama faptului ca femeia venise din tara numai de 2 saptamani si fusese vanzatoare intr-un magazin de incaltaminte....si cum ai ajuns tu aici - a intrebat Elena(sa-i punem un nume).
    Pai este o ramanca care lucreaza la Agentia asta de vreo 3 ani si maica-sa e din acelasi oras cu mine , face publicitate si contra unui comision de £400 te aduce aici ca self employed -bravo-
    -Si ai vre-o hartie de la HO sau NINO ?
    -Nu , ce-i aia, eu am contract aici pe un an de zile ...
    Incerc sa fac povestea lunga, scurta !
    Dupa cateva zile a intervenit o noua spitalizare in miez de noapte, colega dormea...nici n-a coborit din camera s-o intrebe la ce spital merge.
    Dupa 3 zile, colega a vazut ca nu-i asa usor sa acorzi suport pe timp de noapte intr-un spital si a spus ca are probleme de sanatate si pleaca...la spital.Evident un alt spital decat cel in care era internat clientul.
    Avea nevoie de ajutor, spitalizarea a fost destul de lunga si i-au trimis, ghiciti ? alta colega romanca.
    Din acelas oras ca precedenta, aceiasi filiera, acelasi -no idea about HO or IR !
    Asta a spus ca ea nu sta mai mult de un an , ca a venit sa-si faca bani pentru o masina, ca nu are de gand sa aplice pentru nici-un act si nici sa invete limba...
    Desamagirea Elenei a fost mare si de data asta -dar macar cand asistam clientul o sa vorbim in engleza, nu ?
    -Pai ce, esti tu madame de Uk, las` ca nu moare daca vorbim romaneste !
    -Dar daca n-o sa fiu prin preajma o sa te descurci sa telefonezi la salvare ?
    -Ei, lasa ca ne descurcam , tu sa ma lasi sa-mi fac treaba ca eu am fost Asistenta medicala in Romania, la Terapie intensiva, asa ca, nu-mi spui tu mie ce si cum sa fac !
    Elena s-a gandit nopti si zile care ar fi cea mai buna decizie.Mergand dupa principiul-cel maidestept cedeaza- a renuntat la job...pur si simplu !
    Ce rost au avut toate sacrificiile ei, faptul ca a urmat calea legala cind altii vin de la Luthon Airport pe aceiasi pozitie pe care este ea si, mai mult decit atat, pe acelasi salar(fara a li se retine taxe )sunt platiti cash in hand sau cu cec...."dar ce nu se poate cand totul se poate..."
    Nu simti ca te apuca nebunia si disperarea si sentimentul inutilitatii -plans2-
    Continuarea e putin hazlie, adica chiar de spitalul de nebuni- cine credeti ca i-a preluat atributiile Elenei....tot o romanca, tot din orasul cu pricina, tot -no idea about HO, aplicatii, NINO si alte chestii cu care ne tot luptam noi in viata de zi cu zi si pe acest forum....macar asta vorbea engleza binisor !
    Si ce-i mai interesant si mai bulversant in toata povestea, este ca toate cheltuielile pentru acest client proveneau din fonduri NHS si salarutul fetelor £1800/monthly +plus casa si masa .
    Nu-i asaca nu mai gasesti motivatia sa lupti.....gasiti-o pe romanca asta care ajuta pe toata lumea si chiar nu percepe un comision mare si nu trebuie sa va mai irositi timpul, energia si banii cu tot felul de cursuri si aplicatii -plasture- .
    Astept replicile voastre, dragi forumisti !
    Mie, personal, povestea Elenei mi-a lasat un gust amar si un mare semn de intrebare....chiar nu-i dibuieste nimeni pe acesti nesimtiti ?
    Ulterior a aflat ca mai erau cca 10-12 romani in Agentie care faceau domiciliary care , majoritatea "pretinzandu-se" self employed !
    Scuze pentru greselile strecurate-motivul-REVOLTA

7. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca Dromaderu tot a readus la viata topicul, am o rugaminte.
    @Dan - Poti face un poll te rog? E mai practic pentru un user (cu timp limitat) sa vada raspunsul efectiv la intrebare si nu povestile fiecaruia. Desigur intamplarile si contextul ajutorului sunt si ele importante, cine vrea si are timp da pagina mai departe si incepe sa citeasca.

Ma gandeam la exemplul topicului "iOS vs Android / iPhone vs restul telefoanelor".

Si acum sa raspund si eu la intrebare:
    Experienta mea de pe forum - Nu
    Experienta din viata reala - Da
    Depinde foarte mult ce ceri/ce ti se cere, respectiv de la cine ceri/cine (ce fel de persoana) are nevoie.

8. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @kitchi11 - am facut un poll cu optiunea de a bifa maxim 2 raspunsuri.
    Din pacate nu pot limita CARE raspunsuri pot fi bifate, asa ca cineva ar putea bifa DA si NU pentru forum. Sper sa fie cazuri izolate si sa nu influenteze nota generala.

Optinea "depinde" cred ca e inutila - e clar ca "depinde" :)

9. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Tocmai vroiam sa ma culc, dar m-am logat iarasi sa-ti raspund. (se poate sterge acest mesaj, scriu aici pt.ca nu pot sa-ti trimit privat cred)

Acelea erau chiar experientele MELE personale, nu era exemplul pt. poll. Din partea mea poata sa ramana si asa, vrei sa faci poll si despre forum?
    La ceea ce m-am gandit eu era o chestie banala tip: DA vs. NU.
    Mii de scuze pentru formulare pe care se poate interpreta gresit. (intre timp l-am rezolvat)

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pe forum da
    In viata reala da
    Numai cati am trimis eu aici pe forum... -da-da- si stiu sigur ca nu-s singura. -dans-

11. Anonymous

Anonymous Guest

@ grand mother , asta e un exemplu foarte clar de cum chiar se ajuta romanii intre ei. 10-12 romani au venit si au lucrat prin acea agentie , bravo , inseamna ca au fost ajutati ori s-au ajutat intre ei.
    F bun exemplu.

-limba- -limba- -limba-

PS 1 :astept continuarea cu acei 10-12 romani care au venit prin agentia respectiva si ulterior au inceput sa se manance de c*r unu pe altul
    PS 2 : ar mai fi o intrebare : se ajuta romanii pe ei insisi? sau asteapta sa le faca altii treaba ?

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Se ajuta romanii, seara trecuta eram intr-o pasa mai...sarcastica asa,

desi mi-am luat de cateva ori in nas, desi sotia mi-a impus niste reguli stricte( -ras2- ) daca va fi ocazia,
    sunt convins ca iar mi-as ingramadi copiii cu mine in camera... -ras4-

Dar, una este sa vezi/cunosti (virtual initial desigur) pe cineva care vezi ca se straduieste, stie despre ce vorbeste,
    dar, efectiv nu are unde sta/calatori/alte/alea,
    alta este ,cred eu, sa incerci sa rezolvi situatia fiecaruia de pe forum.
    Asta este dificil, daca nu imposibil.
    Mie imi pare rau de cei vechi, cu experienta mult mai multa decat a noastra, unora de pe aici, care, din pacate, nu mai intra, poate nici nu mai citesc de loc.

Caci, ajutorul real este in...stiti desigur,
    informatia CORECTA!

rEFERITOR LA CE A SCRIS INTERLOCUTOAREA NOASTRA, (scz)
    din pacate, este foarte adevarat, cam asta ne este natia/firea, multora,

nu trebuie sa fii un psiholog ca sa intelegi eventual ca la multi, acest gen de reactie vine din nesiguranta personala, dar, romanul, odata ajuns sef pe undeva, va incerca sa demonstreze ca stie el mai bine iar, daca va avea romani in subordine, pa aia ii va altoi primii! -ras4-

Mai stiti deja cred ca eu am deschis un topic pe aici despre "romanismul" din noi si, cum a fost el importat si pe aceste meleaguri,
    de la cutii de bomboane oferite secretarelor/sefelor directe, la pupincurism pe fata si desavarsit al unora dintre noi.

Raspunsul meu la poll a fost da si da...caci, acesta este adevarul.
    Si aici, contrar unor viziuni contarii ale unor useri ca, catalinbaneasa , daca nu ma inseala memoria, personal, il includ si pe deceneu,

prin ajutorul cred oferit cu unele info concise,
    ajuta pe multi cred si la...descretit fruntea! -da-da-

13. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    -bravo- Ai dreptate Cata dromaderu...un om ca tine cu suflet mare, plamadit dintr-un aluat de calitate, iti vei calca pe inima mereu, dar si sotia ta, fiind la fel ca si tine, nu va tine cont de "regulile stricte". Sunteti o familie deosebita, ati ajutat si veti mai ajuta, dupa cum cere situatia, aveti o bulina alba acolo sus la Doamne - Doamne. -ma-iubesc-

Au fost perioade frumoase pe acest forum, mi-e dor si mie de acei vechi forumisti, oameni deosebiti, care au fost de un real folos comunitatii. Sper ca macar mai citesc din umbra.

Oricum, am mai pomenit cu alte ocazii, unii romani se mai ajuta si din culise (pastrand discretia) mai ales daca, activand mai mult timp pe forum, fiecare prezinta o garantie prin felul cum participa, interactioneaza cu ceilalti useri.
    Sper ca vremea rece sa va adune pe cat mai multi pe forum, astfel se leaga prietenii, iar cand va fi nevoie de ajutor, niciunul dintre noi nu se va simti singur.

Share This Page