19.8 C
London
Friday, May 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Scrisoare HM Revenue and Customs

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by zaza, Nov 10, 2008.

1. pianist4Him

pianist4Him New Member

Trophy Points:
    0
    Re:Scrisoare HM Revenue&Customs

zaza a scris:

salutare la toti,

Mai intai vroiam sa multumesc moderatorilor si tuturor care aloca timp pt a rapsunde si a ajuta pe concetatenii lor. Multumesc.

Sunt venit de curand in Uk si ma gasesc in aceeasi situatie ca cea mentionata mai sus. M-am inregistrat ca self-employed prin telephone, operatorul mi-a spus ca sunt completely registered now as a self-employed. Am doua intrebari referitoare la asta: care ar fi nr de telephone la care ar trebui/putea sa sune clientul/angajatorul meu pt a verifica ca sunt cu adevarat self-employed? Exista posibilitatea ca operatorul de la HMR sa-ti spuna ca esti complet inregistrat si sa nu fi demarat procesul in realitate, cum poti fi sigur ca nu s-a intamplat asta fara sa astepti cele 4 saptamani? A doua intrebare, ar fi, daca te muti, cum poti schimba adresa ca actele/utr sa-ti vina pe noua adresa, doar sunad la acelasi numar la care te-ai inregistrat, sau ce idei mai aveti aici?

Multumesc anticipat pt raspunsuri.

Regards, Pianist4Him.

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0

Te duci la posta ceri un formular de schimbare a adresei il completezi , se plateste in functie de cate luni vrei sa beneficiezi de schimbare, recomandarea mea e sa platesti doar 2-3 luni e cam 17 £ si in timpul asta sa ai grija sa-ti schimbi adresa anuntandu-i pe toti de noua adresa

3. m.m

m.m New Member

Trophy Points:
    0

bun gasit,

stiu ca e vacanta, dar sper sa mai gasesc pe cineva de ajutor aici.

am si eu o problema cu inregistrarea la inland revenue si sper ca voi gasi o rezolvare prin intermediul vostru, pentru care deja va multumesc.

iata despre ce e vorba: am completat direct la inland revenue formularul de inregistrare acu 7 saptamani si inca nu am primit niciun semn de la ei. acu 1 luna am dat un telefon sa vad de ce nu primesc nimic si mi-au zis ca tre sa astept 6 saptamani. zilele astea s-au implinit insa 7 saptamani si dupa cum v-am spus - nimic. asa ca am dat din nou telefon si m-au intrebat daca am n.i.n. am zis evident ca nu am, ca doar asteptam scrisorile de confirmare a inregistrarii mele la taxe sa pot sa ma programez la interviu - n.i.n.
    recunosc, nu controlez 100% english. se referea la n.i.n. temporar? daca da, pot sa il compun imediat (am vazut cum) si sa ii sun din nou, sau ce ar trebui sa fac acu?

va doresc sa aveti o zi deosebita.

4. pianist4Him

pianist4Him New Member

Trophy Points:
    0

da,

Suna-i din nou. Cand te intreaba de NIN da-le pe cel temporar. Ar trebui sa mearga.

Spune-ne si noua rezultatul, daca ai primit apoi UTR-ul prin posta.

Regards, Pianist4Him.

5. m.m

m.m New Member

Trophy Points:
    0

pianist4Him a scris:

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Oho...se ingroasa gluma.

Cred ca are legatura cu 'cetatenii A2 discriminati' (search sa vezi topicul respectiv).

Suna-i din nou si cere sa-ti indice "legea" de pe un site oficial.

7. m.m

m.m New Member

Trophy Points:
    0

da, interesant rebecca.
    dar din pacate, din cate am citit, cred ca s-a cam rasuflat treaba. pacat.

cred ca asta cam e stilul nostru: incepem frumos sa facem ceva, apoi ne certam putin, polemizam si apoi plecam acasa la somn. (sper sa nu supar pe nimeni)

nu stiu cu ce as putea eu contribui, avand in vedere ca abia am reusit sa invat directia in care tre sa privesc prima oara, atunci cand vreau sa traversez strada aici.
    inca nu a reusit nimeni (nicio institutie) sa ma enerveze. eu inca cred ca aici e totul frumos si roz.
    cand voi avea o alta parere, fii convinsa ca am sa ma alatur oricarei intiative de acest gen.

cat despre faptul ca m-au trimis sa obtin acu nin-ul, nu ma deranjeaza, ca oricum trebuia sa o fac. ori acu ori mai tarziu, tot un drac.

asa ca ... bafta in toate.

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

stai sa vezi cand ti-or zice ca nu-ti dau NIN pt. ca nu esti inregistrat ca self-employed. Toate se leaga... :laugh:

9. m.m

m.m New Member

Trophy Points:
    0

asta e un joc cumva?

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Am vrea noi sa fie... -nervos-

11. m.m

m.m New Member

Trophy Points:
    0

rebecca_uk a scris:
    nu am inteles de ce zici asta.

am primit scrisoare de la ei cu actele ce trebuie sa le am la mine la interviu si nu imi cer sa aduc nimic legat de faptul ca sunt sau nu self, ci doar actele de identitate, de dovedire a domiciliului si invoice-uri + scrisori de la clientii mei.

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Invoice-uri si scrisori de la clientii tai=self-employment. Iti vor cere sa fii inregistrat la taxe, asa mi s-a intamplat mie...dar nu-ti spun pe loc.(eu iti doresc sa fie altfel... -scuze- )

13. m.m

m.m New Member

Trophy Points:
    0

rebecca_uk a scris:
    ok rebecca, incerc sa inteleg ce imi spui aici.

daca tot esti singura care a intervenit de la postarea mea initiala si spui ca ai trecut si tu prin asta, spune-mi te rog cum ai rezolvat totusi?

daca am vorbit la taxe si mi-au spus ca ma vor inregistra atunci cand le voi furniza nin-ul meu, ce ar trebui sa mai fac?
    m-am programat la job center pentru interviu dupa cum am mai spus si din discutia de atunci cu operatorul si mai ales din scrisoarea de confirmare a interviului, nu mi-au cerut sa le arat daca sunt sau nu inscris la taxe. i-am explicat exact situatia operatorului si a zis ok, trebuie sa vin la un interviu in data de ... si atat. daca mi-ar fi cerut sa le arat ca sunt inregistrat la taxe, intelegeam.

spune-mi daca am omis ceva si corecteaza-ma te rog daca e cazul.

astept si alte pareri, daca sunt.

multumesc.

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Pe vremea mea m-am inregistrat si atat...

acum...nu stiu...cere-le scrisoare celor de la taxe ca nu te inregistreaza fara NIN.

Nu stiu o solutie sigura, imi pare rau... -nu-stiu-

15. m.m

m.m New Member

Trophy Points:
    0

ce propt a venit raspunsul tau.
    multumesc.
    dar, prima oara ai spus ca la fel ai patit si tu:

cand te-am intrebat cum ai rezolvat, mi-ai spus numai:

ai fost totusi si tu in situatia asta sau nu?

m-ar ajuta daca ai vorbi mai deschis, daca ai impartasi din experienta ta aici in uk si noua celor care abia am venit.

eu am prezentat cat am putut de clar situatia mea.
    poti si tu sa faci acelasi lucru?

nu ma incalzeste cu nimic ca s-ar putea sa ... sau s-ar putea sa ...

tot ceea ce rog aici e sa vb deschis. daca ai ceva/daca stii ceva sa imi spui, te rog sa o faci. eu inca mai astept.

nu am inteles din ce mi-ai spus tu decat ca ar fi bine sa le cer celor de la taxe o scrisoare din care sa rezulte ca am nevoie de nin pentru inregistrare. ok, multumesc. asta suna pertinent. dar asta e o idee sau asa ai facut tu?

cred ca de mai mare ajutor ar fi sa vorbim aici de cazuri concrete, nu de ipoteze, pareri si fiecare sa invete ceva din toata povestea asta.

multumesc inca odata si sper sa primesc un raspuns la fel de promt de la tine, dar mai concret. asta doar daca vrei sa impartasesti din experienta ta si daca ea se potriveste cu situatia mea.

16. m.m

m.m New Member

Trophy Points:
    0

pianist4Him a scris:
    multumesc pentru raspunsul tau. tu aveai nin atunci cand te-ai inregistrat?

cred ca ai citit despre situatia mea, am descris totul, pe larg mai sus.

bafta.

17. viogale

viogale New Member

Trophy Points:
    0

Hello . Pot sa iti spun cum am rezolvat eu: la interviu pentru NINO m-au intrebat de inregistrare ca self. Am raspuns ca am citit ca e nevoie de NINO pentru inregistrare. A zis ca nu . Inseamna , zic eu catre Doamna de acolo, ca ar trebui sa le fac simultan , ceea ce nu as putea niciodata , doar daca birourile ar fi unul langa altul. A dat din mana a lasa-ma in pace si mi-a dat ea formular de inscriere pentru self, iar eu am promis ca dupa interviu merg direct sa ma inregistrez, avand hartia de dovada ca am aplicat pentru NINO. Inregistrarea am facut-o direct la sediul Finantelor din orasul unde locuiesc .Am cerut putin ajutor la complectare , pe urma mi-a luat si formularul si l-a trimis ea unde trebuie. Asa am rezolvat . E tot in regula .Experienta mea a avut loc anul trecut.
    Dar tu ai inceput lucru ? Ai timp 3 luni sa te inregistrezi . In acest timp aduni hartii care sa iti dovedeasca activitatea . Eu am fost ferm in gesturi si in vorbe, am obtinut ceea ce am vrut , dar am avut documente justificative ( facturi , chitante , etc..) care erau frumos adunate intr-un dosar.
    Sper sa te ajute experienta mea.

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

m.m a scris:

Da, am fost in situatia ta, dar pe vremea respectiva nu se cerea sa ai NIN ca sa te inregistrezi la taxe.(2007)
    Eu am rezolvat cu multe, multe scrisori...Acele multe scrisori s-au datorat si faptului ca m-au inregistrat cu numele gresit.

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Iti vor cere sa fii inregistrat la taxe, asa mi s-a intamplat mie...dar nu-ti spun pe loc

Cred ca a fost putin ambiguu -plasture- eram presata de timp, dar LA INTERVIU NU TI SE SPUNE DACA AI LUAT SAU NU NIN (nu ca eu nu vreau sa-ti spun)
    Aplicatia ta se trimite la sediul central.
    De ce spun ca e bine sa ceri scrisoare de la taxe? Deoarece cu dovada in mana ii poti demonstra ofiterului respectiv ca ai INCERCAT SI NU S-A PUTUT.
    S-ar putea sa nu dai peste cineva care sa dea doar din mana a lehamite, dar sa fie binevoitor sa-ti dea formular de inscriere, ba sa-l mai si trimita in locul tau...(Viogale, ce noroc ai avut! -dans- ), ci peste o figura impersonala, un ecran prin care nu poti trece, "forma, social smile" si care sa fie interesata doar de DOVEZI.
    Bafta! -scuze- -cu-bine-

20. m.m

m.m New Member

Trophy Points:
    0

multumesc pentru raspunsuri.

am sa incerc sa obtin ceva de la taxe care sa arate ca am aplicat pentru inregistrare si apoi imi voi pregati hartiutele pentru interviu si . cu fruntea inainte, am sa merg mai departe.

am sa va zic dupa interviu ce si cum.

toate cele bune.

Share This Page