16.3 C
London
Monday, October 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

scrisoare de la familie

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by georgiana82, Sep 11, 2008.

1. georgiana82

georgiana82 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare.peste 2 zile voi pleca de la familia la care sunt si voi merge la alta. am citi pe forum ca iti trebuie scrisoare de la familie cum ca ai lucrat la ea de la data X pana la data Y. intrebarea mea este care data sa o trec, cea de cand am ajuns la familie sau cea de cand mi-a venit cardul d au-pair? va multumesc pt raspunsuri.

2. georgiana82

georgiana82 New Member

Trophy Points:
    0
    chiar nu stie nimeni. nu sunt au pair pe aici care si-au schimbat familia si le-a trebuit o scrisoare de la familie? eu am inteles ca acea scrisoare iti trebuie pt home office atunci cand depui actele pt cardul albastru. au am venit la familie pe 5 mai, iar cardul mi-a venit pe 12 iunie. pls help. nu vreau sa trec data aiurea si apoi cei de la home office sa spuna ca nu e buna scrisoarea.

3. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    buna ,
    eu sunt au pair de 6 luni ...din cate stiu atunci cand vrei sa aplici pt alt card vei avea nevoie de o scrisoare de la prima familie care sa confirma ca ai lucrat ca au pair de la data eliberarii cardului 1 pana la data eliberarii cardului 2...pt ca tu nu ai voie sa ai mai mult de 30 de zile fara job , ca altfel nu mai pupi blue card...asta este ca o masura de siguranta pt tine , pt a fi acoperita de carduri si scrisori...tu nu ai de unde sa stii in cat timp iti vine cardul cu nr.2 cu a doua familie , right ?! la HO te poti astepta orice sa iti vina cardul 2 in 3 saptamani sau mai rau in 6 saptamani deci fa asa cum zic eu...ia scrisoare de la prima familie precum ai lucrat pt ei incepand cu data eliberarii primul card si terminand cu data eliberarii celui de-al doilea card....asa esti acoperita de carduri si scrisori si nu vei intampina probleme cand vei dori sa aplici pt blue card la anu`....ia scrisaore de la prima familie dupa ce iti vine cardul 2 ca sa stii exact data eliberarii lui...sa dau un exemplu sa fiu sigur ca ai inteles...deci sa zicem ca primul card il ai cu data de 5 Iunie 2008...muncesti la prima familie pana pe 5 octombrie 2008 sa zicem...ei tu fa bine si ia scrisoare de la ei in care sa confirme ca ai lucrat incepand cu data primul card 5 iunie 2008 pana la data eliberarii cardului 2....sa zicem ca aplici acum si iti vine pe 15 octombrie 2008...deci tu vei fi lucrat la prima familie , si in scrisoare va aparea 15 iunie - 15 octobrie 2008....Toate cele bune , Bivo -kiss- iss-

4. georgiana82

georgiana82 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc mult bivo. am inteles ce ai scris. sper sa fie si familia de acord sa imi puna cateva zile in plus.

5. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    buna ,
    daca vorbesti frumos cu ei si le explici cum sta situatia ta , ca nu ai de unde stii cand vei lua al doilea card or sa fie de acord sa iti dea scrisoarea respectiva ca ai fi muncit pana cand ai obtinut al doilea card...nu cred ca e dracul atat de negru....tu oricum ceea ce faci faci bine pt ca teoretic si cei de la HO sunt de parere ca trebuie mai intai sa ai Worker Accesion Card as au pair inainte de a incepe noul job...ai sa gasesti asta scris si in decizia pe care ai primit-o odata cu primul card....daca vei incepe alt job de aceeasi natura ( au pair ) sau altceva trebuie intai sa aplici pt WAC....asta e ...sunt ei cu legiile lor tampite...asa ca ia scrisaore de la fam.1 cu data fixa de carduri...in rest mult succes , toate cele bune , Bivo -kiss- iss-

6. chakan

chakan New Member

Trophy Points:
    0
    HI,cand trimiti la HO aplicatie pt pinkul 2 tb sa trimiti la ei si pinkul 1 ???..in invitatia de la fam nr 2 ce trebuie scris??.."familia cutare este incantata ca persoana X sa aiba fir au-pairul nostru..bla ..si tb scrisa vreo data cand vor vrea ei sa incep???..intreb pt ca nu stiu data emiterii pinkului 2 de catre HO si ma gandesc daca are vreo importanta sa scrie aia vreo data acolo??..ma poate ajuta cineva cu o sugestie,va rog ???....multumesc

7. chakan

chakan New Member

Trophy Points:
    0
    HI,cand trimiti la HO aplicatie pt pinkul 2 tb sa trimiti la ei si pinkul 1 ???..in invitatia de la fam nr 2 ce trebuie scris??.."familia cutare este incantata ca persoana X sa aiba fir au-pairul nostru..bla ..si tb scrisa vreo data cand vor vrea ei sa incep???..intreb pt ca nu stiu data emiterii pinkului 2 de catre HO si ma gandesc daca are vreo importanta sa scrie aia vreo data acolo??..ma poate ajuta cineva cu o sugestie,va rog ???....multumesc

8. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Chakan daca te uiti mai sus o fata ma intreba cum sa faca sa fie acoperita de carduri si scrisori in ideea ca vrea sa isi schimbe familia....aloca 2 minute sa citesti ce am scris mai sus si sa intelegi...P.S nu nu se trimite inapoi primul pink....cum mai dovedesti dupaia cand faci anu` ?? Toate cele bune , Bivo -staycool- taycool-

9. chakan

chakan New Member

Trophy Points:
    0
    mersi pt raspuns ,am inteles treaba cu acoperitul ..pe mine ma intereseaza in invitatie tb trecuta vreo data ,de ex x vrea au-pairul y din data de ..eu cand am venit aici si am primit invitatie la familie ,stiu ca era trecuta data cand fam vroia ca eu sa incep ..asta ma intereseaza...sau pur si simplu vor scrie o invitatie fara sa specifice data inceperii??....mersi mutl pt raspuns si am inteles ce ai explicat la 2fata de mai sus"

10. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hello again Chakan ,
    nu nu trebuie sa scrie familia vrem ca X sa inceapa munca de au pair pt noi la data Y caci ar scrie degeaba....ei o sa scrie absolut tot ce trebuie scris adresa lor , numarul de telefon jos in dreapta semnatura si in stanga data la care au facut scrisoarea...tu efectiv incepi munca pt fam.2 incepand cu data la care HO tipareste alt card pt tine...toate cele bune , Bivo -staycool- taycool-

11. chakan

chakan New Member

Trophy Points:
    0
    mersi mult bivo,ma gandeam ca tb facut asa cum a facut familia la care sunt acum ...ma refer la invitatie ..am inteles..mersi..

12. Anonymous

Anonymous Guest

intrebare intrebatoare:

context:

ai trimis dosarul la home office pt inregistrare ca aupair.
    toate actele cerute in br 3 sunt prezente.

intrebare: daca familia nu poate fi gasita la nr de telefon,home office va lua legatura cu aceasta prin adresa de email? (nr tel si adresa emailprezente in scrisoarea de la familie).

as dori un rasp de la un caz real.

ms. marius

13. catalin_bejenaru

catalin_bejenaru New Member

Trophy Points:
    0
    e simplu....! data o treci de cand ti-a venit card-ul.... ca daca intri pe bia.hommeoficce vei intelege ca nu ai drept sa lucrezi pana nu iti dau ei acordul (homme ofice) sa lucrezi, pana atunci ai lucrat illegal....asa ca nu fa vre-o prostie!!! (zic eu) . Si cel mai bine e sa tragi de timp sa stai la familia la care esti si sa aplici pana aplici pt a 2-a familie ca daca ai pauza mai mare de 30 zile ....intre familii nu o sa mai conteze, card-ul o sa se anuleze

Multa bafta!

Share This Page