4.2 C
London
Monday, January 24, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Se ajuta romanii intre ei?

Discussion in 'EMIGRARE' started by foarfa, Apr 1, 2012.

?

Se ajuta romanii intre ei?

1. Pe forum DA

14 vote(s)
    87.5%
  2. Pe forum NU

0 vote(s)
    0.0%
  3. In viata reala DA

9 vote(s)
    56.3%
  4. In viata reala NU

5 vote(s)
    31.3%
Multiple votes are allowed.
  1. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
    Am ceva colegi d eliceu prin Canada si o ruda prin New York , insa comunitataea romana parca nu e ca pe aici , acolo infloresc prieteniile nu se ofilesc ca pe aici...
    Sa nu uitam ca romanii nu au o cultura a voluntariatului asa cum e aici ...sau ma rog cum a fost poate si nu ma refer doar la magazinele second hand.
    La noi nici macar biserica nu e un exemplu bun in cazul asta desi ar trebui sa fie prima in a sari in ajutor celor care au nevoie.Noi avem cultul pomenii date pe la parastase si atit, insa ceva din inima si fara a cere rasplata imediata nu prea exista. Iar cersetorii care au umplut strazile nu mai stii ce sa mai crezi , unii au facut o meserie si arta din asta .
    Cind era Romania mare erau industriasi ca Malaxa , Regele sau altii care faceau acte de caritate cu adevarat , erau niste exemple insa azi...adica de vreo 50 de ani!
    O vorba spusa de un preot unui enorias care "si a luat - o de la altii" suna cam asa: cum plimbi un ban dintr o mina in alta pina sa l cheltui asa sa faci si cu fapta buna.
    Nu mi place cum suna insa poate ajuta la un viitor mai luminos!

2. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    @dromaderu
    poti rade linistit ca si noi am ras dupa ce ne-au trecut nervii.
    Adevarul este ca ceea ce se intampla intre romani aici este mai ceva ca in filmele cu prosti :

3. Anonymous

Anonymous Guest

Magda ....Magda.....Magda....
    Ajuta daca poti , nu te astepta sa fii ajutata. Asa vei avea satisfactii mai mari. Si inca ceva , incearca sa vezi ceva bun in absolut tot ce ti se intampla.
    Aici pe forum sunt multi care ofera ajutor , gratis si dezinteresat. Tu-i stii dupa cum ii stiu si eu. Probabil ca mai sunt cativa si pe alte forumuri , nu stiu . Posibil sa mai fie cativa ce nu intra pe nici un forum.
    Insa , din ce am vazut pe langa mine , nu , romanii nu numai ca nu se ajuta ci daca s-ar putea sa se sape unu pe altul. Eu mi-am facut o distractie din a observa comportamentul unor conationali . Nu-ti spun ce sentimente contradictorii imi dau anunturile de genul ajut la NIN , dau DVD CSCS cu pret dublu , si tot asa.
    Pana la urma , stii , prietenii ti-i poti alege tu , nu ti-i baga nimeni pe gat.
    Mi-ar face placere sa stau la o bere cu multi de aici dar de la si mai multi as refuza sa primesc un pahar de apa pentru ca mi-ar da de gandit.

Cum poti sa te bucuri la banii unuia care incearca sa-si gaseasca un job in constructii ca sa duca si el un ban acasa, cine stie ce probleme o avea , si sa-l jefuiesti vanzandu-i (total ilegal) copia piratata a DVD-ului cu CSCS , de ex, cu 10 lire cand el costa 9.5 lire la Amazon.
    De ce , daca tot vrei sa ajuti , nu-i spui cum sa cumpere de pe amazon singur , daca el nu stie?Si multe alte exemple.

4. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Dear John,

nu ajutor am asteptat de la cei pe care i-am ajutat. Nici macar un "multumesc" aruncat in graba nu am asteptat. Dar in nici un caz nu ma asteptam la atata rautate, nesimtire si prostie! Asta-i clar!

Dar nu-i nimic. Mai invatam cate ceva!

5. Anonymous

Anonymous Guest

Asta era ideea , coboara-ti nivelul asteptarilor spre minim asa incat atunci cand vreunul face un gest normal vei avea o satisfactie mare.

6. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Eu cred ca asemenea caractere sunt si la altii, numai ca nu le stim. Sa ne amintim ca 50 de ani romanii au fost educati sa se toarne superiorilor sau ,, la partid,, pt mici avantaje. Unii au refuzat, dar mai sunt si cei care si-au educat si copiii in modul asta.

7. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  8. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Intradevar, foarte trista...
    Exact ce spuneam, << daca eu nu fac nimic,pai nimeni sa faca mai mult ca mine>>

9. simionella

simionella New Member

Trophy Points:
    0
    Dragilor,....imi pare rau ca rufele unora se spala in public .... am 200 tensiunea, si tremur toata de nervi, stiu ca toata lumea are dreptul la o parere si sa vada lumea si viata cum considera...., mie martor D-zeu ca nu a oferit ea mancarea, nu am avut o imtelegere gen bussines, chiar am apreciat-o ptr ca asa cum a spus m-a ajutat, dar m-a facut sa ma simt proasta si ma facea imparstiata in acelasi timp....si am primit-o in casa ptr ca era in Mancester si nu gasea casa si a cheltuit o gramada de bani cu un copil bolnav....nu am avut pretentia la nimic pentru cazare..........a avut casa la dispozitie si a facut ce a vrut in casa...a nu se intelege ca noi suntem bogati, cu casa aici bani si nici o lipsa...., suntem si noi la limita ca multi romani la inceput in UK.... Banii despre care vb in postura de victima, de fapt ea ni i-a oferit cand am spus ca nu am acum sa platesc o factura, si i-a primit, de fapt si i-a luat singura cu o nesimtire crasa, demna de un om ajutat sau sa zic de roman ajutat nu? inainte de data la care mi ceruse inapoi ....nici vorba de cerut la nesfarsit si primit la Sf asteapta....
    A nu se intelege va rog ca facem acum concurs care e mai victima...... dar nu e placut sa te trezesti tarata prin noroi de cineva care nu spune adevarul!
    Cred ca atunci cand vine vb de lucruri atat de personale, lumea ar tr sa citeasca cu gija, si sa nu creada o poveste, doar ptr ca e scrisa frumos si te face sa-i plangi de mila autorului....
    aveti acum si o alta fateta....nu spune adevarul intreg, spune doar ce vrea ea sa stie lumea de pe forum ...sperand ca nimeni nu o sa vina cu toata povestea...ei surpriza!...nu toti romanii pe care i-a imbarligat cu barfe ea, sunt prosti asa cum ii descrie si totalmente dependeti de marele ei ajutor!...ptr ca inainte sa ajunga ea, toti vb intre noi in limite normale , ne salutam, incercam sa ne cunoastem toti aveam acte toti aveam case si ne vedeam de viata nostra fara sa ne sufocam unii pe altii si fiecare isi tinea parerea pentru el ...acum ...noi nu vb cu ea! nu noi intre noi, am revenit la normal... am exculso efectiv din cercul nostru ....
    ptr ca s-a folosit de noi facandu-ne prosti si vai de noi de fiecare data, avand pretentia ca merita toata mana dupa ce i-ai dat un deget .....pe care il cerea cu insistenta innebunitoare.
    Da nimeni nu spune ca romanii sunt perfecti, ptr noi aici e un fel de jungla unde fiecare incearca sa reuseasca ceva mai mult in viata, decat ar fi putut sa o faca in RO oricum, si da e un sfat bun.... feritiva de prietenii preastranse cu romani, Nu vreau sa spun ca imi pare rau ca am ajutat-o dar nici departe nu sunt, mai ales ca are nerusinarea sa spuna lucruri neadevarate intr-un loc atat de public....daca vrea sa spuna, sa spuna tot adevarul....nu asa cum ar vrea ea sa se stie....dar parerea mea e ca ar trebui sa se gandeasca de trei ori inainte sa isi mai spele rufele in public din postura de victima

10. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Ma abtin de la foooarte multe comentarii, asa cum m-am abtinut de cate ori am fost jignita si amenintata!

Asta nu inseamna ca macar partial este adevarat ce s-a scris mai sus!

Cine ma cunoaste stie cine sunt. Mai mult nu am nevoie!

Nu am facut referire la o anume persoana de pe forum, nu am atacat pe nimeni in mod direct, nu am dat nici un nume... deci... era o vorba ...cu musca pe caciula ..parca -da-da-

11. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    O sa va rog sa nu incepeti sa va injurati si acuzati unii pe altii.
    Subiectul este unul general. Rufele se spala in "familie".

Magda nu a dat nume, asa ca nu are nimeni ce reputatie sa pastreze. Sunt discutii pur teoretice.
    Daca simionella este de acord, o sa ii sterg postarea si o sa-i dau ocazia sa spuna o poveste, ca si Magda, fara nume si fara atacuri directe.

Deocamdata imi pare sincer rau de tensiunea aia de 200, dar cred ca mai rau ti-ai facut cu postarea asta. In ochii celorlalti mai exact, in caz ca iti pasa de parerea lor.

12. andromeda12

andromeda12 New Member

Trophy Points:
    0
    @dan - nu crede tot ce se scrie pe blogul capitalism pe paine. autorul, mihai giurgea are o misiune clara, este mason,om de afaceri , bursier soros si adeptul liberalismului feroce, cel care a dus la criza actuala! stii care e mottoul blogului: ,,Fiţi lacomi! Fiţi bogaţi! Luaţi totul de la săraci şi nu le daţi nimic înapoi!'' un om cu asemenea gandire nu starneste repulsie, ci doar mila, mila pentru redusa lui capacitate intelectuala si putina latura umana si morala. am comentat uneori pe blogul lui dar a sters de fiecare data comentariile! firea mea de muncitor, de om de la tara nu poate accepta idioteniile lui de patron caruia i se cuvine totul! e un impostor,ignorati-l!!!!

13. cleomo

cleomo New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intamplare cu romani.
    Imi pare rau ca, in general, comunitatile romanilor din strainatate nu sunt atat de puternice ca a altor natii.
    Totusi, roamnii sunt de foarte multe feluri. Eu ma consider de un fel bun si am avut norocul sa dau din intamplare de altii ca mine.
    Pentru ca jobul meu presupunea multa izolare, pentru ca sunt intr-o zoona cu mai putini romani, am lasat in magazinul unde imi faceam cumparaturile, un raspuns sincer la intrebarea ”ce faci in Anglia?”. Am raspuns ca muncesc dar imi doresc sa ajung intr-un home care. S-a intamplat ca persana careia i-am spus asta sa lucreze in magazin cu un roman, caruia i-a spus ce imi doresc. Intr-o zi acest roman a venit la mine, cand imi facema cumparaturile, mi-a spus ca stie ce imi doresc iar el are informatii de la sora lui, care lucreaza intr-un home care, ca se cauta persoane. A doua zi m-am infiintat cu cv-ul, a treia zi am avut interviul. Aceasta sora, o persoana total necunoscuta mie, mai mult, neintalnita de mine, a pus o vorba buna.
    Voi incepe sa lucrez acolo curand. Dupa ce am incheiat procedurile cu acest home care am intalnit si persoana care m-a recomandat fara sa ma vada.
    Ce pot sa spun? Daca n-as fi lasat vorba, daca n-ar fi lucrat un roman acolo, daca romanul ar fi ferit sa imi vorbeasca, daca....

Prima lectie pe care am reinvatat-o in Anglia a fost ”informatia inseamna putere!”. Noi, romanii, vrem tot timpul sa fim ajutati, asa este cultura noastra. Dar ea este diferita de restul lumii. In Anglia asa cresc de mici, sa faca, sa se descurce singuri. Pe ei ii ajuta statul.
    Asa ca mai mare ajutor decat informatie si indrumare nu e foarte corect sa ai. Pentru Dumnezeu, nu suntem handicapati, suntem mai destepti decat multi de aici.
    Sa vii singur in Anglia, fara un angajament numai cu speranta ce vei fi ajutat de cineva este inconstienta. Decizia de a veni in felul acesta iti apartie, de asemenea responsabilitatea. Nimeni nu e vinovat pentru ca tu nu reusesti.
    Cred ca cel mai greu mi-a fost cand nu am avut informatie, nu am stiut de unde sa incep.
    M-a ajutat forumul asta.
    Am doua maini, sanatate si multumirea sa gasesc aici daca nu toata informatia, macar startul.
    Si multumesc tuturor care isi pierd timpul raspunzand intrebarilor, dand informatii, oferindu-ne gratis timpul lor.

14. simionella

simionella New Member

Trophy Points:
    0
    administratorilor forumului...aveti acordul meu sa stergeti postarea cand si cum vreti, adevarul ramane acelasi, am raspuns la nervi si am spus adevarul fara sa tin cont de anonimatul unor persoane, ADEVARUL RAMANE ACELASI! din pacate.....nu vreau sa mai adaug si eu inca o poveste trista si gretoasa celor care deja sunt postate, ...raspunsul meu mi s-a parut normal din moment ce ma privea direct pe mine si continea neadevaruri, ...sunt curioasa Dan cum ai reactiona cand cineva spune lucruri neadevarate despre tine, fara sa dea nume, dar stii ca vb cu multi de pe forum si lumea te stie doar din povestile ei, Nu ti s-ar parea normal sa reactionezi? sa te simti cu "musca pe caciula" ca ai ajutat-o si de adevarate-lea nu cum spune ea....si DAN nu sunt discutii teoretice sunt chiar foarte reale si dureroase.....si daca subiectul asta a fost deschis ca si schimb de experiente poate ar trebui totusi sa lasati postarea macar o vreme si apoi sa o stergeti Dupa parerea mea forumul asta e super bun pentru informatiile despre acte, documente, probleme legate de statutul de roman in UK, pe care le contine si care sunt vitale multora, restul....dupa cum se vede creeaza probleme ...si e pacat!
    NU IMI CER IERTARE PTR CA AM SPUS ADEVARUL.....NU O POVESTE....
    Numai bine tuturor

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Pan' la coada...
    totul este relativ!

Intotdeauna vor exista macar doua povesti diferite!
    Fiecare parte va avea partizanii ei, fara indoiala.

Ca la un divort, fiecare are dreptatea lui, cand ii asculti separat!

Pacat insa ca se ajunge aici, la aceste certuri ma refer.
    De multe ori ma intreb ce as fi putut face eu mai bine sa nu fi ajuns in situatia de a nu vorbi acum cu mai toti din romanii care ne-am gasit aici acum 9 ani.
    Sa fi fost mai cu capul plecat?
    Nu stiu, posibil,
    cert este ca nu-mi voi putea schimba v'odata principiile!

16. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0
    Si uite asa se mai vaieta unii ca au facut si au dres pentru cine nu merita, si viceversa!

Adevarul ramane acelasi: Astia suntem si atat putem!

17. AlexM

AlexM New Member

Trophy Points:
    0
    Am postat si eu cateva intrebari! daca ma poate ajuta cineva v-as fi recunoscator! Nu cunosc daca se ajut romanii ,dar cunosc ce se intampla in tara!Sunt foarte putini oameni care ofera ajutor neconditionat! Pana si un sfat conteaza pentru unii , dar romanii dar cum zic majoritatea"totul costa"! Eu sper sa reusesc in ce mi-am propus si daca o sa am ocazia sa ajut pe cineva nu o voi face sa am avantaje de pe urma personei respective!
    O seara Buna!

18. traffic_76

traffic_76 New Member

Trophy Points:
    0
    Parerea mea referitor la acest topic este ca unii romani se ajuta intre ei, altii acorda ajutor neconditionat, altii intorc ajutor primit inapoi acelora care i-au ajutat sau altora, iar cea mai rea categorie este aceea care doar profita de ajutorul primit si nu da un scuipat pe oamenii care iau ajutat ba mai rau daca ar putea le-ar si face rau chiar celor care i-au ajutat . Din pacate am cunoscut persoane si din ultima categorie , si cum spunea si @Dromaderul la fel si in cazul meu dintre toti romanii cu care am convietuit in primul an nu mai vorbim intre noi desi suntem ff putini si locuim aproape unul de celalalt.
    Ei am zis si eu in sinea mea de multe ori ''mama ce fraier am fost,nu am stiut pe cine ajut si acum sa fiu barfit si sapat de persoanele respective deoarece nu mai puteau profita de mine''. Stiu ca nu sunt perfect , nici nu cred ca este cineva, dar din pacate nici Cristos nu pot sa fiu, si decat sa mai fim bataia lor de joc (eu si sotia mea) sa fim buni numai atunci cand putem sa oferim ajutor, iar cand intrebam si noi un lucru ni se raspundea obraznic zic eu :''pai ce voi nu stiti ? interesati-va cum am facut-o si noi'' (bineinteles acesta era cel mai frumos mod de raspuns primit), mai bine nu mai vb intre noi si suntem mai linistiti si mai sanatosi (psihic) acasa!!!

Nu pot sa omit faptul ca am fost ajutat cu ffff multe informatii aici pe forum, am si intalnit pers de pe acest forum care nu ma cunoscut inainte , vorbisem doar pe forum si m-a primit in casa lor si m-au ajutat cu ce au putut, ceea ce pentru mine ineamna foarte mult, si pentru asta sunt recunoscator.

Concluzia mea din cele patite este urmatoare, era mai bine sa nu fi avut relatiile de ''prietenie'' prea stranse cu anumite persoane ci sa ne comportam mai oficial si probabil ca in ziua de azi inca mai vorbeam intre noi. Nu stiu poate mi se pare mie sau chiar asa este,in unele cazuri dupa ce ne cunoastem prea bine intre noi apar si problemele si se ajunge la discutii f urate.

As dori sa putem fi mai buni cu noi insine in primul rand si abia atunci vom putea fi si intre noi, fara sa mai existe acea invidie si ura.

19. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    Si ni se pare ciudat, cand luam contact prima oara cu britanicii (pt ca in tara lor suntem) si ni se par reci si distanti, presupun ca o selectie mai riguroasa si mai de lunga durata ar trebui aplicata in cazul unor noi cunostinte....

Sa nu uitam ca nu toti oamenii sunt la fel, deci nu vor reactiona la fel, pe de alta parte...

Pacat...

Numai bine! :)

20. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Imi permit sa-mi dau su parerea si io.

Nu s-au injurat, si-au adus doar acuzatii reciproc. Nu cred ca incalca regulamentul, chiar daca sunt de acord ca decent ar fi fost sa-si "spele rufele murdare intre ele". Dar e valabil pentru ambele parti.

Nici Simionella nu a dat nume. Postarea ei a venit imediat dupa a Magdei si totul s-a potrivit .Dar nume nu a dat nici ea.Si sincer mi se pare departe de atacuri directe.S-a aparat doar, am recitit postarea ei de 2 ori si nu am gasit un atac direct. Sau daca vrem, sunt atacurti directe in aceasi masura in care sunt ale Magdei, de ce unu are voie si altul nu???

Ca in toate povestile adevarul e la mijloc, nimeni nu are dreptate absoluta .Pana la urma situatia penibila au creat-o ele, expunand-o public pe forum, chiar si asa fara nume.
    Ceea ce mi-as dori e ca toti membrii sa fie tratati exclusiv bazat pe comportamentul lor pe acest forum, independent de cat de vechi/noi sunt.

Share This Page