3.6 C
London
Saturday, December 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

scoala primara cu caracter religios?

Discussion in 'FAMILIE' started by londonina, Jun 26, 2012.

1. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

are cineva copiii la o scoala de stat primara religioasa - catolica, romano-catolica sau Church of England? Cat de diferite sunt de cele obisnuite nereligioase? Am inteles ca in cele catolice se pune foarte mult accent pe religie, exista program zilnic de rugaciuni, se viziteaza biserica, etc. Au ore speciale de religie?

Apoi, la modul general vorbind, sunt multi copii non-catolici sau non-CofE in scolile astea, sau sunt in majoritate catolice (respectiv RC sau CofE)?

Mersi.

2. dorina.m

dorina.m New Member

Trophy Points:
    0
    Scolile catolice impreuna cu grammar schools sunt considerate printre cele mai bune in Anglia si nu numai. Fiul meu este la un colegiu catolic in anul 7 si pot sa-ti spun ca diferenta o reprezinta in primul rand calitatea invatamantului.Sunt scoli exclusiv doar de fete sau doar de baieti iar la inceperea orelor copiii au 15 minute pentru rugaciunea de dimineata. Conditia pentru ca un copil sa fie acceptat la o scoala catolica este sa fie botezat crestin si se cere la inscriere certificatul de botez( acesta se obtine de la preotul din parohia unde s-a botezat copilul). In rest au program normal de invatamant ca orice scoala in plus au orele de religie si merg la biserica la sarbatorile mari. Nimic iesit din comun....ceea ce am observat si m-a impresionat placut este o anumita caldura si intelegere de care au parte elevii. Daca ai oportunitatea sa-ti inscrii copilul la o scoala catolica nu ezita, este o alegere f. buna...o sa ai ceva camasi de calcat si sacouri dar merita! -da-da- -ingeras-

3. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    Dorina, multumesc pentru raspuns, dar cred ca tu te referi in special la scolile secondare?! Nu stiu daca toate scolile RC sunt la fel de bune, dar ma gandesc ca in general sunt mai stricte/rigide? Scoala primara RC de langa noi este mixta - baieti si fete - si, cel putin dpdv Ofsted este mai putin buna decat celelalte nereligioase (e good in loc de outstanding, nu stiu daca e asa mare diferenta de fapt). Despre reputatia scolii nu stiu nimic inca.

Orele de religie, pauzele de rugaciune, vizitele la biserica etc. sunt in general optionale pentru copiii care nu sunt catolici?

4. dorina.m

dorina.m New Member

Trophy Points:
    0
    Da, m-am referit la secondary pt. ca fiul meu este acolo....posibil ca primary sa fie scoli mixte, nu stiu sa-ti spun nimic despre asta dar putem gasi pe net. Daca te uiti dupa scorul ofsted sa stii ca 1 si 2 sunt scoruri f. bune dar studiaza rapoartele, vezi in ce an este emis ultimul raport si la ce capitol stau mai slab. L-am intrebat pe fiul meu si mi-a spus ca orele de religie sunt obligatorii daca sunt incluse in orar, pauzele de rugaciune sunt optionale(si au loc la capela scolii) iar vizitele la biserica se petrec in timpul programului scolar...deplasare in grup supravegheat deci, obligatoriu. Dar nu-i mare scofala..2-3 vizite pe an. Noi suntem ortodocsi dar nu au exista pana acum niciun fel de probleme...copilul merge cu placere la scoala, sper sa fie asa si in continuare. Bafta!

5. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Amandoi copiii nostri au fost in scoli primare catolice.
    Principalul motiv pentru care le-am ales a fost ca sunt cele mai bune din toate punctele de vedere. Nu ma refer numai la invatat, se pune foarte mare accent pe reguli sociale, prietenie intre copiii samd.
    Noi suntem ortodoxi, dar fiecare scoala subventionata de guvern, este obligata sa accepte o proportie de 5-10% studenti din afara "cultului". Cu perseverenta se poate.
    Programa scolara este exact aceiasi ca peste tot.
    Dimineata incepe cu o singura rugaciune. O zi pe saptamana se duc la capela, cum spune si dorina mai sus, supravegheati, iar in alta zi preotul vine in clasa pentru vizite scurte. Religie au o ora pe saptamana, dar am inteles ca si alte scoli au asta in programa(optional). Nimic exagerat.
    In timpul anului se pot organiza, la biserica scoli evenimente la care se cere participare generala dar e o placere oricum si nimic fortat.

6. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi costoboc. Eu de fapt cred ca am o problema cu ideea de scoala cu caracter religios in general... si nu prea imi surade ideea ca isi insusesc in scoala valori religioase. Din cele RC dau doar cateva exemple cu care nu sunt de acord: ref la avort, divort, homosexualitate, etc. CofE macar par mai toleranti :)

(Sa nu mai zic de faptul ca nu inteleg de ce mai sunt scolile astea scoli de stat - funded by the state, dar asta e cu totul alta discutie).

In fine, multumesc pentru lamuriri, sper sa prindem loc in una din cele doua scoli de stat nereligioase de langa noi :)

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    trebuie sa citesti putina istorie ca sa intelegi. scolile au fost create pe langa biserici de catre preoti, inca mai apartin ca proprietate terenurile si cladirile acestora.

8. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Oare ce se întîmplă dacă la nici una din cele 3 școli alese nu sunt locuri?

Semnătură!

9. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    depinde de momentul in care aplici.

1. daca aplici in perioada alocata pentru inscrierea in urmatorul an scolar, ai toate sansele sa ti se aloce un loc la scoala din zona chiar daca nu face parte din alegerile tale (lui=and in considerare ca alegerile ti-au fost respinse)
    2. daca aplici in afara acestei perioade si nici una din scolile solicitate nu au locuri poti intreba la primarie cine are locuri si aplici acolo sau continui sa alegi scoli. Poti totusi face contestatie daca consideri ca sunt motive serioase sa fii luat in seama

10. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Aplic mîine pt 2012-2013. Sper să se găsească 2 locuri la clasa întîi.

Semnătură!

11. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Deja locurile au fost alocate pentru acest an scolar. Depinde cat de solicitata e scoala
    Daca ai nevoie de amanunte trimite un PM

12. asda

asda New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    housewife MoM
    pot sa intreb, daca stiti mai bine, daca schimbam adresa acum si aveam loc la scoala, unde eram pina acum, putem solicita un loc la scoala din apropiere de casa noua, din acest motiv? sau aplicam, ca toti, la consiliul local si primim ce ni se ofera? (avem 2 copii, unu care tre sa mearga in primary 1 si altul care e year 8 acolo, in Anglia, din cite am inteles. ca pina acum am fost in Scotia si aici e un pic altfel sistemul. copilul mai mare a terminat acum secondary 1 - 12 ani, iar cel mic a fost la nursery pina acum - 5 ani, ca aici nu fac reception year...)
    noi, din contra, cautam scolile religioase, aici ne-a placut asta roman-catholic. nu stiu cum e la Londra. o sa vedem. -hipno-

13. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    chiar si schimbarea scoli se face tot prin primarie (daca nu e scoala particulara). Motivul schimbari locuintei este foarte bun.

14. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    @mufa consiliul local este obligat sa ofere loc in scoala tuturor copiilor care sunt de varsta scolara. Ce se poate intampla daca faci cerere dupa data limita (care de obicei e 15 ianuarie pentru scoala primara) - vei primi loc dar intr-o scoala mai departe de casa si de obicei mai proasta, mai ales in Londra (doar acolo mai raman locuri, scolile bune fiind in general oversubscribed). Uneori adauga scoala ceea ce se cheama 'bulge class', adica o clasa in plus, daca sunt multi copii ramasi fara loc, si atunci ai noroc sa intri in scoala la care vrei.

In cazul nostru, am cerut loc inainte de 15 ianuarie si ne-a fost alocat, dar pentru ca ne-am mutat in alt borough la sfarsitul lui mai, am pierdut acel loc alocat si acum suntem pe lista de asteptare la vreo 5 scoli locale, din care una romano-catolica si una Church of England (CofE). Din fericire, toate scolile din zona sunt bune (1 sau 2 ofsted rating) asa ca singurul inconvenient va fi distanta fata de scoala. Consiliul ne-a spus ca avem sanse sa primim un loc pana in septembrie, dar cel mai probabil in scoala catolica, pentru ca au adaugat o clasa d'aia in plus anul asta. Asa ca planul este sa acceptam acel loc RC si sa stam pe lista de asteptare la celelalte scoli nereligioase pana cand se iveste un loc.

Daca ai nevoie de ajutor give me a shout, you know where to find me ;)

15. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    @asda: poti sa schimbi scoala, dar daca o faci in timpul anului nu prea ai de ales, trimiti copiii unde ramane loc. Consiliul iti spune exact unde sunt locuri. Daca sunteti in curs de mutare, e o idee buna sa va mutati act mai aproape de scoli bune, daca e posibil chiar in poarta scolii :), distanta fata de scoala este unul dintre criteriile de admitere la scoli.

Btw - din ianuarie pana in august se considera 'late application' si din septembrie incolo este 'in-year' application, pana la sfarsitul anului scolar. Succes!

16. asda

asda New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    housewife MoM
    m-am uitat si scolile is la 0.2 miles si 0.4 miles. nu e rau credca. daca or fi locuri si cei de la consiliu ne-or permite, ar fi super. scoala secundara e grammar school for girls, m-ar aranja pentru fata mare. asa si nu inteleg eu cum e treaba cu ofstead-ul lor, la general, dar o sa mai citesc, sa inteleg.
    dar o intrebare, referitor la consiliul asta, care decide locul la scoala: poti pentru inceput sa pui doar scoala care o preferi in lista lor si altele nu? apoi, daca zic ca nu e loc, categoric, sa incluzi si altele din imprejurimi? ca asa, daca scrii acolo mai multe, ei nu s-or chinui tare sa gaseasca loc la una anume. la care este - acolo. iar eu vreau la una anume. si cum e treaba cu testul de verificare a niveluului, il organizeaza individual, sau astepti cand e pentru mai multi noi-veniti?
    prea multe intrebari dau...sorry. dar merci anticipat!

17. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    @asda:
    Admiterea la grammar school se face pe baza de teste de admitere, nu conteaza distanta fata de scoala, ca la celelalte scoli obisnuite.

Cat despre scolile pe care le pui pe lista, e destul de complicata treaba. Daca o pui doar pe cea pe care o vrei tu, risti sa nu iei loc acolo si sa va fie alocata o scoala pe care n-o vreti deloc. Ideea e ca pui pe lista max 6 scoli in ordinea preferintelor, deci scoala pe care o vrei tu prima. Daca ti se ofera loc la scoala pe care ai pus-o ca nr 3 de ex., accepti acel loc dar ramai pe lista de asteptare pentru scolile nr 1 si nr 2 pana cand se iveste un loc si apoi transferi copilul. Nu e ideal dar asta e situatia, nu prea ai de ales.

Vezi ca pe siteul consiliului de care apartii gasesti toate informatiile referitoare la admitere, reguli, etc.

Ofsted sunt rapoarte de inspectie facute de stat care iti dau o idee despre cat de buna sau proasta e scoala: (1=outstanding, 2=good, 3=satisfactory, etc).

http://www.ofsted.gov.uk/schools/for-pa ... ion-report
    http://www.education.gov.uk/schools/per ... mepagelink

18. asda

asda New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    housewife MoM
    cine stie: in cat timp cei de la consiliu/comisie de admitere la scoli tre sa dea un raspuns, adica sa-ti ofere loc la scooala pentru copii, dupa ce ai depus cererile, cu listele de scoli preferabile? ca eu vadca a trecut mai mult de o luna deja, se apropie inceputul anului scolar si nu pot cumpara nici imbracaminte de scoala la copii, ca nu stiu unde vor merge???

19. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    @asda: consiliul este obligat sa va ofere loc la o scoala de stat din zona, nu au termen fix, dar de obicei primesti loc cel tarziu la jumatatea lui septembrie, din cate am inteles. Problema e ca in Londra e criza cu locurile de scoala si voi ati cerut tarziu, dupa ce a trecut termenul de inscriere, si evident nu prea mai sunt locuri. In prima saptamana de scoala de obicei mai apar locuri pentru ca unii copii pur si simplu nu apar la scoala, si e posibil sa primiti chiar atunci. Sfatul meu este sa suni la consiliu la departamentul de educatie - admissions si sa le ceri lor sfatul, de obicei sunt foarte amabili. Eu ii sun cam o data pe saptamana sa vad daca s-au mai miscat listele de asteptare.

In legatura cu uniforma - vezi ca o mare parte din uniforma e la fel, indiferent de scoala. Noi de ex. am primit loc in scoala catolica de care ziceam mai sus si suntem pe lista de asteptare la o alta scoala nereligioasa. Am studiat ambele liste de uniforme si am vazut ca doar anumite piese sunt cu logo (specifice scolii) si deja am cumparat aproape tot - sarafan, camasa, ciorapi, pantofi, haine pentru sport, etc - mai putin cravata si cardigan-ul cu insemnele scolii, pe care o sa le iau in prima saptamana din septembrie (la scoala unde ne-au dat loc copiii mici nu incep toti in aceeasi zi, si noua ne-au stabilit ziua de 10 septembrie pentru prima zi de scoala).

Succes!

20. asda

asda New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    housewife MoM
    Multumesc, londoniana! si voua succes! nu stiam ca si asa poate fi, ca poate sa inceapa anul scolar si tot sa nu ai un raspuns. deja vazusem ca a trecut o luna si incepusem sa-mi fac griji, asteptam ieri, azi posta, dar a fost si tot fara scrisoare de la ei. eu cind am fost la comisia locala de admitere la scoli si am depus cererile ei mi-au zis ca o sa am un raspuns in 4-6 saptamani, dar apoi am mai primit o scrisoare de la ei in legatura cu scoala pentru fiica mai mare, ca eu in lista am inclus pe primele 3 locuri doar grammar schools si restul 3 academii simple/scoli secundare mai bunicele dupa nivelul ofstead si restul, si ei mi-au scris ca uite pentru scolile grammar ea o sa trebuiasca sa sustina testul selectiv, ceea ce stiam deja,iar asta se organizeaza in borough de 2 ori pe an si urmatorul va fi acum in septembrie-octombrie, iar pina atunci mi-au scris unde au ei locuri available sa aleg si eu leam scris email cu ceea ce am ales si asteptam o confirmare, ca ei ziceau ca si acolo au deja comisie, a scolii in cauza, care tre sa confirme, dar inca nici un raspuns.
    dar pentru cel mic, in primary 1 nu mi-au trimis nimic. doar cand am fost la ei si am depus cererea/fisa cu scolile, mi-au zis ce au la moment, o scoala la vreo 3 mile si atat. au zis ca poate pina in seeptembrie mai apare undeva vreun loc. desi cand am fost eu personal la scoala primara de linga casa, pe care am si pus-o 1 in lista, astea mi-au zis ca au loc liber, dar este un waiting list la cei de la comisia de admitere si nu decid ei.asa ca, tot astept.poate mai avem noroc.

Share This Page